ZWIŃ/ROZWIŃ
BANER

Aktualności:

             

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

                    

18.10.2017

„Pogadajmy z historią” – montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów I LO w związku z 200 rocznicą śmierci T. Kościuszki  

w Czytelni dla Dorosłych odbył się montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów I LO im. im. Tadeusza Kościuszki w związku z 200 rocznicą śmierci patrona szkoły. Pod kierunkiem nauczyciela – bibliotekarza pani Bożeny Więckowskiej i historyka pana Andrzeja Jarząbka uczniowie przygotowali ciekawą i zabawną inscenizację. Życiorys i dokonania Kościuszki przedstawili w humorystycznej formie rozmowy uczniów i pracowników szkoły z bohaterem, który przemówił do nich ze swego portretu i skłonił do zainteresowania się historią. Oprócz zabawnych dialogów uczniowie przygotowali też odpowiednie stroje i rekwizyty, które wzbogaciły przedstawienie. Na zakończenie wszyscy występujący i ich opiekunowie otrzymali dyplomy z podziękowaniem, które wręczał dyrektor MBP pan Wiesław Cieśla. Na widowni zasiedli uczniowie II LO im. B. Taraszkiewicza, Niepublicznego Gimnazjum ZDZ w Bielsku Podlaskim oraz inni czytelnicy. Udział wzięło 50 osób.

                    

18.10.2017

Spotkanie Klubu Zdrowia – hydroterapia  

w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Zdrowia. Tym razem gościem była pani Alicja Ciupa z Puław – specjalistka od zapobiegania chorobom, a tematem - hydroterapia. Ten sposób leczenia był stosowany od dawna, ale został wyparty przez farmakologię. Prelegentka mówiła o dwóch rodzajach hydroterapii. Pierwszy z nich to hydroterapia wewnętrzna, czyli picie wody. Słuchacze dowiedzieli się, że woda przyspiesza przemianę materii, odkwasza organizm i jest bardzo ważna dla naszego mózgu, bo jej brak może być jedną z przyczyn bólu głowy. Bardzo ważne jest też to, by pić wodę między posiłkami. Drugi rodzaj leczenia wodą, o którym mówił nasz gość to hydroterapia zewnętrzna. Prowadząca mówiła o tym, jakie zabiegi i okłady stosować przy bólu gardła, zapaleniu płuc oraz jak prawidłowo wykonać kąpiel stóp, a następnie zaprezentowała, jak te zabiegi powinny wyglądać.

                    

17.10.2017

91 urodziny Kubusia Puchatka  

uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego przybyli do biblioteki uczcić 91 urodziny Kubusia Puchatka. Drugoklasiści wysłuchali fragmentu opowieści o wciąż młodym solenizancie, rozwiązywali zadania związane z bohaterami powieści oraz przygotowali urodzinowy tort, złożyli życzenia i zaśpiewali „Dwieście lat.”

                    

14.10.2017

Warsztaty rękodzieła – technika decoupage  

w Czytelni dla Dorosłych kolejny raz odbyły się warsztaty rękodzielnicze poprowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Uczestniczki ozdabiały przedmioty użytkowe techniką decoupage. Panie dekorowały szkatułki, serwetniki, pudełka na herbatę, wykonały też inne ozdoby. Pod okiem prowadzącej powstały oryginalne przedmioty upiększone różnorodnymi kolorowymi motywami.

                    

12.10.2017

Cukrzyca a schorzenia jelitowe – spotkanie Koła Diabetyków  

o 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie członków Koła Diabetyków z diabetologiem dr Małgorzatą Zakrzewską . Dotyczyło ono związków cukrzycy ze schorzeniami jelitowymi. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną. Pani doktor mówiła o tym, jak stan jelit wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, tłumaczyła co należy robić, by były one w dobrej kondycji jak najdłużej. Podkreśliła wagę prawidłowego odżywiania, objaśniała również procesy trawienne, które zachodzą w organizmie. Zwracała również uwagę na fakt, że od złej pracy jelit może zaczynać się wiele poważnych chorób, bo ich stan wpływa na cały organizm. Słuchacze otrzymali też praktyczne wskazówki dotyczące sposobu odżywiania korzystnego dla jelit – należy unikać potraw słodkich, smażonych oraz alkoholu. Spotkanie było otwarte dla wszystkich chętnych, wzięło w nim udział 55 osób.

                    

12.10.2017

Jesienią, jesienią sady się rumienią  

w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia o jesieni. Uczestniczyły w nich „Kangurki” z Przedszkola Nr 7 im. Kubusia Puchatka. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o ostatnim jabłuszku na drzewie i wielkiej awanturze wśród zwierząt „Kto ma prawo zjeść to jabłuszko?”. Dzieci doskonale poradziły sobie z jesiennymi zagadkami i przygotowały piękny szal dla Pani Jesieni.

                    

5.10.2017

Akademia Malucha „Bąbelkowo”  

o godz. 11.00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP w Pokoju Bajek odbyły się pierwsze zajęcia w roku szkolnym 2017/2018 dla nowo powstałej grupy dzieci dwuletnich. (zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą cyklicznie co każdy czwartek o godz. 11.00.) Celem edukacyjnym jest rozwijanie motoryki dziecka, pobudzanie wyobraźni oraz rozwijanie sprawności językowej. Pierwsze zajęcia miały charakter wprowadzający i zapoznawczy; głównym punktem odniesienia każdych kolejnych zajęć jest możliwość obcowania z książką, kształtującą przyszłych czytelników.

                    

26.09.2017

XVII Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. I choć do święta zostały jeszcze 3 dni już zaczęliśmy czytać dzieciom. W rolę lektora wcieliła się kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, która czytała humorystyczne wiersze Anny Mikity. Wiersze bardzo podobały się 5-latkom z Przedszkola nr 7 im. Kubusia Puchatka. Przedszkolaki bardzo chciały wiedzieć, czy ich ulubione bajki są w bibliotece, czy mogą zostać czytelnikami biblioteki, „bo my proszę pani jeszcze nie umiemy czytać”. Wszystkie odpowiedzi zadowoliły maluchy, które obiecały wrócić z rodzicami, aby się zapisać.

                    

23.09.2017

„Bliżej Siebie, bliżej Was”  

W sobotę, 23 września 2017r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży rozbrzmiał gwarem dzieci, które przybyły całymi rodzinami na podsumowanie akcji „Super Czytelnik”. Pierwsza grupa Super Czytelników swoje dyplomy odebrała w maju. Tym razem nasi czytelnicy spotkali się z autorką książek dla dzieci, rodowitą bielszczanką - panią Beatą Jacewicz. Podczas spotkania zatytułowanego „Bliżej Siebie, bliżej Was”, poetka zaprezentowała uczestnikom wiersze o rodzinie. Na zakończenie imprezy Super Czytelnicy otrzymali dyplomy , które podpisała autorka.

                    

20.09.2017

Spotkanie Klubu Zdrowia  

... o 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Zdrowia działającego w naszym mieście. Tym razem dotyczyło ono higieny kręgosłupa. Słuchaczy przywitała pani Joanna Malisz, a wykład pt. „Higiena kręgosłupa. Siedem magicznych ćwiczeń” wygłosiła pani Mirosława Grześkowiak – fizjoterapeutka. Mówiła ona o tym co należy robić, aby nasz kręgosłup pozostawał w dobrej kondycji. Podkreślała wagę prawidłowej postawy szczególnie podczas siedzenia i snu. Mówiła również o roli zdrowej diety i ruchu. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną. W drugiej części spotkania uczestnicy pod okiem prowadzącej wykonali serię ćwiczeń wzmacniających kręgosłup. Podczas spotkania była również możliwość pomiaru poziomu cukru we krwi.

                    

16.09.2017

Spotkanie DKK  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawiałyśmy o „Behawioryście” Remigiusza Mroza. Czytelniczki miały ambiwalentny stosunek do tej książki – z jednej strony podkreślały ciekawą konstrukcję bohatera, jego umiejętność przewidywania przyszłych zdarzeń i błyskotliwość. Zwróciły również uwagę na osobę autora, który mimo młodego wieku napisał już wiele książek, za które otrzymał prestiżowe nagrody. Z drugiej strony klubowiczki zauważyły, że powieść pełna jest psychologicznych niuansów, które czasem bywają nużące i spowalniają akcję. Wspominały też o innych przeczytanych wcześniej przez siebie książkach Mroza – na tym tle „Behawiorysta” wypadł przeciętnie. Nasza rozmowa zeszła też na luźniejsze tematy, uczestniczki polecały sobie również inne lektury. Zdecydowałyśmy, że w październiku porozmawiamy o książce Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”.

                    

14.09.2017

„Twarze zatrzymane w kadrze” - wystawa Joanny Polak  

W dniu 14 września 2017 r. w godz. 10.00-18.00 miały miejsce warsztaty animacji poklatkowej zatytułowane "Co kraj, to obyczaj", prowadzone przez dr Joannę Polak, reżyserkę filmów animowanych z Zakładu Sztuki Mediów Cyfrowych UMCS w Lublinie. Uczestnikami warsztatów były dwie grupy młodzieży w wieku 13-19 lat, ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz II Liceum ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim. Motywem przewodnim warsztatów były zwyczaje ludowe kultywowane przez społeczności wiejskie na terenie Podlasia w okresie jesiennym; w tym przypadku skupiono się na skubaniu gęsi, czyli darciu pierza. Uczestników zapoznano z różnorodnymi technikami animacji, następnie młodzież została poinstruowana jak tworzyć ruch poklatkowy przy użyciu sprzętu do fotografii i komputera montażowego. Wybrano technikę animacji w jakiej został wykonany film - została nią wymagająca precyzji i umiejętności technika soli oraz collage. Było to trudne zadanie, ale zaangażowanie młodzieży dało znakomite efekty. Dzieło młodych twórców zostało zaprezentowane na drugi dzień, tj. 15 września o godz. 17.00 przy okazji wernisażu wystawy bohaterów filmów animowanych pt.: "Twarze zatrzymane w kadrze" Joanny Polak. Wystawę można oglądać w bibliotece do końca roku.

                    

02.09.2017

Narodowe Czytanie Wesela w Bielsku Podlaskim  

W sobotę 2 września 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce Narodowe Czytanie 2017, doroczna impreza promująca czytelnictwo objęta honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tekstem literackim, wokół którego zorganizowane zostało wydarzenie, było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Miejska Biblioteka Publiczna przy współudziale Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski zaprosiła do wzięcia udziału w wydarzeniu szereg przedstawicieli władz samorządowych, ludzi kultury i działaczy organizacji pozarządowych. Spotkanie otworzył Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Wiesław Cieśla, który po przywitaniu zebranych gości przekazał głos Burmistrzowi Miasta Jarosławowi Borowskiemu, poproszonego o przeczytanie listu otwartego Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników wydarzenia. Parę słów i obrazów z życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego w formie prezentacji multimedialnej przybliżyło zebranym sylwetkę tego niezwykłego twórcy. Następnie zostały odczytane fragmenty "Wesela" przez wybrane osoby wcielające się w role bohaterów utworu; audytorium żywo reagowało na czytane wartkie dialogi, co niewątpliwie pozwoliło na przypomnienie sobie tekstu dramatu znanego wszystkim z lektury szkolnej. Kolejną atrakcją spotkania był konkurs z nagrodami książkowymi, w których ochotnicy odpowiadali na pytania z wiedzy o utworze - na wszystkie pytania odpowiedziano poprawnie i tym samym dziesięć książek "Wesela" trafiło w ręce nowych właścicieli. Na zakończenie spotkania każdy, kto przyniósł własny egzemplarz dramatu mógł otrzymać pamiątkową pieczęć okolicznościową, przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP. I tak, w swobodnej atmosferze i w kameralnym gronie, wydarzenie dobiegło końca - przed rozejściem się do domów, uczestnicy mieli okazję skosztować weselnego ciasta zwanego korowajem, które stanowiło lokalny akcent w ogólnopolskiej formule imprezy jaką było Narodowe Czytanie "Wesela" w Bielsku Podlaskim.

                    

23.08.2017

„Problemy zaburzeń pamięci” – spotkanie Związku Emerytów i Rencistów z dr n. med. Jackiem Dobryniewskim  

... o godz. 16.00 w Czytelni dla dorosłych MBP w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie Związku Emerytów i Rencistów z psychiatrą dr n. med. Jackiem Dobryniewskim z Podlaskiego Centrum Psychogeriatrii w Białymstoku. Tematem wykładu były problemy zaburzeń pamięci w początkach choroby Alzheimera. Pan doktor mówił o czynnikach, objawach i diagnostyce choroby Alzheimera. Słuchacze dowiedzieli się o możliwościach leczenia objawów choroby co związane jest z brakiem leku na chorobę Alzheimera. Mowa była też o tym, jak ważna jest wczesna diagnostyka tej choroby i wprowadzenie leczenia objawowego, które może czasowo łagodzić objawy.

                    

27.06.2017

Na zajęciach w „Bąbelkowie” - WAKACJE  

Przedszkolaki z Akademii Malucha pakowały plecak i zabierały rzeczy potrzebne na plażę, ćwiczyły chodzenie po kamieniach i jazdę rowerkiem.

                    

21.06.2017

Bielski Almanach Historyczny 2017, praca zbiorowa pod redakcją Zbigniewa Romaniuka  

Film promocyjny o Bielskim Almanachu Historycznym - plik mp4: Otwórz

...o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim miała miejsce promocja publikacji Bielskiego Almanachu Historycznego. Książka została przygotowana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej i składa się z szeregu artykułów napisanych przez historyków i pasjonatów tematyki regionalnej. Przy współpracy z biblioteką pozyskano dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Partnerstwo dla książki" na wydanie almanachu i lokalną promocję. Imprezę rozpoczęto od przywitania gości przez dyrektora Wiesława Cieślę oraz przedstawienie propozycji zawartych w almanachu przez prezes fundacji Barbarę Babulewicz. Następnie odbył się wykład nawiązujący do treści zawartych w almanachu, tj. "Wojtkowski, Żarniewicz, Erdman - burmistrzowie Bielska Podlaskiego okresu międzywojennego w latach 1922-1939" Zbigniewa Romaniuka. Przybliżył on zebranym postacie trzech zapomnianych przez historię burmistrzów miasta, ze względu na brak źródeł faktograficznych, czyli przedwojennych dokumentów. Drugim z kolei był wykład pt. "Z przeszłości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim w latach 1928-2016" Wiesława Cieśli, który przedstawił najistotniejsze wydarzenia z działalności placówki na przestrzeni 88 lat jej istnienia. Wykład zakończono pokazem filmu promocyjnego podsumowującego rezultaty modernizacji biblioteki z programu "Infrastruktura+" MKIDN i ukazującego obszary szerokiej działalności kulturalnej biblioteki. Po części oficjalnej przybyłych gości zaproszono na poczęstunek i rozmowy w kuluarach.

                    

21.06.2017

Nordic walking – spotkanie Klubu Zdrowia  

...w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie zorganizowane przez działający w Bielsku Podlaskim Klub Zdrowia. Poprowadziła je pani Alicja Wojsław , a tematem był nordic walking. Prowadząca wygłosiła wykład „Nordic walking – metoda rehabilitacyjna” – mówiła o tym jakie korzyści dla naszego zdrowia i kondycji przynosi uprawianie tego sportu. Następnie prelegentka zaprezentowała krótki instruktaż nordic walkingu – pokazała jak należy prawidłowo chodzić z kijkami, by ruch był jak najbardziej efektywny i bezpieczny. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy pod okiem prowadzącej odbyli krótki spacer z kijkami wokół biblioteki.

                    

20.06.2017

PODLASCY SENIORZY – wpływamy na zmiany  

W czerwcu 2017r. Miejska Biblioteka Publiczna udostępniła pomieszczenia stowarzyszeniu Szukamy Polski z Białegostoku w celu przeprowadzenia warsztatów dziennikarskich, komunikacyjnych i partycypacyjnych skierowanych do seniorów z regionu powiatu bielskiego. Szkolenie obejmowało cykl 36 h lekcyjnych, podczas których uczestnicy mieli okazję zapoznać się od strony praktycznej z dziennikarstwem obywatelskim. Efektem warsztatów jest pozyskanie osób piszących artykuły z regionu miasta Bielsk Podlaski i okolic dla portalu informacyjnego podlaskisenior.pl. W każdej chwili osoby piszące, zainteresowane tematyką regionu, historią oraz bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi mogą dołączyć do grupy roboczej i spróbować swych sił w dziennikarstwie internetowym.

                    

20.06.2017

Na zajęciach w „Bąbelkowie”  

… na zajęciach poznawaliśmy podwodny świat. Dzieci wraz opiekunami zaprojektowały i wykonały akwarium.

                    

17.06.2017

Warsztaty rękodzielnicze  

...o 9.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyły się kolejne warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Uczestniczki podzieliły się na dwie grupy. Część z nich ozdabiała przyniesione przez siebie nakrycia głowy różnokolorowymi wzorami z filcu, dzięki czemu elementy garderoby zyskały oryginalny i modny wygląd. Druga grupa ozdabiała techniką decoupage kuchenne przedmioty użytkowe – butelki i deski do krojenia. Dzięki wykorzystaniu kwiatowych i ludowych motywów nabrały one pięknego ozdobnego charakteru.

                    

17.06.2017

Spotkanie DKK E. E. Schmitt „Ulisses z Bagdadu”  

...w Czytelni dla Dorosłych odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece. Tym razem rozmawiałyśmy o książce E. E. Schmitta „Ulisses z Bagdadu”. Powieść ta spodobała się czytelniczkom. Dzięki prostemu językowi okazała się bardzo przystępną lekturą, czego nie zmieniła nawet trudna tematyka związana z wojną w Iraku, która wybuchła na początku XXI wieku. Zgodnie stwierdziłyśmy, że autor bardzo dobrze skonstruował bohatera ukazując to, jakie ślady w ludzkiej psychice zostawia wojna. Dzięki wspomnianemu wcześniej przystępnemu językowi i użyciu prostych środków wyrazu nie jest to jednak konstrukcja przeintelektualizowana, pełna zadęcia, a taka, która zachęca do dalszej lektury mimo tego, że losy Saada są dramatyczne. W związku z tematyką omawianej książki dzieliłyśmy się również refleksjami na temat dzisiejszej sytuacji na świecie i związanej z tym fali uciekinierów. Zdecydowałyśmy także, co przeczytamy na wrześniowe spotkanie. Będzie to „Behawiorysta” Remigiusza Mroza.

                    

16.06.2017

Promocja książki „Miód” – spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk  

...o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk. Pochodząca z Podlasia twórczyni jest autorką wydanej dwa lata temu powieści "Nadzieja aż po horyzont" oraz promowanej obecnie przez wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi najnowszej publikacji pt. "Miód". Obydwie powieści są oparte na autentycznych wydarzeniach rodziny z podbielskiej wsi Mokre, z której pochodzi autorka. Sięgają czasów bieżeństwa początku XX wieku i okresu międzywojennego naznaczonego trudnymi początkami formowania się państwa polskiego. Książki opisują codzienne życie prostych mieszkańców tych okolic, sprzężonych z rytmem przyrody i posługujących się swojską mową.

                    

12.06.2017

„Prozak” – promocja tomiku poezji Adriana Korniluka  

...o godz. 16.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce promocja tomiku poezji pt. "Prozak" bielszczanina Adriana Korniluka. Młody twórca jest absolwentem II LO w Bielsku Podlaskim i wspomniana publikacja jest jego debiutem literackim. Spotkanie miało charakter otwarty, zachęcający do dyskusji i interpretacji poezji. Każdy z uczestników spotkania otrzymał bezpłatnie tomik wierszy, wysłuchano również deklamacji w wykonaniu Magdy Malisz. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem.

                    

07 - 13.06.2017

Wystawa zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego pt. "Od pergaminu do e-Biblii"  

W dniach 7-13 czerwca 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce wystawa zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego pt. "Od pergaminu do e-Biblii". Była to niecodzienna okazja od zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowego zwoju, kilkusetletnich starodruków, unikatowego egzemplarza Biblii w 66 językach, po najnowsze wydania cyfrowe. Wystawa o charakterze przekrojowym była doskonałą okazją do zapoznania się z historią świętych ksiąg judaizmu i chrześcijaństwa; można było również wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydania Biblii Warszawskiej przepisywanej ręcznie. Na wernisażu wystawy w środę 7 czerwca zjawili się przedstawiciele samorządów, tj.: wicestarosta bielski Piotr Bożko oraz burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski oraz sympatycy literatury i tematyki religijnej. Po wspólnym zwiedzaniu wystawy pastor Adam Grześkowiak zaprosił do wzięcia udziału w wykładzie naukowym pt. "Co stary Testament ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi?" dr Igora Barana z Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Warszawie. W kolejnych dniach odbywały się wydarzenia towarzyszące o charakterze pogłębiającym wiedzę z zakresu biblistyki, 10 czerwca w sobotę odbył się wykład pt. "Bóg marnotrawny?" oparty na przypowieściach z Ewangelii św. Łukasza, oraz wykład zamykający imprezę 13 czerwca we wtorek, odwołujący się od współczesnego świata Biblii czyli "Izrael wczoraj i dziś". Finisażowi towarzyszyła degustacja potraw kuchni Bliskiego Wschodu przygotowana przez Klub Zdrowia w Bielsku Podlaskim. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem zarówno seniorów, jak lokalnych szkół podstawowych i gimnazjalnych.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

7 czerwca (Środa), godz. 11:00 — otwarcie wystawy wykład inauguracyjny: Co Stary Testament ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi? (dr Igor Baron, prof. WSTH)

10 czerwca (sobota), godz. 16:30 — wykład: Bóg Marnotrawny? - Przypowieści z ŁK 15,1-32 w świetle literackich metod interpretacji Biblii (dr Adam Grześkowiak)

13 czerwca (wtorek), godz. 16:30 — wykład: Świat Biblii — Izrael wczoraj i dziś (dr Adam Grześkowiak)

                    

13.06.2017

Na zajęciach w „Bąbelkowie”  

Na zajęciach w „Bąbelkowie” dzieci rozwiązywały kolejne zadania rozwijające u 3-latków koncentrację i spostrzegawczość.

                    

09.06.2017

Czytamy przedszkolakom  

...w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży gościliśmy grupę 5-latków z Przedszkola Nr 5 Krasnala Hałabały. Dzieci zwiedziły wypożyczalnię , czytelnię, Kącik Kolorowe Multimedia i Pokój Bajek. Przedszkolaki dowiedziały się jak zostać czytelnikiem, zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki. Wielkie wrażenie wywarły na nich znajdujące się w naszych zbiorach książki oraz gry. Oczywiście także czytaliśmy, maluchy wysłuchały historii o zabawach wróżek. Wizyta upłynęła w miłej atmosferze, „ochom i achom” nie było końca. Dzieci obiecały wrócić z rodzicami, aby zapisać się do biblioteki.

                    

06.06.2017

Czytanie zbliża  

...w Oddziale dla Dzieci Młodzieży gościliśmy uczniów zerówki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym. Maluchy zwiedziły wszystkie działy naszej biblioteki, zapoznały się z jej zbiorami, obejrzały wystawę prac Koła Plastycznego ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. kpt. W. Wysockiego. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali książeczki z ruchomymi elementami, wysłuchali czytania wierszy Jana Brzechwy a najodważniejsi wspaniale recytowali utwory poety.

                    

06.06.2017

Na zajęciach w „Bąbelkowie”  

Na zajęciach w „Bąbelkowie” dzieci rozwiązywały zadania rozwijające u 3-latków koncentrację i spostrzegawczość.

                    

05.06.2017

„Bure chmury” – promocja tomiku poezji Andrzeja Salnikowa  

...o godz. 16.30 w ramach obchodów 38 Dni Bielska Podlaskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Salnikowem. Spotkanie promowało najnowszy tomik poezji pt. „Bure chmury”. Poeta zaprezentował swój dorobek literacki oraz odczytał zebranym kilka wybranych przez siebie wierszy. Opowiadał o swoich zmaganiach twórczych, koncepcji poety we współczesnym świecie i nakreślił plany zawodowe na najbliższą przyszłość. Pod koniec spotkania wywiązała się ciekawa i filozoficzna dyskusja. Każdy z uczestników otrzymał bezpłatnie od autora jego najnowszą publikację.

                    

02.06.2017

„Nie tylko Pan Samochodzik” – spotkanie z autorem powieści detektywistycznych Arkadiuszem Niemirskim  

...o godz. 9.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach 38 Dni Bielska Podlaskiego odbyło się spotkanie z autorem powieści detektywistycznych Arkadiuszem Niemirskim. Swoją karierę pisarską rozpoczął od kontynuacji cyklu powieści o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego. Do 2006 roku wzbogacił serię o kolejnych 16 tomów. Obecnie na rynku wydawniczym są jego książki: „Pojedynek detektywów”, „Prowokator”, „Testament bibliofila”, zbiór opowiadań kryminalnych “Zbrodnia prawie doskonała”, i najnowsza “Dziennik grzesznika”. Autor z poczuciem humoru zaprezentował swoją twórczość i dorobek zgromadzonej młodzieży za pomocą prezentacji multimedialnej i odpowiednio dobranego podkładu muzycznego. Ujawnił się tym samym niewątpliwy talent kabaretowy autora – spotkanie dzięki temu zyskało lekki i zabawny charakter.

                    

02.06.2017

Konkurs Krasomówczy „Orator” - edycja VIII, pt. "Obyczaje i obrzędy ludowe kultywowane w mojej rodzinie związane z okresem jesiennym"  

...w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyła się VIII edycja Konkursu Krasomówczego „Orator” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Do zmagań o tytuł Złotego, Srebrnego i Brązowego Oratora przystąpiło 16 uczestników. W tym roku do młodych mówców dołączyli dorośli. Uczestnicy opowiadali o obyczajach i obrzędach ludowych pielęgnowanych w ich rodzinach w okresie jesiennym. Jury w składzie Janina Jarząbska, Tomasz Sulima, Barbara Goralczuk w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych przyznało tytuł Złotego Oratora – Andżelice Nazaruk, Srebrnego Oratora –Mikołajowi Tomczukowi, Brązowego Oratora – Julii Alicji Jermołowskiej, w kategorii klas I-III gimnazjum Złotego Oratora – Zuzannie Paluszczyk, Srebrnego Oratora - Marcinowi Mojsikowi, Brązowego Oratora – Martynie Kamińskiej, w kategorii szkół średnich Złotego Oratora – Julicie Danilczuk, Srebrnego Oratora – Jakubowi Wieremiejukowi, Brązowego Oratora – Martynie Szczurzewskiej, w kategorii dorosłych Złotego Oratora – Irenie Piwowar, Brązowego Oratora – Marii Warda. Wyróżnienia otrzymały Daria Ruta i Dominika Hapunowicz. Nagrody Oratorom ufundował Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski i Miejska Biblioteka Publiczna, pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

                    

01.06.2017

„Zabytki Bielska Podlaskiego” – wernisaż wystawy koła plastycznego Szkoły Podstawowej Nr 2 pod kierunkiem Daniela Gromackiego  

...W dniu 1 czerwca 2017r. w ramach 38 Dni Bielska Podlaskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 14.00 odbył się wernisaż wystawy koła plastycznego działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Bielsku Podlaskim. Działalność koła trwa od 4 lat pod kierunkiem Daniela Gromackiego, absolwenta WA UMCS w Lublinie. Wystawione prace wykonane w technice mieszanej (grafika i pastele) prezentują najważniejsze bielskie zabytki: kościoły, cerkwie, dwór na Hołowiesku, tradycyjną drewnianą zabudowę bielską, Górę Zamkową. Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia br.

                    

01.06.2017

Czytamy w Dzień Dziecka  

...czytaliśmy „Pszczółkom” z Przedszkola Niepublicznego „Karmelki” Spotkaniem z przedszkolakami zaakcentowaliśmy zbliżający się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Czytanie zbliża”. Trzylatki w otoczeniu bajkowych postaci wysłuchały utworów Jana Brzechwy. Następnie był czas na zabawę i oglądanie książeczek 3D, najbardziej podobała się „Książka z dziurą” Herve Tulleta.

                    

30.05.2017

„Biedronki” w bibliotece  

...na zajęciach bibliotecznych gościliśmy „Biedronki” z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Przedszkolaki zapoznały się z pracą bibliotekarza, zasadami korzystania z biblioteki i zbiorami Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

                    

30.05.2017

Malujemy kulkami  

...na zajęciach w Akademii Malucha dzieci malowały „Wiosenną łąkę” wykorzystując do tego kulki.

                    

29.05.2017

Promocja książki „Nawrócenie wiedźmy” – spotkanie autorskie z Joanną Żamejć  

...o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Żamejć – pisarką, autorką książki „Nawrócenie wiedźmy”, której akcja toczy się w czasach pruskich w rodzinnych stronach autorki, na Warmii i w okolicy dzisiejszego Olsztyna. Spotkanie poprowadziła pani Teresa Modzelewska. Pisarka opowiadała o swoich inspiracjach i o tym, co skłoniło ją do tego , by tworzyć. Mówiła także jak powstawała jej książka, skąd czerpała wiedzę o dawnych czasach i realiach. Odpowiadała również na ciekawe pytania publiczności. Pod koniec spotkania można było kupić książkę z autografem naszego gościa.

                    

29.05.2017

Skarby bielskiej biblioteki dziecięcej  

...w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży gościliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. św. Młodzieńca Gabriela. Przedszkolaki wysłuchały bajki „O mądrej myszce” i odgadywały zagadki. Wiele radości dało im „Bajkowe Koło Fortuny”, którym wszyscy musieli pokręcić. Dzieci okazały się doskonałymi znawcami bajek. Duże wrażenie na przedszkolakach wywarły „skarby’ znajdujące się w Pokoju Bajek - książki z ruchowymi elementami i wszelkiego rodzaju gry.

                    

25.05.2017

Spotkanie z twórcą poezji Andrzejem Stepaniukiem  

.... o godz. 17.00 w ramach III Dni Piśmiennictwa Słowiańskiego „Prolog” odbyło się spotkanie z twórcą poezji Andrzejem Stepaniukiem, dyrektorem II LO im. B. Taraszkiewicza i byłym burmistrzem naszego miasta. Autor promował swój debiutancki tomik wierszy „Raspisany kwadrat” wydany w języku białoruskim. Nasz gość czytał swoją poezję, opowiadał o inspiracjach i o tym, co spowodowało, że zaczął pisać wiersze. Ciekawy edytorsko projekt książki przygotował znany grafik Jerzy Osiennik. Spotkanie zgromadziło wielu miłośników języka i kultury białoruskiej.

                    

24.05.2017

Promocja książki „Sekundy do szczęścia” – spotkanie autorskie z Anetą Zamojską  

...w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie z panią Anetą Zamojską, pisarką, dziennikarką, coachem, autorką książki „Sekundy do szczęścia”. Pisarka ciekawie opowiadała o tym jak powstawała jej powieść i skąd wziął się pomysł na trzyczęściową fabułę. Mówiła również o swoich inspiracjach i o tym co skłoniło ją do tego, by zacząć tworzyć fikcyjne historie. Nasz gość odpowiadał również na pytania, które padły z sali. Pod koniec spotkania można było kupić książkę z autografem autorki.

                    

24.05.2017

Doskonalenie kompetencji zawodowych bibliotekarzy  

...w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się szkolenie i doskonalenie kompetencji zawodowych bibliotekarzy pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Poprowadziła je pani Aneta Zamojska coach i trener rozwoju osobistego. Uczestniczyli w nim bibliotekarze z powiatów bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego oraz przedstawicielki Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Szkolenia tego typu przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu, a pracownicy bibliotek zdobywają nowe umiejętności przydatne w kontakcie z czytelnikiem i w jeszcze lepszym wykonywaniu obowiązków zawodowych. Zajęcia były także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między bibliotekarzami z sąsiadujących ze sobą powiatów.

                    

24.05.2017

„Głos natury głosem zdrowia” – spotkanie Klubu Zdrowia  

...o godz. 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Klub Zdrowia działający w Bielsku Podlaskim. Jego tytuł brzmiał „Głos natury głosem zdrowia”, a prelegentem był pan Andrzej Wojtkowski – właściciel gospodarstwa ekologicznego i zielarz – pasjonat. Mówił on o uprawie ziół i ich zastosowaniu w żywieniu i leczeniu chorób, a także o różnych właściwościach, jakie mają poszczególne rośliny zielne. Podkreślał, że używając ziół do leczenia bądź w celach spożywczych czy pielęgnacyjnych należy robić to rozsądnie, zachować odpowiednie proporcje i korzystać z roślin nam znanych, bądź zasięgnąć rady kogoś doświadczonego. Pod koniec spotkania można było spróbować naturalnych herbatek przygotowanych z ziół i kupić produkty ziołowe.

                    

22-23.05.2017

MIEDZYNARODOWA KONFERENCJA INTERDYSCYPLINARNA  

W dniach 22-23 maja br. w ramach PROLOGU – III Dni Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego oraz 500-lecia drukarstwa białoruskiego i wschodniosłowiańskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna. Organizatorem tej imprezy było Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz Parafia Prawosławna Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim. Konferencję uroczyście otwarto o godz. 14.00 witając przybyłych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego oraz sympatycy drukarstwa i kultury białoruskiej. Towarzyszyło temu wprowadzenie do wernisażu wystawy "Cudownych ikon Białorusi" podsumowującego Pierwsze Miedzynarodowe Warsztaty Ikonograficzne w Łahojsku pod kierunkiem Viktora Dovnara. Prelegenci konferencji to profesorowie i doktoranci z uczelni miast Polski, Białorusi i Rosji : Mińska, Grodna, Białegostoku, Sankt-Petersburga i Warszawy - m. in. o.prot. Sierhij Hardun, dr Aleksander Susza, prof. Antoni Mironowicz, dr Hienadź Siemianczuk, prof. Anatol Hładyszczuk, prof. Iwan Sawierczanka, prof. Irena Matus, prof. Irena Biełowa, prof. Aleksander Wabiszczewicz i wielu innych. Krótkie, treściwe wykłady z historii, kultury i literatury oscylowały wokół 500-lecia drukarstwa wschodniosłowiańskiego i związanego z tym dziejopisarstwem na terenie Podlasia. Wystawa ikon w Czytelni dla Dzieci i Młodzież potrwa do końca maja br.

                    

23.05.2017

Serduszko dla Mamusi  

...biblioteczne przedszkolaki wykonywały z opiekunami serduszka dla mamusi.

                    

16.05.2017

Szóstoklasiści w bibliotece  

...gościliśmy kolejną klasę ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego. Szóstoklasiści zwiedzili wszystkie działy naszej biblioteki, dowiedzieli się gdzie mogą skserować potrzebne do nauki materiały, zapoznali się z zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. Zapoznaliśmy uczniów ze stroną internetową biblioteki, na której mogą śledzić to co się w niej dzieje a także sprawdzać czy w naszych zbiorach posiadamy interesujące ich książki i jak je rezerwować .

                    

16.05.2017

Warsztaty rękodzieła – filc  

...o 16.00 w Czytelni dla Dorosłych kolejny raz odbyły się warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Uczestniczki przyozdabiały filcowymi motywami kwiatowymi przyniesione przez siebie szale i inne części garderoby. Prowadząca pomagała paniom biorącym udział w zajęciach, które dzięki wykonaniu oryginalnych ozdób nadały swoim ubraniom bardzo oryginalny i ciekawy wygląd.

                    

16.05.2017

Okruszkowe zagadki  

„Bąbelkowe przedszkolaki” rozwiązywały zagadki misia Okruszka i bawiły się.

                    

15.05.2017

„Książka za złotówkę”  

W dniach 08.05. – 15.05.2017 odbył się kiermasz książek zorganizowany z okazji Tygodnia Bibliotek. Można było nabyć wiele ciekawych pozycji w symbolicznej cenie 1zł i 2 zł. W ofercie znalazły się bardzo różne książki – od beletrystyki przez literaturę popularnonaukową po albumy i książki dla dzieci i młodzieży. Kiermasz cieszył się sporym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających bibliotekę.

                    

13.05.2017

Noc z kryminałem  

... o godz. 18.00 w Czytelni dla Dorosłych po raz pierwszy odbyła się Noc z kryminałem, zorganizowana w ramach Tygodnia Bibliotek. Na tę okazję przygotowane zostały odpowiednie dekoracje kojarzące się z bohaterami znanych powieści kryminalnych jak Sherlock Holmes czy Hercules Poirot. Nasi goście obejrzeli prezentację dotyczącą historii literatury kryminalnej, przygotowane zostały również zagadki, dzięki którym miłośnicy kryminałów mogli sprawdzić swoją wiedzę na ich temat, z czym poradzili sobie bardzo dobrze. Tego wieczoru odwiedził nas także st. asp. Sławomir Czurak – technik kryminalistyki z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Opowiadał on o swojej pracy, sposobach zbierania śladów i wykrywania sprawców przestępstw. Pokazywał także różnego rodzaju narzędzia, którymi posługuje się na co dzień. Wywołało to duże zainteresowanie miłośników kryminałów, z sali padło wiele pytań, na które nasz gość wyczerpująco odpowiadał. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

                    

13.05.2017

„Super Czytelnik”  

... w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się podsumowanie akcji „Super Czytelnik”. Celem akcji zainicjowanej w lutym, była popularyzacja biblioteki i czytelnictwa oraz „Tygodnia Bibliotek - 2017”. Nasi czytelnicy przy każdej wizycie i wypożyczeniu otrzymywali naklejkę, którą naklejali na kartę „Super Czytelnika. Naklejek z książką należało zebrać dziewięć. Pierwszym 26 czytelnikom udało się złożyć zapełnione karty na początku maja. Akcję połączyłyśmy z nadchodzącym „Dniem Rodziny”. W sobotę czytelnia dziecięca zapełniła się dziećmi i ich rodzicami. Czytelnicy jak przystało na „Super Czytelników” musieli zdać egzamin ze znajomości bajek i wierszy kręcąc Kołem Fortuny. Mamy musiały wykazać się znajomością złożenia papierowego samolocika i jak najdalszego go wypuszczenia. Tatusiowie musieli zdać test wiedzy o dziecku i o mamie. Oboje rodziców musiało rozpoznać swoje dziecko ukryte za kurtyną. Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały „Dyplom Super Czytelnika” i drobne upominki. Zabawa była przednia, było dużo śmiechu i radości. Rodzice i dzieci w doskonałych humorach poszli do domu.

                    

12.05.2017

„Tajemnice słowa – o uczuciach trochę inaczej”  

Gościem Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w dniu 12 maja 2017 roku, była białostocka poetka Zofia Olek-Redlarska, autorka książek dla dzieci i pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku. W spotkaniu, które odbyło się w ramach „Tygodnia Bibliotek – 2017” uczestniczyli uczniowie klas II bielskich szkół podstawowych. Pisarka przedstawiła swoja drogę literacką, wspomniała o ważnych wydarzeniach w jej życiu, zaprezentowała tomiki poezji: Zielone piórko”, „"Portrety imion dziecięcych”, „Zadziwienia”, „Chmurki i humorki”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali interpretacji wierszy w wykonaniu autorki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Poetka obdarzona miłym, ciepłym głosem, nawiązała bliski i bezpośredni kontakt z dziećmi, potrafiła zachęcić je do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Na zakończenie bardzo wielu uczniów ustawiło się w kolejce po tomiki poezji i autograf literatki. Mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się bodźcem do częstszych wizyt w bibliotece i kontaktu z książką.

                    

11.05.2017

Współczesna biblioteka  

... w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży gościliśmy uczniów klasy IVA i IV B Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego, których oprowadziliśmy po wypożyczalni, czytelni, „Kąciku Multimedialnym” i „Pokoju Bajek”. Zapoznaliśmy uczniów ze zbiorami, układem książek i zasadami korzystania z naszej biblioteki. Naszych gości interesowało czy biblioteka posiada ich ulubione książki i lektury, które w najbliższym czasie będą omawiać. Duże wrażenie wywarły na dzieciach książki przestrzenne, 3D oraz gry planszowe, w które od razu zagrali. Zaprosiliśmy naszych potencjalnych, przyszłych czytelników do odwiedzania strony internetowej biblioteki i polubienia nas na facebooku.

                    

10.05.2017

„Kobieta i mężczyzna”- występ pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach  

o godz. 10.00 w Czytelni dla dzieci w ramach Tygodnia Bibliotek odbył się występ zespołu Kreatywni z Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, którzy przybyli do nas wraz z pracownicami tej placówki. Jedna z nich opowiedziała o działalności i codziennym funkcjonowaniu DPS-u. Artyści zaprezentowali dwa skecze pt. „Kobieta i mężczyzna”. Miały one formę humorystycznych dialogów między małżonkami, w dowcipny sposób przedstawiały typowe domowe sytuacje. W drugiej części występu nasi goście zaśpiewali popularne przeboje o miłości, jeden z artystów zagrał też na akordeonie. Po występie artyści zostali zaproszeni na poczęstunek. Na widowni zasiedli uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Zakładu Doskonalenia Zawodowego, członkowie zaprzyjaźnionych kół i stowarzyszeń oraz inni czytelnicy.

                    

9.05.2017

„Zapadalność na nowotwory, a tłuszcze pokarmowe”- spotkanie Koła Diabetyków z dr Krystyną Pisanko  

o 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z dr. Krystyną Pisanko internistą i diabetologiem. Dotyczyło ono związku diety z zachorowalnością na nowotwory wśród osób cierpiących na cukrzycę. Pani doktor zwracała uwagę na to, że diabetycy znajdują się wśród osób, u których ryzyko wystąpienia nowotworów jest wyższe niż u tych, którzy nie chorują przewlekle. Podkreślała konieczność przyjmowania odpowiedniej dawki witamin, a także wagę zdrowej diety, bogatej w odpowiednie tłuszcze i kwasy tłuszczowe, które wspomagają odporność. Pani doktor rozdała uczestnikom także testy pozwalające ocenić występowanie depresji u osób starszych.

                    

9.05.2017

Bąbelkowe motylki  

Nasze przedszkolaki wraz z opiekunami wykonały z kółek piękne kolorowe motylki.

                    

6.05.2017

Warsztaty rękodzieła – technika decoupage  

w Czytelni dla Dorosłych kolejny raz odbyły się warsztaty rękodzielnicze poprowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Uczestnicy poznawali tajniki techniki decoupage. Prowadząca przyniosła ze sobą gotowe przedmioty, wykonane tą techniką. Uczestnicy zajęć ozdabiali motywami kwiatowymi przedmioty użytkowe – słoiki i butelki. Powstały piękne przedmioty, które dzięki oryginalnemu zdobnictwu zyskały zupełnie nowy wygląd.

                    

6.05.2017

Spotkanie DKK  

w Czytelni dla Dorosłych kolejny raz spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawiałyśmy o książce Katarzyny Grocholi „Trzepot skrzydeł”. Powieść nie do końca przypadła czytelniczkom do gustu ze względu na trudną tematykę w niej poruszaną, choć klubowiczki zwróciły również uwagę na mocniejszą stronę książki - ciekawe i warte podkreślenia cechy bohaterki, jej upór i zdecydowanie dzięki któremu udało jej się zmienić swoją trudną sytuację i odnaleźć szczęście. Plusem tej książki jest także to, że została napisana prostym i przystępnym językiem. Uczestniczki spotkania wspominały też o innych utworach Grocholi, które znają i oceniły je wyżej od „Trzepotu skrzydeł”. Kolejną książką, którą przeczytamy w ramach DKK będzie Ulisses z Bagdadu” E. E. Schmitta.

                    

5.05.2017

Krasnale w bibliotece  

o godz. 10.00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP gościliśmy dzieci z grupy Krasnali, z Przedszkola nr 3 z Oddziałami integracyjnymi w Bielsku Podlaskim. Nasi najmłodsi przyszli czytelnicy zostali oprowadzeni przez panią kierownik oddziału Zofię Karpuk po części przeznaczonej dla dzieci, czyli wypożyczalni i czytelni zlokalizowanych na parterze, oraz zaznajomieni z wypożyczaniem książek. Następnie w Pokoju Bajek rozdano dzieciom książeczki dostosowane do ich umiejętności czytelniczych i wieku. Była zabawa, układanie puzzli i klocków, a na końcu dzieci wysłuchały wierszyka przeczytanego przez panią bibliotekarkę. Dzieci były żywo zainteresowane nowym, ciekawym miejscem i mamy nadzieję, że powrócą do nas ze swoimi rodzicami, aby w pełni stać się pełnoprawnymi czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej.

                    

2.05.2017

Plastelinki  

Na zajęciach w Bąbelkowie dzieci ćwiczyły dłonie i paluszki lepiąc z plasteliny.

                    

25.04.2017

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  

... w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to coroczna impreza organizowana przez pracowników działu dziecięcego i bielskich księgarzy, którzy czytali dzieciom z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka. Przedszkolaki opowiadały o swoich ulubionych książkach, odgadywały zagadki dotyczące przeczytanych utworów, recytowały wiersze o książkach. Spotkanie upłynęło miło i wesoło, świadczą o tym roześmiane twarzyczki.

                    

25.04.2017

Jest czas na naukę ... i zabawę.  

... wtorek w Bąbelkowie - Akademii Malucha upłynął na zabawie. Dzieci rozpoznawały kolory, ćwiczyły turlanie, rzucanie i łapanie piłeczki oraz rzuty do celu. Najwięcej radości dały maluchom zabawy z chustą i tunelem Klanzy.

                    

24.04.2017

Spotkanie autorskie z Jarosławem Prusińskim – autorem powieści fantasy  

...2017 o godz. 9.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z panem Jarosławem Prusińskim – autorem powieści fantasy. Zostało ono zorganizowane z okazji przypadającego dzień wcześniej Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W spotkaniu wzięli udział uczniowie dwóch bielskich szkół średnich II LO im. B. Taraszkiewicza i ZS Nr 1 im. J. Piłsudskiego, którzy przybyli wraz z nauczycielami. Autor opowiadał o tym, jak powstawała jego książka pt. „Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść”, której akcja toczy się w czasach wczesnego średniowiecza. Mówił skąd czerpał do niej materiały, w jaki sposób je selekcjonował i co było szczególnie ważne podczas pisania. Zwracał uwagę na alternatywne wersje historii dotyczącej powstania państwa polskiego, udowadniał też, że niektóre z nich są bardziej wiarygodne od tych zawartych w szkolnych podręcznikach. Nasz gość przywoływał również dawne obrzędy związane z czasami pogańskimi, które zachowały się w jakiejś formie do dziś, a także ślady, które tamten czas pozostawił w języku. Pisarz odpowiadał także na ciekawe pytania, które padały z sali. Pod koniec spotkania można było kupić książkę i otrzymać autograf autora. Udział wzięło 80 osób.

                    

21.04.2017

„Spotkanie z poezją” – promocja „Almanachu Bielskiego 2017” z serii Biblioteka Stowarzyszenia Poetów Ziemi Bielskiej  

...o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się „Spotkanie z poezją” zorganizowane przez Stowarzyszenie Poetów Ziemi Bielskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządu lokalnego, poeci oraz przyjaciele skupieni wokół środowiska twórców. Wydarzenie promowało publikację „Almanachu Bielskiego 2017”, czyli zbioru poezji, wśród których znaleźli się zarówno uznani i doświadczeni poeci, jak i debiutanci. Gości przywitał prezes Stowarzyszenia Poetów Ziemi Bielskiej Andrzej Salnikow, przybliżając zebranym charakter stowarzyszenia, jego misję i efekty działalności. Następnie każdy z autorów, którego wiersze zostały zamieszczone w almanachu, podzielił się z audytorium swoimi dwoma wybranymi utworami. Wysłuchaniu wierszu towarzyszyło skupienie i miła atmosfera. Po części oficjalnej nadszedł czas na poczęstunek i rozmowy w kuluarach.

                    

21.04.2017

Wiosenne święta  

...w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia o wiośnie i Wielkanocy. Uczestniczyły w nich „Misie” z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z przygotowaniem wielkanocnego koszyczka i zagadkami wielkanocnego zajączka.

                    

20.04.2017

Wirtualne Muzeum Historii Żydów w Białowieży  

... w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie z Katarzyną Winiarską, animatorką z Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach, która przedstawiła swój projekt Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży. Serwis internetowy prezentuje efekt badań Katarzyny Winiarskiej nad społecznością żydowską zamieszkującą teren regionu Puszczy Białowieskiej. Inicjatorka poszukiwań archiwalnych dotyczących śladów tej diaspory zaprezentowała metodologię badań, którą się posługiwała, opowiedziała o najciekawszych, często zaskakujących wątkach, jakie pojawiły się w trakcie zbierania materiałów do muzeum w sieci. Projekt powstał z potrzeby zachowania przeszłości i przywrócenia Białowieży i jej mieszkańcom zapomnianego fragmentu ich historii. Wkrótce odbędzie się premiera w Teatrze w Stodole w Teremiskach spektaklu opartego na historiach zebranych o Żydach w Białowieży od najstarszych mieszkańców wsi. Przedstawienie przygotowane pod kierunkiem bielszczanki Joanny Troc będzie można zobaczyć w bibliotece jeszcze w tym roku.

                    

19.04.2017

Spotkanie Klubu Zdrowia – „Oczyszczanie organizmu”  

... o godz. 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie działającego w Bielsku Podlaskim Klubu Zdrowia. Tematem było oczyszczanie organizmu. Zebranych przywitała pani Joanna Malisz, a prelegentką była pani Lidia Szłowieniec – technolog żywienia i dietetyk z Wrocławia. Mówiła ona o zagrożeniach dla naszego zdrowia, jakie stwarza współczesna cywilizacja. Podkreślała, że nieprawidłowe żywienie, stres, nałogi osłabiają naszą odporność i kondycję oraz zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Dlatego bardzo ważny jest sposób odżywiania się – należy zwracać uwagę na regularność posiłków i jakość produktów. Dla zdrowia najkorzystniejsza jest żywność nieprzetworzona, zawierająca jak najmniej konserwantów i innych sztucznych dodatków. Duże znaczenie ma regularne oczyszczanie organizmu – w tym celu należy pić rano 1-2 szklanki ciepłej wody, co korzystnie wpływa na pracę wątroby i pozwala zachować w organizmie równowagę kwasowo – zasadową. Pod koniec spotkania można było jak zwykle spróbować zdrowych przekąsek przygotowanych przez organizatorów.

                    

18.04.2017

Jak spisały się „Wielkanocne Zajączki” …  

...na zajęciach w Akademii Malucha czytaliśmy ”Bajki wielkanocnego zajączka”. Maluchy opowiadały jak pomagały Mamie w świątecznych przygotowaniach oraz kolorowały wielkanocnego zajączka.

                    

11.04.2017

Dwójka poznaje bibliotekę  

...do biblioteki przyszli uczniowie klasy VI A Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego szóstoklasiści poznali działy biblioteki, zapoznali się ze zbiorami Oddziału dla Dzieci i Młodzieży i porównywali je zbiorami biblioteki szkolnej. Uczniowie z entuzjazmem przyjęli informację o posiadanych przez bibliotekę grach planszowych i komputerowych. W zajęciach uczestniczyło 20 uczniów.

                    

11.04.2017

Wielkanoc w Bąbelkowie  

...na zajęciach w „Bąbelkowie” nasze przedszkolaki wraz z opiekunami wykonywały wielkanocne ozdoby.

                    

10.04.2017

Poznajemy bibliotekę  

...do biblioteki przyszli uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego. Piątoklasiści poznali działy biblioteki, zapoznali się ze zbiorami Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

                    

04.04.2017

Malujemy paluszkami …  

...na zajęciach w „Bąbelkowie” dzieci malowały paluszkami owieczkę. Oczywiście nie mogło zabraknąć książeczki, czytaliśmy „Jak zielona gąsienica stała się kolorowym motylem” i razem z Reksem obracając klocki poznawaliśmy kolory.

                    

1.04.2017

„Nocy z Andersenem”  

To nie był primaaprilisowy żart, choć śmiech towarzyszył uczestnikom „Nocy z Andersenem” do samego końca. Fantastyczna noc w bibliotece miała miejsce 1 kwietnia i była okazją do uczczenia 212 rocznicy urodzin sławnego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Pierwsi uczestnicy pojawili się już przed godziną 18.00 i czekali na swoje pierwsze zadanie – przejście przez tunel do sali zabaw. Następnie złożono życzenia solenizantowi wręczając własnoręcznie wykonane laurki (można je oglądać w gablocie wystawowej przed wejściem do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży). W świat bajek Andersena zabrał dzieci teatrzyk Kamishibai opowieścią o słowiku, zaś bohaterów baśni odkryto układając kolorowe puzzle pochowane w zakamarkach biblioteki. Nadszedł czas na coś dla ciała, czyli zumbę! Poprowadziła ją pani Helena Wakulewska z ośrodka Lady Fit w Bielsku Podlaskim. Po tanecznych pląsach przyszła kolej na opowieść o cesarskich szatach i związaną z tematem pracę plastyczną – cztery drużyny rywalizowały o ubiór na najpiękniej ubranego władcę. Wszystkie kreacje okazały się oryginalne, zaskakujące i ciekawe. Po kolacji czyli po„naładowaniu akumulatorów”, do dalszej części imprezy włączyli się również rodzice, którym dzieci mocno kibicowały! Zawody zręcznościowe, biegi na nartach, ale również łamańce językowe i zagadki przyniosły uczestnikom dużo radości. Powodzeniem cieszyło się też nocne zwiedzanie budynku biblioteki, okazało się bowiem, że budynek skąpany w ciemnościach kryje w sobie tajemnice... Chętnie pozowano do pamiątkowej fotografii z podobizną Andersena, a każdy uczestnik na zakończenie otrzymał dyplom Nieustraszonego/-ej Czytelnika/-czki. Zanim zegar wybił północ, zmęczone i rozemocjonane dzieci udały się do swoich domów. Organizatorzy dziękują firmie „Abrakebabra” za częściowy sponsoring.

                    

1-30.04.2017

Wystawa ozdób wielkanocnych wykonanych przez członkinie Klubu Seniora  

Przez cały kwiecień w „Galerii na Piętrze” MBP można oglądać wystawę ozdób wielkanocnych wykonanych przez panie Annę Górską i Danutę Musiatowicz z Klubu Seniora działającego w Osiedlowym Domu Kultury w naszym mieście. W gablotach znalazły się wykonane na szydełku kurczaki oraz pisanki zdobione w różne wzory przy pomocy kolorowego papieru i koralików. Na wystawie znalazło się również miejsce dla wierszy pani Weroniki Mielczarek. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

                    

28.03.2017

Wielkanocny kurczaczek …  

...na zajęciach w Bąbelkowie dzieci wraz z opiekunami wykonały kurczaczka z kółeczek metodą origami oraz wysłuchały opowieści o kurczaku Karolku, który uczył się latać.

                    

25.03.2017

Warsztaty rękodzieła – filc  

... o 10.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyły się warsztaty rękodzieła ludowego poprowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Tym razem uczestniczki zajęć przyozdabiały filcowymi kwiatami różne części garderoby. Prowadząca zaprezentowała technikę filcowania na sucho i pomagała uczestniczkom warsztatów. Panie biorące udział w zajęciach pięknie przyozdobiły wielobarwnymi motywami kwiatowymi różne części garderoby – szale, kamizelki i spódnice - nadając im niepowtarzalny i oryginalny charakter.

                    

25.03.2017

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece. W luźnej atmosferze wymieniałyśmy się uwagami o książce Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli”. Książka spodobała się czytelniczkom. Zwróciłyśmy uwagę na nieco nietypową formę monologu, w jakiej została napisana ta powieść i choć właśnie taki sposób pisania powoduje, że momentami lektura nieco się dłuży, to dzięki prostemu, potocznemu językowi książka ta okazuje się przystępna i interesująca. Podczas spotkania zdecydowałyśmy także, jakie książki będziemy czytać w ramach DKK w kolejnych miesiącach. Nasz wybór padł na „Pod słońcem Toskanii” T. Mayesa, „Nudę” A. Moravii, „Ulisessa z Bagdadu” E. E. Schmitta i „Trzepot skrzydeł” K. Grocholi.

                    

24.03.2017

„Spirala śmiechu przez łzy” – promocja książki Ireny Piwowar  

... o godz. 16.30 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z Ireną Piwowar, która promowała swoją najnowszą książkę – satyryczny tom pt. „Spirala śmiechu przez łzy”. Autorka zaprosiła na swój wieczór przyjaciół, obecny był też przedstawiciel władz – sekretarz naszego miasta pani Tamara Korycka. Poetka czytała fragmenty swojej najnowszej książki, opowiadała także o tym, jak powstają jej utwory i co skłoniło ją do pisania. Mówiła także o tym, co urzekło ją w Podlasiu, które pokochała i którego czuje się częścią. Goście spotkania – przyjaciele autorki bardzo ciepło wypowiadali się o jej twórczości i o niej samej, podkreślając, że jest osobą otwartą, życzliwą i zawsze gotową pomóc każdemu, kto tego potrzebuje. Wieczór autorski odbył się w miłej i kameralnej atmosferze, na koniec goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

                    

23.03.2017

„Pamiętajcie o cukrzycy” – spotkanie Koła Diabetyków z dr Małgorzatą Zakrzewską  

... o godz.16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się kolejne spotkanie Koła Diabetyków z diabetologiem dr Małgorzatą Zakrzewską. Pani doktor mówiła o tym, co należy robić, by cukrzyca nie utrudniała chorym normalnego funkcjonowania. Zwracała uwagę na konieczność przestrzegania odpowiedniej diety, przyjmowania leków i zapewnienie organizmowi stosownej dawki ruchu. Podkreślała, że higieniczny tryb życia i profilaktyka są bardzo ważne, bo ograniczają liczbę zachorowań na cukrzycę, a ludziom, którzy już chorują prawidłowe nawyki pozwalają żyć prawie tak, jak osobom zdrowym. Publiczność obejrzała prezentację multimedialną na ten temat, pani doktor odpowiadała też na pytania dotyczące cukrzycy.

                    

22.03.2017

Spotkanie Klubu Zdrowia – choroby z autoagresji  

... o godz. 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez bielski Klub Zdrowia. Tym razem dotyczyło ono chorób z autoagresji. Zebranych przywitała prowadząca klub pani Joanna Malisz, a gościem spotkania i prelegentką była pani dr Grażyna Kuczek – specjalista medycyny zdrowego stylu życia. Pani doktor mówiła o atakujących różne narządy chorobach z autoagresji – schorzeniach jelit, skóry, tarczycy, a także zaburzeniach powstałych na tle nerwowym i psychicznym. Tłumaczyła mechanizm ich powstawania, zwracała też uwagę na profilaktykę, wyraźnie podkreślając przy tym dużą rolę stresu w powstawaniu tego typu schorzeń. W zapobieganiu takim chorobom ważna jest więc umiejętność radzenia sobie ze złymi emocjami tak, by nie wpływały one negatywnie na psychikę i nie powodowały przewlekłego napięcia. Pani doktor odpowiadała też na liczne pytania zadane przez słuchaczy związane ze zdrowym trybem życia. Pod koniec spotkania można było kupić książki autorstwa naszego gościa, a także spróbować przygotowanych przez organizatorów zdrowych przekąsek na bazie produktów roślinnych.

                    

21.03.2017

PORY ROKU  

„Tygryski” z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka przyszły na zajęcia, których tematem były „Pory roku”. Przedszkolaki doskonale rozpoznawały ilustracje dotyczące pór roku, poznały święta związane z nimi związane i utrwaliły sobie nazwy miesięcy.

                    

21.03.2017

WIOSNA  

Pierwszego dnia Wiosny w naszej Akademii Malucha rozmawialiśmy z dziećmi oczywiście o … wiośnie. Biblioteczne przedszkolaki wysłuchały opowieści o rodzinie liska Fenka pt. „Wiosna w ogrodzie”, mówiły co na obrazkach robi Fenek i rodzice, następnie wyszukiwały pary identycznych wiosennych kwiatów i wraz z opiekunami wykonały kwiatki z wytłaczanek.

                    

20.03.2017

„Na ławeczce” – przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej z Uniwersytetu Trzeciego Wieku  

... o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się przedstawienie pt. „Na ławeczce” w wykonaniu grupy teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w naszym mieście. Artyści przedstawili rozgrywającą się na wiejskiej ławce scenkę z życia podlaskiej wsi – prowadzoną w miejscowej gwarze rozmowę między starszymi kobietami, które również tańczyły i śpiewały ludowe piosenki. Do swojego występu artyści przygotowali także odpowiednie rekwizyty i stroje, dzięki czemu przybliżyli widzom wiejski klimat i atmosferę. W drugiej części imprezy członkowie grupy literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowali słuchaczom swoją twórczość poetycką. Wiersze, pisane w języku polskim i białoruskim, mówiące zarówno o uczuciach jak i o codziennych zwykłych sprawach, niektóre żartobliwe, inne poważne bardzo spodobały się zebranej publiczności, która oklaskiwała autorów.

                    

18.03.2017

Warsztaty rękodzieła – decoupage  

... o 9.00 w Czytelni dla Dorosłych po raz kolejny odbyły się warsztaty rękodzielnicze, dotyczące techniki decoupage poprowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Tym razem uczestniczki zajęć wykonały piękne jajka wielkanocne. Prowadząca zaprezentowała sposób wykonania takich nietypowych pisanek, przyniosła ze sobą także gotowe świąteczne ozdoby wykonane techniką decoupage. Panie przyozdobiły jajka różnymi ciekawymi wzorami, zarówno wielkanocnymi, jak i motywami kwiatowymi. Zajęcia bardzo spodobały się uczestniczkom.

                    

17.03.2017

Wernisaż grafik Anny Fuszary  

... o godz. 17.00 w Galerii na Piętrze miał miejsce wernisaż prezentujący efekt prac warsztatowiczów oraz prac Anny Fuszary. Jej twórczość to ilustracje do: opowiadania Braci Grimm „Muzykanci z Bremy”, baśni „Czerwone buciki” H.Ch. Andersena oraz cykl kosmiczny wzorowany na kadrach z filmów radzieckich. Wernisaż można oglądać do końca marca br. na 1 piętrze biblioteki.

                    

15-16.03.2017

Warsztaty ilustracji – metoda wycinanki - warsztaty dla młodzieży poprowadziła Anna Fuszara  

... . w bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne pod kierunkiem Anny Fuszary. Uczestniczyła w nich młodzież szkolna gimnazjalna, licealiści oraz osoby dorosłe zainteresowani tematyką galaktycznych śmieci krążących w przestrzeni kosmicznej. Warsztaty rozpoczęły się od teoretycznego wprowadzenia w formie prezentacji do metody wycinanki; instruktorka przedstawiła artystów pracujących w tej technice oraz swoje osobiste inspiracje. Następnie rozpoczęto szkice i zaznajomiono się z głównym narzędziem – nożykiem. Prace zostały ukończone drugiego dnia warsztatów.

                    

1-16.03.2017

„Wolność i prawa człowieka” – laureaci nagrody im. A. Sacharowa – „Galeria na Piętrze”  

Galeria na Piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza do zapoznania się z wystawą edukacyjną „Wolność i prawa człowieka”. Opierając się na publikacji Parlamentu Europejskiego „Księga laureatów Nagrody im. Sacharowa” zostały zaprezentowane sylwetki społeczników zaangażowanych w walkę o prawa człowieka na całym świecie. Nagroda jest dowodem uznania dla wybitnych osób, ale także grup i organizacji, które wniosły wybitny wkład w obronę wolności myśli. Wśród laureatów znajdują się dysydenci, dziennikarze, prawnicy, lekarze, działacze na rzecz pokoju, wieloletni więźniowie sumienia, przywódcy mniejszości. Wszyscy oni poprzez swoją niezłomną postawę stają się moralnymi autorytetami dla ludzkości w czasie wojen, konfliktów zbrojnych i podczas panowania reżimów. W czytelni komputerowej biblioteki można otrzymać bezpłatną publikację przekazaną przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Warszawie.

                    

15.03.2017

“Art@cretivity.eu” w bibliotece  

... gościliśmy nauczycieli z europejskich krajów . Wizyta związana była wystawą prac plastycznych będących rezultatem realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów Projektu Erasmus + Art@cretivity.eu”. Goście z zachwytem oglądali dzieła uczniów wykonane różnymi technikami, zwiedzili naszą bibliotekę i zapoznali się z jej działalnością.

                    

14.03.2017

„Wiosna”  

... na zajęciach w Akademii Malucha dzieci wysłuchały opowieści o wiośnie, poznawały wiosenne kwiaty, ptaki, owady, uczyły się rozpoznawać kolory oraz układały puzzle „Pory roku”.

                    

8.03.2017

Koncert zespołu 3 x Tak  

...o godz. 17.00 w Czytelni dla Dorosłych odbył się zorganizowany z okazji Dnia Kobiet koncert brańskiego zespołu 3x Tak w składzie: Jarosław Usakiewicz, Jacek Krasucki, Adam Płoński i Bogdan Romaniuk, wykonującego muzykę z nurtu piosenki literackiej. Część zespołu gościła u nas po raz kolejny – rok temu muzycy wystąpili podczas wieczoru poezji pani Anny Zajączkowskiej. Występ kwartetu przyciągnął liczną publiczność, w większości damską, która z zainteresowaniem słuchała muzyki i nagradzała artystów gromkimi brawami. Zespół wykonał kompozycje do słów Anny Zajączkowskiej, Marii Sikorskiej, a także własne. Liryczne teksty, mówiące zarówno o uczuciach jak i o zwykłych codziennych sprawach świetnie współbrzmiały z muzyką. Artyści nawiązali bardzo dobry kontakt z publicznością i z humorem opowiadali o swojej działalności. Wszystko to razem pokazało, że poezja nie musi kojarzyć się z czymś niezrozumiałym i nudnym. Występ bardzo spodobał się słuchaczom, nie obyło się bez bisów. W imprezie wzięło udział 80 osób.

                    

7.03.2017

„Marysia ubiera się sama”  

... na zajęciach w Akademii Malucha dzieci wysłuchały opowieści z książek „Mamo, chcę jeść” i „Marysia ubiera się sama”. Maluchy dobierały skarpetki w pary, uczyły się je prać i rozwieszały do wysuszenia...

                    

2-4.03.2017

Dni Kultury Żydowskiej  

W dniach 2-4 marca 2017 br. Fundacja Dziedzictwa Ochrony Ziemi Bielskiej zorganizowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim Dni Kultury Żydowskiej pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Oficjalnego otwarcia dokonała Pani Prezes fundacji Barbara Babulewicz wraz z Burmistrzem Miasta Jarosławem Borowskim. Zaproszono do obejrzenia wystawy starodruków z kolekcji Andrzeja Weresa, które udostępnione zostały w gablotach czytelni biblioteki dla zwiedzających na czas trwania Dni Kultury Żydowskiej. Następnie młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski przedstawiła tradycyjny ubiór i tańce żydowskie, po czym zaproszono zebranych do degustacji przygotowanych przez młodzież potraw z kuchni żydowskiej. Nie zabrakło cymesu, hamantaszy i słynnej macy. Całość uzupełniła prezentacja multimedialna ukazująca miejsca z okresu przedwojennego ważne dla społeczności żydowskiej w Bielsku Podlaskim. Drugi dzień rozpoczęły warsztaty pisma hebrajskiego prowadzone przez bibliofila i judaistę Andrzeja Weresa, który wprowadził uczestników w tajniki wymowy i zapisu liter używanych w Torze. Po zmaganiach językowych wyświetlono krótkometrażowe filmy Pana Tomasza Wiśniewskiego dokumentujące ślady kultury żydowskiej na Białostocczyźnie oraz film o architekturze żydowskiej w reżyserii Ireneusza Prokopiuka pt. „Dzielnica żydowska”. Ostatni dzień upłynął w atmosferze ciekawego wykładu o kulturze i religii Żydów wygłoszonego przez historyka Zbigniewa Romaniuka. Oprócz faktów dotyczących odrębności kulturowych diaspory żydowskiej prelegent w barwny sposób wplatał anegdoty z własnych poszukiwań kulturowych tropów niegdysiejszych mieszkańców podlaskich terenów. Na zakończenie Dni Kultury Żydowskiej pokazano wzruszający film w reż. Jolanty Dylewskiej „Po-lin. Okruchy pamięci”, w którym obok relacji Polaków pamiętających swoich dawnych sąsiadów-Żydów, umieszczono archiwalne nagrania społeczności żydowskich w Polsce z lat 30-tych XX w. Dni Kultury Żydowskiej, mimo, że odbyły się po raz pierwszy, spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców; z tego względu pozostaje mieć nadzieję, że wydarzenie na stałe zapisze się w kalendarz oferty kulturalnej naszego miasta.

czytaj wiecej iBielsk.pl

                    

28.02.2017

Dzień Dinozaura  

... na zajęciach w Bąbelkowie - Akademii Malucha dzieci wysłuchały opowiadania o dinozaurach, a następnie wraz z opiekunami wykonały dinozaury z papierowych talerzyków.

                    

25.02.2017

„Tajemniczym płomieniu królowej Loany” - Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  

... o godz. 9.00 w Czytelni dla Dorosłych kolejny raz spotkałyśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawiałyśmy o „Tajemniczym płomieniu królowej Loany” Umberto Eco. Naszą uwagę zwróciła duża ilość erudycyjnych szczegółów zawartych w książce i rozległa wiedza autora z zakresu sztuki i historii. Uznałyśmy również, że pisarz bardzo dobrze oddał stan psychiki i wewnętrzne przeżycia bohatera zmagającego się z utratą pamięci. Słabszą stroną powieści jest, naszym zdaniem, ostatnia jej część, w pewien sposób oderwana od reszty i nie do końca pasująca do kompozycji całości, choć z pewnością było to celowe zamierzenie. Nasza rozmowa zeszła jak zwykle także na inne tematy, niezwiązane z literaturą. Lektura na marcowe spotkanie to „Traktat o łuskaniu fasoli” W. Myśliwskiego.

                    

20 - 24.02.2017

„Sięgnij po życie. Terapia odwykowa dla osób uzależnionych od tytoniu”  

W dniach 20.02.2017 – 24.02.2017 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbył się cykl spotkań w ramach programu „Terapia odwykowa dla osób uzależnionych od tytoniu”. Ich celem było propagowanie zdrowego stylu życia wolnego od palenia. Prelegentem był pan Zbigniew Makarewicz. Prowadzący tłumaczył na czym polega prezentowana metoda pozbycia się nałogu. Podkreślał skuteczność naturalnych sposobów rzucenia palenia. Zwracał uwagę, że w procesie tym bardzo ważne jest połączenie sfery psychicznej, fizycznej i duchowej człowieka, bo tylko pełna mobilizacja pozwala na osiągnięcie sukcesu i pozbycie się nałogu nikotynowego. By taka próba zakończyła się powodzeniem należy przestrzegać kilku zasad – bardzo ważna jest konsekwencja, a oprócz tego odpowiednie oddychanie, które wspomaga wentylację płuc, należy pić dużo wody, warto natomiast zrezygnować z kawy, ponieważ inne używki utrudniają odstawienie tytoniu.

                    

24.02.2017

„ Ja dziękuję panu panie Janie Christianie za bardzo dziecinne bajanie ..… ” List do Andersena - Joanna Kulmowa  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży z kolejną wizytą przyszły „Tygryski” z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka. Tym razem dzieci poznały twórczość Hansa Christiana Andersena, wysłuchały baśni pt. „Pióro i kałamarz” i na podstawie prezentowanych ilustracji odgadywały tytuły baśni. Miłośnicy baśni za zajęcia podziękowali pięknym rysunkiem.

                    

23.02.2017

„Filmowe Czwartki w Bibliotece”  

...o godz.17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej miał miejsce pokaz niezależnych filmów krótkometrażowych z cyklu: „Filmowe Czwartki w Bibliotece”. Filmy zostały udostępnione z archiwum Białostockiego Ośrodka Kultury promującego podlaskich twórców w ramach projektu „Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja”. Pokaz rozpoczęła projekcja studium psychologicznego kobiety pt.„Bojownik” autorstwa białostoczanki Anny Pawluczuk. Następnie pokazano dokument Moniki Pawluczuk „Koniec świata”, nagrodzony na Hot Springs Documentary Film Festival - zwycięskie filmy z tego festiwalu ubiegają się o nominacje do Oskara. Niespokojnymi duchami tego pokazu byli autorzy videoklipu „Tęcza”, czyli Krzysztof Kiziewicz i Maciej Szupica; stworzyli oni obraz ukazujący problem homofobii w polskiej przestrzeni publicznej do mocnego tekstu Doroty Masłowskiej. Ostatnią propozycją był film fabularny „Kuzyni” Bartka Tryzny, w którym wystąpili czeczeńscy mieszkańcy Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku. Reżyser w przewrotny sposób i z odrobiną czarnego humoru zmierzył się ze stereotypami dotyczącymi imigrantów w Polsce. Kolejny pokaz zaplanowany jest na 30 marca br.

                    

22.02.2017

Warsztaty wykonywania ozdób z filcu mokrego  

...o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyły się warsztaty wykonywania ozdób z filcu mokrego poprowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Wzięła w nich udział grupa nauczycieli z bielskich szkół. Prowadząca zaprezentowała technikę wykonania biżuterii, przyniosła ze sobą także gotowe zrobione wcześniej przez siebie ozdoby. Panie wykonały piękne wielokolorowe broszki, wykazując się przy tym pomysłowością i talentem. Zajęcia spodobały się uczestniczkom.

                    

21.02.2017

Czy Zły Kocurek jest naprawdę zły ...  

...na zajęciach w Akademii Malucha dzieci słuchały opowieści o Złym Kocurku, Kici Koci i o kotku, który zwierzątka częstował mlekiem. Nasze przedszkolaki i ich opiekunowie uczyli się rysować śpiącego kotka.

                    

18.02.2017

Warsztaty rękodzieła – technika decoupage  

...o godz. 9.00 w Czytelni dla Dorosłych po raz kolejny odbyły się warsztaty rękodzieła ludowego prowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Tym razem dotyczyły one zdobienia przedmiotów użytkowych techniką decoupage. Prowadząca zaprezentowała uczestniczkom na czym polega ta technika dekoracyjna i pomagała w zrobieniu ozdób. Przyniosła także ze sobą wykonane w ten sposób jajka wielkanocne. Panie biorące udział w warsztatach zrobiły kolorowe i estetyczne podstawki pod kubek, jedna z uczestniczek pięknie przyozdobiła także butelkę. Zajęcia bardzo spodobały się osobom, które brały w nich udział.

                    

18.02.2017

Nasze kochane mruczki  

...sobotnie zajęcia poświęciliśmy mruczkom. Słuchaliśmy opowieści o kotach oraz uczyliśmy się rysować koty.

                    

17.02.2017

Spotkanie autorskie z Piotrem „Kotem” Świetlińskim  

...o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z bielskim poetą Piotrem Świetlińskim. Autor ciekawie opowiadał o swoich inspiracjach oraz o tym co spowodowało, że zajął się pisaniem. Czytał też swoje wiersze i odpowiadał na pytania publiczności. Poezji sprzyjała nastrojowa muzyka brzmiąca w tle oraz kameralne grono słuchaczy. Nasz gość zaprosił na swój wieczór także przyjaciół – poetów, którzy również zaprezentowali zebranym fragmenty swojej twórczości.

                    

16.02.2017

„Historia podlaskich smaków”- spotkanie z A. Fiedorukiem  

...o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z panem Andrzejem Fiedorukiem – znawcą kulinarnych tradycji Podlasia i Kresów, dziennikarzem radiowym, publicystą. Autor promował swoją najnowszą książkę pt. „Historia podlaskich smaków”. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o tym, w jaki sposób powstała jego książka, skąd czerpał do niej informacje, wspominał także rozmowy z ludźmi, z których opowieści korzystał. Podzielił się wieloma ciekawymi historiami i anegdotami związanymi z dawną kuchnią naszego regionu. Autor odpowiedział też na wiele pytań zadanych przez publiczność, prosił widzów także o to, by dzielili się z nim swoimi wspomnieniami związanymi z dawną kuchnią, którą pamiętają z dzieciństwa i młodości. Pod koniec spotkania można było kupić książkę i otrzymać autograf naszego gościa. Impreza bardzo spodobała się publiczności, która z zainteresowaniem słuchała autora.

                    

14.02.2017

"Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham"  

... na zajęciach w „Bąbelkowie” dzieci wysłuchały opowieści „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” i wykonały wraz z opiekunami „Walentynkowe rączki”.

                    

13.02.2017

Słuchamy baśni Andersena ...  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przyszły 5-latki z Przedszkola Nr 5 Krasnala Hałabały. Przedszkolaki zapoznały się ze zbiorami biblioteki, dowiedziały się jak zostać czytelnikiem, zwiedziły wypożyczalnię, czytelnię i Pokój Bajek oraz zapoznały się z twórczością bajkopisarza wszechczasów – Hansa Christiana Andersena. Dzieci wysłuchały bajki „Pióro i kałamarz” i jak na wychowanków Hałabały przystało doskonale odgadywały tytuły bajek na podstawie pokazywanych ilustracji.

                    

09.02.2017

„Zespoły otępienne” – spotkanie Koła Diabetyków z dr M. Zakrzewską  

... w Czytelni dla dorosłych MBP w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z diabetologiem dr Małgorzatą Zakrzewską. Tematem wykładu były zespoły otępienne. Pani doktor mówiła o objawach i diagnostyce choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Przyczyny zespołów otępiennych są mieszane – wraz z wiekiem przybywa ludziom chorób i dolegliwości, które przyczyniają się do rozwoju tych dwóch chorób i pojawienia się ich objawów. Słuchacze dowiedzieli się o możliwościach leczenia zespołów otępiennych oraz o potrzebie każdej aktywności, co powoduje odciąganie w czasie postępu tych chorób. Mowa była też o tym, jak ważne są w starszym wieku: myślenie, aktywność fizyczna i dobre odżywianie.

                    

07.02.2017

"Księżniczki i …"  

... na zajęciach w „Bąbelkowie” dzieci wysłuchały bajki o „Królewnie Śnieżce” i wraz z opiekunami robiły korony. Korony księżniczek wyszły przepiękne i żal, że tym razem na zajęciach nie było naszych „Bąbelkowych książąt”.

                    

06.02.2017

„Zasady żywienia osób starszych”  

... w Czytelni dla dorosłych MBP w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie seniorów z dietetykiem panią mgr Agatą Laskowską. Dotyczyło ono zasad odżywiania się osób starszych. Pani dietetyk, przy pomocy prezentacji multimedialnej, przedstawiła możliwość wpływania na jakość życia (np. aktywność fizyczna, wybory żywieniowe). W ten sposób można opóźniać procesy starzenia się organizmu i pojawienia się chorób i dolegliwości związanych ze starszym wiekiem. Wykład pani dietetyk zakończyła poleceniem stosowania zasady 6”U”: urozmaicenie; umiarkowanie; uregulowanie; uprawianie sportu; unikanie używek i stresu; uśmiechaj się.

                    

03.02.2017

"Do zobaczenia za dzień, może dwa ..."  

... ostatniego dnia, „Ferii z Biblioteką” odbył się „Talent Show Junior”. Kategorii talentów było tyle co uczestników zajęć. Śpiewy, tańce, recytacje, prace plastyczne, obrazki, sztuczki magiczne, popisy kulinarne i … piękne czytanie. Każdy popis zasługiwał na zwycięstwo. Zwycięzcami zostali wszyscy właściciele pokazanych talentów. Pozostały czas upłynął na zabawie i tańcach. Na pożegnanie były uściski i przytulania. Z naszymi czytelnikami zobaczymy się przy wymianie książek, a ze spędzającymi ferie u rodziny, w Bielsku za rok.

                    

02.02.2017

"Harcerskkie pląsy"  

... zajęcia z dziećmi prowadziły harcerki z Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim. Drużynowa i jej podopieczne opowiadały o swoje przygodzie z harcerstwem, uczyły dzieci harcerskich pląsów i wspominały czasy kiedy same przychodziły na „Ferie z Biblioteką”. Feriowicze nauczyli harcerki zabawy w talarka .

                    

01.02.2017

"Zdrowy styl życia"  

W dniu 1 lutego, podczas trwania ferii zimowych, pracownice Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Oddziału w Bielsku Podlaskim, wprowadziły dzieci w tematykę zdrowego żywienia. Dzieci dowiedziały się co powinniśmy jeść, aby prawidłowo się rozwijać, czego nie dają słodycze oraz jakie powinniśmy jeść posiłki, żeby prowadzić zdrowy styl życia. Omówiono też niekorzystne dla zdrowia nawyki szkolne (podjadanie słodyczy między posiłkami, picie napojów gazowanych). Uczono się jak rozróżniać skład produktów i jak ważne jest czytanie składu na opakowaniach produktów spożywczych. W drugiej części spotkania dzieci przygotowały szaszłyki z owoców wg własnej kompozycji i upodobania.

                    

31.01.2017

Biblioteczni detektywi  

Uczestnicy ferii wcielili się w role detektywów poszukujących książek Astrid Lindgren. Zmagania „Bibliotecznych detektywów” zakończyło czytanie fragmentów odnalezionych książek. Następnie dzieci wykonały łódki metodą origami i przy dźwiękach szanty „Keja” popłynęły na widoczną na horyzoncie wyspę Południowego Pacyfiku, aby uwolnić kapitana – ojca Pippi.

                    

31.01.2017

„Skarpetkowe bałwanki”  

„Skarpetkowe bałwanki” - to kolejne prace wykonane przez dzieci i ich opiekunów w czasie spotkania w „Bąbelkowie”.

                    

30.01.2017

„Uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie” w naszej bibliotece  

... uczestnicy „Ferii z Biblioteką” brali udział w Turnieju Czterech Domów zainspirowanym powieścią J. K. Rowling pt .„Harry Potter”. Na początku dzieci w skupieniu wysłuchały fragmentu audiobook'a, wprowadzającego do tematyki powieści o małym czarodzieju. Konkursowe zadania i zmagania budziły wiele emocji. „Uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie” musieli wykazać się znajomością powieści, czarować, uczestniczyć w lekcjach transmutacji i zdobyć Złoty Znicz w grze Quidditch. Zajęcia baaarrrdzoooo!!!! się podobały, a dzieci w doskonałych humorach poszły do domu.

                    

28.01.2017

Spotkanie DKK: Pablo De Santis „Tajemnica Paryża”  

... 28 stycznia odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusyjnym była książka Pablo De Santos „Tajemnica Paryża”. Wielkim naszym zdziwieniem i zaskoczeniem były fragmenty z których dowiedziałyśmy się kto tak naprawdę jest twórcą Wieży Eiffla. Przeczytałyśmy wspólnie fragmenty w których m.in. była mowa o twórcy tego projektu. Dyskusja przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze .Wybrałyśmy lekturę na nasze następne spotkanie. Oczywiście nie obyło się bez wspomnień jednej z nas, która była kiedyś w Paryżu. Przeczytanie tej powieści było podróżą w czasie.

                    

25.01.2017

„Ekumeniczny Wieczór Kolęd i Pastorałek”  

...o godzinie 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej miał miejsce „Ekumeniczny Wieczór Kolęd i Pastorałek”. Licznie przybyłych gości, w tym burmistrza Jarosława Borowskiego, przywitał dyrektor biblioteki Wiesław Cieśla. Całość imprezy w miły i swobodny sposób była prowadzona przez panie kierownik: Halinę Sokołowska oraz Zofię Karpuk. Spotkanie rozpoczęli najmłodsi uczestnicy – zespół dziecięcy „Lanok” z Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim swój występ ozdobił scenografią w postaci przepięknej gwiazdy betlejemskiej. Następna była schola dziecięcej „Karmelki” z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, która wystąpiła przy akompaniamencie gitary akustycznej i keyboard'u. Zaprezentowali się również bielscy seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. W krąg muzyki cerkiewnej zabrał zgromadzonych chór dziewczęcy z Domu Kultury Prawosławnej pod kierunkiem Anny Fity. Ostatni występ zespołu Stowarzyszenia Ojcowizna Ziemi Bielskiej rozruszał publiczność wprowadzając wyrazisty ruch sceniczny. Publiczność zachęcona przyjemną atmosferą wysłuchanych kolęd i pastorałek wzięła aktywny udział w finalnej części wieczoru zaproponowanej przez organizatorów – wspólnego zaśpiewania kolędy Franciszka Karpińskiego „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”. Na zakończenie spotkania złożono wszystkim zebranym życzenia noworoczne.

                    

23-27.01.2017

"FERIE Z BIBLIOTEKĄ 2017" - 1 tydzień  

Za nami pierwszy tydzień „Ferii z Biblioteką”. Miło jest nam powiedzieć, że przychodzą na zajęcia dzieci pierwszych uczestników „Ferii Z Biblioteką”. 24 stycznia gościliśmy pracowników i policjanta z Komendy Powiatowej Policji, strażaka Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim, którzy we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "KRUS przedstawili zasady bezpiecznych zabaw podczas ferii, bezpiecznego zachowania się w mieście, na wsi i w domu. Dzieci poznały zasady zachowania się na ulicy, na przejściu dla pieszych poruszania się rowerami po chodnikach i poza terenem zabudowanym oraz znaki ruchu drogowego. 25 stycznia z młodymi czytelnikami spotkała się Elżbieta Janikowska - pedagog, terapeuta i autorka książek dla dzieci. Podczas spotkania dzieci rozwiązywały zagadkę detektywistyczną „Gdzie jest mój nos”, wykonywały bałwanka, któremu zginął nos i słuchały bajki w teatrzyku Kamishibai. 27 stycznia uczestnicy zajęć tworzyli zimowe obrazki.

                    

24.01.2017

Zimowe Pejzaże - „Bąbelkowo” – Akademia Malucha  

... na zajęciach w” Akademii Bąbelkowo” dzieci wraz z opiekunami wykonywały zimowe obrazki.

                    

21.01.2017

Warsztaty rękodzieła ludowego  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyły się kolejne warsztaty rękodzieła ludowego poprowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Tym razem uczestniczki wykonały różnobarwne korale i bransoletki z lnianego sznurka i niewielkich szklanych oraz plastikowych koralików. Powstały piękne ozdoby w ciekawych zestawieniach kolorystycznych. Taka technika wykonywania biżuterii bardzo spodobała się uczestniczkom zajęć, które wykazały się pomysłowością i talentem. Warsztaty rękodzieła cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wielu naszych czytelników i z pewnością będą kontynuowane.

                    

19.01.2017

„Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon” – projekcja filmu P. Łozowika  

... o godz. 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyła się projekcja filmu Piotra Łozowika pt. „Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon”. Na spotkaniu obecny był reżyser, przybył też burmistrz naszego miasta pan Jarosław Borowski, a także sympatycy i czytelnicy biblioteki. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych mediów. Wszystkich obecnych przywitała pani Iwona Bielecka – Włodzimirow – pracownik biblioteki, a twórca filmu krótko omówił historię jego powstania. Dokument opowiada o kulcie maryjnym na Podlasiu oraz o powstaniu i losach ikon przedstawiających Bogurodzicę napisanych w naszym regionie. W dokumencie ukazanych zostało wiele ważnych dla naszego regionu sanktuariów i miejsc kultu, w których znajdują się wizerunki maryjne czczone zarówno przez prawosławnych jak i katolików. Mowa jest m. in. o Grabarce, Białymstoku, Supraślu, Bielsku Podlaskim i mniejszych miejscowościach jak Puchły czy Hodyszewo. W dokumencie została też przestawiona i wytłumaczona symbolika ikon oraz historia kultu tych obrazów przez dawnych chrześcijan. Film bardzo spodobał się zgromadzonej publiczności. Jednym z widzów był pan Andrzej Weres bielski bibliofil, który na spotkanie przyniósł ze sobą i zaprezentował kopię piętnastowiecznej księgi mówiącej o życiu i kulcie Matki Boskiej, co także wzbudziło duże zainteresowanie publiczności.

                    

19.01.2017

Zanim zaczną się ferie ...  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przyszła kolejna grupa czwartoklasistów z Zespołu Szkół Nr 3 im. J. Kostycewicza z DNJB. Uczniowie zapoznali się ze zbiorami biblioteki, uczyli się wyszukiwania książek w katalogu komputerowym, poszukiwali na stronie internetowej biblioteki informacji o wydarzeniach, które odbyły się i jakie odbędą się w najbliższych dniach. Z wielką uwagą przeczytali program „Ferii z Biblioteką 2017”. Zainteresowaniem cieszyły się gry planszowe i Play Station.

                    

18.01.2017

Spotkanie Klubu Zdrowia na temat chorób tarczycy  

... w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez działający w naszym mieście Klub Zdrowia. Publiczność powitała prowadząca go pani Joanna Malisz. Tym razem wykład dotyczył chorób tarczycy, a gościem była pani Beata Śleszyńska z Warszawy, wykładowca Wyższej Szkoły Humanistyczno – Teologicznej w Podkowie Leśnej, zajmująca się na co dzień promocją zdrowia. Mówiła ona o objawach nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy takich jak zaburzenia pracy serca czy problemy ze skórą. Zwróciła też uwagę, że zaburzenia hormonalne mogą wpływać na emocje i styl życia. Podkreśliła również, że bardzo ważnym czynnikiem powodującym tego typu problemy jest stres. Zaburzenia pracy tarczycy – takie jak niedoczynność lub nadczynność - w naszych czasach stają się powszechne, dotykają nie tylko osób starszych, ale też wielu młodych. Dobroczynny wpływ na funkcjonowanie tego organu ma jod, ważne jest więc, by dostarczać organizmowi odpowiednią jego ilość. Pod koniec spotkania odbył się wokalno – instrumentalny występ dwojga uczniów II LO im. B. Taraszkiewicza, którzy wykonali autorskie piosenki w języku białoruskim.

                    

17.01.2017

„Bąbelkowo-Akademia Malucha  

... . na zajęciach w” Akademii Bąbelkowo” dzieci wraz z opiekunami malowały farbami wykonane poprzednio ozdoby z masy solnej. Pokazaliśmy także uczestnikom zajęć jak wykonać oryginalne laurki na dzień Babci i Dziadka.

                    

16.01.2017

Wieczór kolęd pt. „Zakoladujmo wsi razom”  

... w Miejskiej Bibliotece Publicznej miał miejsce wieczór kolęd pt. „Zakoladujmo wsi razom” zorganizowany przez przedszkole nr 9 „Leśna Polana” w Bielsku Podlaskim. Koncert kolęd w języku ukraińskim wykonały grupy przedszkolne uczęszczające na zajęcia języka ukraińskiego oraz zespół Ranok. Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży, w której odbywało się spotkanie, na ten wieczór całkowicie zmieniła swój charakter – dekoracje nawiązywały do tradycji ukraińskiej, zaś feeria światełek tworzyła ciepłą, świąteczną atmosferę. Dzieci z zainteresowaniem przysłuchiwały się kolędującym rówieśnikom, zebrani rodzice i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy występujące w tym muzyczno-teatralnym widowisku. Oklaskom nie było końca. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy gościć tak liczną grupę (ponad 200 osób!) małych przedszkolnych artystów wraz ze swoimi rodzinami; dzięki podobnym spotkaniom stają się oni sympatykami naszej biblioteki.

Fundacja Orange

Biblioteka bierze udział w programie "Akademia Orange dla bibliotek"...

czytaj wiecej

Uwolnij Książkę

Biblioteka bierze udział w programie "UWOLNIJ KSIĄŻKĘ"...czytaj wiecej

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej... czytaj wiecej