ZWIŃ/ROZWIŃ
BANER

Aktualności:

             

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

                    

13.11.2018

Spotkanie autorskie z Edytą Niewińską  

... o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych MBP w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie z pisarką Edytą Niewińską oraz promocja jej najnowszej książki "Pod powierzchnią". Z pochodzenia bielszczanka, wspomniała o swoich związkach sentymentalnych z Podlasiem, a także o miejscach w których dotąd żyła i mieszkała, czyli o Poznaniu, Macedonii i Andaluzji, w której spędziła ostatnie 6 lat życia, i która ją zainspirowała do napisania ostatniej swojej powieści; tam bowiem toczy się akcja "Pod powierzchnią". Autorka trzech powieści wydanych poza mainstreamowym obiegiem wydawniczym podzieliła się z uczestnikami spotkania swoim doświadczeniem w tym zakresie, zachęcając tym samym osoby pragnące pisać i publikować. Niewińska jest silnie osadzona w mediach społecznościowych. Na swoich stronach internetowych prowadzi podcasty dotyczące rynku wydawniczego, recenzuje książki dla portalu "Zupełnie inna opowieść" oraz organizuje warsztaty literackie, podczas których naucza kreatywnego pisania i wyzwolenia własnej twórczej energii - o tych działaniach okołoliterackich opowiedziała w sympatyczny i przystępny sposób przybyłym na spotkanie gościom. Na zakończenie można było uciąć krótką pogawędkę z autorką, zakupić nowość wydawniczą "Pod powierzchnią" i otrzymać do niej dedykację.

                    

13.11.2018

„Niepodległa 1918-2018”  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży na zajęcia pt. „Niepodległa 1918-2018”przyszły „Wiewiórki” z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Dzieciom zaprezentowaliśmy sylwetkę Józefa Piłsudskiego. Przedszkolaki poznały historię naszego godła, układały puzzle i przyjmując postawę na baczność pięknie zaśpiewały nasz hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

                    

13.11.2018

Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumenta i funkcjonariuszem policji  

... odbyło się spotkanie seniorów z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta panem Ryszardem Baranowskim oraz z panią Sylwią Bagniuk z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. W pierwszej części spotkania Rzecznik Praw Konsumenta mówił o tym, na co trzeba uważać zawierając umowę sprzedaży, jak chronić się przed oszustwami i dokąd udać się po pomoc w razie problemów związanych z pochopnie podpisaną umową. Podkreślał też, by nie podawać nieznanym osobom swoich danych. W drugiej części pani Sylwia Bagniuk z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim przestrzegała seniorów przed różnego rodzaju oszustwami, zwłaszcza tymi dokonywanymi „na wnuczka” czy „na policjanta”. Uczulała starsze osoby na to, by były ostrożne i zawsze upewniły się z kim mają do czynienia, a jeśli trzeba zgłosiły się po pomoc do policjantów. Prelegentka zwróciła też uwagę na bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym. Uczestnicy otrzymali naklejki ostrzegające przed oszustwami oraz opaski odblaskowe.

                    

10.11.2018

Warsztaty rękodzieła dla seniorów  

... podczas warsztatów rękodzielniczych uczestniczki podzieliły się na dwie grupy. Jedna z nich zrobiła filcowe ozdoby w postaci pomysłowych, wielokolorowych liści i kwiatów. Druga natomiast uczyła się nowej techniki wykonywania biżuterii. Z barwnych kamieni, koralików i sutaszu powstały piękne zawieszki.

                    

9.11.2018

„Króliczki” w bibliotece  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży zawitały dzieci z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka. 5-latki chciały dowiedzieć się jak zostać czytelnikiem biblioteki, czy dużo dzieci wypożycza książki? „Króliczki” zapoznały się ze zbiorami odpowiednimi dla ich wieku, wysłuchały bajki braci Grimm pt. „Królowa pszczół” zaprezentowanej w formie teatrzyku kamishibai. Przedszkolaki dowiedziały się także, że biblioteka to miejsce przyjazne dzieciom, gdzie można przyjść z rodzicami i poczytać książeczki w czytelni lub Pokoju Bajek, a także pobawić się. Na zakończenie zajęć pięknie podziękowali bibliotekarkom działu dziecięcego.

                    

8.11.2018

Gdzie mieszkają bajki?  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przyszły dzieci z Przedszkola Niepublicznego Nr 1 im. św. Mł. Gabriela. 4-latki chciały zobaczyć, gdzie mieszkają bajeczki i czy w bibliotece są te ich ulubione o kucykach Pony, o Bobie Budowniczym i … nie sposób wyliczyć wszystkich tytułów interesujących dzieci. Każdy przedszkolak miał sposobność zobaczyć jak wypożycza się książki za pomocą skanera. Maluchy wysłuchały bajki braci Grimm pt. „Pani Zamieć”, bawiły się z Kubusiem Puchatkiem i uczyły porządkować księgozbiór uczestnicząc w zabawie „Książeczki na półeczki”. Na zakończenie podziękowały pięknym wierszykiem.

                    

6.11.2018

Biało-czerwone  

... „Maleństwa” z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka przyszły poznać nasze symbole narodowe. Dzieci z białych i czerwonych kartoników ułożyły polską flagę . Wspólnie przećwiczyliśmy postawę na baczność podczas polskiego hymnu. Przedszkolaki rozwiązały zagadkę, w której na sali miały odnaleźć polskie barwy białoczerwone..

                    

5.11.2018

Biało-czerwone  

... do Oddziału dla Dzieci Młodzieży na lekcje biblioteczną o Polsce przyszły dzieci z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Celem lekcji było zapoznanie przedszkolaków z wydarzeniem historycznym jakim było 11 listopada 1918, kształtowanie postaw patriotycznych, budzenie szacunku i przybliżenie przedszkolakom symboli narodowych: flaga, godło, hymn.

                    

3.11.2018

Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece - Bajkowe postacie  

Na sobotnich zajęciach z rodzicami, dzieci opowiadały o ulubionych postaciach bajkowych i dlaczego je lubią. Dużo wrażeń dostarczył bajkowy kufer, z którego uczestnicy zajęć losowali rekwizyty i maskotki bajkowych bohaterów. Zadaniem dzieci było odgadnąć jakiej bajki dotyczy rekwizyt i nazwać bajkową maskotkę imieniem bohatera. Podobało się także kolorowanie bajkowych postaci i układanie puzzli.

                    

30.10.2018

Przedszkolaki w bibliotece  

Wyjątkowo piękna aura i ciepłe październikowe słoneczko sprawiły, że Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z „Przedszkola na Hołowiesku”. Przedszkolaki Opatrzności Bożej zapoznały się z zasadami korzystania z naszej biblioteki i jej zbiorami. Maluchy z zaciekawieniem oglądały znajdujące się w naszych zbiorach książki 3D, gry i zabawki. Były zabawy i była bajka Hansa Christiana Andersena pt. „Słowik” zaprezentowana w formie teatrzyku kamishibai. Przedszkolaki i panie wychowawczynie były bardzo zadowolone z zajęć, a dzieci obiecały odwiedzić nas z rodzicami. Mamy nadzieję, że po tej pierwszej wizycie Przedszkolaków Opatrzności Bożej będą kolejne. Czekamy na Was.

                    

27.10.2018

„Halloweenowe duszki, stworki i pająki w bibliotece”  

Spotkanie miało formę zajęć plastycznych. Zadaniem uczestników było wykonanie balonowej dyni lub balonowego stworka. Odwiedziliśmy także „Bar Pod Upiorkiem”, w którym mogliśmy spróbować jak smakują „grillowane dżdżownice, zasmażne pająki, pieczone móżdżki żab, oczy węża czy duszkowe ciasteczka. A wszystko to działo się w scenografii z pająkami, nietoperzami, duchami i oczywiście strasznymi książkami, które mogliśmy obejrzeć.

                    

27.10.2018

Warsztaty rękodzieła dla seniorów  

...seniorki znów spotkały się na warsztatach rękodzielniczych, które odbyły się w Czytelni dla Dorosłych. Panie uczestniczące w zajęciach ozdabiały różnego rodzaju przedmioty użytkowe i sprzęty domowe wykorzystując technikę decoupage. Dzięki pomysłowym zdobieniom i kolorowym wzorom zwykłe drobiazgi nabrały ciekawego charakteru i wyglądu.

                    

25.10.2018

Wieczór z filmem ukraińskim w ramach festiwalu "Podlaska Osień"  

... w ramach XXVII edycji Festiwalu Kultury Ukraińskiej Podlaska Jesień odbył się w naszej bibliotece wieczór z filmem ukraińskim. Wyświetlony został fabularny film pt. „Chajtarma” w reżyserii Achtema Seitabłajewa. Opowiada on historię zarządzonego przez Stalina wysiedlenia Tatarów krymskich w 1944 roku. Głównym bohaterem obrazu jest Sułtan Amet – Chan postać autentyczna i świadek tamtych zdarzeń. Po projekcji miała miejsce prezentacja książki „Tatarzy Krymscy. Sytuacja narodu w warunkach zmieniających się państwowości” autorstwa dr Oksany Voytyuk z Uniwersytetu w Białymstoku.

                    

23.10.2018

Spotkanie autorskie z Ireną Piwowar  

v

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie z Ireną Piwowar – lokalną poetką i blogerką. Pretekstem do wieczoru autorskiego był nowo wydany zbiór satyr autorki pt. „A co tam panie w tej polityce słychać?”. Poetka czytała nowe utwory, opowiadała o tym co ją inspiruje, mówiła także o swojej wielkiej sympatii do naszego regionu i jego mieszkańców. Autorka zaprosiła na swój wieczór przyjaciół, którzy wypowiadali się o niej bardzo ciepło i podkreślali, że jej poetycka twórczość jest dla nich ważna. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

                    

18.10.2018

„Małe co nie co” o bibliotece  

... przyszły dowiedzieć się „co nie co” o bibliotece i jej zbiorach 4-latki z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Dzieci uczciły też urodziny Kubusia Puchatka. Bawiliśmy się w pieczenie ciasta, naprawialiśmy rozbite gliniane baryłki, aby Puchatek miał w czym trzymać miodek, klaskaliśmy z Kubusiem i skakaliśmy z Tygryskiem. Maluchom zajęcia bardzo się podobały.

                    

17.10.2018

Spotkanie Klubu Zdrowia - Przyprawy i zioła dla naszego zdrowia”  

... w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Zdrowia. Wykład pt. „Przyprawy i zioła dla naszego zdrowia” wygłosiła pani Viktoria Maksymets z Ukrainy. Podkreślała ona wagę tych składników w diecie, mają one bowiem korzystny wpływ na nasze zdrowie, pomagają bronić się przed chorobami. Słuchacze obejrzeli prezentację multimedialną związaną z tematem spotkania, tradycyjnie można było także spróbować zdrowych przekąsek.

                    

17,22.10.2018

Lekcja biblioteczna  

W dniach 17.10.2018 i 22.10.2018 odbyły się trzy lekcje biblioteczne pt. „Zbiory, działalność i warsztat informacyjny MBP”. Przyszły na nie trzy grupy uczniów klas pierwszych z II LO im. B. Taraszkiewicza wraz z opiekunem, nauczycielem – bibliotekarzem panią Katarzyną Ignatiuk. Młodzież odwiedziła Dział Udostępniania i Informacji, a więc Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dorosłych oraz Czytelnię Internetową. Uczniowie dowiedzieli się jakie zbiory książek, czasopism i materiałów multimedialnych posiada biblioteka, a także jakie usługi dodatkowe znajdują się w ofercie naszej placówki. Młodzież dowiedziała się również co należy zrobić by zostać naszym czytelnikiem i zapoznała się z ofertą kulturalną MBP.

                    

16.10.2018

Spotkanie Koła Diabetyków z dr Małgorzatą Zakrzewską  

... odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z dr Małgorzatą Zakrzewską. Dotyczyło ono chorób zwyrodnieniowych stawów, m. in. boreliozy. Pani doktor wyjaśniła na czym polegają te choroby, jakie są ich objawy i w jaki sposób się je leczy. Mówiła także o tym, co można zrobić, by zapobiegać takim schorzeniom. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną.

                    

16.10.2018

Trzylatki w bibliotece  

Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły 3-latki z Niepublicznego Przedszkola Nr 1 im. św. Młodzieńca Gabriela. Maluchy podziwiały wielki budynek biblioteki, zapoznały się zasadami korzystania z wypożyczalni. Przedszkolaki dowiedziały się, że w bibliotece książek nie kupuje się, a wypożycza i po przeczytaniu zwraca i wybiera kolejne do czytania. Dzieci wysłuchały bajki w formie teatrzyku kamishibai, wiele radości maluchom sprawiła zabawa z chustą Klanzy.

                    

13.10.2018

Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece - Zrób z tych kształtów postacie  

... bawiliśmy się z książką Marion Deuchars pt. „Zróbmy sobie arcydziełko”. Podanym kształtom dorysowywaliśmy rączki, nóżki, głowy, skrzydełka i tworzyliśmy postacie zwierząt. Odkrywaliśmy także ile zwierząt kryje się w kształcie naszych dłoni.

                    

10.10.2018

90 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim (1928 - 2018)

- "Biblioteka bez barier ..."  

... o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyło się uroczyste zakończenie dwuletniego zadania inwestycyjnego pn."Biblioteka bez barier - remont windy i termomodernizacja budynku". Inwestycja ta przypadła na rok jubileuszowy - 90 lat temu, po 10 latach istnienia niepodległego państwa polskiego, założona została w mieście Bielsk Podlaski pierwsza polska biblioteka publiczna. Z tej okazji biblioteka wydała turystyczny znaczek okolicznościowy, który stał się pamiątką dla zaproszonych na uroczystość gości. Spotkanie rozpoczął film promocyjny ukazujący szeroki zakres działalności kulturalno-oświatowej samorządowej instytucji kultury jaką jest biblioteka. Następnie głos zabrał dyrektor Wiesław Cieśla, który powitał przybyłych gości, przedstawił w skrócie dzieje placówki oraz realizację programów infrastrukturalnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z których biblioteka w ostatnich latach skorzystała. W szczególności podziękowania skierował do ministra Piotra Glińskiego oraz dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego za przyznanie środków finansowych i pomoc w realizacji zadania na wszystkich jego etapach. Na szczeblu samorządowym podziękowania otrzymał również Urząd Miasta Bielsk Podlaski za pomoc finansową i merytoryczną. Życzenia jubileuszowe złożył na ręce Dyrektora Cieśli osobiście Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, a także władze miasta w osobie Burmistrza Miasta Jarosława Borowskiego i jego zastępczyni Bożeny T. Zwolińskiej. Jubileusz biblioteki był okazją do uhonorowania Pana Dyrektora nagrodą Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za całokształt pracy zawodowej. Po przemówieniach nadszedł czas na część artystyczną programu; dzieci ze Studia Tańca Revolt z Bielska Podlaskiego pod kierunkiem pani Marii Żukowskiej dały pokaz klasycznych tańców - poloneza, walca wiedeńskiego oraz tradycyjnej czeskiej polki, kończąc próbką nowoczesnych układów tanecznych do muzyki hip-hopowej. Krótka prezentacja znaczka okolicznościowego poprzedziła ostatnią cześć oficjalną wydarzenia - wykład Zbigniewa Romaniuka, członka Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. Jego wystąpienie o życiu kulturalnym i oświatowym w Bielsku Podlaskim po odzyskaniu niepodległości wprowadziło uczestników wydarzenia w czasy dwudziestolecia międzywojennego i przypomniało o rocznicy stulecia odzyskania niepodległości Polski obchodzonej w całym kraju.

                    

8.10.2018

„Maleństwa” w bibliotece  

... Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły 3-latki z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka. „Maleństwa” zapoznały się ze zbiorami i pomieszczeniami działu dziecięcego. Wielkie wrażenie na maluchach zrobił „Pokój Bajek”, w którym można pooglądać, poczytać książeczki i pobawić się. Przedszkolaczki dowiedziały się także, że jeśli rodzice zapiszą je do biblioteki to dostaną na własność książeczkę pt. „Pierwsze wiersze” i że tylko 3-latki mogą taką książeczkę dostać .

                    

28.09.2018

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  

... z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odwiedziła Oddział dla Dzieci i Młodzieży grupa pięciolatków z Przedszkola Niepublicznego Nr 1 im. św. Mł. Gabriela. Dzieci obejrzały i wysłuchały bajki pt. „Królowa Pszczół” braci Grimm zaprezentowanej w formie teatrzyku kamishibai. Po wysłuchaniu bajki przedszkolaki opowiadały jak należy traktować zwierzątka, bawiły się w pszczółki szukające nektaru i pyłku kwiatowego, aby zbudować „plaster miodu”. Spotkanie bardzo się podobało i jak powiedziały dzieci „chętnie tu wskoczymy następnym razem ”.

                    

22.09.2018

"Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece - Dzień kasztanowych ludków"  

... w sobotnie przedpołudnie dzieci wraz rodzicami wykonywały wspólnie prace plastyczne - za materiał posłużyły jesienne skarby - kasztany i żołędzie. Tak powstały śmieszne ludki, owieczki, myszki, koniki i żyrafy. W trakcie pracy przychodziły dzieciom coraz to nowsze pomysły jak mają wyglądać ich figurki; czego nie mogły zrobić same, mogły liczyć na pomoc kreatywnych dorosłych. Czas upłynął na twórczej pracy oraz zabawie.

                    

22.09.2018

Warsztaty rękodzielnicze  

... podczas warsztatów rękodzieła uczestniczki zajęły się decoupagem. Ozdabiały różnego rodzaju przedmioty użytkowe, dzięki czemu zyskały one nowy efektowny wygląd. Na dekorowanych drobiazgach pojawiły się wielokolorowe wzory i motywy kwiatowe.

                    

20.09.2018

Spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk - promocja tomiku wierszy „Na porozi”  

… w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży MBP miało miejsce spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk, promujące jej najnowszą publikację - tomik wierszy zatytułowany "Na porozi". W spotkaniu uczestniczyła również młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4; z myślą o nich Goralczuk wyjaśniła przesłanie wynikające z jej poezji - apoteozę rodzimej ziemi, przywiązania do swojego miejsca na świecie i prostotę wiejskiego życia. Podzieliła się swoim życiowym doświadczeniem oraz zachęcała uczestników spotkania do docenienia języka, który nadal jest używany przez rdzennych mieszkańców Podlasia. Książeczka została wydana przez Stowarzyszenie Poetów Ziemi Bielskiej przy dofinansowaniu lokalnych samorządów. Z myślą o wygodzie osób starszych posługujących się gwarą podlaską do publikacji dołączono płytę cd z wierszami czytanymi przez samą autorkę.

                    

19.09.2018

Spotkanie Klubu Zdrowia  

... odbyło się spotkanie Klubu Zdrowia. Gościem był dr Włodzimierz Tarasiuk, który wygłosił wykład pt. „Stawy. Jak o nie zadbać aby uniknąć choroby zwyrodnieniowej”. Słuchacze dowiedzieli się co należy robić i czego unikać aby jak najdłużej pozostać w dobrej kondycji. Lekarz podkreślał, że bardzo ważne są odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, bo to pozwala nam długo zachować sprawność i cieszyć się zdrowiem. W trakcie spotkania można było też spróbować zdrowych przekąsek.

                    

15.09.2018

Sobota z Mamą i Tatą  

Zajęcia związane z obchodzonym 15 września Dniem Kropki. Dzieci wysłuchały opowieści o Vasthi, bohaterce książki Petera H. Reynoldsa pt. „Kropka”, bawiły się z książkami Herve Tulleta "Naciśnij mnie" i Andy Mansfield "Znajdź kropki" oraz tworzyły prace z kropką w technice akwarela.

                    

15.09.2018

Spotkanie DKK  

... pierwszy raz po wakacyjnej przerwie spotkaliśmy się w ramach DKK. Rozmawialiśmy o dwóch książkach: „Sońce” Ignacego Karpowicza i „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” Tomasza Grzywaczewskiego. Zdania na temat naszych lektur były tym razem podzielone. Większość klubowiczek wyżej oceniła jednak książkę Grzywaczewskiego. Doceniły ją za to, że autor pochylił się nad trudną, pełną wojen i konfliktów historią małych narodów i państw, dzięki czemu można było dowiedzieć się wielu szczegółów na temat dziejów i kultury obszarów, którym historycy na co dzień nie poświęcają zbyt wiele uwagi.

                    

08.09.2018

„Śladami Niepodległej” – spacer edukacyjny związany z 100 rocznicą odzyskania Niepodległości  

... w związku ze zbliżającą się rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej bibliotece odbyła się impreza pod nazwą „Śladami Niepodległej”. W jej ramach razem z naszymi czytelnikami i sympatykami udaliśmy się na spacer edukacyjny po mieście. Naszym przewodnikiem był pan Tomasz Sulima z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, który opowiadał o dziejach Bielska, jego zabytków i ulic. Druga część imprezy miała miejsce w Czytelni dla Dorosłych MBP. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Historia Bielska w fotografii. Od początku XX wieku do dziś”, wspominali jak kiedyś wyglądało nasze miasto i dzielili się historiami związanymi z dawnym Bielskiem. Imprezę zakończyliśmy wykonaniem kotylionów.

                    

08.09.2018

"Narodowe Czytanie"  

Wydarzenie miało charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta, a wzięli w nim udział przedstawiciele: lokalnego samorządu, jednostek oświatowych, organizacji pozarządowych, oraz młodzież szkolna. Podczas spotkania można było zapoznać się z elementami biografii i twórczości Stefana Żeromskiego dzięki prezentacji multimedialnej przybliżającej sylwetkę pisarza. Główną częścią programu było głośne odczytanie fragmentów "Przedwiośnia" przez zaproszonych gości. Była również możliwość wygrania egzemplarza czytanej powieści ufundowanej przez Urząd Miasta Bielsk Podlaski w drodze konkursu. Na pamiątkę uczestnictwa w wydarzeniu, można było otrzymać w książce pieczęć okolicznościową. Zakończenie zamknął słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników. Imprezie towarzyszyła wystawa książek "44 teksty antologii Niepodległości (wybór)" z księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim. Patronat honorowy nad imprezą objęła Para Prezydencka, zaś organizatorem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim wraz z Urzędem Miasta Bielsk Podlaski.

                    

06.09.2018

Akademia Malucha "Bąbelkowo"  

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu zajęć Akademia Malucha "Bąbelkowo" mamy już za sobą! Dzieci zapoznały się z nowym dla nich miejscem jakim jest biblioteczna sala zabaw "Pokój Bajek". Książką wiodąca była książka - rozkładanka o fantastycznych wróżkach. Zabawą rozpoczynającą było poszukiwanie ukrytych przedmiotów wśród papierowego makaronu; następnie odbyły się zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanzy. Na zakończenie dzieci odtańczyły wraz z mamami "Baloniku nasz malutki...", co sprawiło im wiele radości.

                    

9-13.07.2018

"Wakacje z biblioteką 2018"  

W dniach 9-13 lipca 2018 r. odbyły się w bibliotece cykliczne zajęcia wakacyjne pt. "Wakacje z biblioteką 2018" skierowane do dzieci w wieku 7-12 lat. Każdego dnia odbywały się zajęcia plastyczne, które miały na celu zapoznać dzieci z różnorodnymi technikami plastycznymi - wydrapywanką, rzeźbieniem w masie solnej, modelowaniem z papieru, decoupagem, grafiką wypukłą czyli stemplami z ziemniaka odciskanymi na płótnie. Zajęcia rozpoczynały się od zapoznaniem się z książkami odpowiadającymi danemu tematowi dnia, i tak w pierwszy dzień poznaliśmy najdłuższą publikację w księgozbiorze czyli 7-metrową harmonijkową książkę "Pikotek chce być odkryty" Tomasza Samojlika. Następnie zostały wykonane zakładki do książek w technice decoupage'u. Drugiego dnia dzieci opowiadały o swoich ulubionych lekturach i na ich podstawie wykonały prace w technice wydrapywanki - były to zarówno portrety, jak i sceny rodzajowe inspirowane ilustracjami z książek. Podczas trzeciego dnia zajęć przenieśliśmy się na tereny zielone przed biblioteką - dobra pogoda zagwarantowała zabawy na świeżym powietrzu z piłką, malowanie stempelkami (oraz rękami!) ścian zbudowanego z bambusowych tyczek tipi - namiotu indiańskiego. Czwartego dnia zajęć rozmawialiśmy o zwierzętach domowych - po zapoznaniu się z publikacjami dotyczącymi hodowli psów i kotów odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną lecznicę weterynaryjną przy ul. Jagiellońskiej. Tam pani weterynarz opowiedziała dzieciom o diagnostyce w leczeniu psów i kotów, pokazała jak działa USG i rentgen...znalazło się kilku amatorów na bycie weterynarzem w przyszłości! Potem dzieci zredagowały ogłoszenia o kocich adopcjach dla schroniska dla zwierząt "Ciapek" w Hajnówce. W ostatni, piąty dzień, przenieśliśmy się do odległych Chin, a to za sprawą książek "Cesarstwo chińskie" oraz "Man Zou Chiny dla dociekliwych" Izabelli Kaluty. Zakończeniem naszych zajęć było wspólne wykonanie z papieru chińskiego smoka w holu biblioteki.

                    

28.06.2018

Akademia Malucha "Bąbelkowo"  

... najwięcej radości sprawiło dzieciom malowanie specjalnymi farbami do malowania palcami - powstały podobizny srogich lwów na papierze, różowych prosiaczków oraz różnokolorowe abstrakcje na folii. Dużą atrakcją było wykonanie z papierowych tubek lornetek podróżników. Lornetki zaopatrzone w sznurki i ozdobione przez dzieci świetnie spełniały swoją funkcję wypatrywania drobnych przedmiotów z ich otoczenia.

Na zakończenie sezonu 2017/18 pani kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży wręczyła dzieciom dyplomy uczestnictwa i podziękowała rodzicom i dzieciom za wspólnie spędzony rok szkolny zajęć w bibliotece. Zapraszamy za rok!

                    

23.06.2018

Warsztaty dla seniorów  

Podczas kolejnych warsztatów rękodzielniczych, które odbyły się 23.06.2018 ich uczestnicy zdobili ubrania i torby przy pomocy specjalnych szablonów i farb do tkanin. Na przedmiotach codziennego użytku powstały różnorodne kolorowe wzory.

                    

20.06.2018

Spotkanie Klubu Zdrowia  

... odbyło się kolejne spotkanie Klubu Zdrowia. Wykład pt. „Dawanie i otrzymywanie. Równowaga dla zdrowia” wygłosiła pani Magdalena Iwaniuk, która przybliżyła zebranym ideę wolontariatu. Mówiła również o wypaleniu zawodowym. Podkreślała, że ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy braniem i dawaniem, bo dzięki temu o wiele łatwiej zachować zdrowie. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną. W czasie spotkania można było też spróbować zdrowych przekąsek.

                    

16.06.2018

"Sobota z mamą i tatą w bibliotece"  

… odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Sobota z mamą i tatą w bibliotece". Motywem przewodnim zajęć był uroczy płaz - żaba! Przeczytaliśmy wspólnie parę wierszyków autorstwa Jana Brzechwy i Doroty Gellner, oraz zapoznaliśmy się z bogato ilustrowaną publikacją z serii "Opowiem ci, Mamo" o żabach, po czym zabraliśmy się do pracy. Powstały żabki-zabawki do gry zręcznościowej "złap muszkę", własnoręcznie malowane przez dzieci. Zapraszamy na kolejne soboty rodziców wraz z dziećmi już po wakacjach, zaczynamy od września!

                    

9.06.2018

NOC BIBLIOTEK 2018  

... imprezę rozpoczęły zabawy integracyjne, podczas których uczestnicy Nocy Bibliotek mieli okazję nawzajem się zapoznać. Po przejściu przez bramę pajęczyn i nietoperzy uczestnicy nie spodziewali się najgorszego - odwiedzin czarownicy! Przybyła wiedźma postanowiła przetestować dzieci czy są przygotowane na spędzenie wieczoru w bibliotece, dlatego poddała ich wielu próbom i zadaniom; na szczęście, wszystkim uczestnikom udało się je wykonać. Następnie bibliotekę odwiedził Tajemniczy Gość - zadaniem dzieci było odgadnięcie jego tożsamości. Po serii pytań powitano brawami dyrektora MBP Wiesława Cieślę, który porozmawiał z dziećmi o ich czytelniczych fascynacjach. Jednym z punktów programu ogólnopolskiej akcji było wspólne odczytanie na głos wiersza pt. "Abecadło" Małgorzaty Strzałkowskiej. Po przeczytaniu wiersza zaproszono dzieci na seans filmu przygodowego "Tarapaty". Film o wartkiej, pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji bardzo się podobał; krzyżówkowe hasła, odnoszące się do fabuły filmu zostały rozwiązane po projekcji sprawnie i szybko. Kolejnym punktem Nocy był quiz z wykorzystaniem koła fortuny, którym dzieci bardzo chętnie kręciły aż do samej kolacji, która zorganizowana została na holu biblioteki. Na kolację była uwielbiana przez wszystkich pizza! Po posiłku uczestnicy wzięli udział w grze escape room, która polegała na rozszyfrowaniu zagadek i wydostanie się z zamkniętej wypożyczalni biblioteki. Nad rozpracowaniem hasła: "Biblioteka fajna sprawa!", które wskazało drogę do ukrytego klucza, pracowało wspólnie kilka grup. I udało się! Ostatnia zabawa taneczna zakończyła Noc Bibliotek 2018. Uczestnicy dziękowali za miło spędzony czas w bibliotece i obiecali, że będą bibliotekę odwiedzać jeszcze częściej!

                    

30.05.2018

„Ryjówka Dobrzyk, Bartnik Ignat i rodzina Pompika”  

Spotkanie z autorem książek i komiksów dla dzieci Tomaszem Samojlikiem zgromadziło w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży uczniów bielskich szkół podstawowych. Za dnia naukowiec pracujący w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, nocami tworzy komiksy i książki dla dzieci, w których stara się popularyzować wiedzę o przyrodzie i jej tajemnicach. Autor przedstawił dzieciom swoich bohaterów - Ryjówkę, Bartnika Ignata i rodzinę żubrów. Spotkanie urozmaicały ciekawe, a zarazem zabawne historie z życia zwierząt opowiadane przez twórcę. Uczniowie wykazywali ogromne zainteresowanie a przed końcem spotkania mieli możliwość zadawania pytań i zdobycia autografu.

                    

26.05.2018

"Biblioteka w plenerze"  

W tym roku na jarmarku jagiellońskim podczas 39. Dni Bielska można było skorzystać z czytelni w plenerze przygotowanej przez naszą bibliotekę. Dla najmłodszych stworzono miejsce, w którym rodzice mogli poczytać swoim pociechom kolorowe książeczki, zaś starszym dzieciom zaoferowano robienie zakładek do książek w technice decoupage'u. Biblioteka na świeżym powietrzu to wspaniały pomysł na promocję czytelnictwa i naszej instytucji na mapie kulturalnej miasta.

                    

25.05.2018

Konkurs krasomówczy "Orator” pt. ” Stulecie Niepodległości Polski"  

We współpracy z Bielskim Domem Kultury w ramach projektu: pn. "BIELSK I JEGO MIESZKAŃCY WCZORAJ I DZIŚ" w ramach konkursu "LOKALNE PROJEKTY KULTURALNE" zorganizowanego przez WOAK w ramach programu "POMOST DLA NIEPODLEGŁEJ" zrealizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim konkurs krasomówczy "Orator".

Kolejna już, IX edycja konkursu krasomówczego "Orator", skupiła wokół siebie głównie gimnazjalistów, choć nie zabrakło też przedstawicieli szkół podstawowych i dorosłych. Uczestnicy zaprezentowali często dramatyczne historie lokalnej społeczności lub inne, podniosłe wydarzenia w skali kraju w czasie stu lat odzyskanej przez Polskę Niepodległości. Pojawiły się wątki wspomnieniowe bazujące na autentycznych relacjach rodzinnych, m.in.: o miejscu martyrologii bielszczan w Lesie Pilickim, o II wojnie światowej w pamięci dziadków, o równoległej rocznicy stulecia istnienia liceum im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim, które mogło powstać dzięki odzyskanej Niepodległości. Nie zabrakło tematów ogólnokrajowych - o patriotyzmie Ignacego J. Paderewskiego i jego wkładzie w promocję kultury polskiej za granicą, czy o powstaniach śląskich, które były przejawem przywiązania Ślązaków do polskiej ziemi. Komisja nagrodziła najlepszych krasomówców w trzech kategoriach wiekowych: Złotym, Srebrnym oraz Brązowym Oratorem. Czekamy na jubileuszową, 10 edycję konkursu już za rok!

                    

25.05.2018

"100 - lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę"  

Z interesującym wykładem historycznym nt. kształtowania się niepodległej Polski w 1918 r. wystąpił prof. UwB Adam Czesław Dobroński. Młodzież z II liceum z BJN im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim oraz z Zespołu Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim zapoznała się z najwybitniejszymi przywódcami z czasu odzyskania niepodległości przez Polskę po wielu latach zaborów. Profesor przystępnym i barwnym językiem nakreślił kontekst społeczno-kulturowy oraz geopolityczny w jakim znajdowało się powołane na nowo państwo polskie, którego 100 rocznicę istnienia obchodzimy w tym roku.

                    

23.05.2018

"Wilno ośrodkiem kultury polskiej II Rzeczypospolitej"  

Otwarcie wystawy o życiu i działalności arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego było pretekstem do rozmowy o Wilnie, prężnym ośrodku kultury polskiej w przedwojennych granicach Rzeczypospolitej. Oprócz tego, młodzież z liceum im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim miała okazję przyjrzeć się sukcesowi zawodowemu arcybiskupa, na który składały się takie czynniki jak: ogromna wiedza, żelazna dyscyplina oraz ciężka praca. Dzięki nim mógł on z powodzeniem oddać się tworzeniu struktur kościelnych po ukształtowaniu się granic niepodległej Polski w 1918 r. Wystawę można oglądać w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży do 25.06.2018 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

                    

21-22.05.2018

"PROLOG"  

W dn. 21-22 maja 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa w ramach IV Dni Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego "Prolog" zorganizowanych przez Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. W konferencji wzięło udział 18 prelegentów z ośrodków naukowych z Białorusi, tj. z Grodna, Mińska, Brześcia, ponadto z Polski (Białystok, Warszawa, Łęczna) oraz z Rosji, z Sankt-Petersburga. Tematyka konferencji oscylowała wokół zagadnień wokół cerkwii prawosławnej na Podlasiu, Polesiu i Grodzieńszczyzny w różnych aspektach historycznych i kulturowych. Oprócz wykładów miały miejsce spotkania autorskie: w poniedziałek z Anatolem Hładyszczukiem, oraz Grzegorzem Jackiem Pelicą, zaś na drugi dzień, we wtorek, z Iryną Paszczyńską, pracownikiem naukowym muzeum w Petergofie, kustoszką muzeum w Carycynie, nawiązujące do jej podlaskich korzeni i odkrywania rodzinnych historii na Podlasiu. Podczas trwania konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z wystawą okolicznościową prezentującą zapowiedź wydawniczą stowarzyszenia o mieszkańcach podbielskiej wsi Kotły pt. "Wieś Kotły na gościńcu litewskim". Wszystkie materiały z konferencji ukażą się wkrótce drukiem w najnowszym wydaniu "Bielskiego Gościńca".

                    

19.05.2018

Super Czytelnicy z rodziną  

Sobotnie zajęcia z mamą i tatą w bibliotece upłynęły świątecznie. Tego dnia obchodziliśmy w bibliotece Dzień Rodziny i zakończenie akcji „Super Czytelnik”. Dzieci otrzymały Dyplomy Super Czytelnika i doskonale bawiły się z rodzicami.

                    

18.05.2018

„Dzieje książki”  

Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku Podlaskim oraz uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej Nr 4 im. A. Mickiewicza. Trzecioklasiści przyszli na lekcję biblioteczną pt. „Dzieje książki”. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, rozwiązywali rebusy dotyczące materiałów pisarskich, pisali gęsim piórem niczym średniowieczni skrybowie.

                    

17.05.2018

Akademia Malucha  

... o godz. 11.00 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademia Malucha "Bąbelkowo" - tym razem z naszymi najmłodszymi czytelnikami, po obejrzeniu kolorowych książeczek, lepiliśmy jeże z masy solnej. Najważniejszym momentem było uzbrajanie jeży w kolce - świetnie się do tego nadał podlaski słonecznik.

                    

16.05.2018

„Mały Książę”  

... naszą placówkę odwiedzili pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej Rokitnik w Białowieży oraz członkowie Klubu Wolontariusza działającego przy Szkole Podstawowej Nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce wraz z opiekunami. Nasi goście przygotowali występ oparty na „Małym Księciu” Pensjonariusze DPS-u i uczniowie wspólnie przedstawili kilka najbardziej znanych scen z utworu – podróż tytułowego bohatera po różnych planetach. Artyści przygotowali scenografię, interesujący podkład muzyczny, a także rekwizyty i stroje. Inscenizacja bardzo podobała się publiczności, która nagradzała wykonawców brawami. Druga część występu była związana z przypadającym w tym roku stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Artyści wykonali kilka znanych pieśni patriotycznych. Na widowni zasiedli uczniowie Niepublicznego Gimnazjum ZDZ w Bielsku Podlaskim, członkowie zaprzyjaźnionych kół i stowarzyszeń, a także inni czytelnicy i sympatycy biblioteki.

                    

8 - 15.05.2018

Kiermasz książek  

W dniach 08 – 15.05.2018 w ramach Tygodnia Bibliotek odbył się w naszej placówce coroczny kiermasz książek wycofanych ze zbiorów biblioteki. W cenie 1 zł i 2 zł do nabycia była różnorodna literatura: beletrystyka, książki popularnonaukowe, albumy, literatura dziecięca i młodzieżowa. Kiermasz cieszył się sporym zainteresowaniem naszych czytelników. Całkowity dochód ze sprzedaży książek zostanie przeznaczony na zakup audiobooków (m. in. dla osób niepełnosprawnych).

                    

15.05.2018

Jak zostać czytelnikiem biblioteki?  

... przyszły dowiedzieć się i porozmawiać o książkach pięciolatki z Przedszkola Nr 5 Krasnala Hałabały. Najwięcej „ochów” i „achów” wywołały u dzieci książeczki przestrzenne i 3D.

                    

14.05.2018

Czy czerwone krzesło z biblioteki spełnia życzenia?  

... przyszli to sprawdzić czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Szarych Szeregów. Każdy z uczniów mógł wypowiedzieć swoje życzenie, sprawdziliśmy wiedzę uczniów dotyczącą lektury Andrzeja Maleszki „Czerwone krzesło”. Test i plan wydarzeń rozwiązali na szóstkę. Wiele pomysłowości i fantazji wymagało zadanie, w którym musieli wymyślić historię, zasadę działania i możliwość spełniania życzeń wylosowanego przedmiotu, wykonanego właśnie z magicznego drzewa.

                    

12.05.2018

Warsztaty rękodzieła  

... odbyły się cykliczne warsztaty rękodzielnicze skierowane do seniorów. Uczestniczki ozdabiały płócienne torby barwnymi malunkami wykonanymi z użyciem specjalnych farb do tkanin. Na przedmiotach codziennego użytku powstały różnokolorowe kwiatowe wzory, które nadały torbom atrakcyjny wygląd.

                    

12.05.2018

Spotkanie DKK  

... spotkałyśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o biografii Marii Konopnickiej pióra Iwony Kienzler „Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica”. Z książki tej wyłonił się zupełnie inny niż ten znany ze szkolnych podręczników obraz poetki. Okazała się ona nie tylko autorką „Roty” czy utworów dla dzieci, ale kobietą z krwi i kości, mającą wiele życiowych problemów, przeżywającą tragedie i zmuszoną do podejmowania trudnych decyzji. Czytelniczki doceniły odwagę, z jaką autorka biografii ukazała postać Konopnickiej, książka okazała się też, zdaniem klubowiczek, cenna ze względu na to, że zawiera wiele szerzej nieznanych szczegółów i anegdot z życia pisarki.

                    

11.05.2018

Spotkanie wolontariuszy z programu Erasmus+ z młodzieżą  

W ramach Tygodnia Bibliotek (Do)Wolność czytania" w dn. 11 maja o godz. 11.30 miało miejsce spotkanie wolontariuszy z programu Erasmus+ z młodzieżą z klas 3 gimnazjum Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim. Spotkanie zatytułowane "Poznajmy się!" zakładało prezentację kultury i tradycji kraju z którego pochodzili wolontariusze. Charakteryzowano naród poprzez ich zwyczaje, święta, język i jego dialekty, jedzenie, krajobraz i atrakcje turystyczne. Ważne było przywołanie stereotypów funkcjonujących wśród Polaków w myśleniu o obcokrajowcach z danego kraju i zmierzenie się z nimi. Dima i Vita rozpoczęli prezentację Ukrainy od zaśpiewania ukraińskiej piosenki przy akompaniamencie ukulele. Okazało się, że wiele przesądów funkcjonujących w społeczeństwie ukraińskim jest znanych również Polakom. Ana pokazała jak region wenecki wcale nie jest tak słoneczny jak się nam wydaje. Zaś Cintia pokazała najsławniejszy festiwal w krainie Basków kontunuujący tradycję ucieczki przed bykiem od czasów średniowiecznych. Wszystkie prezentacje zostały przeprowadzone w języku angielskim - dzięki temu uczniowie mogli na żywo usłyszeć inny akcent i melodykę tego języka używanego przez przedstawicieli innych narodów.

                    

11.05.2018

„Jak powstaje książka?”  

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyła się lekcja biblioteczna o historii książki. Uczestniczyli w niej uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 Św. ABP Łukasza Wojno-Jasienieckiego, którzy obejrzeli prezentację „Jak powstaje książka?”, pisali gęsim piórem i obsadką a także ozdabiali inicjały swego imienia.

                    

9.05.2018

" Wolność kobiet do tworzenia"  

W ramach Tygodnia Bibliotek "(Do)Wolność czytania" w dn. 9 maja 2018 r. o godz. 13.00 odbyło się spotkanie z historyczką sztuki Ewa Jałochowską. Autorka książki "Rozmowy z Kajtkiem", która na co dzień zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce wśród dzieci i młodzieży poprowadziła spotkanie pt." Wolność kobiet do tworzenia". Uczniowie 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim mieli okazję dowiedzieć się, jak kobiety na przestrzeni dziejów próbowały zaznaczyć swoją obecność w sztuce, i którym się to udawało. Wszystkie anegdoty i zdarzenia z życia artystek przywołane przez Jałochowską zostały zilustrowane prezentacją multimedialną. Zostały przywołane nowe postaci i fakty, nieznane dotąd historykom sztuki; dopiero aktywność kobiet w ostatnich dziesięcioleciach pozwoliła na odkrycie na nowo artystek sprzed wieków. Spotkanie miało charakter prowadzonego dialogu z młodzieżą, dzięki czemu przez 1,5 godziny nie było mowy o nudzie.

                    

8.05.2018

Dzień Bibliotekarza  

… w dniu święta wszystkich bibliotekarzy odwiedziły nas „Misie” z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. 3-latki przyszły zapoznać się z biblioteką i jej zbiorami oraz złożyć życzenia „ milionów książek dla dzieci i wielu czytelników”.

                    

5.05.2018

Słoneczko dla bibliotekarzy  

… wykonaliśmy na sobotnich zajęciach. Za kilka dni jest święto, Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Życzymy im słonecznych dni i wielu czytelników.

                    

28.04.2018

Spotkanie DKK  

... kolejny raz spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by przy kawie porozmawiać o literaturze. Dyskusja toczyła się wokół książki Mariusza Szczygła pt. „Laska nebeska”. W swoim zbiorze felietonów popularny dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter i miłośnik Czech opisał wydarzenia, które go spotykały podczas podróży po tym kraju. Część książki poświęcił też tamtejszej literaturze i pisarzom. Czytelniczki stwierdziły, że dzięki tej książce dowiedziały się dużo o naszych południowych sąsiadach, książka Szczygła zainspirowała je też do zapoznania się z twórczością pisarzy, którym dziennikarz poświęcił swoje felietony.

                    

27.04.2018

Spotkanie autorskie z ks. Jerzym Szurbakiem wokół książki "Życie wypełnione śpiewaną modlitwą"  

... . o godz. 17.00 w Czytelni MBP miało miejsce spotkanie z ks. Jerzym Szurbakiem, bielszczaninem, Honorowym Obywatelem Miasta Bielsk Podlaski, wieloletnim dyrygentem chórów cerkiewnych w kraju i za granicą. Przyczynkiem do spotkania było wydanie książki biograficznej "Życie wypełnione śpiewaną modlitwą" traktującej o karierze zawodowej księdza Szurbaka. Gośćmi tego spotkania byli również redaktorzy publikacji: Jan Krupa i prof. UwB Adam Czesław Dobroński. Imprezę rozpoczął pokaz zdjęć prezentujących najważniejsze wyjazdy i momenty w życiu ks. Szurbaka. Po prezentacji głos zabrał burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski, dziękując księdzu Szurbakowi za całokształt swojej pracy zawodowej. Następnie wystąpił Chór "Kupalinka"ze Szkoły Muzycznej w Kobryniu na Białorusi z repertuarem pieśni cerkiewnych, kończąc pieśnią "Mnogaja leta". Po podziękowaniach dla chóru za nastrojowy wstęp, głos oddano księdzu Szurbakowi, który nakreślił zebranym przebieg swojej życiowej pasji, jaką była dyrygentura. O swojej pracy nad książką opowiedzieli przybyli na spotkanie redaktorzy książki; podkreślali zasługi księdza Szurbaka w popularyzowaniu muzyki cerkiewnej wśród narodów świata i jego oddaniu dla najwyższej sztuki jaką jest muzyka. Przytaczano przeróżne anegdoty i ciekawe historie z koncertów chórów, które znalazły swoje miejsce w książce. Zakończeniem było składanie podpisów w publikacji dla przyszłych czytelników książki. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

                    

26.04.2018

Bez względu na plemię szanuj Ziemię - „Dzień Ziemi”  

... rozmawialiśmy z dziećmi z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka o Dniu Ziemi. „Kangurki” obejrzały prezentację multimedialną „Dzień Ziemi”, robiliśmy doświadczenie „kwaśny deszcz” i ustaliliśmy, co mogą robić dzieci, aby chronić Ziemię.

                    

24.04.2018

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  

... do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przybyli uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej Nr 2 im. kpt. W. Wysockiego, aby uczcić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzieci poznały krótką historię Dnia Książki. Tradycją tego dnia jest, że bajki czytają dzieciom księgarze z bielskich Domów Książki. Atrakcją okazał się Kufer Zagadek, z którego uczniowie losowali bajkowe rekwizyty i odgadywali w jakiej bajce występują. Wizytę w bibliotece ocenili na 6.

                    

23.04.2018

„Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami, to ci będę służyć całymi latami”  

... ponownie odwiedziły nas „Zajączki z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana. Rozmawialiśmy o książkach i ich poszanowaniu. Dzieci obejrzały książkę Petera Carnavasa zaprezentowaną w formie prezentacji multimedialnej, wysłuchały wierszy „Skarga książki”, „Prośba książki”oraz ustalały zasady poszanowania książek. Spotkanie zakończyły zabawy.

                    

21.04.2018

„Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece” - cyrkowe szaleństwo  

... o godz. 11.00 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Sobota z mamą i tatą w bibliotece". Przedmiotem spotkania był cyrk i rodzaje występów, jakie możemy obejrzeć w cyrku; w księgozbiorze biblioteki znalazło się kilka ciekawych pozycji odnoszących się to tego tematu. Wykonano kolorowe piłeczki do żonglowania z balonów i kaszy, którymi dzieci mogą ćwiczyć zręczność. Przeprowadzono również parę konkurencji paracyrkowych, w których liczyła się sprawność i szybki czas wykonywania zadań. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka i popisy akrobatyczne najsłynniejszego cyrku świata "Cirque du Soleil".

                    

20.04.2018

Prelekcja i pokaz filmu dokumentalnego "Radosław"  

... w czytelni na parterze o godz. 11.00 miała miejsce projekcja dramatu wojennego "Radosław" skierowanego do młodzieży ponadgimnazjalnej i dorosłych. Fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Małgorzaty Bramy został zrealizowany na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich. Opowiada historię powstania warszawskiego i legendarnego dowódcy Zgrupowania Radosław Jana Mazurkiewicza ps. Radosław. Młodzież z dużym przejęciem obejrzała tą 43-minutową lekcję historii przypominającą o bohaterstwie młodych Polaków walczących w siłach zbrojnych Armii Krajowej. Film oparty był na prawdziwych relacjach byłych powstańców i sanitariuszek, którzy w trakcie działań powstańczych w okupowanej Warszawie zostali postawieni wobec tragicznych życiowych wyborów. Słowo wstępne przed projekcją wygłosił dr W.F. Wilczewski z Odziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

                    

19.04.2018

"Aktywizacja ruchowa a cukrzyca" - Spotkanie Koła Diabetyków z dr Bożeną Florys  

... odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z dr Bożeną Florys. Dotyczyło ono roli aktywności fizycznej w życiu osób chorych na cukrzycę. Słuchacze dowiedzieli się jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą ruch, o czym trzeba pamiętać i na co uważać uprawiając sport. Pani doktor przedstawiła prezentację multimedialną na ten temat. Słuchacze otrzymali też broszury dotyczące zdrowego stylu życia.

                    

19.04.2018

"The best of Żubroffka" - pokaz nagrodzonych filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka"  

... kwietnia o godz. 17.00 miał miejsce w czytelni na parterze pokaz nagrodzonych filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2017. Spośród polskich produkcji w konkursie "Niezależni" wygrała Agnieszka Elbanowska filmem "Pierwszy Polak na Marsie". Ten fabularyzowany dokument spotkał się z najbardziej pozytywnym odbiorem uczestników projekcji, przedstawiając aspiracje i dążenia emerytowanego pasjonata kolonizacji planety Mars. Drugi z polskich filmów, nagrodzony za najlepszą fabułę "Nic nowego pod słońcem" Damiana Kocura, ukazywał spokojne życie młodego chłopaka na mazurskiej wsi, który do szczęścia potrzebuje jedynie spełnionej miłości. Pozostałe dwa obrazy to już zaangażowane kino społeczne: przejmujący "Retusz" irańskiego reżysera Kaveha Mazaheriego przedstawiającego dramat zniewolonej patriarchatem kobiety oraz reportaż z pola walki o wolność syryjskich Kurdów "Meryem". Pokaz filmów odbył się dzięki uprzejmości organizatora festiwalu w Białymstoku, czyli Białostockiego Ośrodka Kultury.

                    

18.04.2018

„Twoje zdrowie w twoich rękach” – Klub Zdrowia  

... w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Zdrowia. Tym razem w jego ramach odbyły się warsztaty kulinarne połączone z degustacją przygotowanych potraw. Wyświetlona została także prezentacja multimedialna na temat zdrowego stylu życia.

                    

17.04.2018

Wiosna, wiosna urodziły się motyle.  

... odwiedziły nas 5-latki z Przedszkola Nr 9 Leśna Polana, które przyszły na zajęcia o wiośnie. Było wiosennie, radośnie, tanecznie, słonecznie i kolorowo.

                    

17.04.2018

Dzien Książki dla Dzieci  

... odwiedziły nas „Motylki” z Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Przedszkolaki przyszły porozmawiać o książkach i Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, który obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin największego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, odgadywały zagadki dotyczące bajek, układały bajkowe puzzle, bawiły się w „kopciuszkowe zabawy” i oglądały książeczki z pięknymi obrazkami.

                    

14.04.2018

„Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece” - Czy wiecie kiedy jest Dzień Czekolady?  

... odbyły się „czekoladowe” zajęcia z cyklu „Sobota z Mamą i Tatą w bibliotece” . Dzień czekolady to ulubione święto każdego łasucha obchodzony jest 12 kwietnia. Dzieci dowiedziały się z czego robi się czekoladę, oglądaliśmy drzewo kakaowca, czytaliśmy książeczkę Katarzyny Terleckiej pt. „Krokodyl Maks na Czekoladowej wyspie”. Wielbiciele czekolady wykonali wafelkowo-czekoladowe buźki i czekoladowe fondue, które wszystkim smakowało. Ta sobota była pyszna, czekoladowa.

                    

14.04.2018

Warsztaty dla seniorów  

... podczas warsztatów rękodzielniczych odbywających się cyklicznie w Czytelni dla Dorosłych uczestniczki wykonały filcowe kwiaty – broszki. Okazały się one pracochłonne, ale efekty były bardzo udane. Powstała piękna biżuteria w radosnych wiosennych kolorach.

                    

13.04.2018

Już przybyła wiosna miła, już słoneczko świeci!  

... w poszukiwaniu wiosny do biblioteki zawitały dzieci z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną pt. „Wiosna”. 4-latki doskonale obeznane z oznakami wiosny bezbłędnie rozpoznawały wiosenne kwiaty, ptaki i zwierzęta budzące się z zimowego snu. Oczywiście było także czytanie książeczek i wspaniałe zabawy wiosenne.

                    

5.04.2018

Akademia Malucha "Bąbelkowo"  

W czwartek 5 kwietnia, jak co tydzień, czekaliśmy z przepięknymi kolorowymi książeczkami ze zbioru podręcznego na naszych najmłodszych czytelników! Tym razem grupa wyjątkowo składała się z samych chłopaków, którzy najpierw pilnie poszukiwali schowanych zwierzątek, potem ćwiczyli rozpoznawanie kolorów i segregowali kolorowe gąbki, żeby na koniec spróbować swoich sił w ciachaniu nożyczkami i w klejeniu papieru. Powstały dzięki temu, oczywiście przy pomocy rodziców, różnobarwne ptaszki zwiastujące wiosnę. Rozbawione dzieci zakończyły zajęcia zabawą w tunelu Klanzy - trudno było oderwać się i rozstać z nowymi kolegami. Zapraszamy już po świętach, za tydzień 11 kwietnia na godz. 11.00!

                    

24.03.2018

Warsztaty wielkanocne  

... o godz. 11.00 w Pokoju Bajek Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyły się warsztaty malowania pisanek i ozdób wielkanocnych dla dzieci i rodziców. Uczestnicy zapoznali się z różnorodnymi technikami ozdabiania jajek - począwszy od decoupage'u, po technikę grafiki płaskiej, malowanie brokatem, tuszem indyjskim, ozdabianie tasiemkami i gotowymi naklejkami. Najwięcej radości sprawiło dekorowanie wydmuszek w błyszczącym, kolorowym brokacie. Najciekawszym zaś elementem było obserwowanie przez dzieci procesu farbowania jajek w tzw. cebulniku, czyli z wykorzystaniem łusek cebuli. Uzyskany efekt w postaci odcisku florystycznego na skorupce był bardzo atrakcyjny. Rodzice pomagali swoim pociechom w zmaganiach z kruchą jajeczną materią; mieli również doskonałą okazję powspominać własne przedświąteczne przygotowania z okresu dzieciństwa. Na koniec dzieci zrobiły zajączki wielkanocne z tektury, które posłużyły również do zabawy jako śmieszne nakrycie głowy. Większość wykonanych prac można oglądać w gablocie wystawowej na holu na parterze do czasu zakończenia świąt Wielkanocnych.

                    

22-25.03.2018

„Droga do wolności” – Klub Zdrowia  

W dniach 22 – 25.03.2018 w MBP odbył się cykl spotkań pt. „Droga do wolności” zorganizowanych w ramach Klubu Zdrowia. Wykłady dr Milana Moskali – czeskiego misjonarza i członka Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego dotyczyły różnego rodzaju uzależnień – alkoholu, narkotyków, jedzenia oraz uzależnień behawioralnych. Mówił on o tym jak powstają nałogi, jakie mogą być ich skutki, co można zrobić, by chronić się przed tego rodzaju kłopotami oraz o ich leczeniu. Elementem każdego spotkania była również prezentacja multimedialna oraz degustacja zdrowej żywności i napojów.

                    

24.03.2018

Spotkanie DKK  

... podczas spotkania DKK rozmawiałyśmy o książce Wojciecha Jagielskiego „Wypalanie traw”. Znany korespondent wojenny i dziennikarz ukazał w niej życie w RPA w czasach aparthaidu – sytuację polityczną i ogromne nierówności społeczne. Zdania na temat tej książki były podzielone, choć klubowiczki z uznaniem wyrażały się o autorze, jego warsztacie i dorobku.

                    

15.03.2018

„Powikłania cukrzycy” – spotkanie Koła Diabetyków  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie Koła Diabetyków z diabetologiem dr Małgorzatą Zakrzewską. Wygłoszony przez panią doktor wykład dotyczył powikłań cukrzycy. Słuchacze dowiedzieli się jak choroba ta może niekorzystnie wpłynąć na wzrok czy układ krążenia i co należy zrobić aby zapobiec komplikacjom. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną.

                    

15.03.2018

"Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja"  

... w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyła się projekcja filmów z cyklu "Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja" prezentująca 7 filmów krótkometrażowych z przeglądu najważniejszego wydarzenia filmowego podlaskiego kina niezależnego. Dzięki inicjatywie FPA! twórcy związani z Podlasiem, amatorzy jak i profesjonalizujący się w sztuce filmowej absolwenci szkół filmowych, mogą prezentować swój dorobek artystyczny oraz aktywnie uczestniczyć w festiwalach filmowych i tym samym promować podlaską markę na całym świecie. Proponowany przez koordynatora projektu czyli Białostocki Ośrodek Kultury zestaw filmów zawierał dwa filmy fabularne, dwa teledyski oraz trzy filmy wykonane techniką animacji poklatkowej oraz rysunkowej. Każdą projekcję poprzedzała krótka prelekcja dotycząca zarówno twórcy, jak i podejmowanej w filmie tematyki.

                    

15.03.2018

Woda z kranu oraz mydło, na zarazki to straszydło.  

... na lekcję biblioteczną o higienie przyszły dzieci z Przedszkola Nr 7 im. Kubusia Puchatka. „Kangurki” obejrzały prezentację pt. „Zdrowy styl życia”, oglądały książeczki dotyczące tego tematu oraz układały „talerz zdrowia”.

                    

13.03.2018

Spotkanie autorskie z Włodzimierzem Sosną, autorem tomu wierszy: "Ja lubju tebe, zemla"  

... w Czytelni dla Dorosłych miało miejsce spotkanie z Włodzimierzem Sosną, autorem tomu wierszy pt. "Ja lubju tebe zemla". Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, zaś jego moderatorem był Doroteusz Fionik. Spotkanie przebiegało w swobodnej i luźnej atmosferze, a to dzięki tematyce jaką prezentowały deklamowane przez autora wiersze; odwoływały się one do trudów i bolączek codziennego życia na wsi, w sposób humorystyczny i z lekkością podchodząc do wszelakich zjawisk towarzyszących kolejom losu. Włodzimierz Sosna pomimo podeszłego wieku przez 1,5 godziny zabawiał zebraną publiczność, dowcipkując i rozbawiając zebranych. Jego wiersze zostały również odczytane przez troje dzieci rodziny Fioników, co w doskonały sposób podkreśliło ciągłość tradycji "swojskiej" mowy oraz przekazanie żywego słowa dlaszym pokoleniom. Po zakończonym spotkaniu, podczas podpisywania książki przez autora, uczestnicy wydarzenia zapoznali się z wystawą w Galerii na Piętrze, w której zostały zaprezentowane świąteczne kartki pocztowe z okresu Wielkanonocy z lat 1915-1968 ze zbiorów Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

                    

10.03.2018

Warsztaty rękodzieła dla seniorów  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyły się warsztaty rękodzieła prowadzone przez panią Ewę Skrzyniarz. Uczestniczki ozdabiały ubrania metodą filcowania „na sucho”, a także przy pomocy techniki decoupage ozdabiały przedmioty użytkowe oraz styropianowe jajka wielkanocne.

                    

9.03.2018

„Pomoc i przemoc „ – spotkanie seniorów z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji  

... do Czytelni dla Dorosłych na spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim przyszli nasi czytelnicy i członkowie zaprzyjaźnionych kół. Tematem wykładu pt. „Pomoc i przemoc” było bezpieczeństwo osób starszych. Pani Halina Sacharczuk z Wydziału Prewencji KPP oraz asp. szt. Agnieszka Dąbrowska przestrzegały seniorów przed oszustwami sposobem „na wnuczka”, mówiły także co należy robić i do kogo się zwrócić gdy jest się ofiarą lub świadkiem przemocy bądź oszustwa. Podkreślały również wagę bezpiecznego poruszania się seniorów po drogach. Publiczność otrzymała elementy odblaskowe oraz broszury dotyczące zapobiegania przemocy w rodzinie.

                    

8.03.2018

"Maroko w obiektywie" - wystawa fotografii Macieja Niewińskiego  

... w holu biblioteki na parterze odbył się wernisaż wystawy fotografii Macieja Niewińskiego zatytułowany "Maroko w obiektywie". Autor zdjęć z zawodu architekt, zaś z zamiłowania fotograf, odbył podróże wraz z grupą przyjaciół przez południowe regiony Maroko w latach 2012-2013. Wrażenia z tych wypraw zamknął w cyklu 18 zdjęć prezentujących najciekawsze miejsca, które w tym czasie odwiedził. Podczas wernisażu Niewiński w barwny sposób uzupełnił relację fotograficzną o ciekawe zdarzenia i anegdoty, które miały miejsce w trakcie podróży po tym malowniczym i egzotycznym dla Europejczyków kraju. Przebieg zdarzenia miał swoją "relację na żywo" na profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w mediach społecznościowych na facebook'u. Wystawę będzie można oglądać do maja 2018 r.

                    

8.03.2018

Warsztaty decoupage II LO  

... na warsztaty decoupage do Czytelni dla Dorosłych przyszli uczniowie II LO im. B. Taraszkiewicza wraz z opiekunami. Podczas zajęć poprowadzonych przez panią Ewę Skrzyniarz uczestnicy ozdabiali techniką decoupage jajka wielkanocne. Powstały pomysłowe i wielokolorowe ozdoby świąteczne.

                    

8.03.2018

Dzień Kobiet – koncert zespołu 3 x Tak  

... w Czytelni dla Dorosłych zorganizowany został Dzień Kobiet, w ramach którego przed biblioteczną publicznością złożoną w większości z naszych czytelniczek kolejny raz zaprezentował się brański zespół 3 x Tak w składzie Jarosław Usakiewicz, Adam Płoński, Jacek Krasucki i Bogdan Romaniuk. Artyści, którzy nawiązali bardzo dobry kontakt z publicznością, wykonywali utwory autorskie oraz skomponowane do słów dwóch poetek – Anny Zajączkowskiej i Marii Sikorskiej. Poetyckie teksty świetnie współgrały z muzyką tworząc kameralny nastrój, który udzielił się również słuchaczkom.

                    

6.03.2018

„Kraj się śmieje” – spotkanie autorskie z Ireną Piwowar  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z Ireną Piwowar „Orynką” – lokalną poetką i blogerką. Autorka opowiadała o swojej działalności społecznej, publicystycznej i literackiej, przede wszystkim o nowej książce pt.: "Kraj się śmieje” – zbiorze wierszy i satyr opowiadających o codziennych wydarzeniach i sytuacjach bliskich i znanych każdemu z nas. Na spotkaniu obecni byli przyjaciele autorki oraz inni czytelnicy. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

                    

6.03.2018

Warsztaty dla uczniów II LO  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyły się warsztaty filcu mokrego, w których wzięła udział grupa uczniów II LO im. B. Taraszkiewicza. Zajęcia poprowadziła pani Ewa Skrzyniarz. Pod jej okiem uczestnicy wykonali różnokolorowe kolczyki.

                    

20.02.2018

Spotkanie autorskie z Magdaleną Niedźwiedzką  

... w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Niedźwiedzką, autorką zbeletryzowanych książek historycznych, m.in.: "Królewskiej heretyczki", trylogii traktującej o kuluarach romansu w rodzinie królewskiej Windsorów "Karol. Diana. Camilla" oraz "Marii Skłodowskiej-Curie. Geniusz i siła miłości". Pisarka podzieliła się z uczestnikami sekretami swojego warsztatu pisarza specjalizującego się w niełatwej materii jaką jest opisywanie faktów historycznych i wydarzeń w sfabularyzowanej formie. Odniosła się do postaci, które zawarła na kartach swych książek - królowej Elżbiety I Tudor, księcia Karola następcy tronu korony brytyjskiej czy jego tragicznie zmarłej byłej żony księżny Diany, oraz do najsłynniejszej naukowczyni polskiej, dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Wiarygodność psychologiczna opisywanych postaci, wewnętrzna dojrzałość oraz bogata wyobraźnia pisarki były kolejnym elementem omawianym na forum z żywo reagującą publicznością; dzięki temu spotkanie przebiegało w sympatycznej i luźnej atmosferze.

                    

20.02.2018

„ Gdzie mieszka bajeczka?”  

... na zajęcia do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przyszły „Mądre Sowy” z Przedszkola Nr 7 Kubusia Puchatka. Przedszkolaki przyszły sprawdzić, gdzie mieszkają bajeczki, dowiedzieć się kto tworzy bajeczki i jak trafiają one do biblioteki. Jak przystało na Mądre Sowy spróbowały być ilustratorami i autorami bajki.

                    

22.01-02.02.2018

Ferie z Biblioteką – 2018  

Minął pierwszy tydzień „Ferii z Biblioteką”. Uczestnicy brali udział w zajęciach inspirowanych książkami znajdującymi się w zbiorach biblioteki. Wcielali się w role architektów projektujących domy, bawili się w redaktorów czasopisma, zgłębiali tajniki technik graficznych i tworzyli prace techniką monotypii a także filcowali tworząc swoich ulubionych bohaterów bajkowych. W tym roku wśród uczestników dominuje część męska. Mamy 11 chłopaków. Dziewczyny gdzie jesteście? Przybywajcie do biblioteki na ferie, proponujemy bardzo ciekawe zajęcia kreatywne literacko-plastyczne oraz „gry z prądem i bez prądu”, to jest komputerowe, PS i planszowe.

Film z "Ferii z Biblioteką" - plik mp4: Otwórz

W drugim tygodniu ferii dzieci uczestniczyły w warsztatach filcowania. Po zapoznaniu z techniką filcowania dzieci przystąpiły do wykonania ulubionej postaci bajkowej i nie tylko. Powstały misie , pokemony, postacie z minecrafta, plastusie i wszystkie znalazły miejsce na wystawie pt. „Mój ulubiony bohater literacki” Wcielali się w role projektantów mody i robili stroje wg. własnych projektów. Warsztaty zakończyły się pokazem strojów. Przyszedł luty a wraz z nim koniec ferii i zajęć w bibliotece. 01.02. 2018 r. dzieci odwiedzili członkowie Polskiego Związku Szachowego. Właściciel szkoły szachowej Akademia Gambit, renomowany instruktor i Sędzia Szachowy II klasy w interesujący sposób przedstawił historie gry i opowiedział wiele ciekawostek. Spotkanie było bardzo udane i zaciekawiło zarówno grających w szachy jak i laików. Następne zajęcia prowadził Mateusz Sacharzewski, który pokazał podstawowe ćwiczenia w aktorstwie pt. „Rozgrzewka aktorska dla najmłodszych”. Ostatniego dnia ferii uczestnicy wzięli udział w fabularnej grze detektywistycznej zatytułowanej „Poszukiwania bibliotecznej wróżki”. Do zobaczenia za rok.

                    

17.01.2018

Ekumeniczny wieczór kolęd i pastorałek  

o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Pulbicznej miał miejsce "Ekumeniczny wieczór kolęd i pastorałek", który zgromadził róznorodne zespoły śpiewacze z Bielska Podlaskiego i okolic. W pierwszej kolejności wystąpili najmłodsi uczestnicy: zespół dziecięcy "Lanok" z Niepublicznego Przedszkola nr 1 im. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim oraz schola dziecięca "Karmelki" z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. "Lanok", prowadzony przez Joannę Chilkiewicz i Martę Zinkiewicz, wzbogacił swoje kolędy o kolędnicze scenki dialogowe przyjęte przez publikę z rozrzewnieniem. Z kolei schola, pod kierunkiem siostry Augustyny, uatrakcyjniła swój występ o akompaniament na keybordzie i gitarze akustycznej. Następnie wystąpił zespół "Rodyna" z Dubiażyna, prowadzony przez Elżbietę Tomczuk - ich repertuar odwoływał się do tradycyjnych pieśni ukraińskich. Potem przy akompaniamencie akordeonu Wojciecha Ostrowskiego wystąpił zespół ludowy z Mnia "Mianka". Ich donośne głosy mocno rozbrzmiały w murach czytelni bibliotecznej. Kolejnym uczestnikiem był chór stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku "Jesienny liść" prowadzony przez Tamarę Rusaczyk, który w kolorowych chustach wykonał kilka regionalnych pastorałek. Ostatnim zespołem, jaki uświetnił kolędnicze wydarzenie był zespół Stowarzyszenia Ojcowizna Ziemi Bielskiej prowadzony przez ks. prałata Zbigniewa Karolaka. Składanka kolęd wykonana przy współczesnym podkładzie muzycznym została rozwnięta o zaarażonwane scenki odwołujące się do Narodzenia Chrystusa. Na zakończenie wieczoru rozdano wśród publiczności słodycze życząc sobie nawzajem wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

                    

11.12.2017

Promocja książki "Księga Pamięci Żydów Bielska Podlaskiego"  

... o godz. 17.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży miała miejsce promocja książki "Księga Pamięci Żydów Bielska Podlaskiego". Organizatorem spotkania był wydawca Stowarzyszenie Małej Ojczyzyny w Studziwodach. Wydanie publikacji spotkało się z dużym zainteresowaniem w regionalnym środowisku kulturotwórczym. W spotkaniu uczestniczyło wielu gości z Białostocczyzny zajmujących się lokalną historią, m.in. Pracowania Filmu, Dźwięku i i Fotografii z Michałowa czy Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej z Bielska Podlaskiego. Spotkanie prowadzili redaktorzy polskiego wydania: Wojciech Konończuk i Dariusz Fionik; opowiadali o wieloletniej pracy tłumaczy nad polskim przekładem wydanej w USA książki, mówili nie tylko o trudnościach jakie napotkali, ale i o szczęśliwych zdarzeniach towarzyszących przywracaniu pamięci powojennym pokoleniom. Odczytano kilka fragmentów książki odnoszących się bezpośrednio do przedwojennego miasta Bielsk. Na zakończenie odbyła się prezentacja multimedialna unikatowych fotografii osób występujących w księdze, do której za podkład muzyczny posłużyły archiwalne nagrania przedwojennej śpiewaczki Brachy Zefiry. Promocji towarzyszyła wystawa zdjęć wieloformatowych opublikowanych w księdze.

                    

6.12.2017

„Piłsudski – droga do wolności”  

... w Czytelni dla Dorosłych odbył się montaż słowno – muzyczny pt. „Piłsudski – droga do wolności”. Przygotowali go uczniowie ZS Nr 1 im J. K. Piłsudskiego pod kierunkiem nauczycieli: Wandy Niewińskiej, Ewy Jakimiuk, Justyny Zawalich, Doroty Margańskiej i Zbigniewa Rzepniewskiego. Impreza odbyła się w związku z przypadającą dzień wcześniej 150 rocznicą urodzin Marszałka. Występujący przygotowali patriotyczną inscenizację pokazującą losy ziem polskich od Powstania Listopadowego w 1830 r, przez Powstanie Styczniowe, I wojnę światową aż po odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Wykonawcy czytali fragmenty znanych wierszy patriotycznych, w swój występ wpletli też muzykę – widzowie usłyszeli m. in. nagranie „Mazurka Dąbrowskiego”. Do przedstawienia zostały przygotowane również odpowiednie rekwizyty i stroje, które pomogły oddać ducha tamtej epoki. Wśród publiczności znaleźli się uczniowie ZS Nr 1 im. J.K. Piłsudskiego i II LO im. B. Taraszkiewicza wraz z opiekunami. Obecni byli również seniorzy z zaprzyjaźnionych kół i inni sympatycy biblioteki. Udział wzięło 70 osób.

                    

2.12.2017

Finał akcji „SUPER CZYTELNIK”  

... w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży było bardzo gwarno. Kolejna grupa Super Czytelników wraz z rodzinami przybyła odebrać dyplomy Super Czytelników. Gościem spotkania była pani Anna Bayer – pedagog, poetka, instruktor teatralny, autorka wielu piosenek i tekstów dla dzieci. Spotkanie owocowało w dobrą zabawę i rozmowę o tym, czym jest przyjaźń w życiu dzieci. Czytając fragmenty książki „Moda na dobre wychowanie” dzieci brały czynny udział w zabawie, poprzez wyliczanie przedmiotów, które wystąpiły w fragmencie książki. Nauczyły się także dostrzegać różnice między kolegą, koleżanką, a przyjacielem lub przyjaciółką. Dzieci i rodzice bardzo ciepło przyjęły Panią Annę oraz serdecznie podziękowały jej za spotkanie.

                    

24.11.2017

Czy możemy wpływać na nasze geny  

... w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie z ,dr hab. n. med. Anną Galicką – wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku która wygłosiła wykład pt. „Czy możemy wpływać na nasze geny”. Słuchaczami byli uczniowie trzech bielskich szkół średnich – I LO im. T. Kościuszki, II LO im. B. Taraszkiewicza i ZS Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej, którzy przyszli do biblioteki wraz z opiekunami. Nasz gość tłumaczył uczniom czym są geny, jaki mają na nas wpływ i za co odpowiadają. Słuchacze poznali też genetyczne mechanizmy wywołujące różnego rodzaju choroby, np. nowotwory czy otyłość. Pani doktor mówiła również o innych czynnikach, które mogą wpływać na nasze geny. Podkreślała wagę odpowiedniej diety i uprawiania sportu. Ważne jest również to, by unikać nadmiernego stresu, używek i zadbać o równowagę psychiczną. W spotkaniu wzięło udział ok. 70 osób.

                    

17.11.2017

"Bieżeństwo 1915-1922" - film dokumentalny Jerzego Kaliny oraz spotkanie z reżyserem  

W dn. 17 listopada 2017r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się projekcja filmu "Bieżeńcy 1915-1922" w reżyserii Jerzego Kaliny. Film podejmuje tematykę bieżeństwa opierając narrację na wywiadach udzielonych reżyserowi 20 lat temu przez mieszkańców z jego rodzinnej miejscowości; większość jego rozmówców już nie żyje, a ich świadectwo stało się kanwą filmu o losach bieżeńców. W filmie pojawia się też wątek fabularyzowany, do którego zdjęcia powstały w skansenie w Ciechanowcu. Po wspólnym obejrzeniu filmu miała miejsce rozmowa z twórcą prowadzona przez Tomasza Sulimę. Jerzy Kalina, od lat związany jako publicysta z Telewizją Polską, podzielił się swoimi refleksjami nt. bieżeństwa z perspektywy swojego pokolenia, opowiedział o swojej pasji dokumentalisty i o robieniu filmów ważnych edukacyjnie dla mieszkańców Podlasia. Uczestnicy spotkania podjęli dialog dzieląc się na forum publicznym swoimi rodzinnymi historiami z czasów bieżeństwa. Temat exodusu ludności z terenów wschodniej Polski w głąb Rosji przeszło sto lat temu, wciąż spotyka się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. W wydarzeniu wzięło udział 70 osób.

                    

14.11.2017

Uroczyste obchody 75 rocznicy likwidacji bielskiego getta.  

W dn. 14 listopada 2017r. odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej uroczyste obchody 75 rocznicy zagłady bielskich Żydów zorganizowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej oraz Szkołę Podstawową nr 4 w Bielsku Podlaskim, pod honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Obchody rozpoczęły się odsłonięciem tabliczki z nazwą placu nadaną uchwałą Rady Miasta Bielsk Podlaski przy pływalni "Wodnik" - plac ten otrzymał nazwę Plac Pamięci Żydów Bielskich. Dalsza część uroczystości została przeniesiona dzięki uprzejmości dyrekcji MBP do siedziby biblioteki przy ul. Kazimierzowskiej 14. W programie zawarto bezpośrednie nawiązania do akcji likwidacyjnej z roku 1942 przez odczytanie przez aktora Mateusza Sacharzewskiego zeznań świadków o likwidacji przez Niemców getta w Bielsku Podlaskim. Wiedzy na temat mechanizmów działania okupanta niemieckiego dostarczył wykład Zbigniewa Romaniuka. Dopełnieniem prezentacji kultury żydowskiej był wykład Andrzeja Weresa dotyczący znaczenia Tory dla narodu żydowskiego. Część artystyczną zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 przedstawiając fragmenty spektaklu muzycznego o tradycjach żydowskiej rodziny. Na zakończenie obchodów organizatorzy zaprosili zebranych do wspólnego poczęstunku potraw pochodzących z tradycyjnej kuchni żydowskiej, a przygotowanych przez młodzież Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim.

                    

27.10.2017

Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu – film dokumentalny w reżyserii Piotra Łozowika  

... o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się projekcja najnowszego filmu Piotra Łozowika "Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu". Film ma charakter dokumentalny i ukazuje miejsca, w których realizowane były prace wybitnego polskiego malarza Jerzego Nowosielskiego. Po seansie miało miejsce spotkanie z reżyserem, podczas którego można było dowiedzieć się więcej o przebiegu realizacji projektu filmowego i o spotkaniach z występującymi w filmie gośćmi, m.in. z krytyczką i biografką Nowosielskiego prof. Krystyną Czerni, prof. Jerzym Uścinowiczem, czy o.Henrykiem Paprockim. Wywiązała się rozmowa, w której wziął udział ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, prezes fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej Barbara Babulewicz oraz burmistrz Jarosław Borowski. Pokazowi towarzyszyła wystawa fotografii Stefana Parchianowicza, na której można było zobaczyć fragmenty realizacji Nowosielskiego z podlaskich świątyń.

                    

21.10.2017

I Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa - 25 lat Związku Ukraińców Podlasia  

W dniach 20-21 października 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim miała miejsce I Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa „25 lat Związku Ukraińców Podlasia”. Wydarzenie odbyło się z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia organizacji Związku Ukraińców Podlasia i stało się okazją do zainaugurowania cyklu konferencji naukowych, których celem będzie prezentowanie dorobku naukowego środowiska ukraińskiego Podlasia oraz wyników badań nad historią, kulturą, językiem i współczesnością Podlasia ze szczególnym uwzględnieniem dziejów etnosu ukraińskiego w tym regionie. Konferencje te z założenia będą miały charakter interdyscyplinarny. W ramach konferencji odbyły się cztery sesje. Pierwsza, wprowadzająca sesja poświęcona była kwestiom kluczowym dla kształtowania tożsamości narodowej – kulturze i językowi ukraińskiemu Podlasia. Kolejna, druga sesja była okazją do zaprezentowania różnych działań prowadzących do kształtowania się tożsamości ukraińskiej na Północnym Podlasiu do początku lat 90. XX wieku. Trzecia sesja obejmowała cykl komunikatów dotyczących różnych wymiarów aktywności środowiska ukraińskiego Podlasia w ciągu 25 lat istnienia Związku Ukraińców Podlasia. Ostatnia sesja konferencji stała się próbą interdyscyplinarnego spojrzenia na sytuację etnosu ukraińskiego Podlasia w kontekście procesów kulturowych i społeczno-politycznych. Imprezami towarzyszącymi była wystawa fotografii Jerzego Hawryluka "Podlasie - ziemia wśród wieczności" oraz wystawa "Wydawnictwa Związku Ukraińców Podlasia 1992-2017"; wystawy można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do końca listopada 2017r.

                    

21.10.2017

Czy znam swoje miasto?  

... odbyła się gra miejska „Czy znam swoje miasto?” zorganizowana przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Gra była adresowana do rodzin z dziećmi. Uczestnicy przybyli do biblioteki około godziny 10.00, zapoznali się z zasadami gry, następnie drużyny przystąpiły do losowania kolorowych opasek, które były ich symbolem. Pierwsi o 10.15 wystartowali „Czerwoni” i „Zieloni”, kolejne grupy - startowały co pięć minut. Zadaniem drużyn było odszukanie zaznaczonych na mapce punktów i zapisanie odpowiedzi do zadań. Trasa „Różowych” i” Zielonych” prowadziła od ul. Ogrodowej, „Niebiescy”, „Żółci” i „Czerwoni” w poszukiwaniu punktów wędrowali od ul. Jagiellońskiej. Uczestników nie przestraszył padający deszcz, na mecie czekała na nich gorąca, malinowa herbatka. Mimo niesprzyjającej aury gracze bawili się doskonale. Pomysł gry określili strzałem w 10 i prosili o więcej takich akcji.

                    

18.10.2017

„Pogadajmy z historią” – montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów I LO w związku z 200 rocznicą śmierci T. Kościuszki  

w Czytelni dla Dorosłych odbył się montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów I LO im. im. Tadeusza Kościuszki w związku z 200 rocznicą śmierci patrona szkoły. Pod kierunkiem nauczyciela – bibliotekarza pani Bożeny Więckowskiej i historyka pana Andrzeja Jarząbka uczniowie przygotowali ciekawą i zabawną inscenizację. Życiorys i dokonania Kościuszki przedstawili w humorystycznej formie rozmowy uczniów i pracowników szkoły z bohaterem, który przemówił do nich ze swego portretu i skłonił do zainteresowania się historią. Oprócz zabawnych dialogów uczniowie przygotowali też odpowiednie stroje i rekwizyty, które wzbogaciły przedstawienie. Na zakończenie wszyscy występujący i ich opiekunowie otrzymali dyplomy z podziękowaniem, które wręczał dyrektor MBP pan Wiesław Cieśla. Na widowni zasiedli uczniowie II LO im. B. Taraszkiewicza, Niepublicznego Gimnazjum ZDZ w Bielsku Podlaskim oraz inni czytelnicy. Udział wzięło 50 osób.

                    

26.09.2017

XVII Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. I choć do święta zostały jeszcze 3 dni już zaczęliśmy czytać dzieciom. W rolę lektora wcieliła się kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, która czytała humorystyczne wiersze Anny Mikity. Wiersze bardzo podobały się 5-latkom z Przedszkola nr 7 im. Kubusia Puchatka. Przedszkolaki bardzo chciały wiedzieć, czy ich ulubione bajki są w bibliotece, czy mogą zostać czytelnikami biblioteki, „bo my proszę pani jeszcze nie umiemy czytać”. Wszystkie odpowiedzi zadowoliły maluchy, które obiecały wrócić z rodzicami, aby się zapisać.

                    

23.09.2017

„Bliżej Siebie, bliżej Was”  

W sobotę, 23 września 2017r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży rozbrzmiał gwarem dzieci, które przybyły całymi rodzinami na podsumowanie akcji „Super Czytelnik”. Pierwsza grupa Super Czytelników swoje dyplomy odebrała w maju. Tym razem nasi czytelnicy spotkali się z autorką książek dla dzieci, rodowitą bielszczanką - panią Beatą Jacewicz. Podczas spotkania zatytułowanego „Bliżej Siebie, bliżej Was”, poetka zaprezentowała uczestnikom wiersze o rodzinie. Na zakończenie imprezy Super Czytelnicy otrzymali dyplomy , które podpisała autorka.

                    

14.09.2017

„Twarze zatrzymane w kadrze” - wystawa Joanny Polak  

W dniu 14 września 2017 r. w godz. 10.00-18.00 miały miejsce warsztaty animacji poklatkowej zatytułowane "Co kraj, to obyczaj", prowadzone przez dr Joannę Polak, reżyserkę filmów animowanych z Zakładu Sztuki Mediów Cyfrowych UMCS w Lublinie. Uczestnikami warsztatów były dwie grupy młodzieży w wieku 13-19 lat, ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz II Liceum ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim. Motywem przewodnim warsztatów były zwyczaje ludowe kultywowane przez społeczności wiejskie na terenie Podlasia w okresie jesiennym; w tym przypadku skupiono się na skubaniu gęsi, czyli darciu pierza. Uczestników zapoznano z różnorodnymi technikami animacji, następnie młodzież została poinstruowana jak tworzyć ruch poklatkowy przy użyciu sprzętu do fotografii i komputera montażowego. Wybrano technikę animacji w jakiej został wykonany film - została nią wymagająca precyzji i umiejętności technika soli oraz collage. Było to trudne zadanie, ale zaangażowanie młodzieży dało znakomite efekty. Dzieło młodych twórców zostało zaprezentowane na drugi dzień, tj. 15 września o godz. 17.00 przy okazji wernisażu wystawy bohaterów filmów animowanych pt.: "Twarze zatrzymane w kadrze" Joanny Polak. Wystawę można oglądać w bibliotece do końca roku.

                    

02.09.2017

Narodowe Czytanie Wesela w Bielsku Podlaskim  

W sobotę 2 września 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce Narodowe Czytanie 2017, doroczna impreza promująca czytelnictwo objęta honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tekstem literackim, wokół którego zorganizowane zostało wydarzenie, było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Miejska Biblioteka Publiczna przy współudziale Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski zaprosiła do wzięcia udziału w wydarzeniu szereg przedstawicieli władz samorządowych, ludzi kultury i działaczy organizacji pozarządowych. Spotkanie otworzył Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Wiesław Cieśla, który po przywitaniu zebranych gości przekazał głos Burmistrzowi Miasta Jarosławowi Borowskiemu, poproszonego o przeczytanie listu otwartego Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników wydarzenia. Parę słów i obrazów z życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego w formie prezentacji multimedialnej przybliżyło zebranym sylwetkę tego niezwykłego twórcy. Następnie zostały odczytane fragmenty "Wesela" przez wybrane osoby wcielające się w role bohaterów utworu; audytorium żywo reagowało na czytane wartkie dialogi, co niewątpliwie pozwoliło na przypomnienie sobie tekstu dramatu znanego wszystkim z lektury szkolnej. Kolejną atrakcją spotkania był konkurs z nagrodami książkowymi, w których ochotnicy odpowiadali na pytania z wiedzy o utworze - na wszystkie pytania odpowiedziano poprawnie i tym samym dziesięć książek "Wesela" trafiło w ręce nowych właścicieli. Na zakończenie spotkania każdy, kto przyniósł własny egzemplarz dramatu mógł otrzymać pamiątkową pieczęć okolicznościową, przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP. I tak, w swobodnej atmosferze i w kameralnym gronie, wydarzenie dobiegło końca - przed rozejściem się do domów, uczestnicy mieli okazję skosztować weselnego ciasta zwanego korowajem, które stanowiło lokalny akcent w ogólnopolskiej formule imprezy jaką było Narodowe Czytanie "Wesela" w Bielsku Podlaskim.

                    

21.06.2017

Bielski Almanach Historyczny 2017, praca zbiorowa pod redakcją Zbigniewa Romaniuka  

Film promocyjny o Bielskim Almanachu Historycznym - plik mp4: Otwórz

...o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim miała miejsce promocja publikacji Bielskiego Almanachu Historycznego. Książka została przygotowana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej i składa się z szeregu artykułów napisanych przez historyków i pasjonatów tematyki regionalnej. Przy współpracy z biblioteką pozyskano dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Partnerstwo dla książki" na wydanie almanachu i lokalną promocję. Imprezę rozpoczęto od przywitania gości przez dyrektora Wiesława Cieślę oraz przedstawienie propozycji zawartych w almanachu przez prezes fundacji Barbarę Babulewicz. Następnie odbył się wykład nawiązujący do treści zawartych w almanachu, tj. "Wojtkowski, Żarniewicz, Erdman - burmistrzowie Bielska Podlaskiego okresu międzywojennego w latach 1922-1939" Zbigniewa Romaniuka. Przybliżył on zebranym postacie trzech zapomnianych przez historię burmistrzów miasta, ze względu na brak źródeł faktograficznych, czyli przedwojennych dokumentów. Drugim z kolei był wykład pt. "Z przeszłości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim w latach 1928-2016" Wiesława Cieśli, który przedstawił najistotniejsze wydarzenia z działalności placówki na przestrzeni 88 lat jej istnienia. Wykład zakończono pokazem filmu promocyjnego podsumowującego rezultaty modernizacji biblioteki z programu "Infrastruktura+" MKIDN i ukazującego obszary szerokiej działalności kulturalnej biblioteki. Po części oficjalnej przybyłych gości zaproszono na poczęstunek i rozmowy w kuluarach.

                    

20.06.2017

PODLASCY SENIORZY – wpływamy na zmiany  

W czerwcu 2017r. Miejska Biblioteka Publiczna udostępniła pomieszczenia stowarzyszeniu Szukamy Polski z Białegostoku w celu przeprowadzenia warsztatów dziennikarskich, komunikacyjnych i partycypacyjnych skierowanych do seniorów z regionu powiatu bielskiego. Szkolenie obejmowało cykl 36 h lekcyjnych, podczas których uczestnicy mieli okazję zapoznać się od strony praktycznej z dziennikarstwem obywatelskim. Efektem warsztatów jest pozyskanie osób piszących artykuły z regionu miasta Bielsk Podlaski i okolic dla portalu informacyjnego podlaskisenior.pl. W każdej chwili osoby piszące, zainteresowane tematyką regionu, historią oraz bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi mogą dołączyć do grupy roboczej i spróbować swych sił w dziennikarstwie internetowym.

                    

16.06.2017

Promocja książki „Miód” – spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk  

...o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk. Pochodząca z Podlasia twórczyni jest autorką wydanej dwa lata temu powieści "Nadzieja aż po horyzont" oraz promowanej obecnie przez wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi najnowszej publikacji pt. "Miód". Obydwie powieści są oparte na autentycznych wydarzeniach rodziny z podbielskiej wsi Mokre, z której pochodzi autorka. Sięgają czasów bieżeństwa początku XX wieku i okresu międzywojennego naznaczonego trudnymi początkami formowania się państwa polskiego. Książki opisują codzienne życie prostych mieszkańców tych okolic, sprzężonych z rytmem przyrody i posługujących się swojską mową.

                    

07 - 13.06.2017

Wystawa zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego pt. "Od pergaminu do e-Biblii"  

W dniach 7-13 czerwca 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce wystawa zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego pt. "Od pergaminu do e-Biblii". Była to niecodzienna okazja od zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowego zwoju, kilkusetletnich starodruków, unikatowego egzemplarza Biblii w 66 językach, po najnowsze wydania cyfrowe. Wystawa o charakterze przekrojowym była doskonałą okazją do zapoznania się z historią świętych ksiąg judaizmu i chrześcijaństwa; można było również wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydania Biblii Warszawskiej przepisywanej ręcznie. Na wernisażu wystawy w środę 7 czerwca zjawili się przedstawiciele samorządów, tj.: wicestarosta bielski Piotr Bożko oraz burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski oraz sympatycy literatury i tematyki religijnej. Po wspólnym zwiedzaniu wystawy pastor Adam Grześkowiak zaprosił do wzięcia udziału w wykładzie naukowym pt. "Co stary Testament ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi?" dr Igora Barana z Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Warszawie. W kolejnych dniach odbywały się wydarzenia towarzyszące o charakterze pogłębiającym wiedzę z zakresu biblistyki, 10 czerwca w sobotę odbył się wykład pt. "Bóg marnotrawny?" oparty na przypowieściach z Ewangelii św. Łukasza, oraz wykład zamykający imprezę 13 czerwca we wtorek, odwołujący się od współczesnego świata Biblii czyli "Izrael wczoraj i dziś". Finisażowi towarzyszyła degustacja potraw kuchni Bliskiego Wschodu przygotowana przez Klub Zdrowia w Bielsku Podlaskim. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem zarówno seniorów, jak lokalnych szkół podstawowych i gimnazjalnych.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

7 czerwca (Środa), godz. 11:00 — otwarcie wystawy wykład inauguracyjny: Co Stary Testament ma do powiedzenia współczesnemu człowiekowi? (dr Igor Baron, prof. WSTH)

10 czerwca (sobota), godz. 16:30 — wykład: Bóg Marnotrawny? - Przypowieści z ŁK 15,1-32 w świetle literackich metod interpretacji Biblii (dr Adam Grześkowiak)

13 czerwca (wtorek), godz. 16:30 — wykład: Świat Biblii — Izrael wczoraj i dziś (dr Adam Grześkowiak)

                    

05.06.2017

„Bure chmury” – promocja tomiku poezji Andrzeja Salnikowa  

...o godz. 16.30 w ramach obchodów 38 Dni Bielska Podlaskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Salnikowem. Spotkanie promowało najnowszy tomik poezji pt. „Bure chmury”. Poeta zaprezentował swój dorobek literacki oraz odczytał zebranym kilka wybranych przez siebie wierszy. Opowiadał o swoich zmaganiach twórczych, koncepcji poety we współczesnym świecie i nakreślił plany zawodowe na najbliższą przyszłość. Pod koniec spotkania wywiązała się ciekawa i filozoficzna dyskusja. Każdy z uczestników otrzymał bezpłatnie od autora jego najnowszą publikację.

                    

02.06.2017

„Nie tylko Pan Samochodzik” – spotkanie z autorem powieści detektywistycznych Arkadiuszem Niemirskim  

...o godz. 9.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach 38 Dni Bielska Podlaskiego odbyło się spotkanie z autorem powieści detektywistycznych Arkadiuszem Niemirskim. Swoją karierę pisarską rozpoczął od kontynuacji cyklu powieści o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego. Do 2006 roku wzbogacił serię o kolejnych 16 tomów. Obecnie na rynku wydawniczym są jego książki: „Pojedynek detektywów”, „Prowokator”, „Testament bibliofila”, zbiór opowiadań kryminalnych “Zbrodnia prawie doskonała”, i najnowsza “Dziennik grzesznika”. Autor z poczuciem humoru zaprezentował swoją twórczość i dorobek zgromadzonej młodzieży za pomocą prezentacji multimedialnej i odpowiednio dobranego podkładu muzycznego. Ujawnił się tym samym niewątpliwy talent kabaretowy autora – spotkanie dzięki temu zyskało lekki i zabawny charakter.

                    

02.06.2017

Konkurs Krasomówczy „Orator” - edycja VIII, pt. "Obyczaje i obrzędy ludowe kultywowane w mojej rodzinie związane z okresem jesiennym"  

...w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odbyła się VIII edycja Konkursu Krasomówczego „Orator” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Do zmagań o tytuł Złotego, Srebrnego i Brązowego Oratora przystąpiło 16 uczestników. W tym roku do młodych mówców dołączyli dorośli. Uczestnicy opowiadali o obyczajach i obrzędach ludowych pielęgnowanych w ich rodzinach w okresie jesiennym. Jury w składzie Janina Jarząbska, Tomasz Sulima, Barbara Goralczuk w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych przyznało tytuł Złotego Oratora – Andżelice Nazaruk, Srebrnego Oratora –Mikołajowi Tomczukowi, Brązowego Oratora – Julii Alicji Jermołowskiej, w kategorii klas I-III gimnazjum Złotego Oratora – Zuzannie Paluszczyk, Srebrnego Oratora - Marcinowi Mojsikowi, Brązowego Oratora – Martynie Kamińskiej, w kategorii szkół średnich Złotego Oratora – Julicie Danilczuk, Srebrnego Oratora – Jakubowi Wieremiejukowi, Brązowego Oratora – Martynie Szczurzewskiej, w kategorii dorosłych Złotego Oratora – Irenie Piwowar, Brązowego Oratora – Marii Warda. Wyróżnienia otrzymały Daria Ruta i Dominika Hapunowicz. Nagrody Oratorom ufundował Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski i Miejska Biblioteka Publiczna, pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

                    

01.06.2017

„Zabytki Bielska Podlaskiego” – wernisaż wystawy koła plastycznego Szkoły Podstawowej Nr 2 pod kierunkiem Daniela Gromackiego  

...W dniu 1 czerwca 2017r. w ramach 38 Dni Bielska Podlaskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 14.00 odbył się wernisaż wystawy koła plastycznego działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Bielsku Podlaskim. Działalność koła trwa od 4 lat pod kierunkiem Daniela Gromackiego, absolwenta WA UMCS w Lublinie. Wystawione prace wykonane w technice mieszanej (grafika i pastele) prezentują najważniejsze bielskie zabytki: kościoły, cerkwie, dwór na Hołowiesku, tradycyjną drewnianą zabudowę bielską, Górę Zamkową. Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia br.

                    

29.05.2017

Promocja książki „Nawrócenie wiedźmy” – spotkanie autorskie z Joanną Żamejć  

...o godz. 16.00 w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Żamejć – pisarką, autorką książki „Nawrócenie wiedźmy”, której akcja toczy się w czasach pruskich w rodzinnych stronach autorki, na Warmii i w okolicy dzisiejszego Olsztyna. Spotkanie poprowadziła pani Teresa Modzelewska. Pisarka opowiadała o swoich inspiracjach i o tym, co skłoniło ją do tego , by tworzyć. Mówiła także jak powstawała jej książka, skąd czerpała wiedzę o dawnych czasach i realiach. Odpowiadała również na ciekawe pytania publiczności. Pod koniec spotkania można było kupić książkę z autografem naszego gościa.

                    

25.05.2017

Spotkanie z twórcą poezji Andrzejem Stepaniukiem  

.... o godz. 17.00 w ramach III Dni Piśmiennictwa Słowiańskiego „Prolog” odbyło się spotkanie z twórcą poezji Andrzejem Stepaniukiem, dyrektorem II LO im. B. Taraszkiewicza i byłym burmistrzem naszego miasta. Autor promował swój debiutancki tomik wierszy „Raspisany kwadrat” wydany w języku białoruskim. Nasz gość czytał swoją poezję, opowiadał o inspiracjach i o tym, co spowodowało, że zaczął pisać wiersze. Ciekawy edytorsko projekt książki przygotował znany grafik Jerzy Osiennik. Spotkanie zgromadziło wielu miłośników języka i kultury białoruskiej.

                    

24.05.2017

Promocja książki „Sekundy do szczęścia” – spotkanie autorskie z Anetą Zamojską  

...w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie z panią Anetą Zamojską, pisarką, dziennikarką, coachem, autorką książki „Sekundy do szczęścia”. Pisarka ciekawie opowiadała o tym jak powstawała jej powieść i skąd wziął się pomysł na trzyczęściową fabułę. Mówiła również o swoich inspiracjach i o tym co skłoniło ją do tego, by zacząć tworzyć fikcyjne historie. Nasz gość odpowiadał również na pytania, które padły z sali. Pod koniec spotkania można było kupić książkę z autografem autorki.

                    

24.05.2017

Doskonalenie kompetencji zawodowych bibliotekarzy  

...w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyło się szkolenie i doskonalenie kompetencji zawodowych bibliotekarzy pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Poprowadziła je pani Aneta Zamojska coach i trener rozwoju osobistego. Uczestniczyli w nim bibliotekarze z powiatów bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego oraz przedstawicielki Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Szkolenia tego typu przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu, a pracownicy bibliotek zdobywają nowe umiejętności przydatne w kontakcie z czytelnikiem i w jeszcze lepszym wykonywaniu obowiązków zawodowych. Zajęcia były także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między bibliotekarzami z sąsiadujących ze sobą powiatów.

                    

22-23.05.2017

MIEDZYNARODOWA KONFERENCJA INTERDYSCYPLINARNA  

W dniach 22-23 maja br. w ramach PROLOGU – III Dni Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego oraz 500-lecia drukarstwa białoruskiego i wschodniosłowiańskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna. Organizatorem tej imprezy było Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz Parafia Prawosławna Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim. Konferencję uroczyście otwarto o godz. 14.00 witając przybyłych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego oraz sympatycy drukarstwa i kultury białoruskiej. Towarzyszyło temu wprowadzenie do wernisażu wystawy "Cudownych ikon Białorusi" podsumowującego Pierwsze Miedzynarodowe Warsztaty Ikonograficzne w Łahojsku pod kierunkiem Viktora Dovnara. Prelegenci konferencji to profesorowie i doktoranci z uczelni miast Polski, Białorusi i Rosji : Mińska, Grodna, Białegostoku, Sankt-Petersburga i Warszawy - m. in. o.prot. Sierhij Hardun, dr Aleksander Susza, prof. Antoni Mironowicz, dr Hienadź Siemianczuk, prof. Anatol Hładyszczuk, prof. Iwan Sawierczanka, prof. Irena Matus, prof. Irena Biełowa, prof. Aleksander Wabiszczewicz i wielu innych. Krótkie, treściwe wykłady z historii, kultury i literatury oscylowały wokół 500-lecia drukarstwa wschodniosłowiańskiego i związanego z tym dziejopisarstwem na terenie Podlasia. Wystawa ikon w Czytelni dla Dzieci i Młodzież potrwa do końca maja br.

Fundacja Orange

Biblioteka bierze udział w programie "Akademia Orange dla bibliotek"...

czytaj wiecej

Uwolnij Książkę

Biblioteka bierze udział w programie "UWOLNIJ KSIĄŻKĘ"...czytaj wiecej

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej... czytaj wiecej