ZWIŃ/ROZWIŃ
BANER

Aktualności:

             

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

                    

20.02.2018

„ Gdzie mieszka bajeczka?”  

... na zajęcia do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przyszły „Mądre Sowy” z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka. Przedszkolaki przyszły sprawdzić, gdzie mieszkają bajeczki, dowiedzieć się kto tworzy bajeczki i jak trafiają one do biblioteki. Jak przystało na Mądre Sowy spróbowały być ilustratorami i autorami bajki.

                    

12.02.2018

„ Śladami Stasia i Nel w Afryce”  

... na lekcję biblioteczną „ Śladami Stasia i Nel w Afryce” przyszli uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej Nr 3 z DNJB im. J. Kostycewicza. Piątoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną wprowadzająca w klimat kontynentu afrykańskiego i zjawisk przyrodniczych charakterystycznych dla Afryki oraz przypominającą treść powieści Henryka Sienkiewicza. Uczniowie obejrzeli książki dotyczące afrykańskiej fauny i flory i rozwiązywali test dotyczący znajomości lektury.

                    

10.02.2018

Warsztaty rękodzieła – filc  

w Czytelni dla Dorosłych odbyły się warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Tym razem uczestniczki zajęły się filcowaniem. Część z nich sposobem „na sucho” ozdabiała ubrania kolorowymi wzorami według własnego pomysłu. Inne, metodą filcu mokrego, przy pomocy mydła i wody wykonały kolorową biżuterię – naszyjniki i kolczyki.

                    

27.01.2018

Spotkanie DKK  

Pierwsze spotkanie DKK w 2018 roku odbyło się 27 stycznia w Czytelni dla Dorosłych. Uczestnicy podzielili się opiniami o książce Katarzyny Michalak „Zemsta”. Autorka jest znaną i bardzo poczytną pisarką, która ma rzesze czytelników. Jedni się nią zachwycają inni jej twórczość oceniają krytycznie. I choć wśród naszych Klubowiczów opinie były podzielone, spotkanie to okazało się zachętą do zapoznania się z jej innymi powieściami.

                    

22.01-02.02.2018

Ferie z Biblioteką – 2018  

Minął pierwszy tydzień „Ferii z Biblioteką”. Uczestnicy brali udział w zajęciach inspirowanych książkami znajdującymi się w zbiorach biblioteki. Wcielali się w role architektów projektujących domy, bawili się w redaktorów czasopisma, zgłębiali tajniki technik graficznych i tworzyli prace techniką monotypii a także filcowali tworząc swoich ulubionych bohaterów bajkowych. W tym roku wśród uczestników dominuje część męska. Mamy 11 chłopaków. Dziewczyny gdzie jesteście? Przybywajcie do biblioteki na ferie, proponujemy bardzo ciekawe zajęcia kreatywne literacko-plastyczne oraz „gry z prądem i bez prądu”, to jest komputerowe, PS i planszowe.

Film z "Ferii z Biblioteką" - plik mp4: Otwórz

W drugim tygodniu ferii dzieci uczestniczyły w warsztatach filcowania. Po zapoznaniu z techniką filcowania dzieci przystąpiły do wykonania ulubionej postaci bajkowej i nie tylko. Powstały misie , pokemony, postacie z minecrafta, plastusie i wszystkie znalazły miejsce na wystawie pt. „Mój ulubiony bohater literacki” Wcielali się w role projektantów mody i robili stroje wg. własnych projektów. Warsztaty zakończyły się pokazem strojów. Przyszedł luty a wraz z nim koniec ferii i zajęć w bibliotece. 01.02. 2018 r. dzieci odwiedzili członkowie Polskiego Związku Szachowego. Właściciel szkoły szachowej Akademia Gambit, renomowany instruktor i Sędzia Szachowy II klasy w interesujący sposób przedstawił historie gry i opowiedział wiele ciekawostek. Spotkanie było bardzo udane i zaciekawiło zarówno grających w szachy jak i laików. Następne zajęcia prowadził Mateusz Sacharzewski, który pokazał podstawowe ćwiczenia w aktorstwie pt. „Rozgrzewka aktorska dla najmłodszych”. Ostatniego dnia ferii uczestnicy wzięli udział w fabularnej grze detektywistycznej zatytułowanej „Poszukiwania bibliotecznej wróżki”. Do zobaczenia za rok.

                    

24.01.2018

„Post – rodzaje i zalety” - spotkanie Klubu Zdrowia  

24 stycznia o 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Klubu Zdrowia. Na początku wykład wygłosiła pani Mirosława Grześkowiak pt. „Post – rodzaje i zalety”. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną. Następnie odbyły się warsztaty kulinarne.

                    

19.01.2018

„Kto tworzy piękne bajki i opowieści?”  

W zimowy , śnieżny dzień odwiedziły nas „Lwiątka” i Tygryski” z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego „Karmelki”. Dzieci przyszły dowiedzieć się - „Kto tworzy dla nich piękne bajki i opowieści?” - a także same bawiły się w ilustratorów. Przedszkolaki kolorowały ilustracje, z których powstała książeczka o przygodach słonika.

                    

17.01.2018

Ekumeniczny wieczór kolęd i pastorałek  

o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Pulbicznej miał miejsce "Ekumeniczny wieczór kolęd i pastorałek", który zgromadził róznorodne zespoły śpiewacze z Bielska Podlaskiego i okolic. W pierwszej kolejności wystąpili najmłodsi uczestnicy: zespół dziecięcy "Lanok" z Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim oraz schola dziecięca "Karmelki" z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. "Lanok", prowadzony przez Joannę Chilkiewicz i Martę Zinkiewicz, wzbogacił swoje kolędy o kolędnicze scenki dialogowe przyjęte przez publikę z rozrzewnieniem. Z kolei schola, pod kierunkiem siostry Augustyny, uatrakcyjniła swój występ o akompaniament na keybordzie i gitarze akustycznej. Następnie wystąpił zespół "Rodyna" z Dubiażyna, prowadzony przez Elżbietę Tomczuk - ich repertuar odwoływał się do tradycyjnych pieśni ukraińskich. Potem przy akompaniamencie akordeonu Wojciecha Ostrowskiego wystąpił zespół ludowy z Mnia "Mianka". Ich donośne głosy mocno rozbrzmiały w murach czytelni bibliotecznej. Kolejnym uczestnikiem był chór stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku "Jesienny liść" prowadzony przez Tamarę Rusaczyk, który w kolorowych chustach wykonał kilka regionalnych pastorałek. Ostatnim zespołem, jaki uświetnił kolędnicze wydarzenie był zespół Stowarzyszenia Ojcowizna Ziemi Bielskiej prowadzony przez ks. prałata Zbigniewa Karolaka. Składanka kolęd wykonana przy współczesnym podkładzie muzycznym została rozwnięta o zaarażonwane scenki odwołujące się do Narodzenia Chrystusa. Na zakończenie wieczoru rozdano wśród publiczności słodycze życząc sobie nawzajem wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

                    

20.12.2017

Kuchnia w trosce o twoje zdrowie – spotkanie Klubu Zdrowia  

Dnia 20 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Klubu Zdrowia pt. „Kuchnia w trosce o twoje zdrowie”. Na początku wykład wygłosiła pani Alicja Wojsław na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Następnie odbyły się warsztaty kulinarne. W spotkaniu uczestniczyło ok 30 osób.

                    

18.12.2017

„Udar mózgu – profilaktyka i leczenie” – spotkanie Koła Diabetyków  

w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z neurologiem prof. dr hab. n. med. Aliną Kułakowską, która wygłosiła wykład pt. „Udar mózgu – profilaktyka i leczenie”. Pani doktor wyjaśniła na czym polega ta choroba, jakie są jej objawy i co należy robić, gdy zauważy się je u siebie lub u kogoś bliskiego. Podkreślała, że bardzo ważny jest czas, w jakim chory otrzyma pomoc. Wyjaśniła także, na czym polega diagnostyka udaru. Nasz gość zwracał też uwagę na profilaktykę. Dla uniknięcia zachorowania bardzo ważny jest zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta, ruch i wystrzeganie się używek. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną. Uczestnicy spotkania obejrzeli także krótki film o objawach i leczeniu udaru, otrzymali też informatory na temat tej choroby.

                    

18.12.2017

Dzieci czekają na …..  

Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Przedszkolaki obejrzały prezentację „ Tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Polsce”, określały symbolikę przedmiotów wyjmowanych z magicznej torebki, oglądały książki związane z Bożym Narodzeniem i doskonale bawiły się , a my życzyliśmy im wielu prezentów pod choinką.

                    

16.12.2017

Spotkanie DKK  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zbiorowi reportaży Barbary Włodarczyk pt. „Nie ma jednej Rosji”. Klubowicze określali tę książkę jako różnorodną i pokazującą wiele twarzy Rosji – od bogatej stolicy po azjatycką prowincję. Wywiązała się ożywiona dyskusja, w naszej rozmowie pojawił się wątek historyczny, uczestnicy wspominali także swoje podróże do krajów byłego ZSRR i Rosji. Na tej podstawie stwierdzili, że autorka książki przybliżyła tamtejszą rzeczywistość w sposób bardzo wiarygodny i prawdziwy, nie omijając trudnych tematów. Książkę tę oceniliśmy jako niełatwą, ale potrzebną, bo przybliżającą nie do końca znane w naszym kraju realia i sprawy, które pozostają ważne dla Rosji i Rosjan

                    

15.12.2017

Piątoklasiści w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży  

Uczniowie klasy V A, Szkoły Podstawowej Nr 4 zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki i jej zbiorów oraz poznali naszą stronę internetową i poszukiwali książek w katalogu on-line.

                    

14.12.2017

Podziękowanie za wspólny udział w Narodowym Czytaniu "Wesela" w 2017 roku  

                    

14.12.2017

Czwartoklasiści w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży  

Uczniowie klasy IV D Szkoły Podstawowej Nr 4 zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki i jej zbiorów oraz poznali naszą stronę internetową i poszukiwali książek w katalogu on-line.

                    

11.12.2017

Promocja książki "Księga Pamięci Żydów Bielska Podlaskiego"  

... o godz. 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży miała miejsce promocja książki "Księga Pamięci Żydów Bielska Podlaskiego". Organizatorem spotkania był wydawca Stowarzyszenie Małej Ojczyzyny w Studziwodach. Wydanie publikacji spotkało się z dużym zainteresowaniem w regionalnym środowisku kulturotwórczym. W spotkaniu uczestniczyło wielu gości z Białostocczyzny zajmujących się lokalną historią, m.in. Pracowania Filmu, Dźwięku i i Fotografii z Michałowa czy Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej z Bielska Podlaskiego. Spotkanie prowadzili redaktorzy polskiego wydania: Wojciech Konończuk i Dariusz Fionik; opowiadali o wieloletniej pracy tłumaczy nad polskim przekładem wydanej w USA książki, mówili nie tylko o trudnościach jakie napotkali, ale i o szczęśliwych zdarzeniach towarzyszących przywracaniu pamięci powojennym pokoleniom. Odczytano kilka fragmentów książki odnoszących się bezpośrednio do przedwojennego miasta Bielsk. Na zakończenie odbyła się prezentacja multimedialna unikatowych fotografii osób występujących w księdze, do której za podkład muzyczny posłużyły archiwalne nagrania przedwojennej śpiewaczki Brachy Zefiry. Promocji towarzyszyła wystawa zdjęć wieloformatowych opublikowanych w księdze.

                    

7.12.2017

„Jak jeść żeby schudnąć”  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z diabetologiem dr Małgorzatą Zakrzewską. Temat spotkania brzmiał „Jak jeść żeby schudnąć”. Pani doktor mówiła o tym co i jak należy jeść by zachować dobre samopoczucie i zdrowy wygląd. Wspominała też o kilku typach inteligencji metabolicznej i o tym, że zależnie od tego, który jej typ reprezentujemy służą nam różne rodzaje pokarmów. Słuchacze poznali też piramidę zdrowego żywienia i dowiedzieli się, jakie produkty mają niski indeks glikemiczny, a więc są najzdrowsze dla osób chorych na cukrzycę. Nasz gość podał zebranym także kilka przepisów na zdrowe przekąski. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną. Spotkanie zakończyło się złożeniem świątecznych życzeń i słodkim poczęstunkiem. Udział wzięło 50 osób.

                    

6.12.2017

„Piłsudski – droga do wolności”  

... w Czytelni dla Dorosłych odbył się montaż słowno – muzyczny pt. „Piłsudski – droga do wolności”. Przygotowali go uczniowie ZS Nr 1 im J. K. Piłsudskiego pod kierunkiem nauczycieli: Wandy Niewińskiej, Ewy Jakimiuk, Justyny Zawalich, Doroty Margańskiej i Zbigniewa Rzepniewskiego. Impreza odbyła się w związku z przypadającą dzień wcześniej 150 rocznicą urodzin Marszałka. Występujący przygotowali patriotyczną inscenizację pokazującą losy ziem polskich od Powstania Listopadowego w 1830 r, przez Powstanie Styczniowe, I wojnę światową aż po odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Wykonawcy czytali fragmenty znanych wierszy patriotycznych, w swój występ wpletli też muzykę – widzowie usłyszeli m. in. nagranie „Mazurka Dąbrowskiego”. Do przedstawienia zostały przygotowane również odpowiednie rekwizyty i stroje, które pomogły oddać ducha tamtej epoki. Wśród publiczności znaleźli się uczniowie ZS Nr 1 im. J.K. Piłsudskiego i II LO im. B. Taraszkiewicza wraz z opiekunami. Obecni byli również seniorzy z zaprzyjaźnionych kół i inni sympatycy biblioteki. Udział wzięło 70 osób.

                    

2.12.2017

Finał akcji „SUPER CZYTELNIK”  

... w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży było bardzo gwarno. Kolejna grupa Super Czytelników wraz z rodzinami przybyła odebrać dyplomy Super Czytelników. Gościem spotkania była pani Anna Bayer – pedagog, poetka, instruktor teatralny, autorka wielu piosenek i tekstów dla dzieci. Spotkanie owocowało w dobrą zabawę i rozmowę o tym, czym jest przyjaźń w życiu dzieci. Czytając fragmenty książki „Moda na dobre wychowanie” dzieci brały czynny udział w zabawie, poprzez wyliczanie przedmiotów, które wystąpiły w fragmencie książki. Nauczyły się także dostrzegać różnice między kolegą, koleżanką, a przyjacielem lub przyjaciółką. Dzieci i rodzice bardzo ciepło przyjęły Panią Annę oraz serdecznie podziękowały jej za spotkanie.

                    

2.12.2017

Warsztaty rękodzielnicze – technika decoupage  

... w Czytelni dla Dorosłych miały miejsce warsztaty rękodzielnicze z techniki decoupage prowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Uczestnicy dekorowali styropianowe bombki świątecznymi motywami wyciętymi z serwetek i „sztucznym śniegiem” z kaszy manny i farby akrylowej. Dzięki wykorzystaniu oryginalnych technik powstały pomysłowe i piękne dekoracje bożonarodzeniowe.

                    

1.12.2017

Malarstwo na przełomie XIX i XX wieku i jego kierunki artystyczne  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyła się lekcja biblioteczna pt. „Malarstwo na przełomie XIX i XX wieku i jego kierunki artystyczne”. Wzięli w niej udział uczniowie ZS Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej, którzy przyszli do naszej placówki wraz z polonistką panią Barbarą Żurek. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez pracowników biblioteki. Zapoznali się z najważniejszymi kierunkami w malarstwie przełomu XIX i XX wieku i z obrazami najbardziej znanych malarzy. Uczniowie mieli również możliwość przejrzenia znajdujących się w zbiorach naszej czytelni albumów z reprodukcjami dzieł młodopolskich artystów.

                    

25.11.2017

Spotkanie DKK  

... o godz. 9.00 w Czytelni dla Dorosłych spotkałyśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Nasza listopadowa lektura to „O ziołach i zwierzętach” Simony Kossak. Książka bardzo spodobała się klubowiczkom. Podkreślały one, że autorka przekazała fachową wiedzę o przyrodzie w sposób zrozumiały, zwięzły i z poczuciem humoru. W książce zawartych jest wiele porad dotyczących wykorzystania roślin w kuchni i lecznictwie ludowym. Okazało się, że sporą część spośród tych receptur uczestniczki spotkania pamiętają z młodości i wciąż ich używają, o czym chętnie opowiadały. Lektura tej książki pozwoliła poznać wiele przyrodniczych ciekawostek związanych z roślinami i zwierzętami, a przystępna forma i język spowodowały, że książkę czytało się lekko, o czym zgodnie zapewniały wszystkie klubowiczki. Na grudniowe spotkanie wybrałyśmy zbiór reportaży pt. „Nie ma jednej Rosji” autorstwa Barbary Włodarczyk.

                    

24.11.2017

Czy możemy wpływać na nasze geny  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie z ,dr hab. n. med. Anną Galicką – wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku która wygłosiła wykład pt. „Czy możemy wpływać na nasze geny”. Słuchaczami byli uczniowie trzech bielskich szkół średnich – I LO im. T. Kościuszki, II LO im. B. Taraszkiewicza i ZS Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej, którzy przyszli do biblioteki wraz z opiekunami. Nasz gość tłumaczył uczniom czym są geny, jaki mają na nas wpływ i za co odpowiadają. Słuchacze poznali też genetyczne mechanizmy wywołujące różnego rodzaju choroby, np. nowotwory czy otyłość. Pani doktor mówiła również o innych czynnikach, które mogą wpływać na nasze geny. Podkreślała wagę odpowiedniej diety i uprawiania sportu. Ważne jest również to, by unikać nadmiernego stresu, używek i zadbać o równowagę psychiczną. W spotkaniu wzięło udział ok. 70 osób.

                    

24.11.2017

Misie szykują się do zimowego snu  

... do bibliotecznych misiów z życzeniami przyszły „Sarenki” i „Pszczółki” z Przedszkola Nr 9 „Leśna Polana. Dzieci bawiły się wspaniale i żal im było opuszczać powierników swoich tajemnic, ale zrozumiały, że misie szykują się do zimowego snu.

                    

23.11.2017

Kangurki świętują Światowy Dzień Pluszowego Misia  

... do biblioteki przyszły „Kangurki” z Przedszkola Nr 7 im. Kubusia Puchatka złożyć życzenia misiom mieszkającym w bibliotece oraz sprawdzić ile jest książek o misiach.

                    

21.11.2017

Mały człowiek ma swe prawa  

... dzieci z Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi poznawały prawa dzieci. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o prawie dzieci do nauki z książki Joanny Olech i Edgara Bąka pt. „Mam prawo i nie zawaham się go użyć” na podstawie ilustracji ustalały i poznawały prawo: do bezpiecznego życia w rodzinie, do radości, do wyrażania swoich myśli i uczuć, do szacunku, do nauki poprzez czytanie, do niepowodzeń i łez, do zabawy i wypoczynku.

                    

20.11.2017

Kto misiowi urwał ucho?  

... w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży było bardzo kolorowo i wesoło. ”Króliczki” z Przedszkola Nr 7 im. Kubusia Puchatka przyszły wysłuchać opowieści o Pluszowym Misiu, który swoje święto ma 25 listopada. Dzieci przyniosły w prezencie własnoręcznie wykonane portrety misiów, były też życzenia i piosenki dla Misiów mieszkających w bibliotece. „Króliczki” bawiły się wspaniale i w doskonałych humorach poszły do przedszkola.

                    

17.11.2017

"Bieżeństwo 1915-1922" - film dokumentalny Jerzego Kaliny oraz spotkanie z reżyserem  

W dn. 17 listopada 2017r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się projekcja filmu "Bieżeńcy 1915-1922" w reżyserii Jerzego Kaliny. Film podejmuje tematykę bieżeństwa opierając narrację na wywiadach udzielonych reżyserowi 20 lat temu przez mieszkańców z jego rodzinnej miejscowości; większość jego rozmówców już nie żyje, a ich świadectwo stało się kanwą filmu o losach bieżeńców. W filmie pojawia się też wątek fabularyzowany, do którego zdjęcia powstały w skansenie w Ciechanowcu. Po wspólnym obejrzeniu filmu miała miejsce rozmowa z twórcą prowadzona przez Tomasza Sulimę. Jerzy Kalina, od lat związany jako publicysta z Telewizją Polską, podzielił się swoimi refleksjami nt. bieżeństwa z perspektywy swojego pokolenia, opowiedział o swojej pasji dokumentalisty i o robieniu filmów ważnych edukacyjnie dla mieszkańców Podlasia. Uczestnicy spotkania podjęli dialog dzieląc się na forum publicznym swoimi rodzinnymi historiami z czasów bieżeństwa. Temat exodusu ludności z terenów wschodniej Polski w głąb Rosji przeszło sto lat temu, wciąż spotyka się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. W wydarzeniu wzięło udział 70 osób.

                    

16.11.2017

Nie obejdzie się bez misia  

... ., w pochmurny listopadowy czwartek, w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży było bardzo gwarno i wesoło. 4-latki z Przedszkola Nr 7 im. Kubusia Puchatka przyszły świętować Dzień Pluszowego Misia. Oczywiście były życzenia, prezenty i piosenki dla Misiów mieszkających w bibliotece.

                    

15.11.2017

Zdrowie zaczyna się w jelitach - Spotkanie Klubu Zdrowia  

... o 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Klubu Zdrowia. Naszym gościem była pani doktor Angelika Roszkowska, która wygłosiła wykład pt. „Zdrowie zaczyna się w jelitach”. Mówiła ona o tym jak stan jelit wpływa na zdrowie całego organizmu. Podkreślała wagę korzystnej mikroflory jelitowej i odpowiedniej diety, która pomoże zadbać o „dobre” bakterie. Należy jeść dużo warzyw takich jak bób, ziemniaki czy pomidory ,a także kiszonki oraz produkty mleczne bo zawierają one substancje korzystne dla jelit. Wspomniała również o tym, że dla niemowląt najkorzystniejsze jest karmienie piersią, bo mają one wtedy kontakt z naturalnymi bakteriami zawartymi w mleku matki. Bakterie jelitowe odpowiadają między innymi za syntezę witamin i trawienie pokarmu, a zaburzenia mikroflory jelitowej mogą prowadzić do różnych chorób, np. otyłości. Pani doktor mówiła też o kilku czynnikach, które mają zły wpływ na nasze jelita. Są to przede wszystkim antybiotyki, które na długo mogą zniszczyć pożyteczne bakterie. Niekorzystne jest też spożywanie przetworzonego jedzenia i przyjmowanie nadmiaru leków.

                    

14.11.2017

Uroczyste obchody 75 rocznicy likwidacji bielskiego getta.  

W dn. 14 listopada 2017r. odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej uroczyste obchody 75 rocznicy zagłady bielskich Żydów zorganizowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej oraz Szkołę Podstawową nr 4 w Bielsku Podlaskim, pod honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Obchody rozpoczęły się odsłonięciem tabliczki z nazwą placu nadaną uchwałą Rady Miasta Bielsk Podlaski przy pływalni "Wodnik" - plac ten otrzymał nazwę Plac Pamięci Żydów Bielskich. Dalsza część uroczystości została przeniesiona dzięki uprzejmości dyrekcji MBP do siedziby biblioteki przy ul. Kazimierzowskiej 14. W programie zawarto bezpośrednie nawiązania do akcji likwidacyjnej z roku 1942 przez odczytanie przez aktora Mateusza Sacharzewskiego zeznań świadków o likwidacji przez Niemców getta w Bielsku Podlaskim. Wiedzy na temat mechanizmów działania okupanta niemieckiego dostarczył wykład Zbigniewa Romaniuka. Dopełnieniem prezentacji kultury żydowskiej był wykład Andrzeja Weresa dotyczący znaczenia Tory dla narodu żydowskiego. Część artystyczną zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 przedstawiając fragmenty spektaklu muzycznego o tradycjach żydowskiej rodziny. Na zakończenie obchodów organizatorzy zaprosili zebranych do wspólnego poczęstunku potraw pochodzących z tradycyjnej kuchni żydowskiej, a przygotowanych przez młodzież Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim.

                    

13.11.2017

Polska moja ojczyzna  

... na zajęcia pt. „Polska-moja Ojczyzna” przyszły „Pszczółki „ i „Wiewiórki” z Przedszkola Nr 9 „Leśna Polana”. Rozmawialiśmy z dziećmi o naszych symbolach narodowych: o godle, fladze i jej rodzajach, w jakie święta wywieszamy polską flagę; o hymnie polskim, kiedy jest grany i jak należy zachowywać się podczas grania hymnu narodowego, a także o naszej Małej Ojczyźnie jaką jest nasze miasto i województwo . Przedszkolaki doskonale znają nasze symbole narodowe i świetnie odśpiewały hymn.

                    

9.11.2017

Warsztaty rękodzieła dla uczniów ZS Nr 4  

... odbyły się kolejne warsztaty rękodzieła ludowego, w których wzięli udział uczniowie ZS Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej. Zajęcia poprowadziła pani Ewa Skrzyniarz. Uczestnicy wykonywali ozdoby świąteczne z tekturowych rolek i kolorowego papieru. Pod okiem prowadzącej powstały pomysłowe i barwne dekoracje bożonarodzeniowe.

                    

8.11.2017

DZIEŃ SENIORA  

... o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbył się Dzień Seniora. Impreza taka została zorganizowana w naszej placówce po raz drugi. Na tę okazję zostały przygotowane kolorowe dekoracje, dzięki którym nasza czytelnia nabrała nieco odświętnego charakteru. Tego wieczoru nie zabrakło również muzyki. Na akordeonie przygrywał pan Wojciech Ostrowski z Brańska – założyciel i członek rodzinnego zespołu Ostrowscy Band. Jego występ bardzo spodobał się seniorom. Czas upłynął im na ożywionych rozmowach, żartach i wspólnych śpiewach. Nasi goście zostali też zaproszeni na poczęstunek, a po skończonej imprezie w świetnych humorach opuścili bibliotekę.

                    

6.11.2017

Warsztaty rękodzieła dla uczniów ZS Nr 4  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyły się warsztaty rękodzielnicze z filcu mokrego poprowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Wzięli w nich udział uczniowie z ZS Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej. Prowadząca zaprezentowała technikę wykonywania biżuterii z filcu mokrego, a uczniowie wykonali różnobarwne kolczyki. Zajęcia spodobały się uczestnikom.

                    

6.11.2017

Lekcja biblioteczna  

... do Działu Udostępniania i Informacji na lekcję biblioteczną dotyczącą zbiorów, działalności i warsztatu informacyjnego MBP przyszli uczniowie ZS Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej wraz z opiekunami. Uczniowie odwiedzili Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dorosłych, a także Czytelnię Internetową. Dowiedzieli się jakie warunki trzeba spełnić aby zostać naszym czytelnikiem, jaki księgozbiór, prasę i usługi dodatkowe oferuje nasza placówka. Zapoznali się również z ofertą kulturalną biblioteki. W zajęciach udział wzięło 31 uczniów.

                    

4.11.2017

Warsztaty rękodzieła  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyły się kolejne warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Uczestniczki wykonywały ozdoby z filcu. Panie podzieliły się na dwie grupy. Pierwsza robiła kolorowe kolczyki i elementy korali z filcu mokrego. Druga grupa zajęła się filcowaniem na sucho. Panie ozdabiały przyniesione przez siebie ubrania i nakrycia głowy ciekawymi i barwnymi motywami kwiatów, co nadało odzieży modny i oryginalny wygląd.

                    

28.10.2017

Sekretne życie drzew - Spotkanie DKK  

... w Czytelni dla Dorosłych kolejny raz spotkałyśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawiałyśmy o książce Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”, która bardzo spodobała się czytelniczkom. Podkreślały one to, że książka napisana jest przez osobę związaną na co dzień z leśnictwem, a więc mającą na ten temat dużą wiedzę, ale informacje podane są w bardzo przystępny sposób, zrozumiałym dla laika językiem. Powoduje to, że czyta się ją lekko i szybko pomimo tego, że temat początkowo wydaje się trudny. Klubowiczki zwróciły też uwagę na piękne zdjęcia polskich lasów zamieszczone w książce, w większości przedstawiające Puszczę Białowieską, której wątek także pojawił się w naszej rozmowie. Ustaliłyśmy, że lekturą na listopadowe spotkanie będzie „O ziołach i zwierzętach” Simony Kossak.

                    

27.10.2017

Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu – film dokumentalny w reżyserii Piotra Łozowika  

... o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się projekcja najnowszego filmu Piotra Łozowika "Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu". Film ma charakter dokumentalny i ukazuje miejsca, w których realizowane były prace wybitnego polskiego malarza Jerzego Nowosielskiego. Po seansie miało miejsce spotkanie z reżyserem, podczas którego można było dowiedzieć się więcej o przebiegu realizacji projektu filmowego i o spotkaniach z występującymi w filmie gośćmi, m.in. z krytyczką i biografką Nowosielskiego prof. Krystyną Czerni, prof. Jerzym Uścinowiczem, czy o.Henrykiem Paprockim. Wywiązała się rozmowa, w której wziął udział ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, prezes fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej Barbara Babulewicz oraz burmistrz Jarosław Borowski. Pokazowi towarzyszyła wystawa fotografii Stefana Parchianowicza, na której można było zobaczyć fragmenty realizacji Nowosielskiego z podlaskich świątyń.

                    

27.10.2017

Lekcja biblioteczna  

... na lekcję biblioteczną do Działu Udostępniania i Informacji przyszły cztery klasy z ZS Nr 1 im. J. Piłsudskiego wraz z opiekunami. Uczniowie odwiedzili Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dorosłych, dowiedzieli się jakie warunki trzeba spełnić aby zostać naszym czytelnikiem, jaki księgozbiór, prasę i usługi dodatkowe oferuje biblioteka. Zapoznali się też z proponowaną ofertą kulturalną. Łącznie w lekcji wzięło udział 88 uczniów.

                    

26.10.2017

Spotkanie Koła Diabetyków  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z przedstawicielkami jednej z firm zajmujących się sprzedażą naturalnych kosmetyków na bazie aloesu – paniami Barbarą Andrejuk i Sylwią Łapińską, która opowiadała o tym, jak aloes wpływa na nasze zdrowie i jak wykorzystuje się go w kosmetyce i farmacji. Słuchacze dowiedzieli się o kojącym działaniu tej rośliny zarówno na skórę jak i cały organizm człowieka. Prelegentka mówiła też o sposobie hodowli aloesu i o warunkach, które należy spełnić, aby roślina zachowała swoje walory zdrowotne. Polecała i prezentowała również kosmetyki wyprodukowane przez firmę, którą reprezentuje.

                    

26.10.2017

Wieczór z filmem ukraińskim  

... o godz. 16.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach Festiwalu Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień" odbyła się projekcja filmu w oryginalnej wersji językowej "Gnizdo Gorlytsi". Film powstał na motywach powieści Tarasa Mielnika o tym samym tytule. Ukazuje on dramat głównej bohaterki pochodzącej z Zakarpacia zmuszonej trudną sytuacją materialną do emigracji zarobkowej za granicą. Powrót w rodzinne strony do najbliższych, staje się dla Dariny czasem trudnych życiowych decyzji.

                    

24.10.2017

Prezentacja książki Jerzego Plewy - Lady, Leniewo, Podrzeczany na bielskim hostincu  

... w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim miało miejsce spotkanie autorskie z Jerzym Plewą w ramach Festiwalu Kultury Ukraińskiej na Podlasiu "Podlaska Jesień". Spotkanie promowało jego dwie publikacje książkowe: "Kuraszewo" oraz "Lady, Leniewo, Podrzeczany". Autor albumów o regionie bielskim nakreślił historię tych terenów sięgając wstecz do czasów formowania się państwa polskiego, poczynając od najstarszych zachowanych śladów kultury materialnej, kończąc na późniejszych, zachowanych parafialnych księgach metrykalnych czy na mapach sporządząnych przez zaborców tych ziem. W ciekawy sposób opisywał genealogię wsi wokół Bielska Podlaskiego i fakty z życia codziennego chłopów pańszczyźnianych pochodzących z tychże miejscowości. Podczas spotkania można było zakupić książki Jerzego Plewy wydane przez Urząd Gminy w Czyżach.

                    

23.10.2017

Króliczki w bibliotece  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży zawitały „Króliczki” z Przedszkola Nr 7 im. Kubusia Puchatka. 5-latki zapoznały się z „Biblioteczną Krainą” przeznaczoną dla dzieci i jej „skarbami”. Były okrzyki zachwytu co znaczy, że wizyta spełniła ich oczekiwania. Maluchy obiecały przyjść z rodzicami aby zostać naszymi czytelnikami .

                    

21.10.2017

I Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa - 25 lat Związku Ukraińców Podlasia  

W dniach 20-21 października 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim miała miejsce I Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa „25 lat Związku Ukraińców Podlasia”. Wydarzenie odbyło się z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia organizacji Związku Ukraińców Podlasia i stało się okazją do zainaugurowania cyklu konferencji naukowych, których celem będzie prezentowanie dorobku naukowego środowiska ukraińskiego Podlasia oraz wyników badań nad historią, kulturą, językiem i współczesnością Podlasia ze szczególnym uwzględnieniem dziejów etnosu ukraińskiego w tym regionie. Konferencje te z założenia będą miały charakter interdyscyplinarny. W ramach konferencji odbyły się cztery sesje. Pierwsza, wprowadzająca sesja poświęcona była kwestiom kluczowym dla kształtowania tożsamości narodowej – kulturze i językowi ukraińskiemu Podlasia. Kolejna, druga sesja była okazją do zaprezentowania różnych działań prowadzących do kształtowania się tożsamości ukraińskiej na Północnym Podlasiu do początku lat 90. XX wieku. Trzecia sesja obejmowała cykl komunikatów dotyczących różnych wymiarów aktywności środowiska ukraińskiego Podlasia w ciągu 25 lat istnienia Związku Ukraińców Podlasia. Ostatnia sesja konferencji stała się próbą interdyscyplinarnego spojrzenia na sytuację etnosu ukraińskiego Podlasia w kontekście procesów kulturowych i społeczno-politycznych. Imprezami towarzyszącymi była wystawa fotografii Jerzego Hawryluka "Podlasie - ziemia wśród wieczności" oraz wystawa "Wydawnictwa Związku Ukraińców Podlasia 1992-2017"; wystawy można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do końca listopada 2017r.

                    

21.10.2017

Czy znam swoje miasto?  

... odbyła się gra miejska „Czy znam swoje miasto?” zorganizowana przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Gra była adresowana do rodzin z dziećmi. Uczestnicy przybyli do biblioteki około godziny 10.00, zapoznali się z zasadami gry, następnie drużyny przystąpiły do losowania kolorowych opasek, które były ich symbolem. Pierwsi o 10.15 wystartowali „Czerwoni” i „Zieloni”, kolejne grupy - startowały co pięć minut. Zadaniem drużyn było odszukanie zaznaczonych na mapce punktów i zapisanie odpowiedzi do zadań. Trasa „Różowych” i” Zielonych” prowadziła od ul. Ogrodowej, „Niebiescy”, „Żółci” i „Czerwoni” w poszukiwaniu punktów wędrowali od ul. Jagiellońskiej. Uczestników nie przestraszył padający deszcz, na mecie czekała na nich gorąca, malinowa herbatka. Mimo niesprzyjającej aury gracze bawili się doskonale. Pomysł gry określili strzałem w 10 i prosili o więcej takich akcji.

                    

18.10.2017

„Pogadajmy z historią” – montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów I LO w związku z 200 rocznicą śmierci T. Kościuszki  

w Czytelni dla Dorosłych odbył się montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów I LO im. im. Tadeusza Kościuszki w związku z 200 rocznicą śmierci patrona szkoły. Pod kierunkiem nauczyciela – bibliotekarza pani Bożeny Więckowskiej i historyka pana Andrzeja Jarząbka uczniowie przygotowali ciekawą i zabawną inscenizację. Życiorys i dokonania Kościuszki przedstawili w humorystycznej formie rozmowy uczniów i pracowników szkoły z bohaterem, który przemówił do nich ze swego portretu i skłonił do zainteresowania się historią. Oprócz zabawnych dialogów uczniowie przygotowali też odpowiednie stroje i rekwizyty, które wzbogaciły przedstawienie. Na zakończenie wszyscy występujący i ich opiekunowie otrzymali dyplomy z podziękowaniem, które wręczał dyrektor MBP pan Wiesław Cieśla. Na widowni zasiedli uczniowie II LO im. B. Taraszkiewicza, Niepublicznego Gimnazjum ZDZ w Bielsku Podlaskim oraz inni czytelnicy. Udział wzięło 50 osób.

                    

18.10.2017

Spotkanie Klubu Zdrowia – hydroterapia  

w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Zdrowia. Tym razem gościem była pani Alicja Ciupa z Puław – specjalistka od zapobiegania chorobom, a tematem - hydroterapia. Ten sposób leczenia był stosowany od dawna, ale został wyparty przez farmakologię. Prelegentka mówiła o dwóch rodzajach hydroterapii. Pierwszy z nich to hydroterapia wewnętrzna, czyli picie wody. Słuchacze dowiedzieli się, że woda przyspiesza przemianę materii, odkwasza organizm i jest bardzo ważna dla naszego mózgu, bo jej brak może być jedną z przyczyn bólu głowy. Bardzo ważne jest też to, by pić wodę między posiłkami. Drugi rodzaj leczenia wodą, o którym mówił nasz gość to hydroterapia zewnętrzna. Prowadząca mówiła o tym, jakie zabiegi i okłady stosować przy bólu gardła, zapaleniu płuc oraz jak prawidłowo wykonać kąpiel stóp, a następnie zaprezentowała, jak te zabiegi powinny wyglądać.

                    

17.10.2017

91 urodziny Kubusia Puchatka  

uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego przybyli do biblioteki uczcić 91 urodziny Kubusia Puchatka. Drugoklasiści wysłuchali fragmentu opowieści o wciąż młodym solenizancie, rozwiązywali zadania związane z bohaterami powieści oraz przygotowali urodzinowy tort, złożyli życzenia i zaśpiewali „Dwieście lat.”

                    

14.10.2017

Warsztaty rękodzieła – technika decoupage  

w Czytelni dla Dorosłych kolejny raz odbyły się warsztaty rękodzielnicze poprowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Uczestniczki ozdabiały przedmioty użytkowe techniką decoupage. Panie dekorowały szkatułki, serwetniki, pudełka na herbatę, wykonały też inne ozdoby. Pod okiem prowadzącej powstały oryginalne przedmioty upiększone różnorodnymi kolorowymi motywami.

                    

12.10.2017

Cukrzyca a schorzenia jelitowe – spotkanie Koła Diabetyków  

o 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie członków Koła Diabetyków z diabetologiem dr Małgorzatą Zakrzewską . Dotyczyło ono związków cukrzycy ze schorzeniami jelitowymi. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną. Pani doktor mówiła o tym, jak stan jelit wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, tłumaczyła co należy robić, by były one w dobrej kondycji jak najdłużej. Podkreśliła wagę prawidłowego odżywiania, objaśniała również procesy trawienne, które zachodzą w organizmie. Zwracała również uwagę na fakt, że od złej pracy jelit może zaczynać się wiele poważnych chorób, bo ich stan wpływa na cały organizm. Słuchacze otrzymali też praktyczne wskazówki dotyczące sposobu odżywiania korzystnego dla jelit – należy unikać potraw słodkich, smażonych oraz alkoholu. Spotkanie było otwarte dla wszystkich chętnych, wzięło w nim udział 55 osób.

                    

12.10.2017

Jesienią, jesienią sady się rumienią  

w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia o jesieni. Uczestniczyły w nich „Kangurki” z Przedszkola Nr 7 im. Kubusia Puchatka. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o ostatnim jabłuszku na drzewie i wielkiej awanturze wśród zwierząt „Kto ma prawo zjeść to jabłuszko?”. Dzieci doskonale poradziły sobie z jesiennymi zagadkami i przygotowały piękny szal dla Pani Jesieni.

                    

5.10.2017

Akademia Malucha „Bąbelkowo”  

o godz. 11.00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP w Pokoju Bajek odbyły się pierwsze zajęcia w roku szkolnym 2017/2018 dla nowo powstałej grupy dzieci dwuletnich. (zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą cyklicznie co każdy czwartek o godz. 11.00.) Celem edukacyjnym jest rozwijanie motoryki dziecka, pobudzanie wyobraźni oraz rozwijanie sprawności językowej. Pierwsze zajęcia miały charakter wprowadzający i zapoznawczy; głównym punktem odniesienia każdych kolejnych zajęć jest możliwość obcowania z książką, kształtującą przyszłych czytelników.

                    

26.09.2017

XVII Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. I choć do święta zostały jeszcze 3 dni już zaczęliśmy czytać dzieciom. W rolę lektora wcieliła się kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, która czytała humorystyczne wiersze Anny Mikity. Wiersze bardzo podobały się 5-latkom z Przedszkola nr 7 im. Kubusia Puchatka. Przedszkolaki bardzo chciały wiedzieć, czy ich ulubione bajki są w bibliotece, czy mogą zostać czytelnikami biblioteki, „bo my proszę pani jeszcze nie umiemy czytać”. Wszystkie odpowiedzi zadowoliły maluchy, które obiecały wrócić z rodzicami, aby się zapisać.

                    

23.09.2017

„Bliżej Siebie, bliżej Was”  

W sobotę, 23 września 2017r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży rozbrzmiał gwarem dzieci, które przybyły całymi rodzinami na podsumowanie akcji „Super Czytelnik”. Pierwsza grupa Super Czytelników swoje dyplomy odebrała w maju. Tym razem nasi czytelnicy spotkali się z autorką książek dla dzieci, rodowitą bielszczanką - panią Beatą Jacewicz. Podczas spotkania zatytułowanego „Bliżej Siebie, bliżej Was”, poetka zaprezentowała uczestnikom wiersze o rodzinie. Na zakończenie imprezy Super Czytelnicy otrzymali dyplomy , które podpisała autorka.

                    

20.09.2017

Spotkanie Klubu Zdrowia  

... o 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Zdrowia działającego w naszym mieście. Tym razem dotyczyło ono higieny kręgosłupa. Słuchaczy przywitała pani Joanna Malisz, a wykład pt. „Higiena kręgosłupa. Siedem magicznych ćwiczeń” wygłosiła pani Mirosława Grześkowiak – fizjoterapeutka. Mówiła ona o tym co należy robić, aby nasz kręgosłup pozostawał w dobrej kondycji. Podkreślała wagę prawidłowej postawy szczególnie podczas siedzenia i snu. Mówiła również o roli zdrowej diety i ruchu. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną. W drugiej części spotkania uczestnicy pod okiem prowadzącej wykonali serię ćwiczeń wzmacniających kręgosłup. Podczas spotkania była również możliwość pomiaru poziomu cukru we krwi.

                    

16.09.2017

Spotkanie DKK  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawiałyśmy o „Behawioryście” Remigiusza Mroza. Czytelniczki miały ambiwalentny stosunek do tej książki – z jednej strony podkreślały ciekawą konstrukcję bohatera, jego umiejętność przewidywania przyszłych zdarzeń i błyskotliwość. Zwróciły również uwagę na osobę autora, który mimo młodego wieku napisał już wiele książek, za które otrzymał prestiżowe nagrody. Z drugiej strony klubowiczki zauważyły, że powieść pełna jest psychologicznych niuansów, które czasem bywają nużące i spowalniają akcję. Wspominały też o innych przeczytanych wcześniej przez siebie książkach Mroza – na tym tle „Behawiorysta” wypadł przeciętnie. Nasza rozmowa zeszła też na luźniejsze tematy, uczestniczki polecały sobie również inne lektury. Zdecydowałyśmy, że w październiku porozmawiamy o książce Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”.

                    

14.09.2017

„Twarze zatrzymane w kadrze” - wystawa Joanny Polak  

W dniu 14 września 2017 r. w godz. 10.00-18.00 miały miejsce warsztaty animacji poklatkowej zatytułowane "Co kraj, to obyczaj", prowadzone przez dr Joannę Polak, reżyserkę filmów animowanych z Zakładu Sztuki Mediów Cyfrowych UMCS w Lublinie. Uczestnikami warsztatów były dwie grupy młodzieży w wieku 13-19 lat, ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz II Liceum ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim. Motywem przewodnim warsztatów były zwyczaje ludowe kultywowane przez społeczności wiejskie na terenie Podlasia w okresie jesiennym; w tym przypadku skupiono się na skubaniu gęsi, czyli darciu pierza. Uczestników zapoznano z różnorodnymi technikami animacji, następnie młodzież została poinstruowana jak tworzyć ruch poklatkowy przy użyciu sprzętu do fotografii i komputera montażowego. Wybrano technikę animacji w jakiej został wykonany film - została nią wymagająca precyzji i umiejętności technika soli oraz collage. Było to trudne zadanie, ale zaangażowanie młodzieży dało znakomite efekty. Dzieło młodych twórców zostało zaprezentowane na drugi dzień, tj. 15 września o godz. 17.00 przy okazji wernisażu wystawy bohaterów filmów animowanych pt.: "Twarze zatrzymane w kadrze" Joanny Polak. Wystawę można oglądać w bibliotece do końca roku.

                    

02.09.2017

Narodowe Czytanie Wesela w Bielsku Podlaskim  

W sobotę 2 września 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce Narodowe Czytanie 2017, doroczna impreza promująca czytelnictwo objęta honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tekstem literackim, wokół którego zorganizowane zostało wydarzenie, było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Miejska Biblioteka Publiczna przy współudziale Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski zaprosiła do wzięcia udziału w wydarzeniu szereg przedstawicieli władz samorządowych, ludzi kultury i działaczy organizacji pozarządowych. Spotkanie otworzył Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Wiesław Cieśla, który po przywitaniu zebranych gości przekazał głos Burmistrzowi Miasta Jarosławowi Borowskiemu, poproszonego o przeczytanie listu otwartego Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników wydarzenia. Parę słów i obrazów z życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego w formie prezentacji multimedialnej przybliżyło zebranym sylwetkę tego niezwykłego twórcy. Następnie zostały odczytane fragmenty "Wesela" przez wybrane osoby wcielające się w role bohaterów utworu; audytorium żywo reagowało na czytane wartkie dialogi, co niewątpliwie pozwoliło na przypomnienie sobie tekstu dramatu znanego wszystkim z lektury szkolnej. Kolejną atrakcją spotkania był konkurs z nagrodami książkowymi, w których ochotnicy odpowiadali na pytania z wiedzy o utworze - na wszystkie pytania odpowiedziano poprawnie i tym samym dziesięć książek "Wesela" trafiło w ręce nowych właścicieli. Na zakończenie spotkania każdy, kto przyniósł własny egzemplarz dramatu mógł otrzymać pamiątkową pieczęć okolicznościową, przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP. I tak, w swobodnej atmosferze i w kameralnym gronie, wydarzenie dobiegło końca - przed rozejściem się do domów, uczestnicy mieli okazję skosztować weselnego ciasta zwanego korowajem, które stanowiło lokalny akcent w ogólnopolskiej formule imprezy jaką było Narodowe Czytanie "Wesela" w Bielsku Podlaskim.

                    

23.08.2017

„Problemy zaburzeń pamięci” – spotkanie Związku Emerytów i Rencistów z dr n. med. Jackiem Dobryniewskim  

... o godz. 16.00 w Czytelni dla dorosłych MBP w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie Związku Emerytów i Rencistów z psychiatrą dr n. med. Jackiem Dobryniewskim z Podlaskiego Centrum Psychogeriatrii w Białymstoku. Tematem wykładu były problemy zaburzeń pamięci w początkach choroby Alzheimera. Pan doktor mówił o czynnikach, objawach i diagnostyce choroby Alzheimera. Słuchacze dowiedzieli się o możliwościach leczenia objawów choroby co związane jest z brakiem leku na chorobę Alzheimera. Mowa była też o tym, jak ważna jest wczesna diagnostyka tej choroby i wprowadzenie leczenia objawowego, które może czasowo łagodzić objawy.

                    

27.06.2017

Na zajęciach w „Bąbelkowie” - WAKACJE  

Przedszkolaki z Akademii Malucha pakowały plecak i zabierały rzeczy potrzebne na plażę, ćwiczyły chodzenie po kamieniach i jazdę rowerkiem.

                    

21.06.2017

Bielski Almanach Historyczny 2017, praca zbiorowa pod redakcją Zbigniewa Romaniuka  

Film promocyjny o Bielskim Almanachu Historycznym - plik mp4: Otwórz

...o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim miała miejsce promocja publikacji Bielskiego Almanachu Historycznego. Książka została przygotowana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej i składa się z szeregu artykułów napisanych przez historyków i pasjonatów tematyki regionalnej. Przy współpracy z biblioteką pozyskano dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Partnerstwo dla książki" na wydanie almanachu i lokalną promocję. Imprezę rozpoczęto od przywitania gości przez dyrektora Wiesława Cieślę oraz przedstawienie propozycji zawartych w almanachu przez prezes fundacji Barbarę Babulewicz. Następnie odbył się wykład nawiązujący do treści zawartych w almanachu, tj. "Wojtkowski, Żarniewicz, Erdman - burmistrzowie Bielska Podlaskiego okresu międzywojennego w latach 1922-1939" Zbigniewa Romaniuka. Przybliżył on zebranym postacie trzech zapomnianych przez historię burmistrzów miasta, ze względu na brak źródeł faktograficznych, czyli przedwojennych dokumentów. Drugim z kolei był wykład pt. "Z przeszłości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim w latach 1928-2016" Wiesława Cieśli, który przedstawił najistotniejsze wydarzenia z działalności placówki na przestrzeni 88 lat jej istnienia. Wykład zakończono pokazem filmu promocyjnego podsumowującego rezultaty modernizacji biblioteki z programu "Infrastruktura+" MKIDN i ukazującego obszary szerokiej działalności kulturalnej biblioteki. Po części oficjalnej przybyłych gości zaproszono na poczęstunek i rozmowy w kuluarach.

                    

21.06.2017

Nordic walking – spotkanie Klubu Zdrowia  

...w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie zorganizowane przez działający w Bielsku Podlaskim Klub Zdrowia. Poprowadziła je pani Alicja Wojsław , a tematem był nordic walking. Prowadząca wygłosiła wykład „Nordic walking – metoda rehabilitacyjna” – mówiła o tym jakie korzyści dla naszego zdrowia i kondycji przynosi uprawianie tego sportu. Następnie prelegentka zaprezentowała krótki instruktaż nordic walkingu – pokazała jak należy prawidłowo chodzić z kijkami, by ruch był jak najbardziej efektywny i bezpieczny. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy pod okiem prowadzącej odbyli krótki spacer z kijkami wokół biblioteki.

                    

20.06.2017

PODLASCY SENIORZY – wpływamy na zmiany  

W czerwcu 2017r. Miejska Biblioteka Publiczna udostępniła pomieszczenia stowarzyszeniu Szukamy Polski z Białegostoku w celu przeprowadzenia warsztatów dziennikarskich, komunikacyjnych i partycypacyjnych skierowanych do seniorów z regionu powiatu bielskiego. Szkolenie obejmowało cykl 36 h lekcyjnych, podczas których uczestnicy mieli okazję zapoznać się od strony praktycznej z dziennikarstwem obywatelskim. Efektem warsztatów jest pozyskanie osób piszących artykuły z regionu miasta Bielsk Podlaski i okolic dla portalu informacyjnego podlaskisenior.pl. W każdej chwili osoby piszące, zainteresowane tematyką regionu, historią oraz bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi mogą dołączyć do grupy roboczej i spróbować swych sił w dziennikarstwie internetowym.

                    

20.06.2017

Na zajęciach w „Bąbelkowie”  

… na zajęciach poznawaliśmy podwodny świat. Dzieci wraz opiekunami zaprojektowały i wykonały akwarium.

                    

17.06.2017

Warsztaty rękodzielnicze  

...o 9.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyły się kolejne warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Uczestniczki podzieliły się na dwie grupy. Część z nich ozdabiała przyniesione przez siebie nakrycia głowy różnokolorowymi wzorami z filcu, dzięki czemu elementy garderoby zyskały oryginalny i modny wygląd. Druga grupa ozdabiała techniką decoupage kuchenne przedmioty użytkowe – butelki i deski do krojenia. Dzięki wykorzystaniu kwiatowych i ludowych motywów nabrały one pięknego ozdobnego charakteru.

                    

17.06.2017

Spotkanie DKK E. E. Schmitt „Ulisses z Bagdadu”  

...w Czytelni dla Dorosłych odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece. Tym razem rozmawiałyśmy o książce E. E. Schmitta „Ulisses z Bagdadu”. Powieść ta spodobała się czytelniczkom. Dzięki prostemu językowi okazała się bardzo przystępną lekturą, czego nie zmieniła nawet trudna tematyka związana z wojną w Iraku, która wybuchła na początku XXI wieku. Zgodnie stwierdziłyśmy, że autor bardzo dobrze skonstruował bohatera ukazując to, jakie ślady w ludzkiej psychice zostawia wojna. Dzięki wspomnianemu wcześniej przystępnemu językowi i użyciu prostych środków wyrazu nie jest to jednak konstrukcja przeintelektualizowana, pełna zadęcia, a taka, która zachęca do dalszej lektury mimo tego, że losy Saada są dramatyczne. W związku z tematyką omawianej książki dzieliłyśmy się również refleksjami na temat dzisiejszej sytuacji na świecie i związanej z tym fali uciekinierów. Zdecydowałyśmy także, co przeczytamy na wrześniowe spotkanie. Będzie to „Behawiorysta” Remigiusza Mroza.

                    

16.06.2017

Promocja książki „Miód” – spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk  

...o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk. Pochodząca z Podlasia twórczyni jest autorką wydanej dwa lata temu powieści "Nadzieja aż po horyzont" oraz promowanej obecnie przez wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi najnowszej publikacji pt. "Miód". Obydwie powieści są oparte na autentycznych wydarzeniach rodziny z podbielskiej wsi Mokre, z której pochodzi autorka. Sięgają czasów bieżeństwa początku XX wieku i okresu międzywojennego naznaczonego trudnymi początkami formowania się państwa polskiego. Książki opisują codzienne życie prostych mieszkańców tych okolic, sprzężonych z rytmem przyrody i posługujących się swojską mową.

                    

12.06.2017

„Prozak” – promocja tomiku poezji Adriana Korniluka  

...o godz. 16.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce promocja tomiku poezji pt. "Prozak" bielszczanina Adriana Korniluka. Młody twórca jest absolwentem II LO w Bielsku Podlaskim i wspomniana publikacja jest jego debiutem literackim. Spotkanie miało charakter otwarty, zachęcający do dyskusji i interpretacji poezji. Każdy z uczestników spotkania otrzymał bezpłatnie tomik wierszy, wysłuchano również deklamacji w wykonaniu Magdy Malisz. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem.

                    

07 - 13.06.2017

Wystawa zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego pt. "Od pergaminu do e-Biblii"  

W dniach 7-13 czerwca 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce wystawa zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego pt. "Od pergaminu do e-Biblii". Była to niecodzienna okazja od zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowego zwoju, kilkusetletnich starodruków, unikatowego egzemplarza Biblii w 66 językach, po najnowsze wydania cyfrowe. Wystawa o charakterze przekrojowym była doskonałą okazją do zapoznania się z historią świętych ksiąg judaizmu i chrześcijaństwa; można było również wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydania Biblii Warszawskiej przepisywanej ręcznie. Na wernisażu wystawy w środę 7 czerwca zjawili się przedstawiciele samorządów, tj.: wicestarosta bielski Piotr Bożko oraz burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski oraz sympatycy literatury i tematyki religijnej. Po wspólnym zwiedzaniu wystawy pastor Adam Grześkowiak zaprosił do wzięcia udziału w wykładzie naukowym pt. "Co stary Testament ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi?" dr Igora Barana z Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Warszawie. W kolejnych dniach odbywały się wydarzenia towarzyszące o charakterze pogłębiającym wiedzę z zakresu biblistyki, 10 czerwca w sobotę odbył się wykład pt. "Bóg marnotrawny?" oparty na przypowieściach z Ewangelii św. Łukasza, oraz wykład zamykający imprezę 13 czerwca we wtorek, odwołujący się od współczesnego świata Biblii czyli "Izrael wczoraj i dziś". Finisażowi towarzyszyła degustacja potraw kuchni Bliskiego Wschodu przygotowana przez Klub Zdrowia w Bielsku Podlaskim. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem zarówno seniorów, jak lokalnych szkół podstawowych i gimnazjalnych.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

7 czerwca (Środa), godz. 11:00 — otwarcie wystawy wykład inauguracyjny: Co Stary Testament ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi? (dr Igor Baron, prof. WSTH)

10 czerwca (sobota), godz. 16:30 — wykład: Bóg Marnotrawny? - Przypowieści z ŁK 15,1-32 w świetle literackich metod interpretacji Biblii (dr Adam Grześkowiak)

13 czerwca (wtorek), godz. 16:30 — wykład: Świat Biblii — Izrael wczoraj i dziś (dr Adam Grześkowiak)

                    

13.06.2017

Na zajęciach w „Bąbelkowie”  

Na zajęciach w „Bąbelkowie” dzieci rozwiązywały kolejne zadania rozwijające u 3-latków koncentrację i spostrzegawczość.

                    

09.06.2017

Czytamy przedszkolakom  

...w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży gościliśmy grupę 5-latków z Przedszkola Nr 5 Krasnala Hałabały. Dzieci zwiedziły wypożyczalnię , czytelnię, Kącik Kolorowe Multimedia i Pokój Bajek. Przedszkolaki dowiedziały się jak zostać czytelnikiem, zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki. Wielkie wrażenie wywarły na nich znajdujące się w naszych zbiorach książki oraz gry. Oczywiście także czytaliśmy, maluchy wysłuchały historii o zabawach wróżek. Wizyta upłynęła w miłej atmosferze, „ochom i achom” nie było końca. Dzieci obiecały wrócić z rodzicami, aby zapisać się do biblioteki.

                    

06.06.2017

Czytanie zbliża  

...w Oddziale dla Dzieci Młodzieży gościliśmy uczniów zerówki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym. Maluchy zwiedziły wszystkie działy naszej biblioteki, zapoznały się z jej zbiorami, obejrzały wystawę prac Koła Plastycznego ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. kpt. W. Wysockiego. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali książeczki z ruchomymi elementami, wysłuchali czytania wierszy Jana Brzechwy a najodważniejsi wspaniale recytowali utwory poety.

                    

06.06.2017

Na zajęciach w „Bąbelkowie”  

Na zajęciach w „Bąbelkowie” dzieci rozwiązywały zadania rozwijające u 3-latków koncentrację i spostrzegawczość.

                    

05.06.2017

„Bure chmury” – promocja tomiku poezji Andrzeja Salnikowa  

...o godz. 16.30 w ramach obchodów 38 Dni Bielska Podlaskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Salnikowem. Spotkanie promowało najnowszy tomik poezji pt. „Bure chmury”. Poeta zaprezentował swój dorobek literacki oraz odczytał zebranym kilka wybranych przez siebie wierszy. Opowiadał o swoich zmaganiach twórczych, koncepcji poety we współczesnym świecie i nakreślił plany zawodowe na najbliższą przyszłość. Pod koniec spotkania wywiązała się ciekawa i filozoficzna dyskusja. Każdy z uczestników otrzymał bezpłatnie od autora jego najnowszą publikację.

                    

02.06.2017

„Nie tylko Pan Samochodzik” – spotkanie z autorem powieści detektywistycznych Arkadiuszem Niemirskim  

...o godz. 9.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach 38 Dni Bielska Podlaskiego odbyło się spotkanie z autorem powieści detektywistycznych Arkadiuszem Niemirskim. Swoją karierę pisarską rozpoczął od kontynuacji cyklu powieści o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego. Do 2006 roku wzbogacił serię o kolejnych 16 tomów. Obecnie na rynku wydawniczym są jego książki: „Pojedynek detektywów”, „Prowokator”, „Testament bibliofila”, zbiór opowiadań kryminalnych “Zbrodnia prawie doskonała”, i najnowsza “Dziennik grzesznika”. Autor z poczuciem humoru zaprezentował swoją twórczość i dorobek zgromadzonej młodzieży za pomocą prezentacji multimedialnej i odpowiednio dobranego podkładu muzycznego. Ujawnił się tym samym niewątpliwy talent kabaretowy autora – spotkanie dzięki temu zyskało lekki i zabawny charakter.

                    

02.06.2017

Konkurs Krasomówczy „Orator” - edycja VIII, pt. "Obyczaje i obrzędy ludowe kultywowane w mojej rodzinie związane z okresem jesiennym"  

...w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyła się VIII edycja Konkursu Krasomówczego „Orator” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Do zmagań o tytuł Złotego, Srebrnego i Brązowego Oratora przystąpiło 16 uczestników. W tym roku do młodych mówców dołączyli dorośli. Uczestnicy opowiadali o obyczajach i obrzędach ludowych pielęgnowanych w ich rodzinach w okresie jesiennym. Jury w składzie Janina Jarząbska, Tomasz Sulima, Barbara Goralczuk w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych przyznało tytuł Złotego Oratora – Andżelice Nazaruk, Srebrnego Oratora –Mikołajowi Tomczukowi, Brązowego Oratora – Julii Alicji Jermołowskiej, w kategorii klas I-III gimnazjum Złotego Oratora – Zuzannie Paluszczyk, Srebrnego Oratora - Marcinowi Mojsikowi, Brązowego Oratora – Martynie Kamińskiej, w kategorii szkół średnich Złotego Oratora – Julicie Danilczuk, Srebrnego Oratora – Jakubowi Wieremiejukowi, Brązowego Oratora – Martynie Szczurzewskiej, w kategorii dorosłych Złotego Oratora – Irenie Piwowar, Brązowego Oratora – Marii Warda. Wyróżnienia otrzymały Daria Ruta i Dominika Hapunowicz. Nagrody Oratorom ufundował Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski i Miejska Biblioteka Publiczna, pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

                    

01.06.2017

„Zabytki Bielska Podlaskiego” – wernisaż wystawy koła plastycznego Szkoły Podstawowej Nr 2 pod kierunkiem Daniela Gromackiego  

...W dniu 1 czerwca 2017r. w ramach 38 Dni Bielska Podlaskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 14.00 odbył się wernisaż wystawy koła plastycznego działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Bielsku Podlaskim. Działalność koła trwa od 4 lat pod kierunkiem Daniela Gromackiego, absolwenta WA UMCS w Lublinie. Wystawione prace wykonane w technice mieszanej (grafika i pastele) prezentują najważniejsze bielskie zabytki: kościoły, cerkwie, dwór na Hołowiesku, tradycyjną drewnianą zabudowę bielską, Górę Zamkową. Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia br.

                    

01.06.2017

Czytamy w Dzień Dziecka  

...czytaliśmy „Pszczółkom” z Przedszkola Niepublicznego „Karmelki” Spotkaniem z przedszkolakami zaakcentowaliśmy zbliżający się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Czytanie zbliża”. Trzylatki w otoczeniu bajkowych postaci wysłuchały utworów Jana Brzechwy. Następnie był czas na zabawę i oglądanie książeczek 3D, najbardziej podobała się „Książka z dziurą” Herve Tulleta.

                    

30.05.2017

„Biedronki” w bibliotece  

...na zajęciach bibliotecznych gościliśmy „Biedronki” z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Przedszkolaki zapoznały się z pracą bibliotekarza, zasadami korzystania z biblioteki i zbiorami Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

                    

30.05.2017

Malujemy kulkami  

...na zajęciach w Akademii Malucha dzieci malowały „Wiosenną łąkę” wykorzystując do tego kulki.

                    

29.05.2017

Promocja książki „Nawrócenie wiedźmy” – spotkanie autorskie z Joanną Żamejć  

...o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Żamejć – pisarką, autorką książki „Nawrócenie wiedźmy”, której akcja toczy się w czasach pruskich w rodzinnych stronach autorki, na Warmii i w okolicy dzisiejszego Olsztyna. Spotkanie poprowadziła pani Teresa Modzelewska. Pisarka opowiadała o swoich inspiracjach i o tym, co skłoniło ją do tego , by tworzyć. Mówiła także jak powstawała jej książka, skąd czerpała wiedzę o dawnych czasach i realiach. Odpowiadała również na ciekawe pytania publiczności. Pod koniec spotkania można było kupić książkę z autografem naszego gościa.

                    

29.05.2017

Skarby bielskiej biblioteki dziecięcej  

...w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży gościliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. św. Młodzieńca Gabriela. Przedszkolaki wysłuchały bajki „O mądrej myszce” i odgadywały zagadki. Wiele radości dało im „Bajkowe Koło Fortuny”, którym wszyscy musieli pokręcić. Dzieci okazały się doskonałymi znawcami bajek. Duże wrażenie na przedszkolakach wywarły „skarby’ znajdujące się w Pokoju Bajek - książki z ruchowymi elementami i wszelkiego rodzaju gry.

                    

25.05.2017

Spotkanie z twórcą poezji Andrzejem Stepaniukiem  

.... o godz. 17.00 w ramach III Dni Piśmiennictwa Słowiańskiego „Prolog” odbyło się spotkanie z twórcą poezji Andrzejem Stepaniukiem, dyrektorem II LO im. B. Taraszkiewicza i byłym burmistrzem naszego miasta. Autor promował swój debiutancki tomik wierszy „Raspisany kwadrat” wydany w języku białoruskim. Nasz gość czytał swoją poezję, opowiadał o inspiracjach i o tym, co spowodowało, że zaczął pisać wiersze. Ciekawy edytorsko projekt książki przygotował znany grafik Jerzy Osiennik. Spotkanie zgromadziło wielu miłośników języka i kultury białoruskiej.

                    

24.05.2017

Promocja książki „Sekundy do szczęścia” – spotkanie autorskie z Anetą Zamojską  

...w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie z panią Anetą Zamojską, pisarką, dziennikarką, coachem, autorką książki „Sekundy do szczęścia”. Pisarka ciekawie opowiadała o tym jak powstawała jej powieść i skąd wziął się pomysł na trzyczęściową fabułę. Mówiła również o swoich inspiracjach i o tym co skłoniło ją do tego, by zacząć tworzyć fikcyjne historie. Nasz gość odpowiadał również na pytania, które padły z sali. Pod koniec spotkania można było kupić książkę z autografem autorki.

                    

24.05.2017

Doskonalenie kompetencji zawodowych bibliotekarzy  

...w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się szkolenie i doskonalenie kompetencji zawodowych bibliotekarzy pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Poprowadziła je pani Aneta Zamojska coach i trener rozwoju osobistego. Uczestniczyli w nim bibliotekarze z powiatów bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego oraz przedstawicielki Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Szkolenia tego typu przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu, a pracownicy bibliotek zdobywają nowe umiejętności przydatne w kontakcie z czytelnikiem i w jeszcze lepszym wykonywaniu obowiązków zawodowych. Zajęcia były także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między bibliotekarzami z sąsiadujących ze sobą powiatów.

                    

24.05.2017

„Głos natury głosem zdrowia” – spotkanie Klubu Zdrowia  

...o godz. 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Klub Zdrowia działający w Bielsku Podlaskim. Jego tytuł brzmiał „Głos natury głosem zdrowia”, a prelegentem był pan Andrzej Wojtkowski – właściciel gospodarstwa ekologicznego i zielarz – pasjonat. Mówił on o uprawie ziół i ich zastosowaniu w żywieniu i leczeniu chorób, a także o różnych właściwościach, jakie mają poszczególne rośliny zielne. Podkreślał, że używając ziół do leczenia bądź w celach spożywczych czy pielęgnacyjnych należy robić to rozsądnie, zachować odpowiednie proporcje i korzystać z roślin nam znanych, bądź zasięgnąć rady kogoś doświadczonego. Pod koniec spotkania można było spróbować naturalnych herbatek przygotowanych z ziół i kupić produkty ziołowe.

                    

22-23.05.2017

MIEDZYNARODOWA KONFERENCJA INTERDYSCYPLINARNA  

W dniach 22-23 maja br. w ramach PROLOGU – III Dni Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego oraz 500-lecia drukarstwa białoruskiego i wschodniosłowiańskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna. Organizatorem tej imprezy było Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz Parafia Prawosławna Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim. Konferencję uroczyście otwarto o godz. 14.00 witając przybyłych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego oraz sympatycy drukarstwa i kultury białoruskiej. Towarzyszyło temu wprowadzenie do wernisażu wystawy "Cudownych ikon Białorusi" podsumowującego Pierwsze Miedzynarodowe Warsztaty Ikonograficzne w Łahojsku pod kierunkiem Viktora Dovnara. Prelegenci konferencji to profesorowie i doktoranci z uczelni miast Polski, Białorusi i Rosji : Mińska, Grodna, Białegostoku, Sankt-Petersburga i Warszawy - m. in. o.prot. Sierhij Hardun, dr Aleksander Susza, prof. Antoni Mironowicz, dr Hienadź Siemianczuk, prof. Anatol Hładyszczuk, prof. Iwan Sawierczanka, prof. Irena Matus, prof. Irena Biełowa, prof. Aleksander Wabiszczewicz i wielu innych. Krótkie, treściwe wykłady z historii, kultury i literatury oscylowały wokół 500-lecia drukarstwa wschodniosłowiańskiego i związanego z tym dziejopisarstwem na terenie Podlasia. Wystawa ikon w Czytelni dla Dzieci i Młodzież potrwa do końca maja br.

                    

23.05.2017

Serduszko dla Mamusi  

...biblioteczne przedszkolaki wykonywały z opiekunami serduszka dla mamusi.

                    

16.05.2017

Szóstoklasiści w bibliotece  

...gościliśmy kolejną klasę ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego. Szóstoklasiści zwiedzili wszystkie działy naszej biblioteki, dowiedzieli się gdzie mogą skserować potrzebne do nauki materiały, zapoznali się z zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. Zapoznaliśmy uczniów ze stroną internetową biblioteki, na której mogą śledzić to co się w niej dzieje a także sprawdzać czy w naszych zbiorach posiadamy interesujące ich książki i jak je rezerwować .

                    

16.05.2017

Warsztaty rękodzieła – filc  

...o 16.00 w Czytelni dla Dorosłych kolejny raz odbyły się warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Uczestniczki przyozdabiały filcowymi motywami kwiatowymi przyniesione przez siebie szale i inne części garderoby. Prowadząca pomagała paniom biorącym udział w zajęciach, które dzięki wykonaniu oryginalnych ozdób nadały swoim ubraniom bardzo oryginalny i ciekawy wygląd.

                    

16.05.2017

Okruszkowe zagadki  

„Bąbelkowe przedszkolaki” rozwiązywały zagadki misia Okruszka i bawiły się.

                    

15.05.2017

„Książka za złotówkę”  

W dniach 08.05. – 15.05.2017 odbył się kiermasz książek zorganizowany z okazji Tygodnia Bibliotek. Można było nabyć wiele ciekawych pozycji w symbolicznej cenie 1zł i 2 zł. W ofercie znalazły się bardzo różne książki – od beletrystyki przez literaturę popularnonaukową po albumy i książki dla dzieci i młodzieży. Kiermasz cieszył się sporym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających bibliotekę.

                    

13.05.2017

Noc z kryminałem  

... o godz. 18.00 w Czytelni dla Dorosłych po raz pierwszy odbyła się Noc z kryminałem, zorganizowana w ramach Tygodnia Bibliotek. Na tę okazję przygotowane zostały odpowiednie dekoracje kojarzące się z bohaterami znanych powieści kryminalnych jak Sherlock Holmes czy Hercules Poirot. Nasi goście obejrzeli prezentację dotyczącą historii literatury kryminalnej, przygotowane zostały również zagadki, dzięki którym miłośnicy kryminałów mogli sprawdzić swoją wiedzę na ich temat, z czym poradzili sobie bardzo dobrze. Tego wieczoru odwiedził nas także st. asp. Sławomir Czurak – technik kryminalistyki z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Opowiadał on o swojej pracy, sposobach zbierania śladów i wykrywania sprawców przestępstw. Pokazywał także różnego rodzaju narzędzia, którymi posługuje się na co dzień. Wywołało to duże zainteresowanie miłośników kryminałów, z sali padło wiele pytań, na które nasz gość wyczerpująco odpowiadał. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

                    

13.05.2017

„Super Czytelnik”  

... w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się podsumowanie akcji „Super Czytelnik”. Celem akcji zainicjowanej w lutym, była popularyzacja biblioteki i czytelnictwa oraz „Tygodnia Bibliotek - 2017”. Nasi czytelnicy przy każdej wizycie i wypożyczeniu otrzymywali naklejkę, którą naklejali na kartę „Super Czytelnika. Naklejek z książką należało zebrać dziewięć. Pierwszym 26 czytelnikom udało się złożyć zapełnione karty na początku maja. Akcję połączyłyśmy z nadchodzącym „Dniem Rodziny”. W sobotę czytelnia dziecięca zapełniła się dziećmi i ich rodzicami. Czytelnicy jak przystało na „Super Czytelników” musieli zdać egzamin ze znajomości bajek i wierszy kręcąc Kołem Fortuny. Mamy musiały wykazać się znajomością złożenia papierowego samolocika i jak najdalszego go wypuszczenia. Tatusiowie musieli zdać test wiedzy o dziecku i o mamie. Oboje rodziców musiało rozpoznać swoje dziecko ukryte za kurtyną. Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały „Dyplom Super Czytelnika” i drobne upominki. Zabawa była przednia, było dużo śmiechu i radości. Rodzice i dzieci w doskonałych humorach poszli do domu.

                    

12.05.2017

„Tajemnice słowa – o uczuciach trochę inaczej”  

Gościem Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w dniu 12 maja 2017 roku, była białostocka poetka Zofia Olek-Redlarska, autorka książek dla dzieci i pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku. W spotkaniu, które odbyło się w ramach „Tygodnia Bibliotek – 2017” uczestniczyli uczniowie klas II bielskich szkół podstawowych. Pisarka przedstawiła swoja drogę literacką, wspomniała o ważnych wydarzeniach w jej życiu, zaprezentowała tomiki poezji: Zielone piórko”, „"Portrety imion dziecięcych”, „Zadziwienia”, „Chmurki i humorki”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali interpretacji wierszy w wykonaniu autorki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Poetka obdarzona miłym, ciepłym głosem, nawiązała bliski i bezpośredni kontakt z dziećmi, potrafiła zachęcić je do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Na zakończenie bardzo wielu uczniów ustawiło się w kolejce po tomiki poezji i autograf literatki. Mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się bodźcem do częstszych wizyt w bibliotece i kontaktu z książką.

                    

11.05.2017

Współczesna biblioteka  

... w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży gościliśmy uczniów klasy IVA i IV B Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego, których oprowadziliśmy po wypożyczalni, czytelni, „Kąciku Multimedialnym” i „Pokoju Bajek”. Zapoznaliśmy uczniów ze zbiorami, układem książek i zasadami korzystania z naszej biblioteki. Naszych gości interesowało czy biblioteka posiada ich ulubione książki i lektury, które w najbliższym czasie będą omawiać. Duże wrażenie wywarły na dzieciach książki przestrzenne, 3D oraz gry planszowe, w które od razu zagrali. Zaprosiliśmy naszych potencjalnych, przyszłych czytelników do odwiedzania strony internetowej biblioteki i polubienia nas na facebooku.

                    

10.05.2017

„Kobieta i mężczyzna”- występ pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach  

o godz. 10.00 w Czytelni dla dzieci w ramach Tygodnia Bibliotek odbył się występ zespołu Kreatywni z Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, którzy przybyli do nas wraz z pracownicami tej placówki. Jedna z nich opowiedziała o działalności i codziennym funkcjonowaniu DPS-u. Artyści zaprezentowali dwa skecze pt. „Kobieta i mężczyzna”. Miały one formę humorystycznych dialogów między małżonkami, w dowcipny sposób przedstawiały typowe domowe sytuacje. W drugiej części występu nasi goście zaśpiewali popularne przeboje o miłości, jeden z artystów zagrał też na akordeonie. Po występie artyści zostali zaproszeni na poczęstunek. Na widowni zasiedli uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Zakładu Doskonalenia Zawodowego, członkowie zaprzyjaźnionych kół i stowarzyszeń oraz inni czytelnicy.

                    

9.05.2017

„Zapadalność na nowotwory, a tłuszcze pokarmowe”- spotkanie Koła Diabetyków z dr Krystyną Pisanko  

o 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z dr. Krystyną Pisanko internistą i diabetologiem. Dotyczyło ono związku diety z zachorowalnością na nowotwory wśród osób cierpiących na cukrzycę. Pani doktor zwracała uwagę na to, że diabetycy znajdują się wśród osób, u których ryzyko wystąpienia nowotworów jest wyższe niż u tych, którzy nie chorują przewlekle. Podkreślała konieczność przyjmowania odpowiedniej dawki witamin, a także wagę zdrowej diety, bogatej w odpowiednie tłuszcze i kwasy tłuszczowe, które wspomagają odporność. Pani doktor rozdała uczestnikom także testy pozwalające ocenić występowanie depresji u osób starszych.

                    

9.05.2017

Bąbelkowe motylki  

Nasze przedszkolaki wraz z opiekunami wykonały z kółek piękne kolorowe motylki.

                    

5.05.2017

Krasnale w bibliotece  

o godz. 10.00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP gościliśmy dzieci z grupy Krasnali, z Przedszkola nr 3 z Oddziałami integracyjnymi w Bielsku Podlaskim. Nasi najmłodsi przyszli czytelnicy zostali oprowadzeni przez panią kierownik oddziału Zofię Karpuk po części przeznaczonej dla dzieci, czyli wypożyczalni i czytelni zlokalizowanych na parterze, oraz zaznajomieni z wypożyczaniem książek. Następnie w Pokoju Bajek rozdano dzieciom książeczki dostosowane do ich umiejętności czytelniczych i wieku. Była zabawa, układanie puzzli i klocków, a na końcu dzieci wysłuchały wierszyka przeczytanego przez panią bibliotekarkę. Dzieci były żywo zainteresowane nowym, ciekawym miejscem i mamy nadzieję, że powrócą do nas ze swoimi rodzicami, aby w pełni stać się pełnoprawnymi czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej.

                    

25.04.2017

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  

... w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to coroczna impreza organizowana przez pracowników działu dziecięcego i bielskich księgarzy, którzy czytali dzieciom z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka. Przedszkolaki opowiadały o swoich ulubionych książkach, odgadywały zagadki dotyczące przeczytanych utworów, recytowały wiersze o książkach. Spotkanie upłynęło miło i wesoło, świadczą o tym roześmiane twarzyczki.

                    

25.04.2017

Jest czas na naukę ... i zabawę.  

... wtorek w Bąbelkowie - Akademii Malucha upłynął na zabawie. Dzieci rozpoznawały kolory, ćwiczyły turlanie, rzucanie i łapanie piłeczki oraz rzuty do celu. Najwięcej radości dały maluchom zabawy z chustą i tunelem Klanzy.

                    

24.04.2017

Spotkanie autorskie z Jarosławem Prusińskim – autorem powieści fantasy  

...2017 o godz. 9.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z panem Jarosławem Prusińskim – autorem powieści fantasy. Zostało ono zorganizowane z okazji przypadającego dzień wcześniej Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W spotkaniu wzięli udział uczniowie dwóch bielskich szkół średnich II LO im. B. Taraszkiewicza i ZS Nr 1 im. J. Piłsudskiego, którzy przybyli wraz z nauczycielami. Autor opowiadał o tym, jak powstawała jego książka pt. „Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść”, której akcja toczy się w czasach wczesnego średniowiecza. Mówił skąd czerpał do niej materiały, w jaki sposób je selekcjonował i co było szczególnie ważne podczas pisania. Zwracał uwagę na alternatywne wersje historii dotyczącej powstania państwa polskiego, udowadniał też, że niektóre z nich są bardziej wiarygodne od tych zawartych w szkolnych podręcznikach. Nasz gość przywoływał również dawne obrzędy związane z czasami pogańskimi, które zachowały się w jakiejś formie do dziś, a także ślady, które tamten czas pozostawił w języku. Pisarz odpowiadał także na ciekawe pytania, które padały z sali. Pod koniec spotkania można było kupić książkę i otrzymać autograf autora. Udział wzięło 80 osób.

                    

21.04.2017

„Spotkanie z poezją” – promocja „Almanachu Bielskiego 2017” z serii Biblioteka Stowarzyszenia Poetów Ziemi Bielskiej  

...o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się „Spotkanie z poezją” zorganizowane przez Stowarzyszenie Poetów Ziemi Bielskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządu lokalnego, poeci oraz przyjaciele skupieni wokół środowiska twórców. Wydarzenie promowało publikację „Almanachu Bielskiego 2017”, czyli zbioru poezji, wśród których znaleźli się zarówno uznani i doświadczeni poeci, jak i debiutanci. Gości przywitał prezes Stowarzyszenia Poetów Ziemi Bielskiej Andrzej Salnikow, przybliżając zebranym charakter stowarzyszenia, jego misję i efekty działalności. Następnie każdy z autorów, którego wiersze zostały zamieszczone w almanachu, podzielił się z audytorium swoimi dwoma wybranymi utworami. Wysłuchaniu wierszu towarzyszyło skupienie i miła atmosfera. Po części oficjalnej nadszedł czas na poczęstunek i rozmowy w kuluarach.

                    

21.04.2017

Wiosenne święta  

...w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia o wiośnie i Wielkanocy. Uczestniczyły w nich „Misie” z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z przygotowaniem wielkanocnego koszyczka i zagadkami wielkanocnego zajączka.

                    

20.04.2017

Wirtualne Muzeum Historii Żydów w Białowieży  

... w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie z Katarzyną Winiarską, animatorką z Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach, która przedstawiła swój projekt Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży. Serwis internetowy prezentuje efekt badań Katarzyny Winiarskiej nad społecznością żydowską zamieszkującą teren regionu Puszczy Białowieskiej. Inicjatorka poszukiwań archiwalnych dotyczących śladów tej diaspory zaprezentowała metodologię badań, którą się posługiwała, opowiedziała o najciekawszych, często zaskakujących wątkach, jakie pojawiły się w trakcie zbierania materiałów do muzeum w sieci. Projekt powstał z potrzeby zachowania przeszłości i przywrócenia Białowieży i jej mieszkańcom zapomnianego fragmentu ich historii. Wkrótce odbędzie się premiera w Teatrze w Stodole w Teremiskach spektaklu opartego na historiach zebranych o Żydach w Białowieży od najstarszych mieszkańców wsi. Przedstawienie przygotowane pod kierunkiem bielszczanki Joanny Troc będzie można zobaczyć w bibliotece jeszcze w tym roku.

                    

19.04.2017

Spotkanie Klubu Zdrowia – „Oczyszczanie organizmu”  

... o godz. 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie działającego w Bielsku Podlaskim Klubu Zdrowia. Tematem było oczyszczanie organizmu. Zebranych przywitała pani Joanna Malisz, a prelegentką była pani Lidia Szłowieniec – technolog żywienia i dietetyk z Wrocławia. Mówiła ona o zagrożeniach dla naszego zdrowia, jakie stwarza współczesna cywilizacja. Podkreślała, że nieprawidłowe żywienie, stres, nałogi osłabiają naszą odporność i kondycję oraz zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Dlatego bardzo ważny jest sposób odżywiania się – należy zwracać uwagę na regularność posiłków i jakość produktów. Dla zdrowia najkorzystniejsza jest żywność nieprzetworzona, zawierająca jak najmniej konserwantów i innych sztucznych dodatków. Duże znaczenie ma regularne oczyszczanie organizmu – w tym celu należy pić rano 1-2 szklanki ciepłej wody, co korzystnie wpływa na pracę wątroby i pozwala zachować w organizmie równowagę kwasowo – zasadową. Pod koniec spotkania można było jak zwykle spróbować zdrowych przekąsek przygotowanych przez organizatorów.

                    

1.04.2017

„Nocy z Andersenem”  

To nie był primaaprilisowy żart, choć śmiech towarzyszył uczestnikom „Nocy z Andersenem” do samego końca. Fantastyczna noc w bibliotece miała miejsce 1 kwietnia i była okazją do uczczenia 212 rocznicy urodzin sławnego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Pierwsi uczestnicy pojawili się już przed godziną 18.00 i czekali na swoje pierwsze zadanie – przejście przez tunel do sali zabaw. Następnie złożono życzenia solenizantowi wręczając własnoręcznie wykonane laurki (można je oglądać w gablocie wystawowej przed wejściem do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży). W świat bajek Andersena zabrał dzieci teatrzyk Kamishibai opowieścią o słowiku, zaś bohaterów baśni odkryto układając kolorowe puzzle pochowane w zakamarkach biblioteki. Nadszedł czas na coś dla ciała, czyli zumbę! Poprowadziła ją pani Helena Wakulewska z ośrodka Lady Fit w Bielsku Podlaskim. Po tanecznych pląsach przyszła kolej na opowieść o cesarskich szatach i związaną z tematem pracę plastyczną – cztery drużyny rywalizowały o ubiór na najpiękniej ubranego władcę. Wszystkie kreacje okazały się oryginalne, zaskakujące i ciekawe. Po kolacji czyli po„naładowaniu akumulatorów”, do dalszej części imprezy włączyli się również rodzice, którym dzieci mocno kibicowały! Zawody zręcznościowe, biegi na nartach, ale również łamańce językowe i zagadki przyniosły uczestnikom dużo radości. Powodzeniem cieszyło się też nocne zwiedzanie budynku biblioteki, okazało się bowiem, że budynek skąpany w ciemnościach kryje w sobie tajemnice... Chętnie pozowano do pamiątkowej fotografii z podobizną Andersena, a każdy uczestnik na zakończenie otrzymał dyplom Nieustraszonego/-ej Czytelnika/-czki. Zanim zegar wybił północ, zmęczone i rozemocjonane dzieci udały się do swoich domów. Organizatorzy dziękują firmie „Abrakebabra” za częściowy sponsoring.

                    

24.03.2017

„Spirala śmiechu przez łzy” – promocja książki Ireny Piwowar  

... o godz. 16.30 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z Ireną Piwowar, która promowała swoją najnowszą książkę – satyryczny tom pt. „Spirala śmiechu przez łzy”. Autorka zaprosiła na swój wieczór przyjaciół, obecny był też przedstawiciel władz – sekretarz naszego miasta pani Tamara Korycka. Poetka czytała fragmenty swojej najnowszej książki, opowiadała także o tym, jak powstają jej utwory i co skłoniło ją do pisania. Mówiła także o tym, co urzekło ją w Podlasiu, które pokochała i którego czuje się częścią. Goście spotkania – przyjaciele autorki bardzo ciepło wypowiadali się o jej twórczości i o niej samej, podkreślając, że jest osobą otwartą, życzliwą i zawsze gotową pomóc każdemu, kto tego potrzebuje. Wieczór autorski odbył się w miłej i kameralnej atmosferze, na koniec goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

                    

20.03.2017

„Na ławeczce” – przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej z Uniwersytetu Trzeciego Wieku  

... o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się przedstawienie pt. „Na ławeczce” w wykonaniu grupy teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w naszym mieście. Artyści przedstawili rozgrywającą się na wiejskiej ławce scenkę z życia podlaskiej wsi – prowadzoną w miejscowej gwarze rozmowę między starszymi kobietami, które również tańczyły i śpiewały ludowe piosenki. Do swojego występu artyści przygotowali także odpowiednie rekwizyty i stroje, dzięki czemu przybliżyli widzom wiejski klimat i atmosferę. W drugiej części imprezy członkowie grupy literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowali słuchaczom swoją twórczość poetycką. Wiersze, pisane w języku polskim i białoruskim, mówiące zarówno o uczuciach jak i o codziennych zwykłych sprawach, niektóre żartobliwe, inne poważne bardzo spodobały się zebranej publiczności, która oklaskiwała autorów.

                    

17.03.2017

Wernisaż grafik Anny Fuszary  

... o godz. 17.00 w Galerii na Piętrze miał miejsce wernisaż prezentujący efekt prac warsztatowiczów oraz prac Anny Fuszary. Jej twórczość to ilustracje do: opowiadania Braci Grimm „Muzykanci z Bremy”, baśni „Czerwone buciki” H.Ch. Andersena oraz cykl kosmiczny wzorowany na kadrach z filmów radzieckich. Wernisaż można oglądać do końca marca br. na 1 piętrze biblioteki.

                    

15-16.03.2017

Warsztaty ilustracji – metoda wycinanki - warsztaty dla młodzieży poprowadziła Anna Fuszara  

... . w bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne pod kierunkiem Anny Fuszary. Uczestniczyła w nich młodzież szkolna gimnazjalna, licealiści oraz osoby dorosłe zainteresowani tematyką galaktycznych śmieci krążących w przestrzeni kosmicznej. Warsztaty rozpoczęły się od teoretycznego wprowadzenia w formie prezentacji do metody wycinanki; instruktorka przedstawiła artystów pracujących w tej technice oraz swoje osobiste inspiracje. Następnie rozpoczęto szkice i zaznajomiono się z głównym narzędziem – nożykiem. Prace zostały ukończone drugiego dnia warsztatów.

                    

15.03.2017

“Art@cretivity.eu” w bibliotece  

... gościliśmy nauczycieli z europejskich krajów . Wizyta związana była wystawą prac plastycznych będących rezultatem realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów Projektu Erasmus + Art@cretivity.eu”. Goście z zachwytem oglądali dzieła uczniów wykonane różnymi technikami, zwiedzili naszą bibliotekę i zapoznali się z jej działalnością.

Fundacja Orange

Biblioteka bierze udział w programie "Akademia Orange dla bibliotek"...

czytaj wiecej

Uwolnij Książkę

Biblioteka bierze udział w programie "UWOLNIJ KSIĄŻKĘ"...czytaj wiecej

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej... czytaj wiecej