ZWIŃ/ROZWIŃ
BANER

Aktualności:

             

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

                    

17.09.2019

„Czym dawniej pisano?”  

... w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyła się lekcja biblioteczna „Czym dawniej pisano?” Uczestniczyli w niej uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Adama Mickiewicza. W pierwszej części dzieci zapoznały się z pomieszczeniami dziecięcego królestwa i jego księgozbiorem. W kolejnej części uczniowie poznali krótką historię pisma, by następnie przejść do zajęć warsztatowych. Praktyczna część polegała na pisaniu na „tabliczkach glinianych”, piórem gęsim i obsadką ze stalówką. Drugoklasiści uczestniczyli w nich aktywnie, a niektórzy poczuli się jak „Harry Potter” – co znaczy, że zajęcia się podobały.

                    

16.09.2019

"Najdawniejsze przywileje królewskiego miasta Bielska z XV i XVI wieku"  

… odbyło się spotkanie z historykiem prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Dorotą Michaluk, promujące publikację "Najdawniejsze przywileje królewskiego miasta Bielska z XV i XVI wieku". Książka współautorstwa dr Waldemara Bukowskiego wydana została przez Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka w Ciechanowcu i zapoczątkowuje serię wydawniczą "Lokacje miast podlaskich", związaną z 500. jubileuszem utworzenia województwa podlaskiego Pani profesor Michaluk w barwny i sugestywny sposób nakreśliła czasy przypadające na otrzymanie przez miasto Bielsk praw i przywilejów królewskich, które stały się podwaliną bielskiej samorządności. Słuchacze, w tym obecna młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 w Bielsku Podlaskim, mogli przenieść się w odległe czasy Piastów i Jagiellonów. Opowiadała również o ogromnej pracy językoznawczej, która została wykonana przy tłumaczeniu dostępnych w archiwach dokumentów źródłowych na potrzeby publikacji. Tematykę spotkania dopełniała prezentacja multimedialna. Podczas spotkania można było zakupić publikacje Muzeum Rolnictwa w promocyjnych cenach.

                    

16.09.2019

Uczniowie poznają bibliotekę publiczna ...  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przyszli uczniowie, klasy II B Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Adama Mickiewicza. Drugoklasiści zwiedzili pomieszczenia działu dziecięcego, poznali księgozbiór odpowiedni dla ich wieku i różnice pomiędzy biblioteką szkolną a publiczną. Wielkie wrażenie zrobiły na nich znajdujące się w naszym księgozbiorze książki 3D i gry planszowe. Oczywiście jako pilni uczniowie musieli spróbować swoich sił w czytaniu.

                    

14.09.2019

"My pamiętamy" - III Dni Kultury Żydowskiej  

… odbyły się III Dni Kultury Żydowskiej - "My pamiętamy" zorganizowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. Wydarzenie rozpoczęła prelekcja Tomka Wiśniewskiego, autora filmu "Ten kraj do mnie przemawia..." o spotkaniu z żydowskimi potomkami rodzin zamieszkujących miejscowość Milejczyce na Podlasiu. Po projekcji wywiązała się dyskusja o odkrywaniu korzeni przez rodziny żydowskie rozproszone po całym świecie oraz o pracy kulturoznawczej dotyczącej zbieraniu pamiątek i wspomnień po żydowskich mieszkańcach Polski. Następnie miał miejsce wykład znanego historyka z Brańska, Zbigniewa Romaniuka, który przedstawił dzieje osadnictwa żydowskiego za ziemiach polskich na przestrzeni wieków. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna.

                    

12.09.2019

Mały Czytelnik  

W piękny słoneczny dzień odwiedziły Oddział dla Dzieci i Młodzieży, „Kubusie” z Przedszkola Nr 7. Czterolatki zapoznały się z królestwem książek dla dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się, że każde dziecko, które przyjdzie z mamą lub tatą i zapisze się do biblioteki otrzyma Wyprawkę Czytelniczą. Składa się na nią pięknie wydana książka oraz Karta Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice jest to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom.

                    

7.09.2019

Narodowe Czytanie 2019 - "Nowele polskie"  

...tegoroczna edycja Narodowego Czytania pt. "Nowele polskie" dotyczyła klasyków polskiej literatury - głównie przedstawicieli pozytywizmu. Wydarzenie rozpoczął występ zespołu wokalno-tanecznego "Podlaskie Kukułki" pod kierunkiem Mikołaja Turkowicza, podczas którego grupa zaprezentowała tradycyjnego poloneza, przy akompaniamencie akordeonu i trąbki. Głównym punktem programu było wspólne odczytanie noweli Elizy Orzeszkowej pt. "Dobra pani" przez przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych oraz uczniów bielskich szkół podstawowych. Po odczytaniu noweli w 18 fragmentach, miał miejsce quiz językowy odnoszący się do przestarzałego słownictwa używanego ponad sto lat temu w literaturze. Za podanie prawidłowej odpowiedzi można było wygrać egzemplarz "Opowiadań" Orzeszkowej, ufundowanych przez Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Imprezę zakończył słodki poczęstunek i odbicie pamiątkowego stempla w przyniesionych egzemplarzach książek ośmiu nowelistów. Wydarzenie miało charakter ogólnopolski i odbyło się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej oraz Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski.

                    

7.09.2019

Warsztaty rękodzieła ludowego  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyły się warsztaty rękodzieła ludowego. Podczas spotkania uczestniczki wykonały rozmaite kompozycje kwiatowe z prostych materiałów jak druciki, wstążki, kolorowe nicie i spinki. Na zajęciach powstały piękne bukieciki kwiatowe.

                    

8-19.07.2019

Wakacje z biblioteką  

... w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyły się cykliczne zajęcia dla dzieci pn. "Wakacje z biblioteką", mające na celu uatrakcyjnić pobyt wakacyjny dla dzieci w wieku 7-11 lat. Przez 10 dni trwania zajęć grupa uczestniczyła we wspólnych zabawach ruchowych, pogadankach tematycznych z książką w roli głównej, oraz tworzyła prace plastyczne. Ponadto dzieci mogły przed i po zajęciach korzystać z gier komputerowych oraz planszowych. Każde zajęcia rozpoczynały się zabawami integrującymi grupę i wprowadzającymi do przeprowadzenia tematu wokół którego budowany był scenariusz zajęć; i tak pojawiły się różnorodne tematy: o podróżach Kazimierza Nowaka, o podwodnym świecie oceanów, o najwierniejszych przyjaciołach człowieka, czyli psach. Powstały kolorowe prace w technice mieszanej z użyciem łąkowych kwiatów i w efektownej technice kalkografii, a także plecione papierowe zakładki do książek. Śpiewano piosenki, tańczono, rysowano na chodniku przed biblioteką, a wiele zabaw przeprowadzono z wykorzystaniem chusty Klanzy. Dużą popularnością cieszyły się pokazy eksperymentów fizycznych na podstawie książki "Mega eksperymenty" A. Zacheji - każdego dnia dzieci dopominały się o przeprowadzenie kolejnego doświadczenia. Na zakończenie obejrzano film o przygodach Lassego i Maji, czyli ekranizację popularnych powieści detektywistycznych dla dzieci.

                    

29.06.2019

Podlascy bibliotekarze w Bielsku Podlaskim – podróże źródłem inspiracji  

Miejską Bibliotekę Publiczną w Bielsku Podlaskim odwiedziła 44-osobowa grupa bibliotekarzy i sympatyków tej grupy zawodowej z naszego województwa. Pochwaliliśmy się naszą piękną biblioteką, kolorowymi pomieszczeniami, super księgozbiorem. Biblioteka jest przyjazna i dostosowana do potrzeb czytelnika niedowidzącego i niewidomego oraz niepełnosprawnego. Duże wrażenie zrobiła przestrzeń, która daje możliwość prowadzenia różnorodnych zajęć z każdą grupą wiekową czytelników. Oczywiście pochwaliliśmy się naszym filmem promocyjnym i formami działalności z czytelnikami. Odwiedziny służyły także wymianie doświadczeń i przeniesienia niektórych na teren swojej biblioteki. Wycieczkę zorganizowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego.

                    

22.06.2019

Sobota z mamą i tatą w bibliotece  

... jaki prezent jest dla Taty najcenniejszy ? Oczywiście, praca własnoręcznie wykonana przez dziecko! Dlatego na sobotnich zajęciach dzieci przygotowały autorskie laurki z okazji Dnia Taty.

                    

19.06.2019

Spotkanie Klubu Zdrowia - „Sen i jego zalety”  

... o godz. 17.00 odbyło się spotkanie Klubu Zdrowia. Wykład pt. „Sen i jego zalety” wygłosiła dr Angelika Roszkowska. Mówiła ona o wpływie snu na nasz organizm i zdrowie. Zwracała uwagę także na to, by zadbać o jego odpowiednią ilość i jakość, gdyż brak wypoczynku może przyczynić się do powstania wielu chorób.

                    

18.06.2019

"Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie"  

... w godz. 9.00-11.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży miało miejsce szkolenie pt. "Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie" zorganizowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy współudziale: Ministerstwa Infrastruktury, Komendy Powiatowej Policji, Urzędu Miasta Bielsk Podlaski oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim. Podczas spotkania ekspert wyjaśnił uczestnikom przepisy ruchu drogowego obowiązujące rowerzystów; wykład był poparty krótkimi nagraniami filmowymi ilustrującymi szereg niebezpiecznych sytuacji mogących wydarzyć się uczestnikom ruchu na drodze. Uczestnicy mieli możliwość pobieżnie zbadać prędkość swojej reakcji na drodze, ostrość widzenia i wyrazistość pola widzenia. Przed budynkiem biblioteki można było skorzystać z serwisu rowerowego sprawdzającego rowery pod kątem bezpieczeństwa oraz bezpłatnie doposażyć rower w niezbędne do poruszania się na drodze oświetlenie przednie i tylne, dzwonek oraz odblaski. Pod koniec spotkania rozdano certyfikaty uczestnictwa.

                    

15.06.2019

Sobota z mamą i tatą w bibliotece  

Upał… a w bibliotece jest super. Na sobotnich zajęciach dzieci wraz z rodzicami wykonały wachlarze, którymi można się ochłodzić.

                    

11.06.2019

Spotkanie Koła Diabetyków  

... odbyło się spotkanie członków Koła Diabetyków z dr Małgorzatą Zakrzewską. Tematem był problem nietrzymania moczu. Przy pomocy kolorowego schematu pani doktor przedstawiła budowę układu moczowego i wyjaśniła na czym polega omawiana choroba. Słuchacze dowiedzieli się również co można zrobić by poradzić sobie z tym problemem i jakie ćwiczenia fizyczne wykonywać by wzmocnić mięśnie.

                    

10.06.2019

Z czego możemy korzystać w bibliotece publicznej …  

Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili uczniowie najdalej położonej od biblioteki, Szkoły Podstawowej Nr 2 im. kpt. W. Wysockiego. Siódmoklasiści zapoznali się z poszczególnymi działami biblioteki i dowiedzieli się, że czytelnik zarejestrowani w bazie może korzystać z księgozbioru każdej agendy, z czasopism, stanowisk komputerowych, gier planszowych i komputerowych.

                    

8.06.2019

Spotkanie DKK  

Czerwcowe spotkanie DKK upłynęło nam na dyskusji poświęconej książce Moniki i Grzegorza Wasowskich „Kabaret Starszych Panów. Życiorys nieautoryzowany”. Klubowiczki twierdziły, że książka jest dla nich okazją do wspomnień związanych z twórczością Wasowskiego i Przybory, przywoływały postacie wybitnych aktorów występujących w poszczególnych wieczorach. Stwierdziłyśmy zgodnie, że książka ta dzięki lekkiej formie i językowi jest przystępna w odbiorze, dzięki czemu może łatwo przypomnieć lub przybliżyć wartą poznania twórczość Kabaretu Starszych Panów.

                    

7.06.2019

Mali plastycy w bibliotece …  

Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z kółka plastycznego „Kubusiowy Plastuś” przy Przedszkolu Nr 7 Kubusia Puchatka. Mali artyści obejrzeli albumy z reprodukcjami sławnych malarzy oraz wystawę grafik uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego. Zapoznaliśmy dzieci z technikami plastycznymi odpowiednimi do ich wieku i pokazaliśmy prace wykonane przez naszych czytelników w bibliotece. Wizyta była udana i w pełni zadowoliła małych malarzy.

                    

5.06.2019

Potworny apetyt na książki  

Do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży zawitała pani Joanna Kmieć, sympatyczna nauczycielka przedszkola, którą dzieci zainspirowały do napisania i zilustrowania debiutanckiej książki pt. „Papuk, czyli opowieści o potwornym apetycie na książki”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II Szkoły Podstawowej Nr 4 im. A. Mickiewicza i Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Szarych Szeregów. Autorka wprowadziła ich w świat przygód Oliwiera i Tosi. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, czytanych przez gościa fragmentów książki. Pani Joasia dosłownie zaczarowała dzieci, które z wielkim zapałem uczestniczyły w rozwiązywaniu tajemnic i detektywistycznych zagadek. Spotkanie było naprawdę wyjątkowe, nie brakowało śmiechu i dobrej zabawy. Autorka z pewnością zaraziła dzieci potwornym apetytem na książki, o czym świadczyła liczba uczestników pragnących zdobyć autograf na książce. My, bibliotekarze liczymy, że kolejne książki Joanny Kmieć : „Tajemnica trzynastego piętra”. „Magiczne kino”, „Dzieciaki z ulicy Księżycowej” nie zagrzeją miejsca na bibliotecznych półkach i szybko znajdą czytelników.

                    

3.06.2019

„Zakochani w świecie: Indie”  

... o godz. 10.00 w ramach obchodów 40. dni Bielska Podlaskiego w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP miało miejsce spotkanie z podróżnikami: Joanną Grzymkowską-Podolak i Jarosławem Podolakiem pt." Zakochani w świecie. Indie". Spotkanie było poświęcone mieszance kultur i języków jaką można odnaleźć na półwyspie indyjskim. Dziennikarze oraz autorzy książek podróżniczych poświęconych odbytym w ostatnich latach wyprawom, w niezwykle ciekawy i przystępny sposób roztaczali przed uczestnikami bogactwo różnorodności kulturowej mieszkańców Indii. Swoje opowieści ilustrowali krótkimi nagraniami z odwiedzanych miejsc, m.in. z takich miast jak miast Waranasi przedstawiających wspaniałe zabytki Indii, ale też z regionów Pendżabu czy Radżastanu. Odczytali również fragment swojej książki, dając tym samym próbkę tego, co można znaleźć na jej kartach. Pod koniec spotkania dwie uczestniczki zaprezentowały się w tradycyjnych strojach sari.

                    

1.06.2019

"Biblioteka w plenerze"  

W dn. 1 czerwca 2019 r. w godz. 11.00-14.00 na tzw. plantach miejskich w parku Królowej Heleny miała miejsce "Biblioteka w plenerze", czyli animacje czytelnictwa dla najmłodszych. Panie z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP przygotowały dla dzieci konkursy odnoszące się do bohaterów bajek, zgadywanki i kolorowanki. Dzieci wspólnie z opiekunami wykonywały bransoletki na rękę w kształcie kolorowych motyli oraz papierowe ważki, które pieczołowicie ozdabiały naklejkami i brokatem. Pod bibliotecznym namiotem, na pufach znajdowały się stanowiska czytelnicze - można było wygodnie pooglądać książeczki. Celem wydarzenia jakim była "Biblioteka w plenerze" było zaistnienie miejskiej instytucji kultury w przestrzeni publicznej oraz zachęta do zapisania się do biblioteki i korzystania z usług bibliotecznych oferowanych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Impreza odbyła się w ramach obchodów 40. dni Bielska Podlaskiego.

                    

30.05.2019

Spotkanie autorskie z Kordianem Michalskim  

... o godz. 16.00 w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyła się promocja najnowszego tomiku wierszy Kordiana Michalskiego pt. "Łyse słowa". Autor wierszy i tekstów piosenek mieszka w Boćkach na Podlasiu, jest z zawodu plastykiem związanym z muzyczną sceną niezależną. Jest to jego czwarty wydany drukiem tomik wierszy, dotychczas ukazały się: "3.Kanał", "WpółSnu", "O Tobie i więcej". Podczas spotkania autor podzielił się z uczestnikami swoimi przemyśleniami dotyczącymi współczesnego świata, dramatycznych, a momentami absurdalnych sytuacji jakich doświadcza człowiek w obliczu spraw ostatecznych. Wiersze pochodzące z tomiku "Łyse słowa" w większości zostały zapisane na smartfonie, z czego wynikła specyficzna szata graficzna publikacji i zapis metryczny samej poezji. Rozmowę z Michalskim, prowadzoną przez Andrzeja Salnikowa, wbogaciło odczytanie na głos przez autora kilku wybranych wierszy z promowanego tomiku. Spotkanie zostało zorganizowane przez wydawcę publikacji Stowarzyszenie Poetów Ziemi Bielskiej, w ramach obchodów 40 Dni Miasta Bielsk Podlaski.

                    

30.05.2019

Konkurs krasomówczy "Orator"  

... w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbył się konkurs krasomówczy "Orator", którego jubileuszowa, X edycja, została zatytułowana "Moje Podlasie - jestem stąd". O tytuł Złotego, Srebrnego i Brązowego Oratora rywalizowało 21 uczestników w czterech kategoriach wiekowych: klas IV-VI, VII-VIII, III kl. gimnazjum oraz dorosłych. Uczestnicy opowiadali o swojej małej ojczyźnie, jaką jest miasto Bielsk Podlaski i jego bogata historia oraz tradycje pielęgnowane przez jego mieszkańców. Jury przyznało zwycięzcom nagrody w postaci bonów podarunkowych księgarni BookBook. Pozostałym osobom rozdano wyróżnienia i dyplomy uczestnictwa. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów 40 Dni Miasta Bielsk Podlaski pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski.

                    

28.05.2019

Poznajemy Miejską Bibliotekę Publiczną …  

Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Jana Pawła II. Uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki, jej zbiorami i historią oraz wysłuchali bajki „O rybaku i złotej rybce „ zaprezentowanej w formie teatrzyku kamishibai. Duże wrażenie na naszych gościach zrobił „Pokój Bajek” i zgromadzone w nim gry i zabawki.

                    

22.05.2019

Spotkanie z autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem  

... w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej miało miejsce spotkanie z autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej z DJNB nr 3 im. J. Kostycewicza oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. kpt. W. Wysockiego. Autor przyjechał do dzieci aż z Krakowa z walizką swoich publikacji, a ma ich na swoim koncie ok. 200! Pan Drabik pokazywał swoje książki i opowiadał o procesie wydawniczym, znalazło się też miejsce na przywołanie najpopularniejszej legendy krakowskiej, czyli o smoku wawelskim; odbyło się też wspólne, głośne czytanie, były konkursy i nagrody w postaci zakładek do książek. Prowadzący nastawiony był na nieustanny dialog z uczestnikami dzięki czemu spotkanie miało wartki i interesujący przebieg. Po spotkaniu przyszedł czas na złożenie autografów oraz wspólne zdjęcie z autorem.

                    

21.05.2019

"Bielski Almanach Poezji 2019"  

... w Czytelni dla Dorosłych miała miejsce promocja najnowszej publikacji Stowarzyszenia Poetów Ziemi Bielskiej pt. "Bielski Almanach Poezji 2019". W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski oraz Dyrektor Bielskiego Domu Kultury Elżbieta Fionik, członkowie Stowarzyszenia PZB oraz zaproszeni goście. Almanach został podzielony redaktorsko na cztery części, z których pierwsza zawiera wiersze członków stowarzyszenia, rozdział drugi niezrzeszonych poetów z dorobkiem publikacyjnym, trzeci niezrzeszonych bez dorobku wydawniczego i ostatni przeznaczony dla debiutantów. Prowadzący spotkanie prezes Stowarzyszenia Poetów Ziemi Bielskiej Andrzej Salnikow przedstawiał wg kolejności w tomiku sylwetki twórców i prosił o odczytanie swojego utworu, jeśli dana osoba była obecna na promocji. W ten sposób swoje utwory przeczytali zebranym: Tadeusz Zalewski, Kordian Michalski, Jan Kiryziuk, Żenia Martyniuk, Irena Piwowar oraz Walentyna Waszczuk. Publikacja została wydana przy dofinansowaniu dwóch lokalnych samorządów: Powiatu Bielskiego oraz Urzędu Miasta Bielsk Podlaski.

                    

21.05.2019

„Biedronki w bibliotece”  

... Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły 3-latki z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola „Karmelki”. Przedszkolaki przyszły zapoznać się biblioteką i jej zbiorami. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „Pokój Bajek” i zabawki. Maluchom podobała się wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci z bielskich przedszkoli. Przedszkolaki były zachwycone wycieczką i mamy nadzieję, że szybko wrócą z rodzicami, aby zostać naszymi czytelnikami.

                    

20.05.2019

„Nasze Przedszkole” - wystawa  

... Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 5 Krasnala Hałabały. Przedszkolaki przyszły sprawdzić jak prezentują się ich prace na wystawie, były ciekawe – czy prace podobają się innym dzieciom i rodzicom? Wizyta stworzyła doskonałą okazję do zwiedzenia pomieszczeń biblioteki, zapoznania się z zasadami korzystania z biblioteki i obejrzenia książek dziecięcych znajdujących się w naszym księgozbiorze.

                    

18.05.2019

Spotkanie DKK  

... kolejny raz spotkałyśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawiałyśmy o książce Marioli Pryzwan „Haśka. Halina Poświatowska we wspomnieniach i listach”. Życie i twórczość poetki zostały w niej przedstawione z perspektywy jej bogatej korespondencji oraz wspomnień krewnych i przyjaciół. Czytelniczki mówiły o swoim odbiorze poezji Poświatowskiej i o wrażeniach, jakie wywarła na nich lektura jej biografii, zawierającej obok dramatycznych momentów także jaśniejsze, mniej znane szczegóły.

                    

15.05.2019

„Psychofizyczna kondycja człowieka i jej wpływ na zdrowie”  

... po raz kolejny członkowie i sympatycy Klubu Zdrowia mogli wysłuchać wykładu w siedzibie naszej biblioteki. Temat spotkania brzmiał: „Psychofizyczna kondycja człowieka i jej wpływ na zdrowie”, a przedstawił go Pan Adam Grześkowiak. Omówił on koncepcję zdrowia, istotę chorób psychosomatycznych i znaczenie różnych czynników mających wpływ na dobrostan człowieka.

                    

13.05.2019

Z okazji 15 rocznicy członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej  

9 maja obchodzimy Dzień Europy. Z okazji 15 rocznicy członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej, Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziła grupa „Misiów” z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Przedszkolaki przyszły na lekcję biblioteczną o Polsce i Unii Europejskiej. Dzieci poznały legendę o Europie, kraje graniczące z Polską, hymn i symbole UE i główną siedzibę Parlamentu Europejskiego, którego przewodniczącym jest Polak – Donald Tusk. Odbyliśmy też symboliczną podróż po Europie, zwiedzając Belgię, Francję i Włochy.

                    

11.05.2019

Sobota z mamą i tatą w bibliotece  

"Niech te kwiatki powiedzą same, jak my bardzo kochamy mamę" .... na sobotnich zajęciach dzieci wykonały laurki, które wręczą mamom w dniu ich święta.

                    

10.05.2019

Lekcja biblioteczna  

....na lekcję biblioteczną o Bielsku Podlaskim przyszły czterolatki z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Przedszkolaki poznały najbardziej charakterystyczne budowle miasta i legendy o nich. Z radością i uśmiechem oglądały książeczki 3D. Wielką przyjemność sprawiła im wizyta w wypożyczalni, gdyż okazało się, że w zbiorach biblioteki są ich ulubione bajki.

„To Bielsk nasz u źródeł Białki wód Bielsk nasz, Jadźwingowy stary gród, Bielsk nasz Podlaski Bielsk”

                    

9.05.2019

Spotkanie z Ewą Jałochowską, autorką książki "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków"  

.... o godz. 17.00 w ramach Tygodnia Bibliotek miało miejsce spotkanie z Ewą Jałochowską, autorką książki "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków". Spotkanie miało formę wykładu opisującego kilka par rodzeństw postaci znanych z historii literatury i sztuki, mi.in. rodzeństwo Norwidów, Chopin, Leśmianów czy Boznańskich. Ich wspólne losy zrekonstruowane na podstawie archiwów, a widziane z dzisiejszej perspektywy historyczki sztuki jaką jest Jałochowska, nabrały nowego znaczenia i ożywiły pamięć o nich. Większość anegdot i faktów z życia sławnych Polaków było zaskakujących dla słuchaczy i rzuciło nowe światło na ich sylwetki. Pod koniec spotkania został rozstrzygnięty konkurs dotyczący rodzeństwa braci Piłsudskich; nagrodę-książkę, ufundowaną przez autorkę, wygrała nasza stała czytelniczka i członkini Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie było transmitowane na żywo w mediach społecznościowych.

                    

8.05.2019

„Dla Niepodległej” – występ pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach  

...w Czytelni dla Dorosłych z przedstawieniem pt. „Dla Niepodległej” wystąpili pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach. Impreza została zorganizowana w ramach Tygodnia Bibliotek. Występ przygotowany pod kierunkiem pań Moniki Łopuskiej i Weroniki Gieroz złożony był z trzech części. Pierwszą z nich była inscenizacja legendy „O Wandzie co nie chciała Niemca”. Występujący przedstawili opisane w tej historii zdarzenia, przygotowali też odpowiednie rekwizyty i stroje. Druga część występu rozpoczęła się od recytacji wiersza C. K. Norwida „Moja piosnka (II)”, jeden z artystów zagrał też na akordeonie kilka pieśni patriotycznych, m. in. „Przybyli ułani pod okienko” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Trzecia część przedstawienia przeniosła widzów w dwudziestolecie międzywojenne. Występujący przybliżyli publiczności atmosferę tych czasów opowiadając o ówczesnym życiu kulturalnym, zabrzmiała też piosenka Eugeniusza Bodo „Umówiłem się z nią na dziewiątą” wykonana przez jednego z artystów. Tutaj ponownie nie zabrakło strojów „z epoki” – wszyscy ubrani byli według ówczesnej mody. Na widowni zasiedli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Brańsku, gimnazjaliści z Niepublicznego Gimnazjum Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz zaprzyjaźnieni z naszą placówką seniorzy.

                    

13.04.2019

Sobota z mamą i tatą w bibliotece  

...takie oto wielkanocne pocztówki powstały podczas sobotnich zajęć w bibliotece. Kolorowe zające i pisanki symbolizują nadchodzące święta, Alleluja!

                    

11.04.2019

Gdzie jest moja praca ...  

Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły „Króliczki” z Przedszkola Nr 5 Krasnala Hałabały. Dzieci przyszły obejrzeć wystawę prac plastycznych pt. „Nasze Przedszkole” i jak widać na zdjęciu wiele radości sprawiło im odszukanie własnych dzieł. Oczywiście była także wizyta w wypożyczalni i sprawdzanie czy w zbiorach biblioteki znajdują się ich ulubione książki.

                    

10.04.2019

„Pan Tadeusz” – skecz w wykonaniu uczniów I LO  

... w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich w Czytelni dla Dorosłych wystąpili uczniowie z I LO im. T. Kościuszki. Młodzież, pod kierunkiem nauczyciela – bibliotekarza pani Bożeny Więckowskiej oraz pani Anny Nawarenko, zaprezentowała skecz pt. „Pan Tadeusz” oparty na fragmentach mickiewiczowskiej epopei. Strojów, dzięki którym występujący mogli upodobnić się do bohaterów „Pana Tadeusza” użyczyło Stowarzyszenie Ojcowizna Ziemi Bielskiej. Na widowni zasiedli uczniowie ZS Nr 1 im J.K. Piłsudskiego oraz inni sympatycy naszej placówki.

                    

10.04.2019

Czy nasze, wiosenne prace podobają się czytelnikom?  

Czy nasze, wiosenne prace podobają się czytelnikom? – pytały „Muchomorki” z Przedszkola Nr 5 Krasnala Hałabały. Dzieci wraz z opiekunami przybyły zobaczyć jak prezentują się ich prace na wystawie i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Przedszkolaki zapoznały się także z wypożyczalnią i czytelnią dla dzieci. Wielkie wrażenie na dzieciach zrobiły książki 3D znajdujące się w zbiorach biblioteki i to, że tu w bibliotece można także się bawić.

                    

10.04.2019

Klub Zdrowia - „Zielone koktajle”  

... . odbyło się kolejne spotkanie Klubu Zdrowia. Ilustrowany slajdami wykład pt. „Zielone koktajle” wygłosiła pani Lidia Szłowieniec – promotor zdrowia. Mówiła ona o wpływie naturalnych napojów na nasze zdrowie i o korzyściach, które płyną z ich spożywania. Spotkanie zakończyło się degustacją zdrowych przekąsek.

                    

9.04.2019

Przyrzekamy: Nigdy nie śmiecić i uczyć tego wszystkie dzieci!.  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przybyły „Maleństwa” z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka. Przed zbliżającym się Dniem Ziemi rozmawialiśmy z dziećmi na temat zachowania się w parkach, lasach, nad rzekami i co możemy zrobić, aby były czyste. Przedszkolaki zastanawiały się co należy zrobić ze śmieciami takimi jak: papiery, butelki , puszki i segregowały je do odpowiednich pojemników.

                    

6.04.2019

Warsztaty rękodzieła dla seniorów  

... podczas warsztatów rękodzielniczych uczestniczki zajęć ozdabiały styropianowe pisanki. Na jajkach pojawiły się wielkanocne o wiosenne wzory wykonane techniką decoupage oraz przy pomocy farb akrylowych, kolorowych wstążek i kokardek. Własnoręcznie wykonane pisanki wyszły bardzo ładnie, mogą być piękną ozdobą wielkanocnych stołów.

                    

6.04.2019

Idą święta, wielkanocne idą święta ..  

... na sobotnich zajęciach dzieci wykonywały ozdoby wielkanocne. Patrzcie i podziwiajcie jak pięknie wyszły. Macie szansę na zrobienie tak samo ładnych lub jeszcze ładniejszych w kolejną sobotę, za tydzień.

                    

6.04.2019

Spotkanie DKK  

Podczas kwietniowego spotkania DKK rozmawialiśmy o książce Marioli Pryzwan „Lilka. Maria Pawlikowska – Jasnorzewska we wspomnieniach i listach”. Dzięki tej biografii poznałyśmy wiele szczegółów z życia poetki pochodzącej ze znanej krakowskiej rodziny Kossaków. Zawarte w książce ciekawe wspomnienia przyjaciół, krewnych i innych osób, które zetknęły się z poetką pokazują nie tylko jej dramatyczne losy, ale przybliżają także historię całej rodziny.

                    

5.04.2019

Dawne stolice Polski  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przyszła grupa „Biedronek” z Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Dzieci przybyły poznać legendy o dawnych stolicach Polski. Przedszkolaki wysłuchały legendy pt. „Lech, Czech i Rus” zaprezentowanej w formie teatrzyku kamishibai, odgadywały zagadki i układały puzzle związane z polskimi symbolami narodowymi oraz uczyły się piosenki „Serce dla Polski”.

                    

2.04.2019

„Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda ciebie na takie patoklimaty” – spotkanie uczniów I LO z policją  

... odbyło się spotkanie uczniów I LO im. T. Kościuszki z pracownikami Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim na temat niebezpieczeństw związanych z dopalaczami i narkotykami. Pani Sylwia Bagniuk z Wydziału Prewencji KPP przestrzegała młodzież przez zażywaniem tych środków, wyjaśniła uczniom również to, jakie obowiązki i zakazy prawo nakłada na osoby niepełnoletnie. St. sierż. Tomasz Kwiatkowski i st. asp. Sandra Skiepko mówili natomiast o karach grożących młodzieży za posiadanie bądź używanie narkotyków, alkoholu czy innych środków psychoaktywnych. Uczniowie obejrzeli krótki spot promujący kampanię społeczną „Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda ciebie na takie patoklimaty”, mieli też możliwość przymierzenia specjalnych okularów symulujących stan po spożyciu alkoholu.

                    

2.04.2019

„Rola witamin w organizmie” – spotkanie Koła Diabetyków  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z dr Krystyną Pisanko. Tematem była rola witamin w organizmie. Przy pomocy prezentacji multimedialnej pani doktor przedstawiła właściwości i wpływ na zdrowie poszczególnych grup witamin, wspomniała także o chorobach, które mogą być związane z ich niedoborem. Słuchacze dowiedzieli się również, które produkty należy jeść, by dostarczyć sobie tych składników.

                    

2.04.2019

"Karmelki" w bibliotece ...  

... korzystając ze słonecznej pogody dzieci z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola Karmelki odwiedziły Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Przedszkolaki przyszły utrwalić wiadomości o wiośnie i wysłuchać bajki H. Ch. Andersena.

                    

30.03.2019

„Wieczór z Andersenem” w bibliotece ...  

... w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbył się trzeci „Wieczór z Andersenem”. Pierwsi uczestnicy wieczoru przybyli kwadrans przed godziną 18-tą i na holu powitała ich niespodzianka. Musieli wykazać się sprawnością fizyczną aby wejść na salę, w której wieczór się odbywał. Po krótkim wstępie zarówno dzieci, jak i rodzice wysłuchali bajki „Calineczka” zaprezentowanej w formie teatrzyku kamishibai.. Następnie przyszedł czas na sprawdzian umiejętności plastycznych gości. Zadaniem ich było wykonanie na czarnym brystolu ilustracji do ulubionej baśni. Sztuka to była nie łatwa, bo do wykorzystania był tylko papier gazetowy, trochę kolorowego, kreda kolorowa, klej i to wszystko bez nożyczek. Prace na czarnym tle wyszły pięknie i będzie można je obejrzeć w czytelni dziecięcej. Kolejnym punktem wieczoru było odgadnięcie z jakiej baśni pochodzi czytany fragment. Rodzice spisali się znakomicie, albowiem przy minimalnych rekwizytach potrafili stworzyć odpowiedni klimat do czytanych fragmentów baśni, których tytuły ich pociechy odgadywały znakomicie. Trzeba także było trochę pogłówkować, aby rozwiązać zadania i znaleźć skarb, którego strzegł bohater wieczoru. Skarbem były oczywiście słodycze. Każdy uczestnik zabawy wyszedł z pamiątką. Dziękujemy wszystkim za przybycie i dobrą zabawę. Imprezę przygotowali członkowie koła SBP. Dzieje się w naszej bibliotece wiele. Zaglądajcie na stronę www. biblioteki i fb, a odwiedzając nas czytajcie ogłoszenia o imprezach.

                    

26.03.2019

„Mam wybór – wybieram rozsądek” – spotkanie uczniów szkół średnich z policją  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie czterech klas z ZS Nr 1 im. J.K. Piłsudskiego i II LO im. B. Taraszkiewicza z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej i funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Pani Alina Boruta z Sanepidu mówiła o sposobie działania i wpływie napojów energetycznych na zdrowie. Przestrzegała młodzież przed ich nadużywaniem, obaliła też popularne mity mówiące o ich nieszkodliwości, a nawet pozytywnym wpływie na organizm. W drugiej części spotkania głos zabrali funkcjonariusze – dzielnicowi – mł. asp. Andżelika Rogoza i st. sierż. Tomasz Kwiatkowski oraz pani Sylwia Bagniuk – pracownik Wydziału Prewencji KPP. Funkcjonariusze wyjaśnili uczniom kwestię odpowiedzialności karnej nieletnich w zakresie posiadania i używania narkotyków, alkoholu czy innych substancji odurzających. Młodzież mogła również przymierzyć specjalne okulary symulujące stan po spożyciu alkoholu.

                    

26.03.2019

Czas przywitać się z wiosną ...  

... mimo niesprzyjającej aury Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „PROMIS”. Przedszkolaki wysłuchały wiersza M. Strzałkowskiej pt. „Wiosna”, odgadywały zagadki o ptaszkach, owadach, płazach, które pojawiają się wiosną i odszukiwały obrazki stanowiące ich rozwiązanie oraz te z najbardziej wiosennym – zielonym kolorem.

                    

23.03.2019

Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece  

... piękne, ciepłe słoneczko powiedziało nam, że wiosna jest blisko. Rozmawialiśmy z dziećmi o wiosennych kwiatkach, ptaszkach, motylkach, żabkach, biedronkach i żuczkach. Starsze dzieci samodzielnie wykonały bocianki z papierowych talerzyków, młodsze przy pomocy rodziców wykonały bocianki z płatków kosmetycznych. Prace wyszły pięknie i powędrowały z dziećmi do domu. Sobotnie zajęcia coraz bardziej się podobają dzieciom i rodzicom.

Słońce ciepłym głosem woła:

- Wstawać, śpiochy! Nie marudzić! Trzeba zabrać się do pracy! Pora się do życia budzić!

                    

22.03.2019

Warsztaty rękodzieła dla uczniów  

... w Czytelni dla dorosłych odbyły się warsztaty rękodzielnicze, w których wzięli udział uczniowie ZS Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej. Młodzież wykonała kartki wielkanocne z kolorowego papieru, tektury i innych materiałów plastycznych. Na pracach pojawiły się różne świąteczne wzory – zające, pisanki czy bazie.

                    

22.03.2019

Szukamy wiosny …  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przybyli w poszukiwaniu wiosny pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy. Rezydenci chcieli dowiedzieć się jakie kwiaty, ptaki i owady zwiastują wiosnę. . Goście wysłuchali także bajki o pięknie śpiewającym, wiosennym ptaku. Bajką tą był „Słowik H. Ch. Andersena zaprezentowany w formie teatrzyku kamishibai.

                    

20.03.2019

WARSZTATY KULINARNE  

... w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Zdrowia. Tym razem były to warsztaty kulinarne. Przygotowane zostały zdrowe dania i przekąski na bazie produktów wegańskich. Spotkanie zakończyło się degustacją przygotowanych potraw.

                    

20.03.2019

Biblioteka bez progów i barier  

... o godz. 11.00 naszą bibliotekę odwiedziła grupa podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim. Pani kierownik Zofia Karpuk oprowadziła grupę po wszystkich pomieszczeniach udostępnionych czytelnikom oraz zaprezentowała ofertę biblioteki w zakresie udostępniania zbiorów książkowych, audiobooków, czasopism oraz księgozbioru podręcznego. Uczestnicy wycieczki skorzystali z udogodnień dla osób niepełnosprawnych tj. podjazdu oraz windy.

                    

18.03.2019

"Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVII-XX w."  

...o godz. 11.00 miało miejsce otwarcie wystawy "Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVII-XX w." ukazującą przekrój działań militarnych w jakie zaangażowała się mniejszość tatarska na rzecz niepodległej Polski. Wystawa w sposób szczegółowy prezentuje fakty historyczne na przestrzeni wieków oraz wprowadza w krąg kulturowy materialnego i duchowego dziedzictwa Tatarów w Polsce. Autorem ekspozycji jest dr Łukasz Lubicz-Łapiński z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Komentarz historyczny i oprowadzenie po wystawie wygłosił Paweł Murawski z OBEN IPN. Wystawę można oglądać w Galerii na Piętrze biblioteki do końca kwietnia br.

                    

16.03.2019

Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece - Dzień Pandy  

W Dzień Pandy porozmawialiśmy sobie z dziećmi o tych sympatycznych, azjatyckich misiach. Punktem wyjścia do rozmowy była "Planeta zwierząt" o gatunkach zagrożonych wyginięciem. Panda, jako bohaterka książki, przypomniała również dzieciom o dobrych manierach. Wspólnie przedyskutowaliśmy zasady dobrego zachowania przedstawione w książce: "Co panda, a co nie wypanda" Oli Cieślak. Na zakończenie zajęć wykonane zostały zakładki do książek w kształcie... oczywiście - pandy!

                    

14.03.2019

Seminarium dla bibliotekarzy powiatu bielskiego  

… o godz. 10.00 w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyło się seminarium dla bibliotekarzy powiatu bielskiego zorganizowane przy współpracy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Seminarium rozpoczęło szkolenie dotyczące technik myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów pod kierunkiem Jowity Trzaski. Następnie zostały omówione wybrane przedsięwzięcia SBP Oddziału Białostockiego. Kolejnym punktem spotkania było zagadnienie biblioterapii na przykładach publikacji popularnych pisarzy i pisarek z ostatnich lat. Seminarium podsumowała prezentacja działalności kulturalno-oświatowej w roku 2018 MBP w Bielsku Podlaskim.

                    

9.03.2019

Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece - Kot ty jesteś?  

… rozmawialiśmy o mruczkach i ich zwyczajach, oglądaliśmy książki o kotkach, szukaliśmy zagubionych kotków. Dzieci opowiadały jakie zwierzątka mają w domu i przy pomocy rodziców wykonały kotki z papierowych talerzyków. Czyżby tym kotkom nudziło się książkach?

                    

9.03.2019

Spotkanie DKK  

Podczas kolejnego spotkania DKK rozmawiałyśmy o książce Moniki Jaruzelskiej „Rodzina”. Autorka opowiada o życiu swoim i swojej rodziny. Poznajemy więc Jaruzelskich z nieco innej strony niż ta znana oficjalnie, obserwujemy zarówno sytuacje dramatyczne, które miały miejsce w ich życiu. Córka generała przedstawia wydarzenia ze swojego punktu widzenia, dorosłej kobiety, pisarki, stylistki mody, która poszła w życiu własną drogą i osiągnęła sukces, pokonując po drodze wiele trudności.

                    

7.03.2019

"Filmowe Podlasie Atakuje! - KOBIETY z północnego wschodu!"  

… o godz. 18.00 odbył się pokaz filmów krótkometrażowych specjalnej selekcji, bo autorstwa wyłącznie kobiet z północno-wschodniej Polski. Zostały pokazane filmy animowane, videoklipy oraz jedna fabuła. Gośćmi pokazu byli: koordynator projektu z Białostockiego Ośrodka Kultury Krzysztof Sienkiewicz wraz z wokalistką i reżyserką teledysków do własnych utworów muzycznych Joanną Zubrycką. Przed rozpoczęciem pokazu tytułem wstępu wprowadzono w historię projektu, który został zainicjowany w 2004 r. i miał za zadanie skupiać wokół siebie niezależnych filmowców, których twórczość promowała podlaski region. Po projekcji wokalistka odpowiadała na przeróżne pytania ze strony zebranej publiki - opowiedziała o swojej pracy nad teledyskami, kondycji kobiet w sztuce, swojej twórczości i o życiu artystycznym w Białymstoku. Na zakończenie spotkania organizatorzy rozdali gadżety promocyjne FPA! i zaprosili na słodki poczęstunek. Kolejne projekcje filmowe w bibliotece już jesienią!

                    

6.03.2019

Dzień Kobiet  

... w Czytelni dla Dorosłych odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet. Wystąpił hajnowski zespół muzyczny Maksim. Przy akompaniamencie akordeonów artyści wykonywali znane piosenki biesiadne w kilku językach. Zaproszone panie entuzjastycznie reagowały na występ z okazji ich święta i nagradzały artystów brawami. W przerwie koncertu jedna z pań krótko przedstawiła historię Dnia Kobiet i tego, jak panie zyskiwały prawa do obecności w życiu publicznym i wykonywania niektórych zawodów. Imprezę zakończono słodkim poczęstunkiem.

                    

6.03.2019

Która biblioteka jest większa ...  

Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Augustowie. Przedszkolaki oznajmiły, że biblioteki znają, bo w szkole mają bibliotekę szkolną i publiczną, a jednak nasza zrobiła na nich wielkie wrażenie. Maluchy były zachwycone kolorowymi, przestronnymi pomieszczeniami i tym, że cały parter bielskiej biblioteki to królestwo dzieci, gdzie można czytać i bawić się. W skupieniu wysłuchały bajki H. Ch. Andersena pt. „Słowik” zaprezentowanej w formie teatrzyku kamishibai. Z ciekawością i zachwytem oglądały zaprezentowane książki. Wycieczka była bardzo udana sądząc po „ochach” i „achach” dzieci.

                    

5.03.2019

Spotkanie Koła Diabetyków  

...odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z dr Małgorzatą Zakrzewską. Ilustrowany prezentacją multimedialną wykład dotyczył chorób jelit. Pani doktor opowiedziała słuchaczom o tym, skąd biorą się zaburzenia pracy jelit, jakie mają objawy i jak się je leczy. Podkreśliła również, że ważne jest to by dbać o siebie stosując prawidłową urozmaiconą dietę i unikając stresu

                    

5.03.2019

Warsztaty rękodzieła dla młodzieży  

...w Czytelni dla Dorosłych odbyły się warsztaty rękodzielnicze, w których uczestniczyli uczniowie dwóch klas z Zespołu Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej. W związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet uczniowie wykonali okolicznościowe ozdobne kartki.

                    

5.03.2019

Lekcja biblioteczna  

...na lekcję biblioteczną pt. „Zbiory, działalność i warsztat informacyjny MBP” do Działu Udostępniania i Informacji przyszli uczniowie dwóch klas pierwszych z Zespołu Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim wraz z nauczycielem – bibliotekarzem panią Haliną Gierasimiuk. Młodzież odwiedziła Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dorosłych oraz Czytelnię Internetową, dowiedziała się jakie książki, prasę i inne źródła gromadzi nasza placówka. Uczniowie zapoznali się również z ofertą kulturalną MBP, a także dowiedzieli się jakie warunki trzeba spełnić by zostać naszym czytelnikiem.

                    

2.03.2019

Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece - "Dzień Dinozaura"  

...w Dzień Dinozaura na dzieci czekały najciekawsze książki jakie są w naszej czytelni o tych prehistorycznych gadach. Po ich obejrzeniu dzieci razem z rodzicami wykonały sylwetki najbardziej charakterystycznych dinozaurów: tyranozaura rexa, pterodaktyla, i największego ze wszystkich znanych - diplodoka.

                    

23.02.2019

Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece - "piegowaci bohaterowie"  

...rozmawialiśmy o piegach i bohaterach książek, których buzie zdobią piegi. Dzieci wykonały portret zwariowanej, ale kochanej Pippi.

                    

22.02.2019

Pokaz filmów nagrodzonych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka 2018  

... o godz. 17.00 w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbył się pokaz filmów nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka 2018. Festiwal krótkich filmów niezależnych, amatorskich i studenckich organizowany w Białostockim Ośrodku Kultury od 2006 r. służy popularyzacji kina niezależnego. Na pokazie w bibliotece zostały pokazane cztery produkcje: kino dokumentalne "Jak zostać papieżem" i "Gość", fabuła "Sztangista"i animowany musical "The Burden". Przed projekcją miała miejsce rozmowa z koordynatorem projektu Żubroffki Krzysztofem Sienkiewiczem, który opowiedział zebranym o idei festiwalu filmów niezależnych, kulisach prac nad festiwalem, oraz wprowadził w tematykę prezentowanych na pokazie filmów.

                    

21.02.2019

"Kotły na gościńcu litewskim"  

... o godz.17.00 w czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży miała miejsce prezentacja historycznej książki albumowej pt. "Kotły na gościńcu litewskim" autorstwa Jana Minkiewicza i Włodzimierza Kiryluka. Promocja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców wsi Kotły, którzy licznie przybyli na spotkanie. Organizator spotkania czyli Doroteusz Fionik reprezentujący wydawcę publikacji tj. Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, przywitał gości, przedstawicieli władz samorządowych i duchownych związanych z historią małej ojczyzny podbielskiej wsi. Następnie obejrzano nagranie filmowe z uroczystości związanych z cyklem agrarnym żniw, które odbyły się właśnie we wspomnianej wsi. Potem nadeszła kolej na część artystyczną spotkania - do akompaniamentu harmonii młodzież przeczytała kilka fragmentów z książki, a tłem do czytanych opowieści były zdjęcia z rodzinnych archiwów prezentujących historię kotłowskiej społeczności na przestrzeni ostatniego stulecia. Po zapoznaniu się z fragmentami publikacji Doroteusz Fionik zaprosił do rozmowy państwa Minkiewiczów, oraz sympatyków i bliskich ich przedsięwzięciu. Rozmowa toczyła się wzbogacona o rodzinne anegdoty rzucając światło na okoliczności powstania książki. Podsumowaniem promocji albumu był występ kilku osób z ludowego zespołu "Wasiloczki". Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii ze zdjęć zamieszczonych w publikacji "Kotły na gościńcu litewskim".

                    

20.02.2019

Spotkanie Klubu Zdrowia - „Jak długo wyglądać pięknie i młodo. Pielęgnacja skóry latem”  

... odbyło się kolejne spotkanie Klubu Zdrowia. Wykład pt. „Jak długo wyglądać pięknie i młodo. Pielęgnacja skóry latem” wygłosiła pani Ewelina Ciupek kosmetolog. Podczas ilustrowanej prezentacją multimedialną prelekcji przybliżyła ona słuchaczom zagadnienia dotyczące naszej skóry: jej fizjologii, prawidłowej pielęgnacji oraz zagrożeń, na które jest narażona. Mowa była również o naturalnych kosmetykach i wykorzystywanych w nich surowcach. Pani kosmetolog zaprezentowała jak przy pomocy dostępnych w kuchni surowców można wykonać naturalny peeling. Spotkanie zakończyło się degustacją koktajli owocowo – warzywnych.

                    

16.02.2019

Warsztaty dla seniorów  

... seniorki po raz pierwszy w tym roku spotkały się na warsztatach rękodzielniczych w Czytelni dla Dorosłych. Uczestniczki naprawiały i tworzyły biżuterię z różnokolorowych koralików, kamieni i innych ozdobnych elementów. W efekcie powstały modne i pomysłowe naszyjniki oraz korale.

                    

12.02.2019

Spotkanie z poetką Zoją Saczko i prezentacja jej najnowszego tomu poezji pt. "Poka"  

... o godz. 17.00 w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie z poetką Zoją Saczko promujące jej najnowszy tom wierszy pt. „Poka” zorganizowane przez wydawcę publikacji, Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Ukłonem w stronę wiejskiego zwyczaju siedzenia przed chatą na drewnianej ławce było wykorzystanie ławek jako elementu scenografii spotkania; świetnie spełniły swoją rolę jako miejsce sprzyjające wymianie myśli i refleksji wokół poezji Saczko. Imprezę rozpoczął występ zespołu ludowego „Żemerwa”, w którego repertuarze znalazły się pieśni wykonane tradycyjnym śpiewem białym, połączone z recytacją wierszy Saczko . Następnie głos oddano samej poetce, która również przeczytała zebranym kilka swoich wierszy i opowiedziała o swojej drodze twórczej jako poetki. Istotnym aspektem poezji Saczko jest używany przez nią język, czyli ruski język podlaski, określany potocznie „mowa po swojomu”. Wokół języka wywiązała się ciekawa dyskusja z uczestnikami spotkania, zwrócono uwagę na piękno tego języka i potrzebę ochrony podlaskiej mowy przed zapomnieniem. Podczas spotkania został zaprezentowany obraz autorstwa Mirosława Zdrajkowskiego pt. „Nad skitom w Odrynkach”, który znalazł się na okładce tomu poezji „Poka”.

                    

9.02.2019

Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece - „Czy podloty to nieloty”  

Rozmawialiśmy o ptakach, czytaliśmy super książkę znakomitego duetu autorskiego - Andrzeja Kruszewicza i Tomasza Samojlika pt. „Czy podloty to nieloty”. Wykonaliśmy techniką origami z kółek, prace plastyczne „papużki” oraz jedną wspólną papierową pizzę. Dlaczego pizzę, bo dziś jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Pizza jest to jedno z najpopularniejszych dań na świecie a w Polsce chyba popularniejsze od naszego schabowego. Nasze prace możecie obejrzeć w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, a książkę . „Czy podloty to nieloty” polecamy do przeczytania i dzieciom i rodzicom.

                    

1.02.2019

"Re:Joyce"  

...w Galerii na Piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyło się otwarcie wystawy poświęconej wybitnemu irlandzkiemu pisarzowi Jamesowi Joyce'owi z okazji 137. rocznicy jego urodzin. Na wystawę złożyły się przedmioty udostępnione z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich związanych z twórczością i życiem Jamesa Joyce'a, a także dotyczących jego książkowych bohaterów. Szczególnie dotyczy to najwybitniejszego dzieła "Ulisses", które zrewolucjonizowało prozę XX wieku i miało wpływ na rozwój literatury na świecie. Wystawę można oglądać do 2 marca 2019 r.

                    

21-25.01.2019

Ferie z biblioteką 2019  

W dn. 21-25.01 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się "Ferie z biblioteką 2019". Podczas pierwszego dnia zajęć grupa poznawała się nawzajem poprzez zabawy integracyjne i ruchowe. Wykonaliśmy też coś, co jest ostatnio bardzo popularne wśród youtuberów, czyli slime z kleju i perwollu, do rozciągania i ściskania w ręku. Podobno odstresowywuje! W drugim dniu odbyły się zajęcia plastyczne z książeczki sensorycznej - dzieci wykonywały dla uczestników Akademii Malucha "Bąbelkowo" plansze z tektury przypominające strony książek z przeróżnymi elementami wypukłymi pobudzającymi dzieci do dotykania ich różnorodnych faktur. Na czwartkowych zajęciach o godz. 11.00 rodzice maluszków i ich pociechy mieli okazję od razu książeczki przetestować. Kolejnego dnia ferii gościliśmy Marka Włodzimirow ze Stowarzyszenia Edukacji Filmowej, który przeprowadził warsztaty nagrywania audiobooka. Tekstem, który został przez dzieci wspólnie przeczytany była baśń A. Puszkina "Złota rybka". Efekt końcowy w formie mp3 będzie miał swoją premierę po montażu dźwięku w mediach społecznościowych. Czwartego dnia odbyły się warsztaty "Tkania na siatce", które poprowadziła pani dyrektor MOKSiR w Kleszczelach Małgorzata Klimowicz. Zadanie rozpoczęło się od projektowania na kartce, co było jeszcze łatwym etapem pracy. Potem dzieci próbowały przenieść obraz na siatkę ogrodową - dzięki pracy w grupie udało się wypleść wymyślone wcześniej wzory. W ostatni dzień ferii było najwięcej zabaw z chustą klanzy i z popularnym kanałem YT justdance, przy którym dzieci naśladują układy taneczne do hitów światowych list przebojów. Dzieci otrzymały zadanie namalowania na wafelkach emotikonki-buźki ale...rozpuszczoną czekoladą! Nie obyło się też na zakończenie bez wspólnego słodkiego poczęstunku w postaci kawałków owoców maczanych własnoręcznie w czekoladzie. Było słodko! Zapraszamy za rok!

                    

17.01.2019

Ekumeniczny wieczór kolęd i pastorałek  

... o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim miał miejsce "IV Ekumeniczny wieczór kolęd i pastorałek", na który zostały zaproszone zespoły muzyczne z Bielska Podlaskiego i okolic. Gości przywitał Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Wiesław Cieśla. Repertuar wieczoru był bardzo zróżnicowany - kolędowanie rozpoczęły grupy najmłodszych uczestników. Pierwszy raz na scenie bibliotecznej zadebiutowały z występem artystycznym dzieci z grupy "Kultywowania Tradycji Białoruskich Podlasia" Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim oraz dzieci z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego "Karmelki". Kolędy w ich wykonaniu, w które włożyły dużo serca i zapału, spotkały się z serdecznym przyjęciem zebranej publiczności. Następnie w tradycyjny sposób zakolędowała "Żemerwa" przy akompaniamencie akordeonu i skrzypiec. Zespół, który na co dzień jest związany z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zachowuje od zapomnienia i popularyzuje swoją działalnością artystyczną białoruskie zwyczaje świąteczne i obrzędy związane z cyklem agrarnym. Na zakończenie kolędnicy rozdali wśród słuchaczy gałązki dębu symbolizujące siłę i szczęście na Nowy Rok. Z dużym aplauzem spotkał się występ grupy teatralnej "A3Teatr" i Stowarzyszenia Kulturalnego "Pocztówka" z Policznej, których kostiumy i maski inspirowane podlaskimi motywami ludowymi prezentowały zupełnie nową, sceniczną jakość. Dużym wyzwaniem dla niektórych kolędników z grupy, pochodzących z krajów Europy zachodniej, było przyswojenie i wykonanie tekstów pieśni w językach słowiańskich. Kolejną atrakcją wieczoru była inscenizacja słowno-muzyczna zespołu Stowarzyszenia Ojcowizna Ziemi Bielskiej. Charakterystyczne postaci prosto z tradycyjnej szopki i muzyka dopełniająca zabawne dialogi - to wszystko złożyło się na ciekawe przedstawienie z chrześcijańskim przesłaniem. Niezwykłe wrażenie potęgi pieśni liturgicznej wywarł na słuchaczach ostatni zespół, występujący w kameralnym składzie chór z parafii Narodzenia N.M.P. z Bielska Podlaskiego. Na zakończenie wieczoru chór zainicjował wspólne zaśpiewanie polskiej wersji kolędy "Cicha noc", tak, aby wszyscy zebrani mogli współuczestniczyć w podniosłym nastroju tego wyjątkowego wieczoru.

                    

12.01.2019

Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece – Zimowe pejzaże.  

... dzieci tworzyły zimowe pejzaże. Wyszły pięknie, pomysłowość i kreatywność dzieci jest wielka. Każde dziecko ma w sobie niezmierzone pokłady kreatywności, my pomagamy je odkrywać. Podziwiajcie prace dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Rodzice pamiętajcie dobrze i ciekawie spędzona sobota to „SOBOTA Z MAMĄ I TATĄ W BIBLIOTECE”.

                    

11.01.2019

Dyplom za Noc Bibliotek 2018  

Nasza biblioteka otrzymała od krajowej koordynatorki akcji „Noc Bibliotek” – Katarzyny Sołtan-Młodożeniec podziękowanie za zorganizowanie w mieście tejże imprezy. My, już nie możemy doczekać się kolejnej nocy, która odbędzie się 5 października 2019 r. i już dzisiaj zapraszamy na nią wszystkich bielszczan.

                    

10.01.2019

Akademii Malucha "Bąbelkowo"  

...w Akademii Malucha "Bąbelkowo" gwarnie i wesoło; z recyklingu, czyli z nadmuchiwanych opakowań udało się utworzyć sensoryczną ścieżkę do zabawy dla najmłodszych. Inspirujące rozwiązanie, prawda? Nigdy nie wiadomo, co może posłużyć do zabawy! A kto chce dołączyć do naszej grupy zapraszamy w każdy czwartek na godz. 11.00. Do zobaczenia!

                    

3.01.2019

Akademii Malucha "Bąbelkowo"  

... w Akademii Malucha "Bąbelkowo" dzieci poznały strukturę masy plastycznej tzw. sztucznego śniegu; prawdziwego nie brak za oknem, ale masa jest w tym lepsza, że nie topnieje pod wpływem ciepła i można z niej ulepić kulki i różne inne kształty nadające się do zabawy. Chcecie spróbować z Waszymi dziećmi w domu? Nic prostszego! Potrzebna jest pianka do golenia, najlepiej o przyjemnym, kwiatowym zapachu, oraz soda oczyszczona - i gotowe! Udanej zabawy! A jak chcecie pobawić się wspólnie, zapraszamy do Akademii Malucha "Bąbelkowo" w Nowym Roku 2019 w każdy czwartek na godz. 11.00.

                    

8.12.2018

Warsztaty rękodzieła dla seniorów  

Podczas grudniowych warsztatów rękodzieła, uczestniczki ozdabiały bombki. Dekorowały je brokatem i malowały różne bożonarodzeniowe i zimowe motywy. W ten sposób powstały oryginalne, piękne ozdoby.

                    

1.12.2018

Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece - "Świąteczne porządki"  

...dzieci zapoznały się z książeczkami, której głównym bohaterem był św. Mikołaj. Następnie rozmawialiśmy o dziecięcych marzeniach i świątecznych prezentach - tak powstały listy skierowane do św. Mikołaja; kto nie umiał jeszcze pisać, poradził sobie obrazkowo. Listy zostały ozdobione i pokolorowane. Potem wykonaliśmy worek prezentów - była to zabawa dla najmłodszych uczestników, którzy w ten sposób wprawiali się w klejeniu papieru i dorysowywaniu elementów. Na zakończenie pobawiliśmy się wspólnie w rytm skocznej muzyki przy zabawie tanecznej "Świąteczne porządki".

                    

30.11.2018

Spotkanie autorskie z Tomaszem Kwiecińskim  

... o godz. 16.00 odbyło się spotkanie z architektem, Tomaszem Andrzejem Kwiecińskim, twórcą wzoru przemysłowego pn. "historyczna tablica chronologiczna". Model jego tablicy chronologicznej został opublikowany w książce Hermana Lindqvista "Wazowie. Historia burzliwa i brutalna" dla zobrazowania drzewa genealogicznego królewskiego rodu Wazów. Podczas spotkania autor wspominał o swoich związkach z miastem Bielsk Podlaski, o pierwszych fascynacją przeszłością i o poszukiwaniach odpowiedniej dla siebie metody edukacji, która doprowadziła go do opracowania niemalże inżynieryjnego wzoru przedstawiania faktów historycznych. Uzupełnieniem rozważań nad historią rodu Wazów była prezentacja historycznych tablic chronologicznych - szczególnie ciekawa, bo odnosząca się stricte do dziejów Polski, była tablica dotycząca linii genealogicznej królewny Anny Wazówny. Spotkanie było bardzo interesujące i uczestnicy mogli swobodnie nawiązać kontakt werbalny z rozmówcą - tematyka zeszła na problemy współczesnej polityki i życia społecznego w Szwecji. Na zakończenie, na pamiątkę spotkania w bibliotece, twórca historycznych tablic rozdał wszystkim uczestnikom tablicę chronologiczną Anny Wazówny w formacie pocztówkowym.

                    

28.11.2018

„W hołdzie Niepodległej” – koncert zespołu Mianka  

... w Czytelni dla Dorosłych odbył się koncert „W hołdzie Niepodległej”. Wystąpił pochodzący z Mnia zespół Mianka pod kierunkiem akordeonisty Wojciecha Ostrowskiego. Wykonawcy zaśpiewali znane pieśni patriotyczne, wojskowe i powstańcze takie jak „Pierwsza Brygada”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Pałacyk Michla” „Mury” oraz wiele innych. Śpiew przeplatany był komentarzami przywołującymi najważniejsze wydarzenia z historii Polski – od momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku aż do czasu powstania Solidarności. Artyści śpiewali także znane i popularne piosenki ludowe. Na widowni zasiedli seniorzy, członkowie zaprzyjaźnionych kół i stowarzyszeń oraz inni czytelnicy.

                    

27.11.2018

Ćwiczenia jogi a cukrzyca” – spotkanie Koła Diabetyków  

... członkowie Koła Diabetyków i wszyscy chętni spotkali się z dr Bożeną Florys. Temat spotkania brzmiał „Ćwiczenia jogi a cukrzyca”. Zaprezentowane zostały podstawowe pozycje jogi i proste ćwiczenia. Uczestnicy mieli też okazję spróbować wykonać je samodzielnie, otrzymali również wskazówki na temat tego jak ćwiczyć, by było to korzystne i bezpieczne dla zdrowia

                    

23-27.11.2018

Misiowy Tydzień  

W dniach 23.11.2018-27.11.2018 Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły trzy grupy dzieci z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Przedszkolaki z własnymi misiami i balonikami przyszły świętować Dzień Pluszowego Misia. ”Wiewiórki”, ”Pszczółki”, „Biedronki” poznały zwyczaje niedźwiadków, oglądały „misiowe lektury” i odgadywały zagadki o misiach znanych z książek i bajek filmowych. Każde dziecko posiadało odpowiednią wiedzę do zdobycia odznaki Przyjaciółki lub Przyjaciela Pluszowego Misia. Przedszkolaki naprawiały misia i wspaniale się bawiły tańcząc z misiami. Sobotnie zajęcia z Mamą i Tatą w bibliotece również poświęcone były misiom, na których dzieci wraz z opiekunami wykonały portrety misiów z kółeczek.

                    

22.11.2018

Spotkanie dla dzieci z DKK - Akapit Press  

... w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych, Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Szarych Szeregów z pracownikiem wydawnictwa Akapit Press. Spotkanie przebiegało bardzo dynamicznie. Dzieci opowiadały o ostatnio przeczytanych książkach, mówiły czym jest dla nich czytanie. Burzę mózgów wywołały pytania: skąd się biorą książki, kto pracuje przy powstawaniu książki, co to są szeryfy, na czym polega skład tekstu i do czego służą ozalidy? Uczniowie bawili się w pisarzy i dopisywali własne zdania do krótkich tekstów przygotowanych przez prowadzącego. Nasz gość rozmawiał z uczniami także o książce Andrzeja Żaka „Kasztanka” opowiadającej o Józefie Piłsudskim i jego słynnym koniu. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu dotacyjnego Dyskusyjnych Klubów Książki.

                    

13.11.2018

Spotkanie autorskie z Edytą Niewińską  

... o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych MBP w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie z pisarką Edytą Niewińską oraz promocja jej najnowszej książki "Pod powierzchnią". Z pochodzenia bielszczanka, wspomniała o swoich związkach sentymentalnych z Podlasiem, a także o miejscach w których dotąd żyła i mieszkała, czyli o Poznaniu, Macedonii i Andaluzji, w której spędziła ostatnie 6 lat życia, i która ją zainspirowała do napisania ostatniej swojej powieści; tam bowiem toczy się akcja "Pod powierzchnią". Autorka trzech powieści wydanych poza mainstreamowym obiegiem wydawniczym podzieliła się z uczestnikami spotkania swoim doświadczeniem w tym zakresie, zachęcając tym samym osoby pragnące pisać i publikować. Niewińska jest silnie osadzona w mediach społecznościowych. Na swoich stronach internetowych prowadzi podcasty dotyczące rynku wydawniczego, recenzuje książki dla portalu "Zupełnie inna opowieść" oraz organizuje warsztaty literackie, podczas których naucza kreatywnego pisania i wyzwolenia własnej twórczej energii - o tych działaniach okołoliterackich opowiedziała w sympatyczny i przystępny sposób przybyłym na spotkanie gościom. Na zakończenie można było uciąć krótką pogawędkę z autorką, zakupić nowość wydawniczą "Pod powierzchnią" i otrzymać do niej dedykację.

                    

13.11.2018

Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumenta i funkcjonariuszem policji  

... odbyło się spotkanie seniorów z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta panem Ryszardem Baranowskim oraz z panią Sylwią Bagniuk z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. W pierwszej części spotkania Rzecznik Praw Konsumenta mówił o tym, na co trzeba uważać zawierając umowę sprzedaży, jak chronić się przed oszustwami i dokąd udać się po pomoc w razie problemów związanych z pochopnie podpisaną umową. Podkreślał też, by nie podawać nieznanym osobom swoich danych. W drugiej części pani Sylwia Bagniuk z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim przestrzegała seniorów przed różnego rodzaju oszustwami, zwłaszcza tymi dokonywanymi „na wnuczka” czy „na policjanta”. Uczulała starsze osoby na to, by były ostrożne i zawsze upewniły się z kim mają do czynienia, a jeśli trzeba zgłosiły się po pomoc do policjantów. Prelegentka zwróciła też uwagę na bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym. Uczestnicy otrzymali naklejki ostrzegające przed oszustwami oraz opaski odblaskowe.

                    

10.11.2018

Warsztaty rękodzieła dla seniorów  

... podczas warsztatów rękodzielniczych uczestniczki podzieliły się na dwie grupy. Jedna z nich zrobiła filcowe ozdoby w postaci pomysłowych, wielokolorowych liści i kwiatów. Druga natomiast uczyła się nowej techniki wykonywania biżuterii. Z barwnych kamieni, koralików i sutaszu powstały piękne zawieszki.

                    

8.11.2018

Gdzie mieszkają bajki?  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przyszły dzieci z Przedszkola Niepublicznego Nr 1 im. św. Mł. Gabriela. 4-latki chciały zobaczyć, gdzie mieszkają bajeczki i czy w bibliotece są te ich ulubione o kucykach Pony, o Bobie Budowniczym i … nie sposób wyliczyć wszystkich tytułów interesujących dzieci. Każdy przedszkolak miał sposobność zobaczyć jak wypożycza się książki za pomocą skanera. Maluchy wysłuchały bajki braci Grimm pt. „Pani Zamieć”, bawiły się z Kubusiem Puchatkiem i uczyły porządkować księgozbiór uczestnicząc w zabawie „Książeczki na półeczki”. Na zakończenie podziękowały pięknym wierszykiem.

                    

6.11.2018

Biało-czerwone  

... „Maleństwa” z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka przyszły poznać nasze symbole narodowe. Dzieci z białych i czerwonych kartoników ułożyły polską flagę . Wspólnie przećwiczyliśmy postawę na baczność podczas polskiego hymnu. Przedszkolaki rozwiązały zagadkę, w której na sali miały odnaleźć polskie barwy białoczerwone..

                    

5.11.2018

Biało-czerwone  

... do Oddziału dla Dzieci Młodzieży na lekcje biblioteczną o Polsce przyszły dzieci z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Celem lekcji było zapoznanie przedszkolaków z wydarzeniem historycznym jakim było 11 listopada 1918, kształtowanie postaw patriotycznych, budzenie szacunku i przybliżenie przedszkolakom symboli narodowych: flaga, godło, hymn.

                    

30.10.2018

Przedszkolaki w bibliotece  

Wyjątkowo piękna aura i ciepłe październikowe słoneczko sprawiły, że Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z „Przedszkola na Hołowiesku”. Przedszkolaki Opatrzności Bożej zapoznały się z zasadami korzystania z naszej biblioteki i jej zbiorami. Maluchy z zaciekawieniem oglądały znajdujące się w naszych zbiorach książki 3D, gry i zabawki. Były zabawy i była bajka Hansa Christiana Andersena pt. „Słowik” zaprezentowana w formie teatrzyku kamishibai. Przedszkolaki i panie wychowawczynie były bardzo zadowolone z zajęć, a dzieci obiecały odwiedzić nas z rodzicami. Mamy nadzieję, że po tej pierwszej wizycie Przedszkolaków Opatrzności Bożej będą kolejne. Czekamy na Was.

                    

27.10.2018

„Halloweenowe duszki, stworki i pająki w bibliotece”  

Spotkanie miało formę zajęć plastycznych. Zadaniem uczestników było wykonanie balonowej dyni lub balonowego stworka. Odwiedziliśmy także „Bar Pod Upiorkiem”, w którym mogliśmy spróbować jak smakują „grillowane dżdżownice, zasmażne pająki, pieczone móżdżki żab, oczy węża czy duszkowe ciasteczka. A wszystko to działo się w scenografii z pająkami, nietoperzami, duchami i oczywiście strasznymi książkami, które mogliśmy obejrzeć.

                    

27.10.2018

Warsztaty rękodzieła dla seniorów  

...seniorki znów spotkały się na warsztatach rękodzielniczych, które odbyły się w Czytelni dla Dorosłych. Panie uczestniczące w zajęciach ozdabiały różnego rodzaju przedmioty użytkowe i sprzęty domowe wykorzystując technikę decoupage. Dzięki pomysłowym zdobieniom i kolorowym wzorom zwykłe drobiazgi nabrały ciekawego charakteru i wyglądu.

                    

25.10.2018

Wieczór z filmem ukraińskim w ramach festiwalu "Podlaska Osień"  

... w ramach XXVII edycji Festiwalu Kultury Ukraińskiej Podlaska Jesień odbył się w naszej bibliotece wieczór z filmem ukraińskim. Wyświetlony został fabularny film pt. „Chajtarma” w reżyserii Achtema Seitabłajewa. Opowiada on historię zarządzonego przez Stalina wysiedlenia Tatarów krymskich w 1944 roku. Głównym bohaterem obrazu jest Sułtan Amet – Chan postać autentyczna i świadek tamtych zdarzeń. Po projekcji miała miejsce prezentacja książki „Tatarzy Krymscy. Sytuacja narodu w warunkach zmieniających się państwowości” autorstwa dr Oksany Voytyuk z Uniwersytetu w Białymstoku.

                    

23.10.2018

Spotkanie autorskie z Ireną Piwowar  

v

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie z Ireną Piwowar – lokalną poetką i blogerką. Pretekstem do wieczoru autorskiego był nowo wydany zbiór satyr autorki pt. „A co tam panie w tej polityce słychać?”. Poetka czytała nowe utwory, opowiadała o tym co ją inspiruje, mówiła także o swojej wielkiej sympatii do naszego regionu i jego mieszkańców. Autorka zaprosiła na swój wieczór przyjaciół, którzy wypowiadali się o niej bardzo ciepło i podkreślali, że jej poetycka twórczość jest dla nich ważna. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

                    

18.10.2018

„Małe co nie co” o bibliotece  

... przyszły dowiedzieć się „co nie co” o bibliotece i jej zbiorach 4-latki z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Dzieci uczciły też urodziny Kubusia Puchatka. Bawiliśmy się w pieczenie ciasta, naprawialiśmy rozbite gliniane baryłki, aby Puchatek miał w czym trzymać miodek, klaskaliśmy z Kubusiem i skakaliśmy z Tygryskiem. Maluchom zajęcia bardzo się podobały.

                    

17.10.2018

Spotkanie Klubu Zdrowia - Przyprawy i zioła dla naszego zdrowia”  

... w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Zdrowia. Wykład pt. „Przyprawy i zioła dla naszego zdrowia” wygłosiła pani Viktoria Maksymets z Ukrainy. Podkreślała ona wagę tych składników w diecie, mają one bowiem korzystny wpływ na nasze zdrowie, pomagają bronić się przed chorobami. Słuchacze obejrzeli prezentację multimedialną związaną z tematem spotkania, tradycyjnie można było także spróbować zdrowych przekąsek.

                    

10.10.2018

90 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim (1928 - 2018)

- "Biblioteka bez barier ..."  

... o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyło się uroczyste zakończenie dwuletniego zadania inwestycyjnego pn."Biblioteka bez barier - remont windy i termomodernizacja budynku". Inwestycja ta przypadła na rok jubileuszowy - 90 lat temu, po 10 latach istnienia niepodległego państwa polskiego, założona została w mieście Bielsk Podlaski pierwsza polska biblioteka publiczna. Z tej okazji biblioteka wydała turystyczny znaczek okolicznościowy, który stał się pamiątką dla zaproszonych na uroczystość gości. Spotkanie rozpoczął film promocyjny ukazujący szeroki zakres działalności kulturalno-oświatowej samorządowej instytucji kultury jaką jest biblioteka. Następnie głos zabrał dyrektor Wiesław Cieśla, który powitał przybyłych gości, przedstawił w skrócie dzieje placówki oraz realizację programów infrastrukturalnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z których biblioteka w ostatnich latach skorzystała. W szczególności podziękowania skierował do ministra Piotra Glińskiego oraz dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego za przyznanie środków finansowych i pomoc w realizacji zadania na wszystkich jego etapach. Na szczeblu samorządowym podziękowania otrzymał również Urząd Miasta Bielsk Podlaski za pomoc finansową i merytoryczną. Życzenia jubileuszowe złożył na ręce Dyrektora Cieśli osobiście Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, a także władze miasta w osobie Burmistrza Miasta Jarosława Borowskiego i jego zastępczyni Bożeny T. Zwolińskiej. Jubileusz biblioteki był okazją do uhonorowania Pana Dyrektora nagrodą Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za całokształt pracy zawodowej. Po przemówieniach nadszedł czas na część artystyczną programu; dzieci ze Studia Tańca Revolt z Bielska Podlaskiego pod kierunkiem pani Marii Żukowskiej dały pokaz klasycznych tańców - poloneza, walca wiedeńskiego oraz tradycyjnej czeskiej polki, kończąc próbką nowoczesnych układów tanecznych do muzyki hip-hopowej. Krótka prezentacja znaczka okolicznościowego poprzedziła ostatnią cześć oficjalną wydarzenia - wykład Zbigniewa Romaniuka, członka Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. Jego wystąpienie o życiu kulturalnym i oświatowym w Bielsku Podlaskim po odzyskaniu niepodległości wprowadziło uczestników wydarzenia w czasy dwudziestolecia międzywojennego i przypomniało o rocznicy stulecia odzyskania niepodległości Polski obchodzonej w całym kraju.

                    

20.09.2018

Spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk - promocja tomiku wierszy „Na porozi”  

… w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży MBP miało miejsce spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk, promujące jej najnowszą publikację - tomik wierszy zatytułowany "Na porozi". W spotkaniu uczestniczyła również młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4; z myślą o nich Goralczuk wyjaśniła przesłanie wynikające z jej poezji - apoteozę rodzimej ziemi, przywiązania do swojego miejsca na świecie i prostotę wiejskiego życia. Podzieliła się swoim życiowym doświadczeniem oraz zachęcała uczestników spotkania do docenienia języka, który nadal jest używany przez rdzennych mieszkańców Podlasia. Książeczka została wydana przez Stowarzyszenie Poetów Ziemi Bielskiej przy dofinansowaniu lokalnych samorządów. Z myślą o wygodzie osób starszych posługujących się gwarą podlaską do publikacji dołączono płytę cd z wierszami czytanymi przez samą autorkę.

                    

08.09.2018

„Śladami Niepodległej” – spacer edukacyjny związany z 100 rocznicą odzyskania Niepodległości  

... w związku ze zbliżającą się rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej bibliotece odbyła się impreza pod nazwą „Śladami Niepodległej”. W jej ramach razem z naszymi czytelnikami i sympatykami udaliśmy się na spacer edukacyjny po mieście. Naszym przewodnikiem był pan Tomasz Sulima z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, który opowiadał o dziejach Bielska, jego zabytków i ulic. Druga część imprezy miała miejsce w Czytelni dla Dorosłych MBP. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Historia Bielska w fotografii. Od początku XX wieku do dziś”, wspominali jak kiedyś wyglądało nasze miasto i dzielili się historiami związanymi z dawnym Bielskiem. Imprezę zakończyliśmy wykonaniem kotylionów.

                    

08.09.2018

"Narodowe Czytanie"  

Wydarzenie miało charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta, a wzięli w nim udział przedstawiciele: lokalnego samorządu, jednostek oświatowych, organizacji pozarządowych, oraz młodzież szkolna. Podczas spotkania można było zapoznać się z elementami biografii i twórczości Stefana Żeromskiego dzięki prezentacji multimedialnej przybliżającej sylwetkę pisarza. Główną częścią programu było głośne odczytanie fragmentów "Przedwiośnia" przez zaproszonych gości. Była również możliwość wygrania egzemplarza czytanej powieści ufundowanej przez Urząd Miasta Bielsk Podlaski w drodze konkursu. Na pamiątkę uczestnictwa w wydarzeniu, można było otrzymać w książce pieczęć okolicznościową. Zakończenie zamknął słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników. Imprezie towarzyszyła wystawa książek "44 teksty antologii Niepodległości (wybór)" z księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim. Patronat honorowy nad imprezą objęła Para Prezydencka, zaś organizatorem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim wraz z Urzędem Miasta Bielsk Podlaski.

                    

06.09.2018

Akademia Malucha "Bąbelkowo"  

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu zajęć Akademia Malucha "Bąbelkowo" mamy już za sobą! Dzieci zapoznały się z nowym dla nich miejscem jakim jest biblioteczna sala zabaw "Pokój Bajek". Książką wiodąca była książka - rozkładanka o fantastycznych wróżkach. Zabawą rozpoczynającą było poszukiwanie ukrytych przedmiotów wśród papierowego makaronu; następnie odbyły się zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanzy. Na zakończenie dzieci odtańczyły wraz z mamami "Baloniku nasz malutki...", co sprawiło im wiele radości.

                    

9-13.07.2018

"Wakacje z biblioteką 2018"  

W dniach 9-13 lipca 2018 r. odbyły się w bibliotece cykliczne zajęcia wakacyjne pt. "Wakacje z biblioteką 2018" skierowane do dzieci w wieku 7-12 lat. Każdego dnia odbywały się zajęcia plastyczne, które miały na celu zapoznać dzieci z różnorodnymi technikami plastycznymi - wydrapywanką, rzeźbieniem w masie solnej, modelowaniem z papieru, decoupagem, grafiką wypukłą czyli stemplami z ziemniaka odciskanymi na płótnie. Zajęcia rozpoczynały się od zapoznaniem się z książkami odpowiadającymi danemu tematowi dnia, i tak w pierwszy dzień poznaliśmy najdłuższą publikację w księgozbiorze czyli 7-metrową harmonijkową książkę "Pikotek chce być odkryty" Tomasza Samojlika. Następnie zostały wykonane zakładki do książek w technice decoupage'u. Drugiego dnia dzieci opowiadały o swoich ulubionych lekturach i na ich podstawie wykonały prace w technice wydrapywanki - były to zarówno portrety, jak i sceny rodzajowe inspirowane ilustracjami z książek. Podczas trzeciego dnia zajęć przenieśliśmy się na tereny zielone przed biblioteką - dobra pogoda zagwarantowała zabawy na świeżym powietrzu z piłką, malowanie stempelkami (oraz rękami!) ścian zbudowanego z bambusowych tyczek tipi - namiotu indiańskiego. Czwartego dnia zajęć rozmawialiśmy o zwierzętach domowych - po zapoznaniu się z publikacjami dotyczącymi hodowli psów i kotów odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną lecznicę weterynaryjną przy ul. Jagiellońskiej. Tam pani weterynarz opowiedziała dzieciom o diagnostyce w leczeniu psów i kotów, pokazała jak działa USG i rentgen...znalazło się kilku amatorów na bycie weterynarzem w przyszłości! Potem dzieci zredagowały ogłoszenia o kocich adopcjach dla schroniska dla zwierząt "Ciapek" w Hajnówce. W ostatni, piąty dzień, przenieśliśmy się do odległych Chin, a to za sprawą książek "Cesarstwo chińskie" oraz "Man Zou Chiny dla dociekliwych" Izabelli Kaluty. Zakończeniem naszych zajęć było wspólne wykonanie z papieru chińskiego smoka w holu biblioteki.

                    

9.06.2018

NOC BIBLIOTEK 2018  

... imprezę rozpoczęły zabawy integracyjne, podczas których uczestnicy Nocy Bibliotek mieli okazję nawzajem się zapoznać. Po przejściu przez bramę pajęczyn i nietoperzy uczestnicy nie spodziewali się najgorszego - odwiedzin czarownicy! Przybyła wiedźma postanowiła przetestować dzieci czy są przygotowane na spędzenie wieczoru w bibliotece, dlatego poddała ich wielu próbom i zadaniom; na szczęście, wszystkim uczestnikom udało się je wykonać. Następnie bibliotekę odwiedził Tajemniczy Gość - zadaniem dzieci było odgadnięcie jego tożsamości. Po serii pytań powitano brawami dyrektora MBP Wiesława Cieślę, który porozmawiał z dziećmi o ich czytelniczych fascynacjach. Jednym z punktów programu ogólnopolskiej akcji było wspólne odczytanie na głos wiersza pt. "Abecadło" Małgorzaty Strzałkowskiej. Po przeczytaniu wiersza zaproszono dzieci na seans filmu przygodowego "Tarapaty". Film o wartkiej, pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji bardzo się podobał; krzyżówkowe hasła, odnoszące się do fabuły filmu zostały rozwiązane po projekcji sprawnie i szybko. Kolejnym punktem Nocy był quiz z wykorzystaniem koła fortuny, którym dzieci bardzo chętnie kręciły aż do samej kolacji, która zorganizowana została na holu biblioteki. Na kolację była uwielbiana przez wszystkich pizza! Po posiłku uczestnicy wzięli udział w grze escape room, która polegała na rozszyfrowaniu zagadek i wydostanie się z zamkniętej wypożyczalni biblioteki. Nad rozpracowaniem hasła: "Biblioteka fajna sprawa!", które wskazało drogę do ukrytego klucza, pracowało wspólnie kilka grup. I udało się! Ostatnia zabawa taneczna zakończyła Noc Bibliotek 2018. Uczestnicy dziękowali za miło spędzony czas w bibliotece i obiecali, że będą bibliotekę odwiedzać jeszcze częściej!

Noc Bibliotek 2018 odbyła się z inicjatywy członków Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

                    

30.05.2018

„Ryjówka Dobrzyk, Bartnik Ignat i rodzina Pompika”  

Spotkanie z autorem książek i komiksów dla dzieci Tomaszem Samojlikiem zgromadziło w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży uczniów bielskich szkół podstawowych. Za dnia naukowiec pracujący w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, nocami tworzy komiksy i książki dla dzieci, w których stara się popularyzować wiedzę o przyrodzie i jej tajemnicach. Autor przedstawił dzieciom swoich bohaterów - Ryjówkę, Bartnika Ignata i rodzinę żubrów. Spotkanie urozmaicały ciekawe, a zarazem zabawne historie z życia zwierząt opowiadane przez twórcę. Uczniowie wykazywali ogromne zainteresowanie a przed końcem spotkania mieli możliwość zadawania pytań i zdobycia autografu.

                    

26.05.2018

"Biblioteka w plenerze"  

W tym roku na jarmarku jagiellońskim podczas 39. Dni Bielska można było skorzystać z czytelni w plenerze przygotowanej przez naszą bibliotekę. Dla najmłodszych stworzono miejsce, w którym rodzice mogli poczytać swoim pociechom kolorowe książeczki, zaś starszym dzieciom zaoferowano robienie zakładek do książek w technice decoupage'u. Biblioteka na świeżym powietrzu to wspaniały pomysł na promocję czytelnictwa i naszej instytucji na mapie kulturalnej miasta.

                    

25.05.2018

Konkurs krasomówczy "Orator” pt. ” Stulecie Niepodległości Polski"  

We współpracy z Bielskim Domem Kultury w ramach projektu: pn. "BIELSK I JEGO MIESZKAŃCY WCZORAJ I DZIŚ" w ramach konkursu "LOKALNE PROJEKTY KULTURALNE" zorganizowanego przez WOAK w ramach programu "POMOST DLA NIEPODLEGŁEJ" zrealizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim konkurs krasomówczy "Orator".

Kolejna już, IX edycja konkursu krasomówczego "Orator", skupiła wokół siebie głównie gimnazjalistów, choć nie zabrakło też przedstawicieli szkół podstawowych i dorosłych. Uczestnicy zaprezentowali często dramatyczne historie lokalnej społeczności lub inne, podniosłe wydarzenia w skali kraju w czasie stu lat odzyskanej przez Polskę Niepodległości. Pojawiły się wątki wspomnieniowe bazujące na autentycznych relacjach rodzinnych, m.in.: o miejscu martyrologii bielszczan w Lesie Pilickim, o II wojnie światowej w pamięci dziadków, o równoległej rocznicy stulecia istnienia liceum im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim, które mogło powstać dzięki odzyskanej Niepodległości. Nie zabrakło tematów ogólnokrajowych - o patriotyzmie Ignacego J. Paderewskiego i jego wkładzie w promocję kultury polskiej za granicą, czy o powstaniach śląskich, które były przejawem przywiązania Ślązaków do polskiej ziemi. Komisja nagrodziła najlepszych krasomówców w trzech kategoriach wiekowych: Złotym, Srebrnym oraz Brązowym Oratorem. Czekamy na jubileuszową, 10 edycję konkursu już za rok!

                    

25.05.2018

"100 - lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę"  

Z interesującym wykładem historycznym nt. kształtowania się niepodległej Polski w 1918 r. wystąpił prof. UwB Adam Czesław Dobroński. Młodzież z II liceum z BJN im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim oraz z Zespołu Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim zapoznała się z najwybitniejszymi przywódcami z czasu odzyskania niepodległości przez Polskę po wielu latach zaborów. Profesor przystępnym i barwnym językiem nakreślił kontekst społeczno-kulturowy oraz geopolityczny w jakim znajdowało się powołane na nowo państwo polskie, którego 100 rocznicę istnienia obchodzimy w tym roku.

                    

23.05.2018

"Wilno ośrodkiem kultury polskiej II Rzeczypospolitej"  

Otwarcie wystawy o życiu i działalności arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego było pretekstem do rozmowy o Wilnie, prężnym ośrodku kultury polskiej w przedwojennych granicach Rzeczypospolitej. Oprócz tego, młodzież z liceum im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim miała okazję przyjrzeć się sukcesowi zawodowemu arcybiskupa, na który składały się takie czynniki jak: ogromna wiedza, żelazna dyscyplina oraz ciężka praca. Dzięki nim mógł on z powodzeniem oddać się tworzeniu struktur kościelnych po ukształtowaniu się granic niepodległej Polski w 1918 r. Wystawę można oglądać w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży do 25.06.2018 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

                    

21-22.05.2018

"PROLOG"  

W dn. 21-22 maja 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa w ramach IV Dni Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego "Prolog" zorganizowanych przez Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. W konferencji wzięło udział 18 prelegentów z ośrodków naukowych z Białorusi, tj. z Grodna, Mińska, Brześcia, ponadto z Polski (Białystok, Warszawa, Łęczna) oraz z Rosji, z Sankt-Petersburga. Tematyka konferencji oscylowała wokół zagadnień wokół cerkwii prawosławnej na Podlasiu, Polesiu i Grodzieńszczyzny w różnych aspektach historycznych i kulturowych. Oprócz wykładów miały miejsce spotkania autorskie: w poniedziałek z Anatolem Hładyszczukiem, oraz Grzegorzem Jackiem Pelicą, zaś na drugi dzień, we wtorek, z Iryną Paszczyńską, pracownikiem naukowym muzeum w Petergofie, kustoszką muzeum w Carycynie, nawiązujące do jej podlaskich korzeni i odkrywania rodzinnych historii na Podlasiu. Podczas trwania konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z wystawą okolicznościową prezentującą zapowiedź wydawniczą stowarzyszenia o mieszkańcach podbielskiej wsi Kotły pt. "Wieś Kotły na gościńcu litewskim". Wszystkie materiały z konferencji ukażą się wkrótce drukiem w najnowszym wydaniu "Bielskiego Gościńca".

                    

19.05.2018

Super Czytelnicy z rodziną  

Sobotnie zajęcia z mamą i tatą w bibliotece upłynęły świątecznie. Tego dnia obchodziliśmy w bibliotece Dzień Rodziny i zakończenie akcji „Super Czytelnik”. Dzieci otrzymały Dyplomy Super Czytelnika i doskonale bawiły się z rodzicami.

                    

18.05.2018

„Dzieje książki”  

Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku Podlaskim oraz uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej Nr 4 im. A. Mickiewicza. Trzecioklasiści przyszli na lekcję biblioteczną pt. „Dzieje książki”. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, rozwiązywali rebusy dotyczące materiałów pisarskich, pisali gęsim piórem niczym średniowieczni skrybowie.

                    

17.05.2018

Akademia Malucha  

... o godz. 11.00 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademia Malucha "Bąbelkowo" - tym razem z naszymi najmłodszymi czytelnikami, po obejrzeniu kolorowych książeczek, lepiliśmy jeże z masy solnej. Najważniejszym momentem było uzbrajanie jeży w kolce - świetnie się do tego nadał podlaski słonecznik.

                    

16.05.2018

„Mały Książę”  

... naszą placówkę odwiedzili pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej Rokitnik w Białowieży oraz członkowie Klubu Wolontariusza działającego przy Szkole Podstawowej Nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce wraz z opiekunami. Nasi goście przygotowali występ oparty na „Małym Księciu” Pensjonariusze DPS-u i uczniowie wspólnie przedstawili kilka najbardziej znanych scen z utworu – podróż tytułowego bohatera po różnych planetach. Artyści przygotowali scenografię, interesujący podkład muzyczny, a także rekwizyty i stroje. Inscenizacja bardzo podobała się publiczności, która nagradzała wykonawców brawami. Druga część występu była związana z przypadającym w tym roku stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Artyści wykonali kilka znanych pieśni patriotycznych. Na widowni zasiedli uczniowie Niepublicznego Gimnazjum ZDZ w Bielsku Podlaskim, członkowie zaprzyjaźnionych kół i stowarzyszeń, a także inni czytelnicy i sympatycy biblioteki.

                    

12.05.2018

Spotkanie DKK  

... spotkałyśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o biografii Marii Konopnickiej pióra Iwony Kienzler „Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica”. Z książki tej wyłonił się zupełnie inny niż ten znany ze szkolnych podręczników obraz poetki. Okazała się ona nie tylko autorką „Roty” czy utworów dla dzieci, ale kobietą z krwi i kości, mającą wiele życiowych problemów, przeżywającą tragedie i zmuszoną do podejmowania trudnych decyzji. Czytelniczki doceniły odwagę, z jaką autorka biografii ukazała postać Konopnickiej, książka okazała się też, zdaniem klubowiczek, cenna ze względu na to, że zawiera wiele szerzej nieznanych szczegółów i anegdot z życia pisarki.

                    

11.05.2018

Spotkanie wolontariuszy z programu Erasmus+ z młodzieżą  

W ramach Tygodnia Bibliotek (Do)Wolność czytania" w dn. 11 maja o godz. 11.30 miało miejsce spotkanie wolontariuszy z programu Erasmus+ z młodzieżą z klas 3 gimnazjum Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim. Spotkanie zatytułowane "Poznajmy się!" zakładało prezentację kultury i tradycji kraju z którego pochodzili wolontariusze. Charakteryzowano naród poprzez ich zwyczaje, święta, język i jego dialekty, jedzenie, krajobraz i atrakcje turystyczne. Ważne było przywołanie stereotypów funkcjonujących wśród Polaków w myśleniu o obcokrajowcach z danego kraju i zmierzenie się z nimi. Dima i Vita rozpoczęli prezentację Ukrainy od zaśpiewania ukraińskiej piosenki przy akompaniamencie ukulele. Okazało się, że wiele przesądów funkcjonujących w społeczeństwie ukraińskim jest znanych również Polakom. Ana pokazała jak region wenecki wcale nie jest tak słoneczny jak się nam wydaje. Zaś Cintia pokazała najsławniejszy festiwal w krainie Basków kontunuujący tradycję ucieczki przed bykiem od czasów średniowiecznych. Wszystkie prezentacje zostały przeprowadzone w języku angielskim - dzięki temu uczniowie mogli na żywo usłyszeć inny akcent i melodykę tego języka używanego przez przedstawicieli innych narodów.

                    

11.05.2018

„Jak powstaje książka?”  

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyła się lekcja biblioteczna o historii książki. Uczestniczyli w niej uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 Św. ABP Łukasza Wojno-Jasienieckiego, którzy obejrzeli prezentację „Jak powstaje książka?”, pisali gęsim piórem i obsadką a także ozdabiali inicjały swego imienia.

                    

9.05.2018

" Wolność kobiet do tworzenia"  

W ramach Tygodnia Bibliotek "(Do)Wolność czytania" w dn. 9 maja 2018 r. o godz. 13.00 odbyło się spotkanie z historyczką sztuki Ewa Jałochowską. Autorka książki "Rozmowy z Kajtkiem", która na co dzień zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce wśród dzieci i młodzieży poprowadziła spotkanie pt." Wolność kobiet do tworzenia". Uczniowie 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim mieli okazję dowiedzieć się, jak kobiety na przestrzeni dziejów próbowały zaznaczyć swoją obecność w sztuce, i którym się to udawało. Wszystkie anegdoty i zdarzenia z życia artystek przywołane przez Jałochowską zostały zilustrowane prezentacją multimedialną. Zostały przywołane nowe postaci i fakty, nieznane dotąd historykom sztuki; dopiero aktywność kobiet w ostatnich dziesięcioleciach pozwoliła na odkrycie na nowo artystek sprzed wieków. Spotkanie miało charakter prowadzonego dialogu z młodzieżą, dzięki czemu przez 1,5 godziny nie było mowy o nudzie.

                    

8.05.2018

Dzień Bibliotekarza  

… w dniu święta wszystkich bibliotekarzy odwiedziły nas „Misie” z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. 3-latki przyszły zapoznać się z biblioteką i jej zbiorami oraz złożyć życzenia „ milionów książek dla dzieci i wielu czytelników”.

                    

5.05.2018

Słoneczko dla bibliotekarzy  

… wykonaliśmy na sobotnich zajęciach. Za kilka dni jest święto, Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Życzymy im słonecznych dni i wielu czytelników.

                    

28.04.2018

Spotkanie DKK  

... kolejny raz spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by przy kawie porozmawiać o literaturze. Dyskusja toczyła się wokół książki Mariusza Szczygła pt. „Laska nebeska”. W swoim zbiorze felietonów popularny dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter i miłośnik Czech opisał wydarzenia, które go spotykały podczas podróży po tym kraju. Część książki poświęcił też tamtejszej literaturze i pisarzom. Czytelniczki stwierdziły, że dzięki tej książce dowiedziały się dużo o naszych południowych sąsiadach, książka Szczygła zainspirowała je też do zapoznania się z twórczością pisarzy, którym dziennikarz poświęcił swoje felietony.

                    

27.04.2018

Spotkanie autorskie z ks. Jerzym Szurbakiem wokół książki "Życie wypełnione śpiewaną modlitwą"  

... . o godz. 17.00 w Czytelni MBP miało miejsce spotkanie z ks. Jerzym Szurbakiem, bielszczaninem, Honorowym Obywatelem Miasta Bielsk Podlaski, wieloletnim dyrygentem chórów cerkiewnych w kraju i za granicą. Przyczynkiem do spotkania było wydanie książki biograficznej "Życie wypełnione śpiewaną modlitwą" traktującej o karierze zawodowej księdza Szurbaka. Gośćmi tego spotkania byli również redaktorzy publikacji: Jan Krupa i prof. UwB Adam Czesław Dobroński. Imprezę rozpoczął pokaz zdjęć prezentujących najważniejsze wyjazdy i momenty w życiu ks. Szurbaka. Po prezentacji głos zabrał burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski, dziękując księdzu Szurbakowi za całokształt swojej pracy zawodowej. Następnie wystąpił Chór "Kupalinka"ze Szkoły Muzycznej w Kobryniu na Białorusi z repertuarem pieśni cerkiewnych, kończąc pieśnią "Mnogaja leta". Po podziękowaniach dla chóru za nastrojowy wstęp, głos oddano księdzu Szurbakowi, który nakreślił zebranym przebieg swojej życiowej pasji, jaką była dyrygentura. O swojej pracy nad książką opowiedzieli przybyli na spotkanie redaktorzy książki; podkreślali zasługi księdza Szurbaka w popularyzowaniu muzyki cerkiewnej wśród narodów świata i jego oddaniu dla najwyższej sztuki jaką jest muzyka. Przytaczano przeróżne anegdoty i ciekawe historie z koncertów chórów, które znalazły swoje miejsce w książce. Zakończeniem było składanie podpisów w publikacji dla przyszłych czytelników książki. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

                    

26.04.2018

Bez względu na plemię szanuj Ziemię - „Dzień Ziemi”  

... rozmawialiśmy z dziećmi z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka o Dniu Ziemi. „Kangurki” obejrzały prezentację multimedialną „Dzień Ziemi”, robiliśmy doświadczenie „kwaśny deszcz” i ustaliliśmy, co mogą robić dzieci, aby chronić Ziemię.

                    

24.04.2018

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przybyli uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej Nr 2 im. kpt. W. Wysockiego, aby uczcić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzieci poznały krótką historię Dnia Książki. Tradycją tego dnia jest, że bajki czytają dzieciom księgarze z bielskich Domów Książki. Atrakcją okazał się Kufer Zagadek, z którego uczniowie losowali bajkowe rekwizyty i odgadywali w jakiej bajce występują. Wizytę w bibliotece ocenili na 6.

                    

23.04.2018

„Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami, to ci będę służyć całymi latami”  

... ponownie odwiedziły nas „Zajączki z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Rozmawialiśmy o książkach i ich poszanowaniu. Dzieci obejrzały książkę Petera Carnavasa zaprezentowaną w formie prezentacji multimedialnej, wysłuchały wierszy „Skarga książki”, „Prośba książki”oraz ustalały zasady poszanowania książek. Spotkanie zakończyły zabawy.

                    

20.04.2018

Prelekcja i pokaz filmu dokumentalnego "Radosław"  

... w czytelni na parterze o godz. 11.00 miała miejsce projekcja dramatu wojennego "Radosław" skierowanego do młodzieży ponadgimnazjalnej i dorosłych. Fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Małgorzaty Bramy został zrealizowany na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich. Opowiada historię powstania warszawskiego i legendarnego dowódcy Zgrupowania Radosław Jana Mazurkiewicza ps. Radosław. Młodzież z dużym przejęciem obejrzała tą 43-minutową lekcję historii przypominającą o bohaterstwie młodych Polaków walczących w siłach zbrojnych Armii Krajowej. Film oparty był na prawdziwych relacjach byłych powstańców i sanitariuszek, którzy w trakcie działań powstańczych w okupowanej Warszawie zostali postawieni wobec tragicznych życiowych wyborów. Słowo wstępne przed projekcją wygłosił dr W.F. Wilczewski z Odziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

                    

19.04.2018

"The best of Żubroffka" - pokaz nagrodzonych filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka"  

... kwietnia o godz. 17.00 miał miejsce w czytelni na parterze pokaz nagrodzonych filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2017. Spośród polskich produkcji w konkursie "Niezależni" wygrała Agnieszka Elbanowska filmem "Pierwszy Polak na Marsie". Ten fabularyzowany dokument spotkał się z najbardziej pozytywnym odbiorem uczestników projekcji, przedstawiając aspiracje i dążenia emerytowanego pasjonata kolonizacji planety Mars. Drugi z polskich filmów, nagrodzony za najlepszą fabułę "Nic nowego pod słońcem" Damiana Kocura, ukazywał spokojne życie młodego chłopaka na mazurskiej wsi, który do szczęścia potrzebuje jedynie spełnionej miłości. Pozostałe dwa obrazy to już zaangażowane kino społeczne: przejmujący "Retusz" irańskiego reżysera Kaveha Mazaheriego przedstawiającego dramat zniewolonej patriarchatem kobiety oraz reportaż z pola walki o wolność syryjskich Kurdów "Meryem". Pokaz filmów odbył się dzięki uprzejmości organizatora festiwalu w Białymstoku, czyli Białostockiego Ośrodka Kultury.

                    

22-25.03.2018

„Droga do wolności” – Klub Zdrowia  

W dniach 22 – 25.03.2018 w MBP odbył się cykl spotkań pt. „Droga do wolności” zorganizowanych w ramach Klubu Zdrowia. Wykłady dr Milana Moskali – czeskiego misjonarza i członka Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego dotyczyły różnego rodzaju uzależnień – alkoholu, narkotyków, jedzenia oraz uzależnień behawioralnych. Mówił on o tym jak powstają nałogi, jakie mogą być ich skutki, co można zrobić, by chronić się przed tego rodzaju kłopotami oraz o ich leczeniu. Elementem każdego spotkania była również prezentacja multimedialna oraz degustacja zdrowej żywności i napojów.

                    

15.03.2018

"Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja"  

... w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyła się projekcja filmów z cyklu "Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja" prezentująca 7 filmów krótkometrażowych z przeglądu najważniejszego wydarzenia filmowego podlaskiego kina niezależnego. Dzięki inicjatywie FPA! twórcy związani z Podlasiem, amatorzy jak i profesjonalizujący się w sztuce filmowej absolwenci szkół filmowych, mogą prezentować swój dorobek artystyczny oraz aktywnie uczestniczyć w festiwalach filmowych i tym samym promować podlaską markę na całym świecie. Proponowany przez koordynatora projektu czyli Białostocki Ośrodek Kultury zestaw filmów zawierał dwa filmy fabularne, dwa teledyski oraz trzy filmy wykonane techniką animacji poklatkowej oraz rysunkowej. Każdą projekcję poprzedzała krótka prelekcja dotycząca zarówno twórcy, jak i podejmowanej w filmie tematyki.

                    

13.03.2018

Spotkanie autorskie z Włodzimierzem Sosną, autorem tomu wierszy: "Ja lubju tebe, zemla"  

... w Czytelni dla Dorosłych miało miejsce spotkanie z Włodzimierzem Sosną, autorem tomu wierszy pt. "Ja lubju tebe zemla". Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, zaś jego moderatorem był Doroteusz Fionik. Spotkanie przebiegało w swobodnej i luźnej atmosferze, a to dzięki tematyce jaką prezentowały deklamowane przez autora wiersze; odwoływały się one do trudów i bolączek codziennego życia na wsi, w sposób humorystyczny i z lekkością podchodząc do wszelakich zjawisk towarzyszących kolejom losu. Włodzimierz Sosna pomimo podeszłego wieku przez 1,5 godziny zabawiał zebraną publiczność, dowcipkując i rozbawiając zebranych. Jego wiersze zostały również odczytane przez troje dzieci rodziny Fioników, co w doskonały sposób podkreśliło ciągłość tradycji "swojskiej" mowy oraz przekazanie żywego słowa dlaszym pokoleniom. Po zakończonym spotkaniu, podczas podpisywania książki przez autora, uczestnicy wydarzenia zapoznali się z wystawą w Galerii na Piętrze, w której zostały zaprezentowane świąteczne kartki pocztowe z okresu Wielkanonocy z lat 1915-1968 ze zbiorów Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

                    

8.03.2018

"Maroko w obiektywie" - wystawa fotografii Macieja Niewińskiego  

... w holu biblioteki na parterze odbył się wernisaż wystawy fotografii Macieja Niewińskiego zatytułowany "Maroko w obiektywie". Autor zdjęć z zawodu architekt, zaś z zamiłowania fotograf, odbył podróże wraz z grupą przyjaciół przez południowe regiony Maroko w latach 2012-2013. Wrażenia z tych wypraw zamknął w cyklu 18 zdjęć prezentujących najciekawsze miejsca, które w tym czasie odwiedził. Podczas wernisażu Niewiński w barwny sposób uzupełnił relację fotograficzną o ciekawe zdarzenia i anegdoty, które miały miejsce w trakcie podróży po tym malowniczym i egzotycznym dla Europejczyków kraju. Przebieg zdarzenia miał swoją "relację na żywo" na profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w mediach społecznościowych na facebook'u. Wystawę będzie można oglądać do maja 2018 r.

                    

8.03.2018

Dzień Kobiet – koncert zespołu 3 x Tak  

... w Czytelni dla Dorosłych zorganizowany został Dzień Kobiet, w ramach którego przed biblioteczną publicznością złożoną w większości z naszych czytelniczek kolejny raz zaprezentował się brański zespół 3 x Tak w składzie Jarosław Usakiewicz, Adam Płoński, Jacek Krasucki i Bogdan Romaniuk. Artyści, którzy nawiązali bardzo dobry kontakt z publicznością, wykonywali utwory autorskie oraz skomponowane do słów dwóch poetek – Anny Zajączkowskiej i Marii Sikorskiej. Poetyckie teksty świetnie współgrały z muzyką tworząc kameralny nastrój, który udzielił się również słuchaczkom.

                    

20.02.2018

Spotkanie autorskie z Magdaleną Niedźwiedzką  

... w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Niedźwiedzką, autorką zbeletryzowanych książek historycznych, m.in.: "Królewskiej heretyczki", trylogii traktującej o kuluarach romansu w rodzinie królewskiej Windsorów "Karol. Diana. Camilla" oraz "Marii Skłodowskiej-Curie. Geniusz i siła miłości". Pisarka podzieliła się z uczestnikami sekretami swojego warsztatu pisarza specjalizującego się w niełatwej materii jaką jest opisywanie faktów historycznych i wydarzeń w sfabularyzowanej formie. Odniosła się do postaci, które zawarła na kartach swych książek - królowej Elżbiety I Tudor, księcia Karola następcy tronu korony brytyjskiej czy jego tragicznie zmarłej byłej żony księżny Diany, oraz do najsłynniejszej naukowczyni polskiej, dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Wiarygodność psychologiczna opisywanych postaci, wewnętrzna dojrzałość oraz bogata wyobraźnia pisarki były kolejnym elementem omawianym na forum z żywo reagującą publicznością; dzięki temu spotkanie przebiegało w sympatycznej i luźnej atmosferze.

                    

22.01-02.02.2018

Ferie z Biblioteką – 2018  

Minął pierwszy tydzień „Ferii z Biblioteką”. Uczestnicy brali udział w zajęciach inspirowanych książkami znajdującymi się w zbiorach biblioteki. Wcielali się w role architektów projektujących domy, bawili się w redaktorów czasopisma, zgłębiali tajniki technik graficznych i tworzyli prace techniką monotypii a także filcowali tworząc swoich ulubionych bohaterów bajkowych. W tym roku wśród uczestników dominuje część męska. Mamy 11 chłopaków. Dziewczyny gdzie jesteście? Przybywajcie do biblioteki na ferie, proponujemy bardzo ciekawe zajęcia kreatywne literacko-plastyczne oraz „gry z prądem i bez prądu”, to jest komputerowe, PS i planszowe.

Film z "Ferii z Biblioteką" - plik mp4: Otwórz

W drugim tygodniu ferii dzieci uczestniczyły w warsztatach filcowania. Po zapoznaniu z techniką filcowania dzieci przystąpiły do wykonania ulubionej postaci bajkowej i nie tylko. Powstały misie , pokemony, postacie z minecrafta, plastusie i wszystkie znalazły miejsce na wystawie pt. „Mój ulubiony bohater literacki” Wcielali się w role projektantów mody i robili stroje wg. własnych projektów. Warsztaty zakończyły się pokazem strojów. Przyszedł luty a wraz z nim koniec ferii i zajęć w bibliotece. 01.02. 2018 r. dzieci odwiedzili członkowie Polskiego Związku Szachowego. Właściciel szkoły szachowej Akademia Gambit, renomowany instruktor i Sędzia Szachowy II klasy w interesujący sposób przedstawił historie gry i opowiedział wiele ciekawostek. Spotkanie było bardzo udane i zaciekawiło zarówno grających w szachy jak i laików. Następne zajęcia prowadził Mateusz Sacharzewski, który pokazał podstawowe ćwiczenia w aktorstwie pt. „Rozgrzewka aktorska dla najmłodszych”. Ostatniego dnia ferii uczestnicy wzięli udział w fabularnej grze detektywistycznej zatytułowanej „Poszukiwania bibliotecznej wróżki”. Do zobaczenia za rok.

                    

17.01.2018

Ekumeniczny wieczór kolęd i pastorałek  

o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Pulbicznej miał miejsce "Ekumeniczny wieczór kolęd i pastorałek", który zgromadził róznorodne zespoły śpiewacze z Bielska Podlaskiego i okolic. W pierwszej kolejności wystąpili najmłodsi uczestnicy: zespół dziecięcy "Lanok" z Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim oraz schola dziecięca "Karmelki" z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. "Lanok", prowadzony przez Joannę Chilkiewicz i Martę Zinkiewicz, wzbogacił swoje kolędy o kolędnicze scenki dialogowe przyjęte przez publikę z rozrzewnieniem. Z kolei schola, pod kierunkiem siostry Augustyny, uatrakcyjniła swój występ o akompaniament na keybordzie i gitarze akustycznej. Następnie wystąpił zespół "Rodyna" z Dubiażyna, prowadzony przez Elżbietę Tomczuk - ich repertuar odwoływał się do tradycyjnych pieśni ukraińskich. Potem przy akompaniamencie akordeonu Wojciecha Ostrowskiego wystąpił zespół ludowy z Mnia "Mianka". Ich donośne głosy mocno rozbrzmiały w murach czytelni bibliotecznej. Kolejnym uczestnikiem był chór stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku "Jesienny liść" prowadzony przez Tamarę Rusaczyk, który w kolorowych chustach wykonał kilka regionalnych pastorałek. Ostatnim zespołem, jaki uświetnił kolędnicze wydarzenie był zespół Stowarzyszenia Ojcowizna Ziemi Bielskiej prowadzony przez ks. prałata Zbigniewa Karolaka. Składanka kolęd wykonana przy współczesnym podkładzie muzycznym została rozwnięta o zaarażonwane scenki odwołujące się do Narodzenia Chrystusa. Na zakończenie wieczoru rozdano wśród publiczności słodycze życząc sobie nawzajem wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

                    

11.12.2017

Promocja książki "Księga Pamięci Żydów Bielska Podlaskiego"  

... o godz. 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży miała miejsce promocja książki "Księga Pamięci Żydów Bielska Podlaskiego". Organizatorem spotkania był wydawca Stowarzyszenie Małej Ojczyzyny w Studziwodach. Wydanie publikacji spotkało się z dużym zainteresowaniem w regionalnym środowisku kulturotwórczym. W spotkaniu uczestniczyło wielu gości z Białostocczyzny zajmujących się lokalną historią, m.in. Pracowania Filmu, Dźwięku i i Fotografii z Michałowa czy Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej z Bielska Podlaskiego. Spotkanie prowadzili redaktorzy polskiego wydania: Wojciech Konończuk i Dariusz Fionik; opowiadali o wieloletniej pracy tłumaczy nad polskim przekładem wydanej w USA książki, mówili nie tylko o trudnościach jakie napotkali, ale i o szczęśliwych zdarzeniach towarzyszących przywracaniu pamięci powojennym pokoleniom. Odczytano kilka fragmentów książki odnoszących się bezpośrednio do przedwojennego miasta Bielsk. Na zakończenie odbyła się prezentacja multimedialna unikatowych fotografii osób występujących w księdze, do której za podkład muzyczny posłużyły archiwalne nagrania przedwojennej śpiewaczki Brachy Zefiry. Promocji towarzyszyła wystawa zdjęć wieloformatowych opublikowanych w księdze.

                    

6.12.2017

„Piłsudski – droga do wolności”  

... w Czytelni dla Dorosłych odbył się montaż słowno – muzyczny pt. „Piłsudski – droga do wolności”. Przygotowali go uczniowie ZS Nr 1 im J. K. Piłsudskiego pod kierunkiem nauczycieli: Wandy Niewińskiej, Ewy Jakimiuk, Justyny Zawalich, Doroty Margańskiej i Zbigniewa Rzepniewskiego. Impreza odbyła się w związku z przypadającą dzień wcześniej 150 rocznicą urodzin Marszałka. Występujący przygotowali patriotyczną inscenizację pokazującą losy ziem polskich od Powstania Listopadowego w 1830 r, przez Powstanie Styczniowe, I wojnę światową aż po odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Wykonawcy czytali fragmenty znanych wierszy patriotycznych, w swój występ wpletli też muzykę – widzowie usłyszeli m. in. nagranie „Mazurka Dąbrowskiego”. Do przedstawienia zostały przygotowane również odpowiednie rekwizyty i stroje, które pomogły oddać ducha tamtej epoki. Wśród publiczności znaleźli się uczniowie ZS Nr 1 im. J.K. Piłsudskiego i II LO im. B. Taraszkiewicza wraz z opiekunami. Obecni byli również seniorzy z zaprzyjaźnionych kół i inni sympatycy biblioteki. Udział wzięło 70 osób.

                    

17.11.2017

"Bieżeństwo 1915-1922" - film dokumentalny Jerzego Kaliny oraz spotkanie z reżyserem  

W dn. 17 listopada 2017r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się projekcja filmu "Bieżeńcy 1915-1922" w reżyserii Jerzego Kaliny. Film podejmuje tematykę bieżeństwa opierając narrację na wywiadach udzielonych reżyserowi 20 lat temu przez mieszkańców z jego rodzinnej miejscowości; większość jego rozmówców już nie żyje, a ich świadectwo stało się kanwą filmu o losach bieżeńców. W filmie pojawia się też wątek fabularyzowany, do którego zdjęcia powstały w skansenie w Ciechanowcu. Po wspólnym obejrzeniu filmu miała miejsce rozmowa z twórcą prowadzona przez Tomasza Sulimę. Jerzy Kalina, od lat związany jako publicysta z Telewizją Polską, podzielił się swoimi refleksjami nt. bieżeństwa z perspektywy swojego pokolenia, opowiedział o swojej pasji dokumentalisty i o robieniu filmów ważnych edukacyjnie dla mieszkańców Podlasia. Uczestnicy spotkania podjęli dialog dzieląc się na forum publicznym swoimi rodzinnymi historiami z czasów bieżeństwa. Temat exodusu ludności z terenów wschodniej Polski w głąb Rosji przeszło sto lat temu, wciąż spotyka się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. W wydarzeniu wzięło udział 70 osób.

                    

14.11.2017

Uroczyste obchody 75 rocznicy likwidacji bielskiego getta.  

W dn. 14 listopada 2017r. odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej uroczyste obchody 75 rocznicy zagłady bielskich Żydów zorganizowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej oraz Szkołę Podstawową nr 4 w Bielsku Podlaskim, pod honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Obchody rozpoczęły się odsłonięciem tabliczki z nazwą placu nadaną uchwałą Rady Miasta Bielsk Podlaski przy pływalni "Wodnik" - plac ten otrzymał nazwę Plac Pamięci Żydów Bielskich. Dalsza część uroczystości została przeniesiona dzięki uprzejmości dyrekcji MBP do siedziby biblioteki przy ul. Kazimierzowskiej 14. W programie zawarto bezpośrednie nawiązania do akcji likwidacyjnej z roku 1942 przez odczytanie przez aktora Mateusza Sacharzewskiego zeznań świadków o likwidacji przez Niemców getta w Bielsku Podlaskim. Wiedzy na temat mechanizmów działania okupanta niemieckiego dostarczył wykład Zbigniewa Romaniuka. Dopełnieniem prezentacji kultury żydowskiej był wykład Andrzeja Weresa dotyczący znaczenia Tory dla narodu żydowskiego. Część artystyczną zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 przedstawiając fragmenty spektaklu muzycznego o tradycjach żydowskiej rodziny. Na zakończenie obchodów organizatorzy zaprosili zebranych do wspólnego poczęstunku potraw pochodzących z tradycyjnej kuchni żydowskiej, a przygotowanych przez młodzież Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim.

                    

21.10.2017

I Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa - 25 lat Związku Ukraińców Podlasia  

W dniach 20-21 października 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim miała miejsce I Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa „25 lat Związku Ukraińców Podlasia”. Wydarzenie odbyło się z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia organizacji Związku Ukraińców Podlasia i stało się okazją do zainaugurowania cyklu konferencji naukowych, których celem będzie prezentowanie dorobku naukowego środowiska ukraińskiego Podlasia oraz wyników badań nad historią, kulturą, językiem i współczesnością Podlasia ze szczególnym uwzględnieniem dziejów etnosu ukraińskiego w tym regionie. Konferencje te z założenia będą miały charakter interdyscyplinarny. W ramach konferencji odbyły się cztery sesje. Pierwsza, wprowadzająca sesja poświęcona była kwestiom kluczowym dla kształtowania tożsamości narodowej – kulturze i językowi ukraińskiemu Podlasia. Kolejna, druga sesja była okazją do zaprezentowania różnych działań prowadzących do kształtowania się tożsamości ukraińskiej na Północnym Podlasiu do początku lat 90. XX wieku. Trzecia sesja obejmowała cykl komunikatów dotyczących różnych wymiarów aktywności środowiska ukraińskiego Podlasia w ciągu 25 lat istnienia Związku Ukraińców Podlasia. Ostatnia sesja konferencji stała się próbą interdyscyplinarnego spojrzenia na sytuację etnosu ukraińskiego Podlasia w kontekście procesów kulturowych i społeczno-politycznych. Imprezami towarzyszącymi była wystawa fotografii Jerzego Hawryluka "Podlasie - ziemia wśród wieczności" oraz wystawa "Wydawnictwa Związku Ukraińców Podlasia 1992-2017"; wystawy można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do końca listopada 2017r.

                    

21.10.2017

Czy znam swoje miasto?  

... odbyła się gra miejska „Czy znam swoje miasto?” zorganizowana przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Gra była adresowana do rodzin z dziećmi. Uczestnicy przybyli do biblioteki około godziny 10.00, zapoznali się z zasadami gry, następnie drużyny przystąpiły do losowania kolorowych opasek, które były ich symbolem. Pierwsi o 10.15 wystartowali „Czerwoni” i „Zieloni”, kolejne grupy - startowały co pięć minut. Zadaniem drużyn było odszukanie zaznaczonych na mapce punktów i zapisanie odpowiedzi do zadań. Trasa „Różowych” i” Zielonych” prowadziła od ul. Ogrodowej, „Niebiescy”, „Żółci” i „Czerwoni” w poszukiwaniu punktów wędrowali od ul. Jagiellońskiej. Uczestników nie przestraszył padający deszcz, na mecie czekała na nich gorąca, malinowa herbatka. Mimo niesprzyjającej aury gracze bawili się doskonale. Pomysł gry określili strzałem w 10 i prosili o więcej takich akcji.

                    

18.10.2017

„Pogadajmy z historią” – montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów I LO w związku z 200 rocznicą śmierci T. Kościuszki  

w Czytelni dla Dorosłych odbył się montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów I LO im. im. Tadeusza Kościuszki w związku z 200 rocznicą śmierci patrona szkoły. Pod kierunkiem nauczyciela – bibliotekarza pani Bożeny Więckowskiej i historyka pana Andrzeja Jarząbka uczniowie przygotowali ciekawą i zabawną inscenizację. Życiorys i dokonania Kościuszki przedstawili w humorystycznej formie rozmowy uczniów i pracowników szkoły z bohaterem, który przemówił do nich ze swego portretu i skłonił do zainteresowania się historią. Oprócz zabawnych dialogów uczniowie przygotowali też odpowiednie stroje i rekwizyty, które wzbogaciły przedstawienie. Na zakończenie wszyscy występujący i ich opiekunowie otrzymali dyplomy z podziękowaniem, które wręczał dyrektor MBP pan Wiesław Cieśla. Na widowni zasiedli uczniowie II LO im. B. Taraszkiewicza, Niepublicznego Gimnazjum ZDZ w Bielsku Podlaskim oraz inni czytelnicy. Udział wzięło 50 osób.

                    

26.09.2017

XVII Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. I choć do święta zostały jeszcze 3 dni już zaczęliśmy czytać dzieciom. W rolę lektora wcieliła się kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, która czytała humorystyczne wiersze Anny Mikity. Wiersze bardzo podobały się 5-latkom z Przedszkola nr 7 im. Kubusia Puchatka. Przedszkolaki bardzo chciały wiedzieć, czy ich ulubione bajki są w bibliotece, czy mogą zostać czytelnikami biblioteki, „bo my proszę pani jeszcze nie umiemy czytać”. Wszystkie odpowiedzi zadowoliły maluchy, które obiecały wrócić z rodzicami, aby się zapisać.

                    

23.09.2017

„Bliżej Siebie, bliżej Was”  

W sobotę, 23 września 2017r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży rozbrzmiał gwarem dzieci, które przybyły całymi rodzinami na podsumowanie akcji „Super Czytelnik”. Pierwsza grupa Super Czytelników swoje dyplomy odebrała w maju. Tym razem nasi czytelnicy spotkali się z autorką książek dla dzieci, rodowitą bielszczanką - panią Beatą Jacewicz. Podczas spotkania zatytułowanego „Bliżej Siebie, bliżej Was”, poetka zaprezentowała uczestnikom wiersze o rodzinie. Na zakończenie imprezy Super Czytelnicy otrzymali dyplomy , które podpisała autorka.

                    

14.09.2017

„Twarze zatrzymane w kadrze” - wystawa Joanny Polak  

W dniu 14 września 2017 r. w godz. 10.00-18.00 miały miejsce warsztaty animacji poklatkowej zatytułowane "Co kraj, to obyczaj", prowadzone przez dr Joannę Polak, reżyserkę filmów animowanych z Zakładu Sztuki Mediów Cyfrowych UMCS w Lublinie. Uczestnikami warsztatów były dwie grupy młodzieży w wieku 13-19 lat, ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz II Liceum ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim. Motywem przewodnim warsztatów były zwyczaje ludowe kultywowane przez społeczności wiejskie na terenie Podlasia w okresie jesiennym; w tym przypadku skupiono się na skubaniu gęsi, czyli darciu pierza. Uczestników zapoznano z różnorodnymi technikami animacji, następnie młodzież została poinstruowana jak tworzyć ruch poklatkowy przy użyciu sprzętu do fotografii i komputera montażowego. Wybrano technikę animacji w jakiej został wykonany film - została nią wymagająca precyzji i umiejętności technika soli oraz collage. Było to trudne zadanie, ale zaangażowanie młodzieży dało znakomite efekty. Dzieło młodych twórców zostało zaprezentowane na drugi dzień, tj. 15 września o godz. 17.00 przy okazji wernisażu wystawy bohaterów filmów animowanych pt.: "Twarze zatrzymane w kadrze" Joanny Polak. Wystawę można oglądać w bibliotece do końca roku.

                    

21.06.2017

Bielski Almanach Historyczny 2017, praca zbiorowa pod redakcją Zbigniewa Romaniuka  

Film promocyjny o Bielskim Almanachu Historycznym - plik mp4: Otwórz

...o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim miała miejsce promocja publikacji Bielskiego Almanachu Historycznego. Książka została przygotowana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej i składa się z szeregu artykułów napisanych przez historyków i pasjonatów tematyki regionalnej. Przy współpracy z biblioteką pozyskano dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Partnerstwo dla książki" na wydanie almanachu i lokalną promocję. Imprezę rozpoczęto od przywitania gości przez dyrektora Wiesława Cieślę oraz przedstawienie propozycji zawartych w almanachu przez prezes fundacji Barbarę Babulewicz. Następnie odbył się wykład nawiązujący do treści zawartych w almanachu, tj. "Wojtkowski, Żarniewicz, Erdman - burmistrzowie Bielska Podlaskiego okresu międzywojennego w latach 1922-1939" Zbigniewa Romaniuka. Przybliżył on zebranym postacie trzech zapomnianych przez historię burmistrzów miasta, ze względu na brak źródeł faktograficznych, czyli przedwojennych dokumentów. Drugim z kolei był wykład pt. "Z przeszłości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim w latach 1928-2016" Wiesława Cieśli, który przedstawił najistotniejsze wydarzenia z działalności placówki na przestrzeni 88 lat jej istnienia. Wykład zakończono pokazem filmu promocyjnego podsumowującego rezultaty modernizacji biblioteki z programu "Infrastruktura+" MKIDN i ukazującego obszary szerokiej działalności kulturalnej biblioteki. Po części oficjalnej przybyłych gości zaproszono na poczęstunek i rozmowy w kuluarach.

                    

20.06.2017

PODLASCY SENIORZY – wpływamy na zmiany  

W czerwcu 2017r. Miejska Biblioteka Publiczna udostępniła pomieszczenia stowarzyszeniu Szukamy Polski z Białegostoku w celu przeprowadzenia warsztatów dziennikarskich, komunikacyjnych i partycypacyjnych skierowanych do seniorów z regionu powiatu bielskiego. Szkolenie obejmowało cykl 36 h lekcyjnych, podczas których uczestnicy mieli okazję zapoznać się od strony praktycznej z dziennikarstwem obywatelskim. Efektem warsztatów jest pozyskanie osób piszących artykuły z regionu miasta Bielsk Podlaski i okolic dla portalu informacyjnego podlaskisenior.pl. W każdej chwili osoby piszące, zainteresowane tematyką regionu, historią oraz bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi mogą dołączyć do grupy roboczej i spróbować swych sił w dziennikarstwie internetowym.

                    

16.06.2017

Promocja książki „Miód” – spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk  

...o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk. Pochodząca z Podlasia twórczyni jest autorką wydanej dwa lata temu powieści "Nadzieja aż po horyzont" oraz promowanej obecnie przez wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi najnowszej publikacji pt. "Miód". Obydwie powieści są oparte na autentycznych wydarzeniach rodziny z podbielskiej wsi Mokre, z której pochodzi autorka. Sięgają czasów bieżeństwa początku XX wieku i okresu międzywojennego naznaczonego trudnymi początkami formowania się państwa polskiego. Książki opisują codzienne życie prostych mieszkańców tych okolic, sprzężonych z rytmem przyrody i posługujących się swojską mową.

                    

07 - 13.06.2017

Wystawa zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego pt. "Od pergaminu do e-Biblii"  

W dniach 7-13 czerwca 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce wystawa zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego pt. "Od pergaminu do e-Biblii". Była to niecodzienna okazja od zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowego zwoju, kilkusetletnich starodruków, unikatowego egzemplarza Biblii w 66 językach, po najnowsze wydania cyfrowe. Wystawa o charakterze przekrojowym była doskonałą okazją do zapoznania się z historią świętych ksiąg judaizmu i chrześcijaństwa; można było również wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydania Biblii Warszawskiej przepisywanej ręcznie. Na wernisażu wystawy w środę 7 czerwca zjawili się przedstawiciele samorządów, tj.: wicestarosta bielski Piotr Bożko oraz burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski oraz sympatycy literatury i tematyki religijnej. Po wspólnym zwiedzaniu wystawy pastor Adam Grześkowiak zaprosił do wzięcia udziału w wykładzie naukowym pt. "Co stary Testament ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi?" dr Igora Barana z Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Warszawie. W kolejnych dniach odbywały się wydarzenia towarzyszące o charakterze pogłębiającym wiedzę z zakresu biblistyki, 10 czerwca w sobotę odbył się wykład pt. "Bóg marnotrawny?" oparty na przypowieściach z Ewangelii św. Łukasza, oraz wykład zamykający imprezę 13 czerwca we wtorek, odwołujący się od współczesnego świata Biblii czyli "Izrael wczoraj i dziś". Finisażowi towarzyszyła degustacja potraw kuchni Bliskiego Wschodu przygotowana przez Klub Zdrowia w Bielsku Podlaskim. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem zarówno seniorów, jak lokalnych szkół podstawowych i gimnazjalnych.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

7 czerwca (Środa), godz. 11:00 — otwarcie wystawy wykład inauguracyjny: Co Stary Testament ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi? (dr Igor Baron, prof. WSTH)

10 czerwca (sobota), godz. 16:30 — wykład: Bóg Marnotrawny? - Przypowieści z ŁK 15,1-32 w świetle literackich metod interpretacji Biblii (dr Adam Grześkowiak)

13 czerwca (wtorek), godz. 16:30 — wykład: Świat Biblii — Izrael wczoraj i dziś (dr Adam Grześkowiak)

                    

02.06.2017

„Nie tylko Pan Samochodzik” – spotkanie z autorem powieści detektywistycznych Arkadiuszem Niemirskim  

...o godz. 9.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach 38 Dni Bielska Podlaskiego odbyło się spotkanie z autorem powieści detektywistycznych Arkadiuszem Niemirskim. Swoją karierę pisarską rozpoczął od kontynuacji cyklu powieści o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego. Do 2006 roku wzbogacił serię o kolejnych 16 tomów. Obecnie na rynku wydawniczym są jego książki: „Pojedynek detektywów”, „Prowokator”, „Testament bibliofila”, zbiór opowiadań kryminalnych “Zbrodnia prawie doskonała”, i najnowsza “Dziennik grzesznika”. Autor z poczuciem humoru zaprezentował swoją twórczość i dorobek zgromadzonej młodzieży za pomocą prezentacji multimedialnej i odpowiednio dobranego podkładu muzycznego. Ujawnił się tym samym niewątpliwy talent kabaretowy autora – spotkanie dzięki temu zyskało lekki i zabawny charakter.

                    

29.05.2017

Promocja książki „Nawrócenie wiedźmy” – spotkanie autorskie z Joanną Żamejć  

...o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Żamejć – pisarką, autorką książki „Nawrócenie wiedźmy”, której akcja toczy się w czasach pruskich w rodzinnych stronach autorki, na Warmii i w okolicy dzisiejszego Olsztyna. Spotkanie poprowadziła pani Teresa Modzelewska. Pisarka opowiadała o swoich inspiracjach i o tym, co skłoniło ją do tego , by tworzyć. Mówiła także jak powstawała jej książka, skąd czerpała wiedzę o dawnych czasach i realiach. Odpowiadała również na ciekawe pytania publiczności. Pod koniec spotkania można było kupić książkę z autografem naszego gościa.

Fundacja Orange

Biblioteka bierze udział w programie "Akademia Orange dla bibliotek"...

czytaj wiecej

Uwolnij Książkę

Biblioteka bierze udział w programie "UWOLNIJ KSIĄŻKĘ"...czytaj wiecej

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej... czytaj wiecej